Stávající právní úprava obecní samosprávy zahrnuje i problematiku spolupráce obcí. Cílem a účelem meziobecní spolupráce je zvyšování kvality a profesionality výkonu veřejné správy, poskytování profesionální administrativní podpory členským obcím, sdílení informací i úspora finančních prostředků. Dosavadní rámec zákona umožňoval obcím navzájem spolupracovat ve formě ustavení dobrovolného svazku obcí. Novelou zákona o obcích provedenou zákonem č. 418/2023 Sb. byla s účinností od 1. 1. 2024 zakotvena nová platforma pro spolupráci obcí – společenství obcí, o němž pojednává následující text.
Společenství obcí
JUDr.
Václav
Dobrozemský
Právní úprava
Dobrovolné svazky obcí jsou specifické právnické osoby veřejného práva založené na základě smlouvy mezi zúčastněnými (členskými) obcemi. Jejich hlavním úkolem je prosazování společných zájmů členských obcí tak, aby byly v souladu s veřejným zájmem.1) Stávající svazky obcí měly doposud omezený manévrovací prostor co do činností, které mohly vykonávat. Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o obcích“), ve svém § 50 vyjmenovává oblasti, ve kterých touto formou mohou spolupracovat, tedy jaký předmět činnosti může svazek obcí mít. Jedná se však pouze o výkon samostatné působnosti.
Z potřeb praxe však vyplynul požadavek, aby i výkon přenesené působnosti obcí mohl být zajišťován na bázi spolupráce obcí. Proto je v novele zákona o obcích, konkrétně v § 53a až 53f, zakotvena nová platforma pro spolupráci obcí, a sice společenství obcí. Není to však nová forma právnické osoby. Jedná se o svazek obcí, který získá specifické (kvalifikované) postavení společenství obcí za splnění podmínek stanovených zákonem. Předmětem činnosti společenství obcí může být vedle „standardních“ činností svazku obcí zajišťování koordinace veřejných služeb na území členských obcí a strategického rozvoje tohoto území; společenství obcí dále může vykonávat správní činnosti prostřednictvím zaměstnance společenství obcí.
Poznámka: Mezi zmíněné standardní činnosti svazku obcí se řadí dle ust. § 50 odst. 1 písm. a) zákona o obcích: „a) úkoly v oblasti školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury, požární ochrany, veřejného pořádku, ochrany životního prostředí, cestovního ruchu a péče o zvířata, b) zabezpečování čistoty obce, správy veřejné zeleně a veřejného osvětlení, shromažďování a odvozu komunálních odpadů a jejich nezávadného zpracování, využití nebo zneškodnění, zásobování vodou, odvádění a čištění odpadních vod, c) zavádění, rozšiřování a zdokonalování sítí technického vybavení a systémů veřejné osobní |