Cestovní náhrady - zkušenosti subjektů veřejné sféry, 1. část

Vydáno: 28 minut čtení

Oblast cestovních náhrad zaměstnanců je z hlediska zákonných nároků poměrně zevrubně pospána v příslušných ustanoveních zákona č. 262/2006 Sb. , zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“), resp. v jeho prováděcích právních předpisech (vyhlášky č. 459/2009 Sb. a 462/2009 Sb. , platné pro rok 2010).

Cestovní náhrady - zkušenosti subjektů veřejné sféry - I. část
Mgr.
Pavel
Bláha
Účetní zachycení skutečností souvisejících s konkrétní náhradou cestovních výdajů zaměstnance řeší v obecné rovině zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, v rovině konkrétního účetního vyjádření vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění pozdějších předpisů, (zejména přílohy č. 1 Rozvaha, příloha č. 2 Výkaz zisku a ztráty a č. 7 Směrná účtová osnova).
Rozhodování z pohledu veřejných výdajů v obecné rovině nastavuje zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZFK“), resp. jeho prováděcí vyhláška č. 416/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění zákona č. 309/2002 Sb., zákona č. 320/2002 Sb. a zákona č. 123/2003 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ve vazbě na příslušné zákony o rozpočtových pravidlech [č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 218/2000 Sb.“), a zákon č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 250/2000 Sb.“)].
Organizační část cestovních náhrad, vnitřní kontrolní systém s ní spojený a některé skutečnosti, které lze na základně zmocnění v ZP upravit v organizacích veřejné správy (např. určení konkrétní částky stravného v rámci rozpětí a míry krácení) si musí stanovit tyto subjekty ve vlastní odpovědnosti, resp. dle zásad, jež jim určí příslušný zřizovatel. Je toho poměrně hodně, na co by měl zaměstnavatel z okruhu subjektů veřejné sféry dávat pozor. Pojďme se podívat alespoň na některá ustanovení podrobněji.
 
Pracovní cesta (§ 42 ZP)
Pracovní cestou se rozumí
časově omezené
(na dobu nezbytné potřeby zaměstnavatele)
vyslání zaměstnance
zaměstnavatelem
k výkonu práce
mimo sjednané místo výkonu práce.
Časově omezené
vyslání znamená, že zaměstnance nelze k výkonu práce vyslat natrvalo, ale přesto pracovní cesta může trvat delší dobu např. i několik měsíců.
Místo výkonu práce
musí být sjednáno v pracovní smlouvě zaměstnance. Příslušné ustanovení ZP (§ 34 odst. 2) dále popisuje, co se považuje za pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad.
Výkon práce
(viz ustanovení ZP o výkonu práce v pracovním poměru a dále i další ustanovení, která se pro účely cestovních náhrad za výkon práce považují např. školení k prohlubování kvalifikace) znamená, že zaměstnanec pro zaměstnavatele svojí účastí na pracovní cestě vykonává práci. V praxi to může vypadat tak, že koná práci, kterou mu zaměstnavatel přidělil i například tím, že dle pracovní smlouvy pracuje na jiném místě, než je jeho pravidelné pracoviště. Ale konat by měl pouze práce v souladu se sjednanou pracovní smlouvou, a to dle pokynů zaměstnavatele [viz § 38 odst. 1 písm. b) ZP - pokynem v tomto smyslu a je vyslání na pracovní cestu za účelem v souladu s pracovní smlouvou]. Tuto činnost zaměstnanec musí konat osobně, v rozvržené pracovní době (viz § 81 a násl. ZP) a plnit povinnosti, které mu vyplývají z pracovního poměru. Zaměstnanec tak na pracovní cestě koná práci podle pokynů vedoucího zaměstnance, který ho na pracovní cestu vyslal.
 
