Daňové přiznání po změnách v dani z nemovitých věcí do 31.1.2016

Vydáno: 22 minut čtení

Změny provedené aktuálními novelami zákona o dani z nemovitých věcí se vztahují k předmětu daně z pozemků, k předmětu daně ze staveb a jednotek v podávání daňového přiznání, k placení pokuty za opožděné podání daňového tvrzení, k zúžení poplatnictví v dani z pozemků a k některým nárokům na osvobození od daně.

Daňové přiznání po změnách v dani z nemovitých věcí do 31.1.2016
Ing.
Anna
Teklá
je odbornicí na daň z nemovitých věcí
Připomeňme, že daň z nemovitých věcí je upravena zákonem č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (dále jen „zákon o dani z nemovitých věcí“), který byl v průběhu roku 2015 novelizován zákonem č. 23/2015 Sb., kterým se mění zákon o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů, a zákonem č. 84/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách), ve znění pozdějších předpisů.
Kromě v úvodu zmíněných věcných změn přináší zákon č. 23/2015 Sb. změny, kterými se odstraňují nepřesnosti používaných pojmů a které podle důvodové zprávy věcně upřesňují některé používané pojmy tak, aby byla zachována právní jistota poplatníků a zároveň byla zachována provázanost se souvisejícími právními předpisy.
Zákon o dani z nemovitých věcí tvoří dvě samostatné části, daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek a také třetí část, jejíž ustanovení jsou společná oběma daním.
 
Předmět daně z pozemků
Ust. § 2 odst. 2 zákona o dani z nemovitých věcí obsahuje výčet pozemků, které nejsou předmětem daně z pozemků. Předmětem daně z pozemků nejsou: a) pozemky zastavěné zdanitelnými stavbami, v rozsahu zastavěné plochy těchto staveb;
b)
lesní pozemky, na nichž se nacházejí lesy ochranné a lesy zvláštního určení;
c)
pozemky, které jsou vodní plochou s výjimkou rybníků užívaných pro chov ryb za účelem podnikání na základě povolení k nakládaní s povrchovými vodami;
d)
pozemky určené pro obranu státu České republiky;
e)
pozemky v rozsahu odpovídajícím výši spoluvlastnických podílů na nich, které jsou součástí zdanitelných jednotek v budově bytového domu, a jiné pozemky ve spoluvlastnictví vlastníků zdanitelných jednotek v budově bytového domu užívané společně s těmito jednotkami, a to v rozsahu odpovídajícím výši spoluvlastnických podílů těchto spoluvlastníků na nich.
Poznámka:
Toto ustanovení vyjímá z předmětu daně z pozemků pozemky, které jsou zapsány v katastru nemovitostí na shodném listu vlastnictví jako budova bytového domu, a také pozemky, které byly dokupovány a jsou v katastru nemovitostí na dalším listu vlastnictví. Může se jednat o pozemky, které jsou pod budovou, okolo budovy, anebo tvoří funkční celek s jednotkou nacházející se v budově bytového domu. Podstata změny tohoto ustanovení spočívá v tom, že dokupované pozemky („jiné pozemky“) již nemusí být ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek nacházejících se v budově bytového domu. Tyto pozemky taktéž nejsou předmětem daně z pozemků. Skutečnost, že ke zdanitelné jednotce nacházející se v budově bytového domu patří spoluvlastnický podíl na pozemku, je zohledněna koeficientem, kterým se násobí upravená podlahová plocha zdanitelné jednotky, podle ust. § 10 odst. 3 zákona. Ustanovení se nevztahuje na pozemky související se zdanitelnými jednotkami nacházejícími se v jiných než bytových domech, např. víceúčelový dům.
 
