V článku si rozebereme poskytnutí motivační podpory související se získáváním nových pracovníků, a to především z hlediska daňového řešení dle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Jedná se o dvě specifické varianty – a) poskytnutí motivačního příspěvku žákům a studentům s cílem jejich přípravy studiem k nástupu do pracovního poměru k dotyčnému zaměstnavateli, b) poskytnutí náborového příspěvku zaměstnavatelem v rámci získávání nových pracovníků.
Zdanění motivačního a náborového příspěvku
Ing.
Ivan
Macháček
Motivační příspěvek poskytnutý studentovi
Motivační příspěvek studentovi – budoucímu zaměstnanci
Jednou z možností, jak může získat zaměstnavatel kvalifikované pracovníky, je poskytnout motivační příspěvek žákovi nebo studentovi střední nebo vysoké školy a smluvně ho zavázat k budoucímu uzavření pracovního poměru se zaměstnavatelem po ukončení jeho studia.
Žák nebo student se v tomto případě
de facto
připravuje na budoucí povolání pro zvoleného zaměstnavatele. Z hlediska smluvního umožňuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „ObčZ“), uzavření smlouvy o smlouvě budoucí nebo uzavření tzv. nepojmenované smlouvy dle § 1746 odst. 2 ObčZ. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejnilo dne 6. 11. 2015
„Doporučení k zabezpečení jednotného postupu při uzavírání smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a žákem střední školy nebo studentem vysoké školy, kteří se připravují pro potřeby konkrétního zaměstnavatele“
(podívejte se na doporučení).Toto doporučení obsahuje rovněž vzory dohod o poskytnutí motivačního příspěvku pro nezletilé i zletilé žáky a studenty a také postup při uzavírání smluvního vztahu mezi zaměstnavatelem a žákem nebo studentem.
V doporučení se mimo jiné uvádí:
–
Výše motivačního příspěvku bude odpovídat dohodě poskytovatele a žáka a její konkrétní výše bude vždy uvedena v dohodě mezi nimi, včetně doby jeho poskytování. Doba poskytování příspěvku by neměla překročit pravidelnou dobu vzdělávání žáka v daném oboru.
Výše může být v dohodě stanovena pevnou měsíční částkou nebo i například procentem, ale vždy tak, aby byla výše jednoznačně určena.
–
Součástí dohody uzavírané se zletilým může být
Smlouva o smlouvě budoucí pracovní
.–
Motivační příspěvek se doporučuje vyplácet mimo období hlavních školních prázdnin, pokud se poskytovatel s příjemcem nedohodne na jiných podmínkách.
Daňové řešení motivačního příspěvku u budoucího zaměstnance