Vybraná problematika smluvního práva v novém občanském zákoníku

Vydáno: 34 minut čtení
Vybraná problematika smluvního práva v novém občanském zákoníku
Ing.
Libor
Novotný
Smluvní právo je součástí práva závazkového, které nalezneme v § 1721 a následujících zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“), který určuje, že závazek vzniká ze smlouvy, z protiprávního činu, nebo z jiné právní skutečnosti, která je k tomu podle právního řádu způsobilá, přičemž
ze závazku má věřitel vůči dlužníku právo na určité plnění
jako na pohledávku a
dlužník má povinnost toto právo splněním dluhu uspokojit
. Podle § 1723 odst. 2 občanského zákoníku pak platí, že ustanovení o závazcích, které vznikají ze smluv, se použijí přiměřeně i na závazky vznikající na základě jiných právních skutečností. Samotná problematika smlouvy je upravena v § 1724 až 1788 občanského zákoníku. Již v § 3 odst. 2 písm. d) občanského zákoníku však nalezneme, že soukromé právo spočívá mimo jiné zejména na zásadách, že daný slib zavazuje a
smlouvy mají být splněny
.
Připomeňme, že podle § 3028 občanského zákoníku se tímto zákonem řídí práva a povinnosti vzniklé ode dne nabytí jeho účinnosti (tj. od 1.1.2014). Pokud není stanoveno jinak, pak se ustanoveními občanského zákoníku řídí i právní poměry týkající se práv osobních, rodinných a věcných, přičemž jejich vznik, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se však posuzují podle dosavadních právních předpisů. Jiné právní poměry vzniklé přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, jakož i práva a povinnosti z nich vzniklé, včetně práv a povinností z porušení smluv uzavřených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se řídí dosavadními právními předpisy, pokud není stanoveno jinak. To nebrání ujednání stran, že se tato jejich práva a povinnosti budou řídit tímto zákonem ode dne nabytí jeho účinnosti. Blíže viz společná, přechodná a závěrečná ustanovení občanského zákoníku.
V zákoně č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „starý občanský zákoník“), byla právní úprava související se smlouvou mimo jiné v § 43, kde bylo vymezeno, že účastníci jsou povinni dbát, aby při úpravě smluvních vztahů bylo odstraněno vše, co by mohlo vést ke vzniku rozporů. Se smlouvou jsme se mohli setkat i v zákoně č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, kdy například § 409 až 470 byl věnován kupní smlouvě, § 489 až 496 smlouvě o koupi najaté věci, § 536 až 565 smlouvě o dílo a § 566 až 576 smlouvě mandátní.
Podle občanského zákoníku projevují strany smlouvou vůli zřídit mezi sebou závazek a řídit se obsahem smlouvy. Smlouva je uzavřena, jakmile si strany ujednaly její obsah. Platí také, že pokud považují strany smlouvu za uzavřenou, ačkoliv si ve skutečnosti neujednaly náležitost, kterou měly ve smlouvě ujednat, pak se hledí na projev jejich vůle jako na uzavřenou smlouvu, lze-li, zvláště s přihlédnutím k jejich následnému chování, rozumně předpokládat, že by smlouvu uzavřely i bez ujednání této náležitosti. Pokud ovšem dala některá ze stran již při uzavírání smlouvy najevo, že dosažení shody o určité náležitosti je předpokladem uzavření smlouvy, má se za to, že smlouva uzavřena nebyla a ujednání o ostatních náležitostech strany nezavazuje, ani pokud o nich byl vyhotoven zápis. Ustanovení o smlouvách se použijí přiměřeně i na projev vůle, kterým se jedna osoba obrací na osoby jiné, ledaže to vylučuje povaha projevu vůle nebo zákon.
V mezích právního řádu je stranám ponecháno na vůli svobodně si smlouvu ujednat a určit její obsah
. Každý může vést jednání o smlouvě svobodně a neodpovídá za to, že ji neuzavře, ledaže jednání o smlouvě zahájí nebo v takovém jednání pokračuje, aniž má úmysl smlouvu uzavřít. Při jednání o uzavření smlouvy si smluvní strany vzájemně sdělí všechny skutkové a právní okolnosti, o nichž ví nebo vědět musí, tak, aby se každá ze stran mohla přesvědčit o možnosti uzavřít platnou smlouvu a aby byl každé ze stran zřejmý její zájem smlouvu uzavřít. Poskytnou-li si strany při jednání o smlouvě údaje a sdělení, má každá ze stran právo vést o nich záznamy, i když smlouva nebude uzavřena. Získá-li strana při jednání o smlouvě o druhé straně důvěrný údaj nebo sdělení, dbá, aby nebyly zneužity, nebo aby nedošlo k jejich prozrazení bez zákonného důvodu. Poruší-li tuto povinnost a obohatí-li se tím, vydá druhé straně to, oč se obohatila.
Každá z několika smluv uzavřených při témže jednání nebo zahrnutých do téže listiny se posuzuje samostatně. Pokud z povahy několika smluv nebo z jejich účelu známého stranám při uzavření smlouvy plyne, že jsou na sobě závislé, je vznik každé z nich podmínkou vzniku ostatních smluv. Zánik závazku z některé z nich bez uspokojení věřitele zrušuje ostatní závislé smlouvy, a to s obdobnými právními účinky.