Poplatník daně z pozemků
Ust. § 3 odst. 2: Poplatníkem daně z pozemků je, jde-li o pozemek:
-
ve vlastnictví České republiky
1.
organizační složka státu, státní příspěvková organizace, státní fond, státní podnik nebo jiná organizace, které jsou příslušné hospodařit s majetkem státu,
2.
právnická osoba, která má právo užívat tento pozemek na základě výpůjčky, vzniklé podle zákona upravujícího některé užívací vztahy k majetku České republiky;
-
ve svěřenském fondu, tento fond,
-
v podílovém fondu, tento fond,
-
ve fondu obhospodařovaném penzijní společností, tento fond,
-
zatížený právem stavby, stavebník.
Ust. § 3 odst. 3: Poplatníkem daně z pozemků je vždy nájemce u pronajatého pozemku nebo pachtýř u propachtovaného pozemku, je-li:
-
evidovaný v katastru nemovitostí zjednodušeným způsobem,
-
s ním příslušný hospodařit Státní pozemkový úřad nebo Správa státních hmotných rezerv,
-
převedený na základě rozhodnutí o privatizaci na Ministerstvo financí.
Ust. § 3 odst. 4: Uživatel je poplatníkem daně z pozemků v případě, že vlastník pozemku není znám.
Poznámka:
Druhá část původního ustanovení byla v souvislosti s pozemkovými úpravami vyjmuta. V případě náhradních pozemků to jsou pozemky, jejichž hranice v terénu reálně vznikly a byly předány jako náhradní pozemky za původní pozemky sloučené, poplatníkem daně je již jejich vlastník. Do konce roku 2015 byl u náhradních pozemků poplatníkem daně jejich uživatel. U staveb a jednotek uživatel jako poplatník daně neexistuje.
 
Osvobození od daně z pozemků
Podle nového ust. § 4 odst. 1 písm. x) zákona o dani z nemovitých věcí jsou osvobozeny od daně pozemky nejdéle na dobu pěti let ve vládou zvýhodněné průmyslové zóně podle zákona upravujícího investiční pobídky pořízené pro účely realizace investiční akce, pro kterou je vydáno rozhodnutí o příslibu investiční pobídky ve formě osvobození od daně z nemovitých věcí, jestliže obec zcela nebo částečně osvobodí pozemky ve zvýhodněné průmyslové zóně obecně závaznou vyhláškou.
Poznámka:
Je to nový druh nároku na osvobození od daně, jako další forma investiční pobídky v průmyslových zónách. Uplatnit osvobození podle nového ustanovení je možné za splnění několika podmínek:
-
pozemky se musí nacházet ve zvýhodněné průmyslové zóně;
-
pozemky musí být pořízeny pro účely realizace investiční akce;
-
pro tuto investiční akci je vydáno rozhodnutí o příslibu investiční pobídky ve formě osvobození od daně z nemovitých věcí;
-
byla vydaná obecně závazná vyhláška, ve které obec stanoví, zda se u předmětných pozemků jedná o úplné či částečné osvobození od daně vyjádřené v procentech, dobu, na kterou se ustanovení uplatní (max. 5 let), a zároveň ve vyhlášce musí být uvedené katastrální území a parcelní čísla pozemků nacházejících se ve zvýhodněné průmyslové zóně, na které se osvobození vztahuje. Zánik nároku na osvobození těchto pozemků ve zvýhodněné průmyslové zóně upravuje ust. § 14 zákona o dani z nemovitých věcí. V případě nedodržení podmínek a povinností stanovených zákonem o investičních pobídkách zaniká osvobození od daně z nemovitých věcí a poplatník je povinen podat dodatečná daňová přiznání na všechna zdaňovací období, ve kterých bylo toto osvobození uplatněno. Ust. § 148 daňového řádu, podle něhož nelze daň stanovit po uplynutí lhůty, která činí 3 roky, se v daném případě neuplatňuje.
 