Důležité pojmy ve vztahu k cestovním náhradám
Co lze považovat za
výkon práce.
Jedná se zejména o činnosti, za které náleží zaměstnanci mzda nebo plat pro účely cestovních náhrad. Patří sem zejména:
*
Přímé provádění pracovních činností dle pracovní smlouvy
při pracovní cestě - např. kontroly, účast na poradách a pracovních jednáních, měření, stavební práce - tedy
přímé plnění pracovních úkolů.
*
Pracovní pohotovost
(§ 95 ZP), při níž je vykonávána práce. Obecně se jedná o dobu, kdy zaměstnanec na základě dohody se zaměstnavatelem je v konkrétním časovém intervalu připraven v případě potřeby vykonávat práci. Teprve cesta za vlastním výkonem práce, průběh tohoto výkonu a návrat z něho, zakládá zaměstnanci nárok na úhradu cestovních náhrad a současně zaměstnavateli povinnost mu je v zákonem, resp. vnitřním předpisem, stanovené výši uhradit.
*
Školení
o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, nebo které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce (§ 103 ZP). Pod pojem školení lze zahrnout i
zaškolení a zaučení
(§ 228 ZP). Zaměstnance, který vstupuje do zaměstnání bez kvalifikace, je zaměstnavatel povinen zaškolit nebo zaučit; zaškolení nebo zaučení se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. Patří sem i
Odborná praxe absolventů škol
(§ 229 ZP). Zaměstnavatelé zabezpečují absolventům středních škol, konzervatoří, vyšších odborných škol a vysokých škol přiměřenou odbornou praxi k získání praktických zkušeností a dovedností potřebných pro výkon práce; odborná praxe se považuje za výkon práce. Pod pojmem školení ZP dle § 230 vnímá i
Prohlubování kvalifikace.
Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.
*
Ale
pozor ZP za školení nepovažuje Zvýšení kvalifikace
dle § 231 a kvalifikační dohoda podle § 234, i když i v jejím rámci lze sjednat náklady zaměstnavatele, které může vynaložit na zvýšení kvalifikace zaměstnance.
*
Výkonem práce může být i
práce zaměstnanců, kterou z pokynu zaměstnavatele vykonávají doma.
*
Řízením motorového (referentského) vozidla,
pokud jej mají
sjednané v pracovní smlouvě.
*
Řízení a péče o vozidlo, které mají „svěřeno do osobní péče“
, aby ho používali při plnění úkolů v souvislosti s výkonem povolání (lze sjednat i parkování doma - v tomto případě odvoz vozidla do bydliště je nutno posuzovat jako plnění pracovních úkol). Z logiky věci plyne, že užívá-li zaměstnanec svěřené služební vozidlo, stává se toto vozidlo z pohledu ZP jeho pracovištěm - tzn. i práce např. s ošetřením vozidla „po pracovní době“ mohou být posuzovány jako činnost, která je plněním pracovních povinností, nebo v přímé souvislosti s ním.
Místo výkonu práce
musí být dle § 34 odst. 1 písm. b) ZP sjednáno v pracovní smlouvě tedy ve formě dvoustranného právního aktu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Rozumí se jím místo (nebo místa - obec, organizační jednotka) sjednané v pracovní smlouvě, kde má být sjednaná práce vykonávána. V tomto případě platí smluvní volnost sjednání, musí se však jednat u místo konkrétně vymezené nebo ohraničené. Pokud je však sjednáno šířeji, než je jedna obec, je třeba vymezit tzv. pravidelné pracoviště, tedy místo (obec), ve kterém nejčastěji začínají pracovní cesty zaměstnance. Pro účely cestovních náhrad jde o jeden ze zásadních údajů, protože vymezuje samostatně, resp. s dalšími údaji, začátek, od něhož se počítají jednotlivé druhy cestovních náhrad:
*
Bylo-li sjednáno místo výkonu práce, popřípadě i pravidelné pracoviště mimo území České republiky, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci za dny cesty z České republiky do místa výkonu práce nebo pravidelného pracoviště a zpět cestovní náhrady jako při zahraniční pracovní cestě.
*
Jestliže se zaměstnancem cestuje se souhlasem zaměstnavatele i člen rodiny, poskytne zaměstnavatel zaměstnanci i náhradu prokázaných jízdních, ubytovacích a nutných vedlejších výdajů, které vznikly tomuto členu rodiny.
Pracoviště
je místo, kde zaměstnanec plní podle pokynů zaměstnavatele své pracovní úkoly. Okruh těchto míst, v nichž zaměstnavatel může přidělovat práci je dán vymezením místa výkonu práce v pracovní smlouvě. Pokud v pracovní smlouvě sjednáno
pravidelné pracoviště
pro účely cestovních náhrad, je (kterýmkoliv) pravidelným pracovištěm místo výkonu práce sjednané v pracovní smlouvě:
*
Jestliže je však místo výkonu práce sjednáno šířeji než jedna obec, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají pracovní cesty zaměstnance.
*
U zaměstnanců, u nichž častá změna pracoviště vyplývá ze zvláštní povahy jejich povolání se může jednat i o místo bydliště. To platí i tehdy, když zaměstnavatel nemá v místě bydliště své sídlo ani organizační jednotku.
Vyslat zaměstnance na dobu nezbytné potřeby na pracovní cestu jen na základě dohody s ním
viz § 42 odst. 1 ZP. Forma dohody není ZP předepsána. Souhlas zaměstnance s vysíláním na pracovní cesty lze sjednat jako součást pracovní smlouvy. Jinou cestu představuje souhlasné prohlášení zaměstnance v cestovním příkazu.
Souhlas s vykonáním pracovní cesty může být i ústní.
Některé právní výklady připouštějí i vyjádření souhlasu ve formě faktického nastoupení na pracovní cestu (mlčky tzv. konkludentně). Z uvedeného plyne, že písemný souhlas není vysloveně nezbytný, lze jej však považovat za dále nezpochybnitelné ustanovení. Přesto musí zaměstnavatel u určitých kategorií zaměstnanců dbát zvýšené opatrnosti a jejich souhlas s vysláním na pracovní cestu si vyžádat. Jde o
ustanovení § 240 ZP
u těhotných zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o dítě do 8 let, a u osamělých zaměstnanců do 15 let věku dítěte. Dále se týká zaměstnanců pečujícího o osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni závislosti I-IV dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, (musí péči prokázat). Tyto lze vyslat na pracovní cestu mimo obec svého pracoviště nebo bydliště
jen s jejich souhlasem.
Výše uvedená ustanovení předpokládají, že mezi zaměstnavatelem a zaměstnance vznikla tzv. závislá činnost ve formě pracovního poměru. Jiný případ, v rámci něhož je možno ze strany zaměstnavatele hradit cestovní náhrady, představují tzv.
Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
(viz 74-77; 155 ZP). Konkrétně se jedná se o dohodu o provedení práce (max. do 150 hod. ročně) a dohodu o pracovní činnosti. Cestovní náhrady je možné zaměstnanci na základě uvedených dohod poskytnout pouze v následujících případech:
*
Právo na předložení cestovních náhrad ze strany zaměstnance a závazek uhradit náklady ze strany zaměstnavatele byly sjednány. Vychází se ze smyslu dohod, tedy co si zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne.
*
Zároveň je třeba sjednat místo pravidelného pracoviště zaměstnance.
*
Pokud má zaměstnanec konat práci na základě dohod mimo obec bydliště, má právo na cestovní náhrady, i když není sjednáno místo pravidelného pracoviště.
 
