Stále se opakující dotazy na daňový režim důchodů z důchodového pojištění (nejčastější dotazy směřují ke starobnímu důchodu) mne přivedly ke zpracování tohoto příspěvku, který stručně a s pomocí několika příkladů rekapituluje základní východiska pro určení daňového režimu těchto příjmů.
Daňový režim důchodů z důchodového pojištění z hlediska daně z příjmů fyzických osob
Ing. Bc.
Marcel
Pitterling
Ph.D.
Důchody z důchodového pojištění
Připomeňme si, jaké dávky je možné získat v rámci tzv. prvního pilíře důchodového systému.
Z důchodového pojištění podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, se poskytují důchody:
a)
starobní,
b)
invalidní,
c)
vdovský a vdovecký,
d)
sirotčí.
Daňový režim těchto příjmů je relativně jednoduchý. Podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“) jsou dávky důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění od daně z příjmů osvobozeny.
Je však třeba upozornit na zvláštní úpravu uvedených příjmů ve formě pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí. Pro takto pravidelně vyplácené důchody platí, že od daně z příjmů fyzických osob je za zdaňovací období osvobozena z úhrnu takových příjmů částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku. Minimální mzda dle nařízení vlády č. 286/2017 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za prác