Možnost používat služební automobil zaměstnavatele bezplatně i k soukromým jízdám zaměstnance patří mezi oblíbený benefit. V praxi se pro benefit, kdy má zaměstnanec k výkonu své práce přiděleno služební vozidlo, které může používat bezplatně i k soukromým účelům, vžilo označení manažerské vozidlo. Daňovým dopadům tohoto benefitu se budeme v článku věnovat.
Auto z pohledu zaměstnance
Poskytnutí služebního vozidla i k soukromým účelům se považuje za nepeněžní příjem zaměstnance. Způsob vyčíslení tohoto nepeněžního příjmu upravuje § 6 odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Za příjem zaměstnance se považuje určité procento ze vstupní ceny vozidla včetně DPH, a to ve výši:
- 0,25 %, jedná-li se o bezemisní vozidlo,
- 0,5 %, jedná-li se o nízkoemisní vozidlo,
- 1 %, jedná-li se o silniční motorové vozidlo, které není nízkoemisním ani bezemisním vozidlem.
Zdanění se aplikuje za každý i započatý kalendářní měsíc, kdy měl zaměstnanec auto k dispozici. Bez ohledu na to, zda ho skutečně použil k soukromým jízdám, či nikoliv.
Pokud je částka vypočtená procentem ze vstupní ceny nižší než 1 000 Kč, považuje se za měsíční nepeněžní příjem zaměstnance 1 000 Kč.
Příklad 1 Zaměstnanec pan Novák má od 4/2024 přiděleno služební auto k výkonu práce obchodního zástupce. Zároveň má od zaměstnavatele povoleno použití tohoto vozidla i k soukromým účelům. Pořizovací cena vozidla činí 1 000 000 Kč + DPH 21 % ve výši 210 000 Kč, které zaměstnavatel uplatnil. Celková vstupní cena zvýšená o DPH činí 1 210 000 Kč. Jedná se o bezemisní vozidlo – elektromobil.
|