Co nelze považovat za pracovní cestu
Kromě výše zmíněného
Zvýšení kvalifikace
nelze za pracovní cestu považovat
Cestu do zaměstnání a z něj.
Nejde o pracovní cestou ani o úkon v přímé souvislosti s pracovní cestou. Cesta do zaměstnání končí vstupem na pracoviště, resp. do areálu, kde jsou již konány úkony související s počátkem cesty a to i v případě, že např. vrátnici obsluhuje jiný zaměstnavatel.
Pracovní cestou by se cesta z domova stala pouze za předpokladu, že zaměstnavatel předem určil místo nástupu (resp. i návratu) pracovní cesty domov.
V jakých případech se cestovní náhrady dle ZP poskytují zaměstnancům
v tzv. závislé činnosti popř. v rámci dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr
(§ 152 ZP).
Cestovními výdaji,
za které poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci cestovní náhrady, se rozumí výdaje, které vzniknou zaměstnanci při:
*
pracovní cestě
(§ 42 ZP),
*
cestě mimo pravidelné pracoviště
(§ 34 odst. 2 ZP),
*
cestě v souvislosti s mimořádným výkonem práce
mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště,
*
přeložení
(§ 43 ZP) - u organizací veřejné sféry pouze pokud je to se zaměstnancem sjednáno, nebo stanoveno předpisem (např. tzv. služební zákon v případě, že by vstoupil v účinnost), resp. vnitřním předpisem,
*
přijetí do zaměstnání
v pracovním poměru - u subjektů veřejné sféry pouze pokud je to se zaměstnancem sjednáno, nebo stanoveno vnitřním předpisem,
*
výkonu práce v zahraničí.
 
