Zákon č. 179/2010 Sb. - další novela zákona o veřejných zakázkách, 3. část

Vydáno: 17 minut čtení
Zákon č. 179/2010 Sb. - další novela zákona o veřejných zakázkách
Mgr.
Pavel
Bláha
Toto je poslední část příspěvku, který byl započat v časopise UNES - číslech 11 a 12 - ročník 2010.
Rámcové smlouvy § 89-92
Oblasti rámcových smluv (dále také „RS“) se novela dotkla poměrně zásadním způsobem. Posun nastal u rámcových smluv, které zadavatel hodlá uzavřít s více uchazeči. Nezměnil se minimální počet 3 uchazečů, s nimiž lze smlouvy uzavřít. Zadavatel je pro tento případ, ale nově povinen v zadávacích podmínkách rovněž uvést objektivní způsob, kterým bude stanoven konkrétní počet uchazečů, s nimiž bude rámcová smlouva uzavřena (viz doplněk v § 89 odst. 2).
Rámcová smlouva může mít samostatné přílohy
Upřesnění doznala také vlastní rámcová smlouva. Do změny zákon vyžadoval jedinou smlouvu bez ohledu, zda se uzavírá s jedním nebo více uchazeči. Novela ve třetím odstavci § 89 vyšla vstříc rozumné obchodní praxi. Dle ní je nově zadavatel v odůvodněných případech oprávněn upravit nabízené podmínky plnění jednotlivých uchazečů v samostatných přílohách rámcové smlouvy. Samostatné přílohy bude moci využít zejména, pokud to odůvodňuje povaha podmínek plnění, ochrana obchodního tajemství či nutnost zachování soutěžního prostředí při zadávání veřejných zakázek (dále jen „VZ“) na základě rámcové smlouvy.
Sektorový zadavatel a výjimky týkající se obsahu písemné výzvy
Pokud zakázky na základě rámcové smlouvy zadává sektorový zadavatel [viz změny v § 89 odst. 6 písm. b)], postupuje formou jednacího řízení bez uveřejnění, ale nově v písemné výzvě jen informuje o předmětu zakázky, provede svoji identifikaci a sdělí místo a lhůtu pro podání nabídek. Ostatní ustanovení § 34 odst. 2 se pro něj nepoužijí.
Další prokazování kvalifikace u RS delších než 1 rok
Při zadávání zakázek na základě rámcové smlouvy se v prvním roce nevyžaduje nové prokázání kvalifikace dodavatelů. Do novely platilo, že i když RS byla uzavřena na období delší, než jeden rok, kvalifikace se u smluv uzavíraných v jejím rámci neprokazovala. Doplňkem odst. 12 do § 89 se uvedený úzus změnil následovně: „Pokud je rámcová smlouva uzavřena na dobu delší než 1 rok, je zadavatel od uchazečů, kteří jsou účastníky rámcové smlouvy, po uplynutí každého roku účinnosti rámcové smlouvy, oprávněn požadovat prokázání kvalifikace nebo její části maximálně v rozsahu, který byl požadován v zadávacím řízení na rámcovou smlouvu. Zadavatel je povinen uchazečům pro účely prokázání splnění kvalifikace poskytnout lhůtu alespoň v rozsahu, v jakém byla stanovena lhůta pro prokazování splnění kvalifikace při zadávání rámcové smlouvy. Uchazeče, který neprokáže splnění požadované kvalifikace, není zadavatel oprávněn vyzvat k poskytnutí plnění nebo k podání nabídky do doby prokázání požadované kvalifikace.
Změna je logická, protože veřejní zadavatelé mají možnost RS uzavírat na období 4 let. Jedná se o dobu poměrně dlouhou a je logické, že zadavatel potřebuje mít po celou dobu plnění zakázky jistotu, že mu plnění dodává kvalifikovaný uchazeč. Tolik pozitiva. Na druhou stranu, když uchazeč kvalifikaci nedoloží, se mohou vyskytnout i nepříjemnosti u RS uzavřených s jedním uchazečem. Zadavatel jej sice dle znění novely nevyzve k poskytnutí plnění, ale také jej nedostane, i kdyby jej potřeboval.