Předmět daně ze staveb a jednotek
Ust. § 7 odst. 1: Předmětem daně ze staveb a jednotek, nachází-li se na území České republiky, je
a)
zdanitelná stavba, kterou se pro účely daně z nemovitých věcí rozumí dokončená nebo užívána 1. budova, kterou se pro účely daně z nemovitých věcí rozumí budova podle katastrálního zákona, 2. inženýrská stavba uvedená v příloze tohoto zákona;
b)
zdanitelná jednotka, kterou se pro účely daně z nemovitých věcí rozumí jednotka dokončená nebo užívaná.
Poznámka:
Zrekonstruované ustanovení vylučuje pochybnosti o tom, kdy se budova či inženýrská stavba stává zdanitelnou stavbou. Doplněním o charakteristiku, že se musí jednat o dokončenou nebo užívanou stavbu, ustanovení zdůrazňuje, že předmětem daně ze staveb a jednotek nemůže být rozestavěná stavba, která se nedá užívat. V takovém případě je předmětem daně pouze pozemek, který se po dobu výstavby zdaňuje podle ust. § 6 odst. 3 zákona o dani z nemovitých věcí jako „stavební pozemek“.
Předmětem daně ze staveb a jednotek je taková stavba, která je podle zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, dokončenou stavbou. Podle § 119 stavebního zákona stavbu, na kterou bylo vydáno stavební povolení, byla stavebnímu úřadu ohlašována, nebo byla prováděna na základě veřejnoprávní smlouvy anebo podle certifikátu autorizovaného inspektora, lze užívat na základě kolaudačního souhlasu nebo oznámení stavebnímu úřadu, tedy po dokončení.
Dokončená stavba je předmětem daně ze staveb a jednotek i v případě, že není užívána. Podle § 123 stavebního zákona lze nedokončenou stavbu užívat na základě povolení k předčasnému užívání, nebo povolení ke zkušebnímu provozu podle § 124 stavebního zákona. Takové stavby jsou předmětem daně ze staveb a jednotek, protože jsou užívány. Zdanitelné stavby, které nevyžadují souhlas stavebního úřadu k užívání nebo oznámení stavebnímu úřadu, jsou předmětem daně ze staveb a jednotek v případě, že jsou užívány. Předmětem daně ze staveb a jednotek nadále jsou zdanitelné stavby dokončené podle dřívějších stavebních předpisů.
Novela také upřesňuje druhý předmět daně ze staveb a jednotek. Jednotka je předmětem daně, pokud je zdanitelnou. Zdanitelnou se rozumí jednotka dokončená nebo užívána. Rozestavěná, nedokončená jednotka, není zdanitelnou jednotkou.
Ust. § 7 odst. 4: Ust. § 7 odst. 1 se vztahuje i na část budovy nebo inženýrské stavby uvedené v příloze k tomuto zákonu nebo součást jednotky, je-li dokončená nebo užívaná.
Poznámka:
Nové ustanovení, podle něhož jsou zdaňovány také budovy, inženýrské stavby a jednotky, které jsou předmětem daně podle ust. § 7 odst. 1 tohoto zákona a jsou dokončené nebo užívané pouze v části zdanitelné stavby nebo v části jednotky, umožňuje zdaňovat nemovitosti, které přestože jsou ve výstavbě, jsou již částečně využívané ke svému účelu. Úprava vychází z § 119 stavebního zákona, podle kterého lze užívat i část stavby, pokud je schopná samostatného užívání.
 
Osvobození od daně ze staveb
Ust. § 9 odst. 1 písm. r): Zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky na dobu pěti let od roku následujícího po provedení změny spočívající ve změně systému vytápění přechodem z pevných paliv na systém využívající obnovitelné energie solární, větrné, geotermální, biomasy, nejde-li o její přímé spalování.
Poznámka:
Zákon vyjímá možnost uplatnit nárok na osvobození od daně v případě změny způsobu vytápění z pevných paliv na způsob vytápění, kdy je biomasa spalována přímo, tedy bez předchozího zplynování. Osvobození lze uplatnit pouze tehdy, když ke změně vytápění z pevných paliv dojde, mimo uvedené obnovitelné energie, na systém využívající biomasu nepřímým spalováním ve zplynovacím kotli. Nepřímým spalováním biomasy dochází vyšší účinností k nižším emisím. K tomuto ustanovení přísluší v Čl. ll. bod. 2 zákona přechodného ustanovení, podle kterého u změn systému vytápění provedených do konce roku 2015 se použije znění ust. § 9 odst. 1 písm. r) zákona o dani z nemovitých věcí platného do konce roku 2015.
Podle odstavce 4 tohoto ustanovení se osvobození od daně ze staveb a jednotek podle odstavce 1 písm. r) nevztahuje na zdanitelnou stavbu a zdanitelnou jednotku, je-li centrálně vytápěna a napojena na systém rozvodného tepelného zařízení podle energetického zákona.
Ust. § 9 odst. 1 písm. w): Od daně ze staveb a jednotek jsou osvobozeny nejdéle na dobu pěti let zdanitelné stavby ve vládou schválené zvýhodněné průmyslové zóně podle zákona upravujícího investiční pobídky pořízené nebo zřízené pro účely realizace investiční akce, pro kterou je vydáno rozhodnutí o příslibu investiční pobídky ve formě osvobození od daně z nemovitých věcí, jestliže obec zcela nebo částečně osvobodí zdanitelné stavby ve zvýhodněné průmyslové zóně obecně závaznou vyhláškou.
Poznámka:
Tento nový nárok na osvobození přinesla novela zákona o dani z nemovitých věcí provedená zákonem č. 84/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 72/2000 Sb., o investičních pobídkách a o změně některých zákonů (zákon o investičních pobídkách), ve znění pozdějších předpisů. Osvobození má
fakultativní
charakter, o kterém rozhoduje příslušná obec. Jedná se o osvobození daně ze staveb a jednotek, které je třeba uplatnit podáním nového daňového přiznání k dani z nemovitých věcí.
Uplatnit osvobození podle nových ustanovení je možné za splnění několika podmínek:
-
zdanitelné stavby se musí nacházet ve zvýhodněné průmyslové zóně;
-
zdanitelné stavby musí být pořízeny pro účely realizace investiční akce;
-
pro tuto investiční akci je vydáno rozhodnutí o příslibu investiční pobídky ve formě osvobození od daně z nemovitých věcí;
-
byla vydaná obecně závazná vyhláška, ve které obec stanoví, zda se u předmětných zdanitelných staveb jedná o úplné či částečné osvobození od daně vyjádřené v procentech, na dobu, na kterou se osvobození uplatní (max. pět let).
V případě nedodržení podmínek a povinností stanovených zákonem o investičních pobídkách osvobození od daně z nemovitých věcí podle ust. § 14 zákona zaniká a poplatník je povinen podat dodatečná daňová přiznání na všechna zdaňovací období, ve kterých bylo toto osvobození uplatněno. Ust. § 148 daňového řádu, podle něhož daň nelze stanovit po uplynutí lhůty, se v daném případě neuplatňuje.
 