Jaké druhy cestovních náhrad lze zaměstnancům poskytnout (§ 156 ZP)
Zaměstnavatel je povinen (jedná se o povinnost zaměstnavatele uhradit náklady, jestliže zaměstnance na pracovní cestu vyslal) za podmínek stanovených v ZP (resp. v intencích ZP upravených vnitřním předpisem) poskytnout zaměstnanci při pracovní cestě následující náhrady:
*
jízdních výdajů,
*
jízdních výdajů k návštěvě člena rodiny,
*
výdajů za ubytování,
*
zvýšených stravovacích výdajů („stravné“),
*
nutných vedlejších výdajů,
*
pro účely poskytování cestovních náhrad se za pracovní cestu považuje i cesta uvedená v § 152 písm. b) cesta mimo pravidelné pracoviště a § 152 písm. c) cesta v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště.
Zaměstnavatel může zaměstnanci poskytovat i další náhrady výdajů. Za cestovní náhrady se však považují pouze ty, které byly poskytnuty v souladu s § 152 ZP.
Protože se jedná o náhradu v zákonem stanovených případech je poskytována v prokázané výši a v určitých případech (stravné) představuje nikoliv plnou cenu, ale pouhé vyrovnání zvýšených nákladů zaměstnance.
 
Odlišnosti a zásady cestovních náhrad platné v subjektech veřejného sektoru (§ 173, 174 ZP)
Zaměstnavatel veřejného sektoru postupuje v oblasti cestovních náhrad obdobně, jako u soukromých subjektů. Cestovní náhrady však poskytuje částečně odchylně ve výši a za podmínek stanovených v § 173 a násl. ZP. Pro zaměstnavatele z veřejného sektoru platí zásada, že jiné nebo vyšší cestovní náhrady nesmí zaměstnavatel zaměstnanci poskytovat.
 
Jaké podmínky mají vliv na výši náhrad (§ 153 ZP)
Jde o podmínky, které mohou ovlivnit poskytování a výši cestovních náhrad a ovlivňují zásadní skutečnosti s ohledem na vykonávanou pracovní cestu.
Konkrétně jde o:
*
čas a místo nástupu na pracovní cestu a ukončení cesty,
*
místo plnění pracovních úkolů,
*
způsob dopravy,
*
způsob (a popř. maximální výše nákladů) na ubytování, vedlejších nákladů.
Uvedené podmínky si nemůže sám zvolit zaměstnanec. Jestliže chápeme pracovní cestu v intecních § 42 ZP, jde o vyslání zaměstnance zaměstnavatelem. To v praxi znamená, že všechny podmínky připravované pracovní cesty určí
předem písemně
zaměstnavatel (přitom je třeba respektovat požadavky ZFK). Zaměstnavatel přitom při vyslání zaměstnance na pracovní cestu a určení podmínek této cesty by měl přihlédnout
k oprávněným zájmům zaměstnance
(§ 153 odst. 2 ZP).
Jestliže jsou
vzhledem k okolnostem práva zaměstnance na cestovní náhrady a jejich výši nezpochybnitelné,
předchozí písemná forma určení podmínek se nevyžaduje,
netrvá-li na ní zaměstnanec.
Z uvedeného tedy plyne, že:
*
Forma určení podmínek pracovní cesty závisí na zaměstnavateli (nařízení pracovní cesty a jejích podmínek).
*
Lze tak učinit i ústně, pokud zaměstnanec netrvá na písemné podobě a jeho práva jsou nezpochybnitelná. Ale písemný záznam podmínek vyslání na pracovní cestu lze považovat za výraz tzv. dobré praxe, protože předem odstraňuje riziko nejasností a nesprávných výkladů podmínek pracovní cesty.
*
Nemusí být používán formulář Cestovní příkaz (žádný předpis jeho užití neukládá) v části vyslání na pracovní cestu (ale může, stanoví-li tak zaměstnavatel. Opět s ohledem na tzv. dobrou praxi je nějaká formalizovaná podoba podmínek vyslání na pracovní cestu velice vhodná.
*
Obecné náležitosti podmínek pracovní cesty např. mohou být obecně dány interním předpisem a pro konkrétní pracovní cestu jen stanovovány specifické podmínky.
*
Zaměstnavatel ani není povinen vydat interní předpis k realizaci procesu pracovních cest a náležitostem -
ale je to z důvodů průkaznosti jednoznačně vhodnější.
 