Bohužel nedoplnění kvalifikace v přiměřené době opět nebylo zákonodárcem zahrnuto do možnosti okamžitého odstoupení od smlouvy. Na to by měl zadavatel myslet již při přípravě VZ a do zadávací dokumentace (dále také „ZD“) a případného návrhu RS již si sám dané ustanovení zapracovat.
Možnost změnit hodnotící kriteria u nabídek podávaných při zadávání zakázky na základě rámcové smlouvy
Výraznou proměnou prošel i § 91. Původně obsahoval pouze jeden odstavec. Ten se obsahově neliší. Nové přístupy přinesly nově odst. 2 a 3. Odstavec druhý dává zadavateli výraznou možnost měnit hodnotící kriteria pro nabídky podávané při zadávání zakázky na základě rámcové smlouvy. Svědčí o tom i znění uvedeného odstavce. „Zadavatel může při zadávání VZ na základě rámcové smlouvy změnit základní hodnotící kritérium ekonomické výhodnosti nabídek na základní hodnotící kritérium nejnižší nabídkové ceny, zúžit rozsah nebo použít odlišnou váhu dílčích hodnotících kritérií, než která byla zvolena při uzavírání rámcové smlouvy.“
Třetí odstavec pak stanoví, že právo změnit hodnotící kriteria není pro zadavatele úplně bezbřehé. Právo na změnu hodnotících kritérií má zadavatel pouze v případě, že jiná hodnotící kritéria pro zadávání VZ na základě rámcové smlouvy jsou vymezena alespoň obecným způsobem již v zadávací dokumentaci (dále jen „ZD“). Pro zadavatele to opět znamená při vypisování zakázky domyslet, zda a případně jak bude chtít jednotlivá plnění dále posuzovat a vybírat.
Nový způsob a forma oslovování uchazečů u RS, u nichž jsou všechny podmínky plnění vymezeny v RS
Novela přinesla posun i do způsobu a formy oslovování uchazečů, pokud je RS uzavřena s více uchazeči viz § 92 nové odst. 2 a 3. I zde musí mít zadavatel již při vlastním vypisování zakázky jasno, jak bude chtít následně při oslovování uchazečů postupovat. Za prvé by měl veškeré podmínky plnění konkrétně vymezit v RS. Dále musí v návrhu RS podle § 89 odst. 4 uvést jeden ze způsobů výběru uchazeče pro plnění VZ zadávaných na základě RS. Jsou-li uvedené požadavky naplněny, zvolí zadavatel ten ze způsobů, který v RS vymezil.
Může jít o následující postupy:
*
Buď písemně vyzve k předložení návrhu na uzavření smlouvy vždy toho uchazeče, který se při uzavírání RS umístil jako první v pořadí. Pokud tento uchazeč odmítne návrh předložit, vyzve veřejný zadavatel uchazeče, který se při uzavírání RS umístil další v pořadí. Obdobným způsobem postupuje veřejný zadavatel až do doby, kdy bude uzavřena smlouva nebo kdy návrh odmítne přeložit uchazeč, který se při uzavírání rámcové smlouvy umístil poslední v pořadí. Laicky se jedná o sestupný způsob jako po schodech.
*
Nebo písemně vyzve k předložení návrhu na uzavření smlouvy uchazeče postupně pro každou jednotlivou VZ podle pořadí, ve kterém se umístili při uzavírání RS. Tento způsob výběru může veřejný zadavatel použít pouze ve zvláště odůvodněných případech s ohledem na povahu předmětu plnění RS, zejména je-li plnění zcela či částečně stanoveno na základě zvláštního právního předpisu. I tento postup můžeme laicky označit za postup kruhem.
Smlouvu s vybraným uchazečem uzavírá veřejný zadavatel přijetím návrhu na uzavření smlouvy předloženého vybraným uchazečem.
Veřejný zadavatel není povinen vyzvat k předložení návrhu na uzavření smlouvy uchazeče, který by měl být vyzván podle zvoleného způsobu výběru, pokud je zřejmé, že vybraný uchazeč není z objektivních důvodů schopen plnění VZ veřejnému zadavateli poskytnout.
U rámcových smluv uzavíraných s více uchazeči, kde všechny podmínky plnění nejsou v RS konkrétně vymezeny, vyzve uchazeče k podání nabídek na základě hodnotících kritérií, které stanoví v souladu s § 91 (viz výše).
