Právní úprava doručování v daňovém řádu a daňová informační schránka, 1. část

Vydáno: 6 minut čtení

Právní úpravě doručování je věnována hlava III, části druhé zákona č. 280/2009 Sb. , daňový řád , ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád “), která je dále rozdělena na pět dílů - obecná ustanovení o doručování, elektronické doručování, doručování prostřednictvím zásilky, zvláštní způsoby doručení a prokázání doručení.

Právní úprava doručování v daňovém řádu a daňová informační schránka - 1. část
Ing.
Libor
Novotný
Daňový řád stanovuje, že správce daně doručuje písemnosti elektronicky (prostřednictvím datové schránky) nebo při ústním jednání či jiném úkonu. Až pokud není možné písemnost doručit jedním z těchto způsobů, pak ji správce daně doručí prostřednictvím zásilky doručované provozovatelem poštovních služeb, úřední osobou pověřenou doručováním nebo jiným orgánem, o němž to stanoví zákon.
Přičemž podle zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o poštovních službách“), se poštovní zásilkou rozumí adresná zásilka v konečné podobě, ve které má být provozovatelem dodána (stejně tak se poštovní zásilkou rozumí i poštovní balík), provozovatelem se pak rozumí osoba poskytující poštovní služby nebo zajišťující zahraniční poštovní služby. Poštovní službou je podle zákona o poštovních službách činnost prováděná podle poštovní smlouvy a za podmínek stanovených zákonem o poštovních službách. Poštovní služba zpravidla zahrnuje poštovní podání, třídění a přepravu poštovní zásilky prostřednictvím poštovní sítě a je prováděna za účelem dodání poštovní zásilky příjemci. Za poštovní službu se také považuje dodání poukázané peněžní částky. Zákon o poštovních službách také v § 1 odst. 3 vymezuje, co není poštovní službou. Není jí přeprava poštovních zásilek, pokud je vykonávána osobou, která k těmto zásilkám současně neprovedla poštovní podání, třídění nebo dodání a není jí ani služba obdobná poštovní službě, která je vykonávána odesílatelem nebo s ním propojenou osobou. Blíže viz zákon o poštovních službách, který mimo výše uvedeného upravuje například také podmínky pro podnikání v oblasti poštovních služeb, podmínky pro poskytování a provozování poštovních služeb a práva a povinnosti, která při této činnosti vznikají.
K doručování prostřednictvím provozovatele poštovních služeb daňový řád blíže uvádí, že písemnost lze doručovat, pouze pokud podle uzavřené poštovní smlouvy vznikne provozovateli poštovních služeb povinnost dodat zásilku obsahující písemnost způsobem, který je stanoven pro doručování daňovým řádem. Pokud je den doručení rozhodný pro počátek běhu lhůty stanovené právním předpisem nebo rozhodnutím správce daně, nebo pokud tak stanoví zákon, nebo pokud tak určí správce daně, doručují se písemnosti do vlastních rukou. Pokud má osoba, které je písemnost doručována, zástupce, pak se doručují písemnosti pouze tomuto zástupci, a to v rozsahu jeho oprávnění k zastupování. Pokud však má osoba, jejíž poměry jsou doručovanou písemností dotčeny, vykonat něco osobně, pak se písemnost doručuje této osobě i jejímu zástupci, přičemž dnem doručení, který je rozhodným pro počátek běhu lhůty, je při souběžném doručování této osobě i jejímu zástupci den doručení písemnosti, který nastane později. Osobě, která má zpřístupněnu datovou schránku, se doručuje elektronicky podle zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů“).
V souvislosti s doručováním prostřednictvím zásilky daňový řád v § 43 vymezuje, že osobě, které je písemnost doručována, nebo jejímu zástupci pro správu daní (dále jen „adresát“), ale i tomu, kdo písemnost za tyto osoby přijímá, je možné doručit v bytě, v místě podnikání, na pracovišti, nebo kdekoli, kde bude zastižen. Adresát nebo ten, kdo za něho písemnost přijímá, jsou povinni na výzvu toho, kdo písemnost doručuje nebo jehož prostřednictvím se písemnost doručuje, prokázat svou totožnost a poskytovat další údaje nezbytné pro doručení. V souvislosti s doručováním je vhodné zmínit také § 28 odst. 5 daňového řádu, který ukládá zmocněnci, který nemá sídlo nebo bydliště na území členského státu Evropské unie, jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru nebo Švýcarské konfederace povinnost, zvolit si zmocněnce pro doručování se sídlem nebo místem pobytu v České republice. Pokud tak neučiní, budou pro něho písemnosti ukládány u správce daně s účinky doručení dnem jejich vydání, jde-li o rozhodnutí. V ostatních případech pak nastanou účinky doručení dnem jejich písemného vyhotovení.
 
Doručování fyzickým osobám
Daňový řád vymezuje, že fyzické osobě se doručuje na adresu jejího místa pobytu, na adresu evidovanou v informačním systému evidence obyvatel, na kterou jí mají být doručovány písemnosti, nebo na adresu jejího bydliště v cizině. Avšak pro doručování písemností, které souvisejí s podnikatelskou činností fyzické osoby, se obdobně použije příslušné ustanovení o doručování právnickým osobám, přičemž platí, že není-li fyzická osoba jakožto podnikatel zapsána ve veřejném rejstříku, pak se jí doručuje na adresu jejího místa pobytu. Fyzická osoba má také možnost správce daně požádat o doručování na jinou adresu v České republice. Písemnost, která je určena do vlastních rukou adresáta, se doručuje přímo adresátovi. Pokud nebyl adresát písemnosti, která má být doručena do vlastních rukou na adrese pro doručování, zastižen, písemnost se uloží a adresát se vhodným způsobem upozorní, aby si ji ve lhůtě 10 dnů vyzvedl. Naproti tomu písemnost, která se nedoručuje do vlastních rukou a jejíž převzetí má být potvrzeno, se doručuje adresátovi nebo i jiné vhodné fyzické osobě, která se na adrese pro doručování nebo jejím blízkém okolí zdržuje, pokud souhlasí s tím, že odevzdá písemnost adresátovi. Opět platí, že pokud není možné takto doručit, pak se písemnost uloží a adresát je vhodným způsobem upozorněn, aby si ji ve lhůtě 10 dnů vyzvedl. V souvislosti s písemností, která se nedoručuje do vlastních rukou nebo jejíž převzetí nemá být potvrzeno adresátem, daňový řád určuje, že doručit je možné také vložením do domovní nebo jiné adresátem užívané schránky nebo na jiné vhodné místo.
Převzato z časopisu Daně a právo v praxi č. 4/2015.
(Pokračování ve vydání časopisu UNES č. 6/2015)