Poskytování zálohy na pracovní cestu (§ 183 odst. 1 ZP)
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad, pokud se se zaměstnancem nedohodne, že záloha nebude poskytnuta. Uvedená obecná zásada se týká záloh na tuzemské i zahraniční pracovní cesty.
V daném případě přitom nejde o zálohu ve smyslu § 67 zákona č. 218/2000 Sb. (záloha stálá nebo jednorázová). Tudíž ani režim rozpočtových pravidel se na poskytnutí zálohy na cestovní náhrady nevztahuje. Všechny souvislosti uvedené zálohy řeší ZP, a to i formou zákonného práva daného zaměstnavateli, srazit bez dalšího ze mzdy nebo platu zaměstnance nevyúčtovanou zálohu na cestovní náhrady [§ 147 odst. 1 písm. d) ZP].
Určení podmínek vykonání pracovní cesty stejně jako poskytnutí zálohy na pracovní cestu, je třeba chápat jako
předběžné schválení veřejného výdaje
(před vznikem závazku) podle příslušných ustanovení ZFK příkazcem operace. Schvalovací mechanismus správce rozpočtu upravuje § 13 odst. 4 a násl. vyhlášky č. 416/2004 Sb. Pokud organizace využívá formu tzv. individuálního příslibu, znamená to, že správce rozpočtu před nastoupením zaměstnance na pracovní cestu schvaluje finanční podmínky (limit) každého jednotlivého cestovního příkazu. Při využití tzv. limitovaného příslibu schválí správce rozpočtu limit výdajů na cestovní náhrady (na tuzemské, nebo zahraniční pracovní cesty) na příslušné období, jehož dodržení sleduje formou jednotlivých čerpání. Neschvaluje však každé jednotlivé vyslání zaměstnance.
Ustanovení o povinnosti poskytnout zaměstnanci předem zálohu na cestovní náhrady a o dohodě se zaměstnancem si někteří zaměstnavatelé převedli do té praktické podoby, že zálohy poskytují zaměstnancům, jen, když si tito o ně požádají. Uvedený postup nelze považovat za postup, který je plně v souladu se ZP. Aby se předešlo sporům, lze opět v rámci tzv. dobré praxe doporučit, aby na cestovním příkazu (resp. jiném dokladu, který zaměstnavatel používá k určení podmínek pracovní cesty), bylo uvedeno, že zaměstnanec zálohu nepožaduje. Pokud by to tam nebylo uvedeno a zaměstnanec se v průběhu cesty dostal do finanční tísně, mohl by namítat, že zaměstnavatel mu způsobil újmu tím, že porušit ZP a zálohu mu neposkytl.
Zálohy na zahraniční pracovní cesty specificky upravuje § 183 odst. 2, 4 a 5 ZP.
 
Účtování o pracovní cestě včetně záloh na pracovní cesty:
 +----+--------------------------------------------------------------------------+--------------+----------------+ | Č. |                                   Text                                   |      MD      |       D        | +----+--------------------------------------------------------------------------+--------------+----------------+ | A  | Poskytnutí zálohy                                                        |              |                | | 1  | Záloha poskytnutá zaměstnanci na pracovní cestu v hotovosti              | 335          | 261 (211 NO*)  | | B  | Účtování o pracovní cestě                                                |              |                | | 1  | Vyúčtování pracovní cesty (celá záloha spotřebována na cestovní náhrady) | 512          | 335            | | 2  | Vrácení části nevyčerpané zálohy na pracovní cestu                       | 261 (211 NO) | 335            | | 3  | Doplatek v hotovosti u cestovních náhrad, které nepokryla záloha         | 512          | 261            | +----+--------------------------------------------------------------------------+--------------+----------------+ 
 +----+-------------------------------------------------------------+-------+------------+------+ | Č. |                            Text                             |  Kč   |     MD     | DAL  | +----+-------------------------------------------------------------+-------+------------+------+ | A  | Poskytnutí zálohy                                           |       |            |      | | 1  | Záloha poskytnutá zaměstnanci na pracovní cestu v hotovosti | 1 000 | 335        |  261 | |    |                                                             |       | (211 NO*)  |      | | B  | Účtování o pracovní cestě                                   |       |            |      | |    | Skutečné cestovní náhrady 900 Kč                            |       |            |      | | 1  | Skutečné cestovní náhrady 900 Kč                            | 900   | 512        |  335 | | 2  | Vrácení zbytku zálohy                                       | 100   | 261        |  335 | +----+-------------------------------------------------------------+-------+------------+------+ 
* NO = Neziskové organizace
 