Základ daně ze staveb a jednotek
Ust. § 10 odst. 1: Základem daně ze staveb a jednotek u zdanitelné stavby je výměra zastavěné plochy v m2 podle stavu k 1. lednu zdaňovacího období.
Ust. § 10 odst. 2: Zastavěnou plochou se pro účely daně z nemovitých věcí rozumí zastavěná plocha stavby podle stavebního zákona odpovídající nadzemní části zdanitelné stavby.
Ust. § 10 odst. 3: Základem daně ze staveb a jednotek u jednotky je upravená podlahová plocha, kterou je výměra podlahové plochy zdanitelné jednotky v m2 podle stavu k 1. lednu zdaňovacího období vynásobená
a)
koeficientem 1,22, je-li
1.
tato zdanitelná jednotka v budově bytového domu a
2.
její součástí podíl na pozemku nebo je-li její vlastník spoluvlastníkem jiného pozemku ve spoluvlastnictví vlastníků takových zdanitelných jednotek užívaného společně s těmi to jednotkami, nebo
b)
koeficientem 1,20 v ostatních případech.
Poznámka:
Jednotka podle občanského zákoníku zahrnuje byt nebo nebytový prostor a spoluvlastnický podíl na společných částech nemovité věci, včetně pozemku, na němž byl dům zřízen. Obdobně to platí pro soubor bytů nebo nebytových prostor. Pokud je pozemek součástí jednotky, potom předmětem daně ze staveb a jednotek je zdanitelná jednotka, včetně podílu na společných částech v domě, a také odvozený spoluvlastnický podíl na pozemku. Základem daně u jednotky (byt, nebytový prostor, soubor jednotek) je vždy upravená plocha jednotky, což je podlahová plocha vynásobená koeficientem 1,22 anebo 1,20.
Koeficient 1,22 lze použít za podmínek, že jednotka se nachází v bytovém domě a váže se k ní podíl na pozemku, a to buď pod stavbou bytového domu, nebo podíl na dalším pozemku, který je užíván spolu s touto zdanitelnou jednotkou. Podíl na pozemku není předmětem daně podle ust. § 2 odst. 2 písm. e) zákona. Bytovým domem se rozumí budova vedená v katastru nemovitostí s využitím stavby jako bytový dům nebo objekt k bydlení, pokud se v tomto objektu nachází čtyři a více bytů. Pojem bytový dům je vymezen vyhláškou č. 357/2013 Sb., o katastru nemovitostí. Objekt k bydlení s byty tři a méně se v dani z nemovitých věcí považuje za objekt s charakterem rodinného domu.
Koeficient 1,20 se použije při zjišťování upravené podlahové plochy u zdanitelné jednotky nacházející se v budově s využitím jako bytový dům nebo objekt k bydlení se čtyřmi a více byty, pokud se k ní neváže podíl na pozemku.
Koeficient 1,20 se použije u jednotky, která se nachází v jiných stavbách než ve stavbách s využitím bytový dům nebo s využitím objekt k bydlení se čtyřmi a více byty, a to bez ohledu skutečnost, zda se k ní váže podíl na pozemku. U „jiných staveb“ než bytový dům nebo objekt k bydlení je podíl na pozemku vztahující se k jednotce předmětem daně z pozemků a v daňovém přiznání se přiznává na samostatném listě. Koeficient 1, 20 se použije také u zdanitelných jednotek nacházejících se v rodinném domě.
 