Zákaz podstatných změn podmínek stanovených v RS
Novela zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZVZ“), v § 92 novém odst. 5 dále stanoví, že: „Při zadávání zakázek na základě rámcové smlouvy nesmějí strany za žádných podmínek provádět podstatné změny v podmínkách stanovených v této rámcové smlouvě.
Soutěž o návrh - § 102-109
Tento specifický druh výběrového řízení je v zákoně také zevrubně pojednán. Dotkly se jej jednak zásadní, jednak i změny formulační. K zásadním je třeba počítat, že soutěž o návrh může probíhat pouze formou otevřené nebo užší soutěže o návrh. V § 103 nový odst. 7 stanoví, že: „Podrobná pravidla pro postup v soutěži o návrh mohou být stanovena v soutěžním řádu vydaném v souladu se zvláštním právním předpisem“ (zákon č. 360/1992 Sb., o výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, ve znění pozdějších předpisů).
Soutěžní řád
musí odpovídat podmínkám stanoveným tímto zákonem. Průběh řízení nebyl v původním znění svázán s konkrétními postupy. Po novele se postupy zadavatele sjednocují s obecnými postupy otevřeného nebo užšího řízení, čímž soutěž o návrh dostala pevný řád. Změny se prolínají jednotlivými ustanoveními prakticky všech paragrafů.
Veřejné zakázky a Datové schránky - § 148
Komunikace mezi zadavatelem a dodavatelem byla v § 148 odst. 2 rozšířena o doručování prostřednictvím datových schránek.
Pokud mají zadavatel i dodavatel zřízenou datovou schránku z moci úřední, písemnosti podle ZVZ a písemnosti související s realizací VZ si doručují prostřednictvím datové schránky. Toto ustanovení se však nepoužije v následujících případech:
*
doručení nabídky v zadávacím řízení a v koncesním řízení,
*
žádosti o účast v zadávacím řízení a v koncesním řízení,
*
doručení předběžné nabídky,
*
doručení aukční hodnoty,
*
doručení změny nabídky při jednání o nabídkách, návrhu v soutěži o návrh,
*
doručení žádosti o účast v soutěži o návrh,
*
vyhlášení (§ 146 odst. 2).
Uvedená koncepce používání datových schránek vtělená do ZVZ nastavuje pravidla. Neodstranila však všechny nedostatky, jež se snažila ošetřit Metodika k doručování prostřednictvím datových schránek při provádění úkonů v zadávacím řízení.
Ekonomické a finanční posouzení předmětu veřejné zakázky - § 156
Zákon nově veřejným zadavatelům povinnost předem si vyžádat předchozí stanovisko Ministerstvy financí, pokud předpokládaná hodnota VZ činí nejméně 500 mil. Kč a smlouva bude uzavírána nejméně na 5 let, nebo na dobu neurčitou. Vyžádání stanoviska je podmínkou pro platnost smlouvy.
Žádost o stanovisko obsahuje kromě obecných náležitostí podání i ekonomický rozbor dopadů VZ na ekonomickou situaci žadatele, včetně údajů o stavu zadluženosti žadatele, které jsou nezbytné pro posouzení jeho schopnosti dostát závazkům z VZ; náležitosti obsahu žádosti stanoví prováděcí právní předpis. Ministerstvo financí při posuzování žádosti nemůže hodnotit žádné jiné skutečnosti, než ty, které jsou pro posouzení žádosti rozhodné.
Ministerstvo financí žádost o stanovisko posoudí z hlediska možných dopadů přijímaných závazků obsažených ve VZ a jejich vlivu na ekonomickou situaci žadatele nebo na mezinárodní závazky České republiky.
Pokud se Ministerstvo financí nevyjádří do 60 dnů od doručení, platí, že nemá námitek a veřejný zadavatel v dalším řízení postupuje již zcela samostatně.
Nové prováděcí pokyny, které lze navíc oproti stávající úpravě očekávat § 159 odst. 3 a 4 - vyhlášky k provedení ZVZ:
*
- Profil zadavatele, který byl uveřejněn v informačním systému podle § 157.
*
- Zvláštní technické podmínky. V případě VZ na dodávky, jejichž předmětem jsou vozidla kategorie N1, N2, N3, M1, M2 a M3.
*
- Formulář pro oznámení o zrušení soutěže o návrh.