Nástup na pracovní cestu a její průběh
Pracovní cesta začíná nástupem na ni v místě, čase, které zaměstnavatel zaměstnanci určil v podmínkách vyslání na pracovní cestu. Rovněž průběh cesty se uskutečňuje se podle pokynů, které stanovil zaměstnavatel (viz § 42 odst. 1 poslední věta ZP).
Pracovní cestu můžeme složit z doby „výkonu práce“. V jejím rámci zaměstnanec pro zaměstnavatele pracuje [tedy vykonává, co mu bylo uložena na základě sjednaného druhu práce v pracovní smlouvě - § 34 odst. 1 písm. a) ZP - viz odstavec shora o výkonu práce]. Za tuto část pracovní cesty náleží zaměstnanci náhrada mzdy a případné náhrady a příplatky za přesčasovou práci.
Druhou část času stráveného zaměstnancem na pracovní cestě představuje doba „v přímé souvislosti s výkonem práce“. Obecně jde o další dobu strávenou na cestě, při níž zaměstnance přímo nepracuje (opět viz odstavec shora o výkonu práce). Za toto další dobu nad rámec přímého výkonu práce náleží zaměstnanci jen cestovní náhrady podle doby (stravné), nebo v prokázané výši.
Zaměstnanec je povinen pracovní cestu konat způsobem a v rozsahu, který mu stanovil zaměstnavatel. Podmínky cesty si bez důvodů hodných zvláštního zřetele (např. nepředvídané překážky, na pracovní cestě, nehody, objížďky) nesmí sám měnit ani upravovat. Za ideální stav lze považovat, že by zaměstnanec, kterému se v průběhu cesty vyskytly nepředvídané překážky, tuto skutečnost oznámil zaměstnavateli a vyžádal si jeho alespoň ústní souhlas. Jsou však i případy, kdy to s ohledem na okolnosti možné není. Obecně by však zaměstnavatel měl tolerovat odchylky, pro něž existuje i případně následně
relevantní
vysvětlení. V dané situaci by měl zbystřit pozornost pouze v případě, že neočekávané skutečnosti se objevují u téhož zaměstnance opakovaně a opakovaně to s sebou přináší zvýšené nároky na objem hrazených cestovních náhrad zaměstnavatelem.
 
