Je možné dar zakladatele (jehož využití není určeno) u obecně prospěšné společnosti účtovat do rezervního fondu a krýt z něj náklady na režii, provoz společnosti? Společnost realizuje pouze hlavní, neziskovou činnost. Je tento dar osvobozen od daně, pokud je spotřebován do tří let? Je tento dar odečitatelnou položkou pro zakladatele?
Otázky a odpovědi: Dar zakladatele o. p. s.
Ing.
Zdeněk
Morávek
Odpověď:
Nejdříve je vhodné upozornit na § 3050 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), podle něhož se práva a povinnosti obecně prospěšných společností i nadále řídí dosavadními právními předpisy. Obecně prospěšná společnost má právo změnit svoji právní formu na ústav, nadaci nebo nadační fond.
Zákon č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech, ve znění pozdějších předpisů, v § 19 stanoví, že obecně prospěšná společnost je povinna ve svém účetnictví důsledně oddělit náklady a výnosy spojené s doplňkovými činnostmi, náklady a výnosy spojené s obecně prospěšnými službami a náklady a výnosy nepatřící do předchozích skupin a spojené se správou obecně prospěšné společnosti. Žádná omezení ale, co se týká použití daru na správu o. p. s., tento zákon neobsahuje. Pro úplnost doplňme, že žádné takové omezení neobsahuje ani úprava občanského zákoníku pro nadaci, nadační fond nebo ústav.
Podle mého názoru tak nic nebrání tomu, aby byl dar zakladatele použit na úhradu nákladů spojených se správou o. p. s., podmínkou je pouze oddělené účtování a vykazování.
Bezúplatný příjem v podobě daru je na straně o. p. s. jako veřejně prospěšného poplatníka osvobozen od daně za podmínek § 19b ZDP. Podmínkou tak je, že tento dar je nebo bude využit pro účely vymezené v § 15 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), nebo § 20 odst. 8 ZDP nebo jeho kapitálové dovybavení. Není zřejmé, jakou konkrétní činností se o. p. s. zabývá, ale pokud se jedná o veřejně prospěšného poplatníka, lze předpokládat, že tento účel bude naplněn. Doplňme, že v souladu s pokynem GFŘ č. D-22 se kapitálovým dovybavením rozumí navýšení vlastních zdrojů (vlastního jmění) poplatníka zakladatelem nebo jinou osobou v průběhu existence poplatníka. Může se jednat také o zvýšení nadační jistiny nadačním darem podle § 334 občanského zákoníku nebo obdobné trvalé navýšení vlastního jmění
fundace
, ústavu, obecně prospěšné společnosti nebo spolku v průběhu jejich existence. Podmínky pro osvobození by tak měly být naplněny.Co se týká odčitatelnosti daru na straně zakladatele, který je, předpokládám, fyzickou osobou, možnost snížit o hodnotu daru základ daně se řídí § 15 odst. 1 ZDP. Rozhodující tak opět bude účel, na který je dar určen, rozhodující tak bude činnost, kterou o. p. s. vykonává, a zda tato činnost odpovídá účelům, které jsou uvedeny v tomto ustanovení.