*
- Podrobnější podmínky týkající se nástrojů a úkonů učiněných elektronicky při zadávání VZ; Podrobnosti týkající se podmínek pro vydání certifikátu shody, údajů v certifikátu shody a platnosti certifikátu shody pro elektronické nástroje, jejichž prostřednictvím jsou úkony při zadávání veřejných zakázek uskutečňovány.
*
- Žádost o stanovisko Ministerstva financí, jestliže předpokládaná hodnota VZ činí nejméně 500 mil. Kč a smlouva bude uzavírána nejméně na 5 let, nebo na dobu neurčitou.
Další úpravy
předpokládal, že u podlimitních VZ je možno zvýhodnit zaměstnavatele, kteří zaměstnávají více, než 50 % osob se zdravotním postižením pouze, když zadávací řízení probíhá formou otevřeného nebo užšího řízení. Nově se vztahuje i na zjednodušené podlimitní řízení.
Zcela byl
zrušen
institut
smírčího řízení dle § 124.
Úpravy ohledně elektronických prostředků
a nástrojů v § 149, které však neznamenají zásadní změny.
Čl. II
Přechodná ustanovení:
Elektronické nástroje
, atestované podle dosavadních předpisů, jsou zadavatelé oprávněni používat
do 30. června 2011 - účinnost dnem 15. 6. 2010.
Shrnutí podstatných změn
Z textu příspěvku je zřejmé, že se jednalo o novelu zákona poměrně rozsáhlou. Novela vyšla vstříc jednak požadavkům na harmonizaci s předpisy EU, měla odstranit dosavadní nedostatky zákona, na něž si zainteresované veřejnost právem stěžovala. Kladla si za cíl vyjít vstříc i požadavkům praxe. Ne všechny změny budou zainteresované strany vnímat jako zásadní.
Shrňme ty podstatné:
*
Opční právo a povinnost zvlášť stanovit hodnoty zakázky bez a s využitím opčního práva. Maximální výše opčního práva do 30 % ceny původní VZ § 13 odst. 6 a § 99.
*
U opakujících se služeb v průběhu účetního období, jejichž cena je proměnlivá a jsou pořizovány podle aktuální potřeby, nebude zadavatel muset sčítat hodnotu spolusouvisejících plnění § 13 odst. 8.
*
Rozšiřují se možnosti využít Jednacích řízení s uveřejněním (dále jen „JřSu“) a bez uveřejnění (dále jen „JřBu“) § 22 odst. 1 a § 23 odst. 1 písm. a) a b).
*
Profil zadavatele bude muset být uveřejněn v informačním systému podle § 157, podrobnosti určí vyhláška.
*
Zjednodušené podlimitní řízení:
-
Povinnost zveřejňovat výzvu k podání nabídek na registrovaném profilu zadavatele (§ 38 odst. 2), totéž se týká možnosti prohlídky místa plnění (§ 49 odst. 5).
-
I v návaznosti na neúplné nebo nepřijatelné nabídky podané ve zjednodušeném podlimitním řízení je možno pokračovat v řízení formou JřSu, nebo JřBu [§ 22 odst. 1 a § 23 odst. 1 písm. a) a b)].
-
Možnost i v tomto druhu řízení využít institut opčního práva (§ 99 odst. 1).
-
Povinnost zadavatele přijmout, posuzovat a hodnotit nabídky dodavatelů, kteří nebyli přímo vyzváni k podání nabídky (§ 38 odst. 6).
-
Povinnost zveřejnit lhůtu pro podání nabídek ve výzvě k podání nabídek § 39 odst. 4 písm. a).
-
Poskytovat ZD na výzvu a ve stanovené lhůtě, není-li zveřejněna způsobem umožňující dálkový přístup (§ 48 odst. 1).
-
Možnost i v tomto druhu řízení požadovat složení jistoty (§ 67).
-
Zákaz volně zrušit tento druh výběrového řízení (§ 84 odst. 4).
-
U podlimitních VZ možnost zvýhodnit zaměstnavatele, kteří zaměstnávají více, než 50 % osob se zdravotním postižením i v tomto druhu výběrového řízení § 101 odst. 4.
*
Zvláštní technické podmínky - dodávka vozidel, nový § 46a + očekávaná vyhláška.
*
Získání ZD není obecně podmínkou pro podání nabídek (§ 48).