Daňové přiznání
Podle ustanovení § 13a odst. 1 zákona o dani z nemovitých věcí je poplatník povinen podat daňové přiznání příslušnému správci do 31. ledna zdaňovacího období. Je-li předmětem daně nemovitá věc, je podle ust. § 13 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“), ke správě daně místně příslušný správce daně, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitá věc nachází.
Zdaňovacím obdobím je podle ust. § 12c zákona o dani z nemovitých věcí kalendářní rok. Podle ust. § 13b zákona se daň z nemovitých věcí vyměřuje na zdaňovací období podle stavu k 1. lednu roku, na který je stanovována. Ke změnám skutečností rozhodných pro daň, které nastanou v průběhu zdaňovacího období, se při vyměření daně z nemovitých věcí nepřihlíží. Jestliže v průběhu roku dojde ke změnám vlastnických nebo jiných práv k nemovitým věcem, případně dalších skutečností rozhodných pro stanovení daně, vzniká daňovému subjektu povinnost podat na následující rok řádné daňové přiznání nebo dílčí daňové přiznání k dani z nemovitých věcí.
Na změny uvedené v ust. § 13a odst. 2 zákona o dani z nemovitých věcí se daňové přiznání nepodává, přestože se mění daňová povinnost.
Za nemovité věci, které jsou předmětem daně z pozemků nebo daně ze staveb a jednotek, tj. pozemek, zdanitelná stavba nebo zdanitelná jednotka, a které jsou ve spoluvlastnictví více osob, je možné podle ust. § 13a odst. 5 zákona o dani z nemovitých věcí podat daňové přiznání pouze za svůj spoluvlastnický podíl. Pokud některý ze spoluvlastníků chce přiznávat pouze svůj spoluvlastnický podíl na nemovité věci, je nezbytné, aby daňové přiznání podal nejpozději do 31.1.2016. Ostatním spoluvlastníkům za jejich spoluvlastnický podíl na předmětné nemovité věci stanoví daň z moci úřední správce daně, a to bez sankcí.
Ustanovení § 13a odst. 3 zákona upravuje podávání přiznání k dani z nemovitých věcí v případě, že v průběhu lhůty pro podání daňového přiznání dojde k úmrtí poplatníka nebo k ukončení řízení o pozůstalosti.
Pro přiznání daně z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2016 byl vydán nový tiskopis daňového přiznání, vzor č. 15, který obsahuje úpravy vyvolané novelami zákona o dani z nemovitých věcí.
Lhůtu pro podání daňového přiznání v situaci, kdy je vlastnické právo zapisováno vkladem do katastru nemovitostí a o jehož povolení nebylo do 31. prosince rozhodnuto, upravuje ust. § 13a odst. 11 zákona o dani z nemovitých věcí. Povinností nového vlastníka je podat daňové přiznání do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl vklad zapsán. Speciální lhůta pro podání přiznání se vztahuje pouze na vklady, které mají
konstitutivní
charakter, tj. např. převod vlastnického práva k nemovité věci ve smyslu ust. § 1105 nového občanského zákoníku. V souladu s ust. § 10 zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), má-li vklad
konstitutivní
účinky, nabývá nabyvatel vlastnické právo k nemovité věci v okamžiku podání návrhu na vklad, tj. v okamžiku, kdy návrh na zápis došel příslušnému katastrálnímu úřadu.
Ust. § 13a odst. 12: Nepřešlo-li do 31. prosince zdaňovacího období vlastnické právo k nemovité věci prodané v dražbě, je poplatník za nemovitou věc povinen podat daňové přiznání nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž:
a)
byly splněny podmínky pro nabytí vlastnického práva k nemovité věci vydražené v dražbě, s výjimkou veřejné dražby, vydražitelem nebo předražitelem,
b)
bylo vydáno vydražiteli potvrzení o nabytí vlastnického práva k nemovité věci vydražené ve veřejné dražbě.
Ustanovení stanovuje speciální lhůtu pro podání daňového přiznání na nemovité věci z dražeb. Prodej nemovitých věcí, ke kterým vzniklo vlastnické právo vydražením nebo předražkem, se provádí jako dražba prováděná soudem, exekucí, nebo jako veřejná dražba. Pro daň z nemovitých věcí je rozhodné, kdy došlo k nabytí vlastnického práva. Podle daňového řádu je to den vydání rozhodnutí o příklepu, ale zároveň musí být zaplaceno nejvyšší podání a správcem daně vydané rozhodnutí o příklepu musí nabýt právní moci.
Podle zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, je to den vydání usnesení o příklepu (předražku), ale zároveň musí být zaplaceno nejvyšší podání a usnesení o příklepu musí nabýt právní moci. Podle zákona č, 26/2000 Sb., o veřejných dražbách, ve znění pozdějších předpisů, je to den udělení příklepu, za podmínky, že je zaplacena cena dosažená vydražením.
Pro lhůtu pro podání daňového přiznání je rozhodující měsíc, ve kterém došlo ke splnění poslední z podmínek. Speciální lhůta podle tohoto ustanovení se s ohledem na přechodné ustanovení Čl. II. bod 1 zákona použije na daňové povinnosti vzniklé od zdaňovacího období roku 2016.
 