Doklady k průběhu pracovní cesty
Jak již bylo výše uvedeno, průběh pracovní cesty nemusí být (nestanoví-li tak vnitřní předpis) zaznamenán ve formuláři cestovní příkaz - část vyúčtování pracovní cesty. Může být zřejmý i z jiné průkazné dokumentace (docházky do zaměstnání, záznamu o provozu vozidla…). O pracovních cestách není stanovena zákonná povinnost podávat zprávu, pokud si tak nestanoví organizace interním předpisem opět sama. Ale vysílající nadřízený, pokud se nezajímá o vlastní průběh cesty, měl by mít zájem alespoň o její výsledky. Důležité je to zejména v případech, kdy cílem pracovní cesty bylo služební jednání. Měl by mít zájem, minimálně dovědět se závěry a podstatné skutečnosti uvedených jednání.
Samotné
vyúčtování pracovní cesty
zaměstnanec nemusí provádět formou vyúčtování na cestovním příkazu (nestanoví-li tak vnitřní předpis). Postačilo by pouhé oznámení o průběhu cesty např. na čistém listu papíru a doklady, kterým prokazuje náklady souvisejí s pracovní cestou (opět pokud nestanoví vnitřní předpis jinak!!!).
Zaměstnanec sám není ani povinen provádět vyúčtování pracovní cesty (pokud mu to neukládá vnitřní předpis). Z dikce ZP je povinen pouze
„předložit zaměstnavateli písemné doklady potřebné k vyúčtování“,
a to do 10 pracovních dnů po ukončení pracovní cesty. V dané souvislosti je otázkou, co se myslí ukončením cesty v případě tzv. hromadných cesťáků (cestovní příkazy na více jízd). Pokud by ukončení pracovní cesty bylo vnímáno ve vztahu k jednotlivé jízdě, hromadné cestovní příkazy by nemělo smysl používat. Když k jejich užívání některý ze subjektů veřejného sektoru po zralé úvaze přistoupí, měl by zároveň mít na paměti, že v interní směrnici by měl určit, kterou lhůtu nejpozději považuje za ukončení pracovní cesty. V dané souvislosti lze jako vhodnou praxi doporučit konec poslední jízdy uskutečněné v daném měsíci. Měsíc je nejzazším obdobím, který lze reálně sledovat i ve vztahu k účelu pracovní cesty, resp. k úschově a předložení prvotních dokladů k prokázání nákladů pracovní cesty. Určení lhůty poslední pracovní cesty zároveň zaměstnanci dává najevo, odkdy jemu běží
10 denní lhůta na předložení dokladů k vyúčtování pracovní cesty. V tomto smyslu jde o ochranu zaměstnance.
Zaměstnanec, který
do 10 pracovních dnů po skončení cesty
nepředložil doklady a neuvedl
potřebné údaje o vykonané pracovní cestě,
neztrácí zákonný nárok na cestovní náhrady
viz § 329 ZP ve vazbě na § 100 a násl. zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů, může jej uplatnit do 3 let po ukončení pracovní cesty. Poté se jeho nárok promlčí.
Předložení dokladů a sdělení informací potřebných ke správnému stanovení cestovních náhrad i výpočet jejich výše může být provedeno jakýmkoliv nezpochybnitelným způsobem (viz evidence docházky, knihy jízd, pracovní výkazy…).
Nic kromě případného vnitřního předpisu nepředepisuje zaměstnanci, aby podepsal doklady a informace k vykonané pracovní cestě. Na druhé straně je v zájmu zaměstnavatele, aby zaměstnanec svým podpisem potvrdil správnost uvedených údajů o uskutečněné pracovní cestě a jejím časovém průběhu.
Konkrétní výši náhrad zaměstnanec vypočítávat nemusí, musí však předložit rozhodná data a doklady. Výpočet sám a správné určení výše náhrad je povinností zaměstnavatele. I kdyby zaměstnanec špatně náhrady spočetl, nic mu nehrozí. Kontrola nároku a jeho věcná správnost závisí na zaměstnavateli
 
Vyúčtování, respektive vrácení zálohy poskytnuté na pracovní cestu (§ 183 odst. 3)
Jestliže se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak, je zaměstnanec povinen do 10 pracovních dnů po dni ukončení pracovní cesty nebo jiné skutečnosti zakládající právo na cestovní náhradu předložit zaměstnavateli písemné doklady potřebné k vyúčtování cestovních náhrad a vrátit nevyúčtovanou zálohu. Částka, kterou má zaměstnanec zaměstnavateli vrátit v české měně, se zaokrouhlí na celé koruny směrem nahoru. Zaměstnavatel je oprávněn srazit zaměstnanci nevyúčtovanou zálohu na cestovní náhrady, popřípadě jiné nevyúčtované zálohy poskytnuté zaměstnanci k plnění jeho pracovních úkolů (§ 147 Pořadí srážek ze mzdy).
 
„Nulové cesťáky“
Jedná se o případy, při kterých zaměstnanci nevznikne nárok na některou z cestovních náhrad (stravné do 5 hodin strávených na pracovní cestě, není znemožněno stravování, používá se služební automobil…). Jak již bylo v předchozích řádcích uvedeno, není pravdivé tvrzení kontrolních orgánů, že zaměstnanec musí před nastoupením na pracovní cestu mít vyplněn cestovní příkaz. Nic, kromě případného vnitřního předpisu, uvedenou skutečnost neukládá.
Na druhé straně zaměstnavatel musí mít evidenci, kdy zaměstnanec nebyl na pracovišti a proč a tato evidence je dostatečná. Záleží na zaměstnavateli, jakým způsobem si všechny okolnosti pracovních cest (zejména organizační a kontrolní část, schvalování, podávání zpráv, vzory používaných doklady, způsob komunikace a záznamu o ní, povinnosti zaměstnanců, kontrolní systém cestovních náhrad…) upraví ve vnitřní směrnici.
 