*
Dodatečné informace včetně přesného znění požadavku o ně je zadavatel povinen nejen odeslat tazateli, ale současně je musí sdělit všem dodavatelům, kteří o poskytnutí ZD požádali. Stejný obsah musí uveřejnit způsobem, kterým poskytl přístup k zadávací a kvalifikační dokumentaci (§ 49).
*
Základní kvalifikační předpoklady - do § 53 doplněna nová písmena k)-m). Smyslem je, aby o zakázky soutěžily výhradně uchazeči, jejich vlastnická struktura je jednoznačně čitelná a dostatečně konkretizuje i ty osoby, které o dodavatelů rozhodovali o VZ.
*
Pouze ZVZ může nakázat, že dodavatelé k prokázání kvalifikačních předpokladů předkládají originály nebo úředně ověřené kopie dokladů. Jinak se do výběrového řízení předkládají v pouhé (prosté) kopii. Teprve před uzavřením smlouvy si může zadavatel (tedy pouze od vítězného uchazeče) vyžádat originály nebo úředně ověřené kopie kvalifikačních dokladů (§ 57).
*
Pro oblast posouzení a hodnocení kvalifikace je aplikována v praxi stejná dokumentace jako při otevírání obálek a posuzování nabídek (§ 59).
*
Omezení počtu zájemců náhodným výběrem (los) dostalo jasná pravidla (§ 61 odst. 4).
*
Prosté subdodavatelství tedy nevadí, rozpor se zákonem způsobují jen ti subdodavatelé, kteří doplňují nedostatečnou kvalifikaci dodavatelů (§ 69).
*
Hodnotící kriteria ekonomické výhodnosti nabídky mají být konstruována tak, aby vyjádřila vztah užitné hodnoty a ceny. Jedním z kriterií může nově být i vliv na zaměstnanost osob se zdravotním postižením. Pokud je použito základní hodnotící kriterium ekonomické výhodnosti nabídky, mají být váhy stanoveny buď %, nebo zadavatel musí stanovit jiný matematický vztah mezi dílčími kritérii (§ 78 odst. 4 a 5).
*
Povinnost zadavatele umožnit nahlédnout do zprávy o posouzení a hodnocení nabídek pouze těm uchazečům, jejichž nabídky byly hodnoceny a umožnit pořízení kopie této zprávy (§ 80).
*
Zrušena povinnost zasílat provozovateli informačního systému čtvrtletní hlášení o smlouvách uzavřených na základě RS (§ 83 odst. 3) a písemnou zprávy zadavatele (§ 85 odst. 4).
*
Změny v agendě rámcových smluv § 89-92:
-
Rámcová smlouva může mít samostatné přílohy, pokud pro to existuje důvod.
-
Další prokazování kvalifikace u RS delších než 1 rok.
-
Možnost změnit hodnotící kriteria u nabídek podávaných při zadávání zakázky na základě RS.
-
Nový způsob a forma oslovování uchazečů u RS, u nichž jsou všechny podmínky plnění vymezeny v RS.
-
Zákaz podstatných změn podmínek stanovených v RS.
*
Postupy zadavatele v případě soutěže o návrh se sjednocují s obecnými postupy otevřeného nebo užšího řízení, čímž soutěž o návrh dostala pevný řád (§ 102-109).
*
Pravidla pro používání Datových schránek v komunikaci mezi zadavatelem a dodavatelem (§ 148).
*
Veřejní zadavatelé mají - u zakázek s hodnotou nejméně 500 mil. Kč a smlouva bude uzavírána nejméně na 5 let, nebo na dobu neurčitou - povinnost předem si vyžádat předchozí stanovisko Ministerstva financí, jinak je smlouva na zakázku neplatná (§ 156).
*
Nutnost sledovat vydání prováděcích předpisů viz kapitola Nové prováděcí pokyny, které lze očekávat (§ 159 odst. 3 a 4).
Závěr
Již pouhý výčet důležitých změn jistě čtenáře upozorní, že by měl novele ZVZ věnovat zevrubnou pozornost. V mnohých případech se mění i filosofie přístupu účastníků řízení. Pozornost zainteresovaných by neměla ani nadále polevovat, protože aktuální společenská poptávka avizuje v dohledné době další změny a úpravy zákona.
Účinnost novely
Zákon č. 179/2010 Sb. nabývá s výjimkou čl. II, bodu 3 (viz výše) účinnost dnem 15. září 2010.