Placení daně
Ust. § 15: Daň z nemovitých věcí do výše 5 000 Kč se platí najednou do 31. května zdaňovacího období. Poplatníci provozující zemědělskou výrobu a chov ryb platí daň ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. srpna a do 30. listopadu běžného zdaňovacího období.
Pro ostatní poplatníky je daň splatná ve dvou stejných splátkách, a to nejpozději do 31. května a do 30. listopadu běžného zdaňovacího období.
U poplatníků, kteří podali daňové přiznání pouze za svůj spoluvlastnický podíl na nemovité věci podle ust. § 13 odst. 5, je podle ust. § 15 odst. 4 zákona minimální výše daně z pozemků a daně ze staveb a jednotek v částce 50 Kč.
Náhradní režim placení daně z nemovitých věcí je uveden v ust. § 15 odst. 5 a vztahuje se na nové vlastníky nemovitých věcí, které byly předmětem vkladu práva vlastnického do katastru nemovitostí (§ 13a odst. 11), nebo na nové vlastníky nemovitých věcí, které byly vydražené (§ 13a odst. 12). U těchto poplatníků je daň z nemovitých věcí nebo její splátka, jejichž splatnost nastala před uplynutím pro podání daňového přiznání, splatná poslední den lhůty pro podání daňového přiznání.
Od zdaňovacího období roku 2016 lze daň z nemovitých věcí hradit prostřednictvím „soustředěného inkasa plateb obyvatelstva“ (SIPO). K tomuto způsobu placení daně se lze přihlásit na příslušném finančním úřadě podáním tiskopisu č. 25 5557 - Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO do 31.1.2016. Tento způsob úhrady daně podle § 163 odst. 3 písm. b) bod 1 daňového řádu se vztahuje pouze na daň z nemovitých věcí.
 
Pokuta za opožděné tvrzení daně
Ust. § 15a: Má-li poplatník podat daňové přiznání nebo dodatečné daňové přiznání na daň nižší, než je poslední známá daň, a podá-li je po lhůtě pro jejich podání, aniž by byl správcem daně k tomu vyzván, nevzniká poplatníkovi povinnost uhradit pokutu za opožděné tvrzení daně.
Poznámka:
Ustanovení je platné pouze pro daň z nemovitých věcí, a to ještě za určitých omezujících podmínek:
-
vztahuje se na opožděná daňová tvrzení podaná až po dni vyhlášení zákona (zákon č. 23/2015 Sb.) ve Sbírce zákonů, tj. po 5.2.2015;
-
vztahuje se na opožděná daňová přiznání nebo dodatečná daňová přiznání na nižší daň, k jejichž podání nebyl poplatník vyzván správcem daně (§ 145 daňového řádu);
-
vztahuje se na opožděná daňová přiznání nebo dodatečná daňová přiznání na nižší daň, pokud jsou podaná na kterékoliv zdaňovací období v zákonné lhůtě pro stanovení daně (§ 148 daňového řádu).
V ostatních případech na situaci za nepodání daňového nebo dodatečného daňového přiznání k dani z nemovitých věcí se vztahuje právní úprava pokuty uvedená v ust. § 250 daňového řádu.