Úhradu cestovních výdajů zaměstnavatelem + finanční kontrola
Zaměstnavateli je ZP stanovena povinnost poskytovat zaměstnanci náhradu výdajů, které mu vzniknou v souvislosti s výkonem práce (viz shora pracovní cesta = výkon práce pro zaměstnavatele).
I zaměstnavateli běží lhůta 10 pracovních dnů pro vyúčtování cestovních náhrad zaměstnance a uspokojení jeho práva. Opět i pro tento případ (dodržení lhůty) platí ustanovení o tom, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodl jinak. Dohodnout jinak se lze v rámci kolektivního vyjednávání nebo individuální dohodou. Zaměstnavatelé uvedenou lhůtu často řeší tak, že cestovní náhrady vyplácejí zaměstnancům bezhotovostním převodem na jejich účty společně s převodem výplaty za předchozí měsíc. A tento postup mají ošetřen vnitřním předpisem, a to i v případech, když u nich působí odborová organizace, což může narážet na ustanovení § 305 odst. 1 ZP.
Obecně je potřeba vnímat, že správný výpočet a stanovení náhrady zaměstnance je v subjektech veřejné sféry veřejných výdajem. Jako takový musí být před vydáním finančních prostředků (tedy dle terminologie ZFK tzv. po vzniku závazku - závazek zaměstnavatele vznikl vysláním zaměstnance na pracovní cestu a tím, že tento uvedenou cestu skutečně vykonal) podroben finanční kontrole. Tzn. mělo by být zkontrolováno, že věřitel (zaměstnanec) měl oprávněný nárok, že je tento věcně v pořádku v souladu s pravidly a doložen správnými a úplnými doklady.
Za schvalovací akt odpovídá příkazce operace. Ten však v praxi sám vše nekontroluje a nepřepočítává. Svému schválení by měl předřadit kontroly věcné, formální a početní správnosti a vyžádat si i informaci o obsahu a výsledcích pracovní cesty (účelnost). Teprve poté by vyúčtování pracovní cesty měl schválit k proplacení a zaúčtování (odpovědnost hlavní účetní). V praxi však často dochází ke stavu, že schválení pracovní cesty z pozice nadřízeného vedoucího (příkazce operace) je schváleno dřív, než jsou vykonány uvedené kontroly věcné správnosti… Příkazce podepíše podklad (cestovní příkaz v části vyúčtování pracovní cesty spolu s doklady) předložený mu zaměstnancem k vykonané pracovní cestě. Tím
de facto
schválí i nárok zaměstnance v konkrétní výši. Teprve pak tzv. cesťák prochází kontrolou. Kontrolující zaměstnanec zjistí finanční rozdíly a poté upraví částku k proplacení zaměstnanci. Tím následně změní výši nároku, která již byla odsouhlasena.
Uvedený přístup je ale v rozporu s filosofií a smyslem ZFK. Tvůrci vnitřního kontrolního systému v organizacích by se tím asi měli zabývat a předřadit kontroly věcné, formální a početní správnosti + zprávy o služební cestě schvalovacímu mechanismu.
 
Způsob prokazování cestovních náhrad (§ 157 a násl. ZP)
Obecně lze cestovní náhrady zaměstnanců rozdělit na:
*
Náhrady prokazované: Zaměstnanec v daném případě musí jejich konkrétní výši prokázat předložením průkazných originálů dokladů pro jejich správné vyúčtování. Mezi tyto náhrady patří:
-
jízdní výdaje i k návštěvě člena rodiny,
-
výdaje za ubytování,
-
nutné vedlejší výdaje.
*
Náhrady neprokazované: Jejich výše se řídí patřičnými ustanoveními ZP, prováděcích vyhlášek a v případě stanovení částky v rámci rozpětí a krácení stravného interním předpisem. Zaměstnanec jejich výši neprokazuje. Ta se odvozuje od doby strávené na pracovní cestě. To je ten rozhodný údaj pro jejich správné určení. Sem patří:
-
zvýšené stravovací výdaje.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví
320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole)
309/2002 Sb., o změně zákonů souvisejících s přijetím zákona o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon)
320/2002 Sb., o změně a zrušení některých zákonů v souvislosti s ukončením činnosti okresních úřadů
123/2003 Sb., kterým se mění zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 309/2002 Sb., o změně zákonů souvisejících s přijetím zákona o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon)
218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla)
250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů
108/2006 Sb., o sociálních službách
40/1964 Sb., občanský zákoník
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Vyhlášky

416/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), ve znění zákona č. 309/2002 Sb., zákona č. 320/2002 Sb., a zákona č. 123/2003 Sb.
Vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky