Týdeník DAUČ: Novinky s přidanou hodnotou č. 1/2023

Vydáno: 7 minut čtení

Vážení uživatelé,

prostřednictvím týdeníku DAUČ vám pravidelně přinášíme aktuální, odborné a praktické informace potřebné pro vaši praxi. Tento týdeník obsahuje:

  • Minimální zálohy na pojistné, výše rozhodného příjmu a jednotné kurzy za rok 2022 – daňové a účetní aktuality ke dni 8. 1. 2023.
  • Licenční smlouva z pohledu daně z příjmů a DPH nebo účtování a sazba DPH u penále za pozdní vrácení zboží – odpovídáme na Vaše dotazy.
  • Komentář zákona o dani z nemovitých věcí nebo Daně v účetnictví – naše aktuální knižní tipy.

Aktuálně na DAUČ

Archiv časopisů DAUČ je nově doplněn o příspěvky z časopisu Účetnictví v praxi č. 12/2022, z nich doporučujeme například problematiku zveřejnění účetní závěrky, převod podílu v s. r. o. nebo DPH ve zdravotnictví.

V rámci prosincových expertních příspěvků pak naleznete například článek věnovaný windfall tax nebo započtení pohledávek v průběhu insolvenčního řízení ze strany správce daně.

Přiznání a platba daně silniční

Finanční správa upozorňuje, že termínem pro podání daňového přiznání k dani silniční je úterý 31. 1. 2023. V této lhůtě je také daň splatná. Pro rok 2022 byl počet vozidel, která jsou předmětem daně, značně snížen. Dani již nepodléhají např. osobní automobily. Podrobnější informace k podávání přiznání k dani silniční a přehled zásadních změn s účinností od 1. 1. 2022 naleznete pak v Informaci k podání daňového přiznání k dani silniční za rok 2022. Pro podání daňového přiznání Finanční správa doporučuje využít Online finanční úřad, pomocí kterého je možné podat daňové přiznání elektronicky z pohodlí domova.

Přiznání k dani z nemovitých věcí

Na webu Finanční správy se dále dočtete, že ke stejnému datu, tedy v úterý 31. ledna 2023, uplyne také lhůta pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Na zaplacení daně či její první splátky mají poplatníci čas až do 31. května 2023. Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí by neměli zapomenout podat zejména poplatníci, kteří v roce 2022 nově nabyli do svého vlastnictví například pozemek, dům nebo bytovou či nebytovou jednotku. Také ti poplatníci, kteří nemovitou věc darovali, prodali nebo jinak pozbyli, musí tuto skutečnost oznámit finančnímu úřadu. Pro podání daňového přiznání Finanční správa opět doporučuje využít Online finanční úřad a nově využít službu Ověření na katastr nemovitostí.

Jak již Finanční správa informovala, od 1. ledna 2023 dochází ke zrušení bezplatné Poštovní poukázky A („daňová složenka“), kterou bylo možné platit daň z nemovitých věcí bez poplatku České pošty. Poplatníkům daně z nemovitých bude tak zaslána složenka (Poštovní poukázka A), prostřednictvím které je úhrada daně zpoplatněna. Finanční správa proto doporučuje využít službu úhrady prostřednictvím SIPO (ke službě se stačí přihlásit nejpozději do 31. ledna), požádat o zasílání údajů pro placení daně na e-mail (zažádat si nejpozději do 15. března) nebo dohledat údaje o placení na portálu MOJE daně v DIS+ a uhradit daň pomocí QR kódu prostřednictvím elektronického bankovnictví. Podrobný souhrn toho, kdo musí podávat daňové přiznání včetně kompletních informací k podávání přiznání k dani z nemovitých věcí, je naleznete v Informaci k dani z nemovitých věcí na rok 2023.

Minimální zálohy pojistného

Jak uvádí informace ČSSZ, od měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém byl podán přehled o příjmech a výdajích za rok 2022, je stanoven minimální měsíční vyměřovací základ roku 2023 pro hlavní činnost OSVČ ve výši 10 081 Kč a pro vedlejší činnost ve výši 4 033 Kč. Záloha na důchodové pojistné z tohoto minimálního měsíčního vyměřovacího základu pak činí pro hlavní činnost 2 944 Kč a vedlejší činnost 1 178 Kč.

Pokud je OSVČ dobrovolně účastna nemocenského pojištění, sazba pojistného na nemocenské pojištění činí 2,1 % z minimálního měsíčního základu pojistného ve výši 8 000 Kč. Minimální platba pojistného na nemocenské pojištění tak od ledna 2023 činí 168 Kč. Podrobněji k nemocenského pojištění se dozvíte na webu ČSSZ.

Pro zdravotní pojištění pak platí, že pro OSVČ je  minimálním vyměřovacím základem dvanáctinásobek 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Od 1. ledna 2023 činí tedy minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ částku 20 162 Kč a minimální záloha na zdravotní pojištění je 2 722 Kč. Ke zdravotnímu pojištění v roce 2023 čtěte více na webu VPZ.

Výše rozhodného příjmu

ČSSZ dále na svém webu informuje, že v souvislosti s každoročním vyhlášením průměrné mzdy, resp. jejím zvýšením na základě nařízení vlády č. 290/2022 Sb., se s účinností od 1. ledna 2023 mění výše rozhodného příjmu pro účast na nemocenském pojištění. Tzv. rozhodný příjem, tedy minimální výše sjednaného příjmu pro účast na nemocenském pojištění, se od uvedeného data zvyšuje z původních 3 500 Kč na 4 000 Kč měsíčně.

Zvýšení rozhodného příjmu má význam pro účast na nemocenském pojištění, od kterého se následně odvíjí i účast na pojištění důchodovém. Sjednaná částka započitatelného příjmu ze zaměstnání za kalendářní měsíc musí činit alespoň částku rozhodnou pro účast na pojištění. U zaměstnání, kde je sjednaná částka započitatelného příjmu nižší než nově stanovená částka 4 000 Kč anebo příjem nebyl sjednán vůbec, bude zaměstnanec pojištěn jen v těch měsících, v nichž dosáhne započitatelného příjmu alespoň 4 000 Kč (jde o tzv. zaměstnání malého rozsahu).

Jednotné kurzy za rok 2022

Generální finanční ředitelství vydalo pro účely poplatníků, kteří nevedou účetnictví, Pokyn č. GFŘ-D-60 ke stanovení jednotných kurzů za zdaňovací období 2022 podle § 38 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. 12. 2022. Pro přepočet cizích měn neuváděných v kurzovním lístku se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou, případně lze využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku. Nový pokyn byl vydán v rámci Finančního zpravodaje č. 1/2023 ze dne 5. ledna 2023.

Co dalšího týden přinesl?

  • ECOFIN během CZ PRES schválil pomoc Ukrajině, rozdělil miliardy na derusifikaci energetiky a zavedl minimální korporátní daň >>
  • Nejvyššímu soudu se v roce 2022 opět podařilo snížit počet nevyřízených věcí >>
  • Finanční správa: Přehled změn a novinek na rok 2023 >>
  • Správa základních registrů: Nasazení nového podpisového certifikátu NIA >>
  • Vláda schválila kompenzační systém pro dodavatele za zastropované ceny energií >>
  • Větší ochrana spotřebitelů. Velká novela spotřebitelského práva vstupuje v účinnost >>
  • Informace k novelizaci exekutorského tarifu >>
  • Vláda schválila změnu bodového systému pro řidiče >>
  • Informační shrnutí a odpovědi na dotazy k datovým schránkám >>
  • Stát loni vybral na daních o 137,7 miliard korun víc než v roce 2021 >>
  • Novela insolvenčního zákona: Odborníci varují před unáhlenými kroky vlády >>
  • Legislativní změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení >>
  • Výchovné bude v lednu 2023 vypláceno společně se starobním důchodem nebo formou doplatku >>
  • HK ČR: Co se pro podnikatele mění od roku 2023? >>
  • České předsednictví v Radě EU skončilo, vláda představila úspěchy >>
  • První přihlášení do datové schránky >>