Nepoctivé jednání
Pokud strany dospějí při jednání o smlouvě tak daleko, že se uzavření smlouvy jeví jako vysoce pravděpodobné, jedná nepoctivě ta strana, která přes důvodné očekávání druhé strany v uzavření smlouvy jednání o uzavření smlouvy ukončí, aniž pro to má spravedlivý důvod. Strana, která jedná nepoctivě, nahradí druhé straně škodu, nanejvýš však v tom rozsahu, který odpovídá ztrátě z neuzavřené smlouvy v obdobných případech.
Uzavření smlouvy
Návrh na uzavření smlouvy
Z návrhu na uzavření smlouvy (občanský zákoník používá také termín
nabídka
) musí být zřejmé, že ten, kdo jej činí, má úmysl uzavřít určitou smlouvu s osobou, vůči níž návrh na uzavření smlouvy činí. Právní jednání směřující k uzavření smlouvy je návrhem na uzavření smlouvy, pokud obsahuje podstatné náležitosti smlouvy tak, aby smlouva mohla být uzavřena jeho jednoduchým a nepodmíněným přijetím, a pokud z něho plyne vůle navrhovatele být smlouvou vázán, bude-li návrh na uzavření smlouvy přijat.
Podle § 1732 odst. 2 občanského zákoníku se má za to, že návrh dodat zboží nebo poskytnout službu za určenou cenu učiněný při podnikatelské činnosti reklamou, v katalogu nebo vystavením zboží je nabídkou s výhradou vyčerpání zásob nebo ztráty schopnosti podnikatele plnit.
Projev vůle, který nevyhovuje výše popsanému, není návrhem na uzavření smlouvy a nemůže být proto přijat. Obsahuje-li projev vůle slib plnění za určitý výkon nebo výsledek, jedná se o
veřejný příslib
, jinak o pouhou výzvu k podání návrhu na uzavření smlouvy. Totéž platí o projevu, který směřuje vůči neurčitému okruhu osob nebo který má povahu reklamy, pokud z něho jasně neplyne něco jiného.
Návrh na uzavření smlouvy, který je učiněn ústně, musí být přijat bezodkladně, ledaže něco jiného plyne z jeho obsahu nebo z okolností, za nichž se stal. To platí i tehdy, pokud byl přítomné osobě předložen návrh na uzavření smlouvy učiněný v písemné formě. Návrh na uzavření smlouvy učiněný v písemné formě vůči nepřítomné osobě musí být přijat ve lhůtě uvedené v tomto návrhu. Pokud není lhůta uvedena, je možné návrh na uzavření smlouvy přijmout v době přiměřené povaze navrhované smlouvy a rychlosti prostředků, jež navrhovatel použil pro zaslání návrhu na uzavření smlouvy.
Návrh na uzavření smlouvy je neodvolatelný, pokud je to v něm výslovně vyjádřeno, anebo dohodnou-li se tak strany. Návrh na uzavření smlouvy je rovněž neodvolatelný, pokud to plyne z jednání stran o uzavření smlouvy, z jejich předchozího obchodního styku, anebo ze zvyklostí.
Návrh na uzavření smlouvy dle starého občanského zákoníku
Projev vůle směřující k uzavření smlouvy, jenž je určen jedné nebo více určitým osobám, je návrhem na uzavření smlouvy, jestliže je dostatečně určitý a vyplývá z něj vůle navrhovatele, aby byl vázán v případě jeho přijetí.
Návrh na uzavření smlouvy působí od doby, kdy dojde osobě, které je určen. Návrh na uzavření smlouvy, i když je neodvolatelný, může navrhovatel zrušit, dojde-li projev o zrušení osobě, které je určen, dříve nebo alespoň současně s návrhem na uzavření smlouvy. Dokud nebyla smlouva uzavřena, může být návrh na uzavření smlouvy odvolán, jestliže odvolání dojde osobě, které je určeno, dříve, než tato osoba odeslala přijetí návrhu na uzavření smlouvy.
Naproti tomu podle § 43a odst. 4 starého občanského zákoníku nemůže být návrh na uzavření smlouvy odvolán během lhůty, která je v něm stanovena pro přijetí, ledaže z jeho obsahu vyplývá právo jej odvolat i před uplynutím této lhůty nebo je-li v něm vyjádřena neodvolatelnost.
Podle § 43b starého občanského zákoníku návrh na uzavření smlouvy, i když je neodvolatelný, zaniká uplynutím lhůty, která v něm byla určena pro přijetí, uplynutím přiměřené doby s přihlédnutím k povaze navrhované smlouvy a k rychlosti prostředků, které navrhovatel použil pro zaslání návrhu na uzavření smlouvy, nebo dojitím projevu o odmítnutí návrhu na uzavření smlouvy navrhovateli.
Ústní návrh na uzavření smlouvy pak podle starého občanského zákoníku zaniká, není-li přijat ihned, ledaže z jeho obsahu vyplývá něco jiného. Lhůta pro přijetí návrhu na uzavření smlouvy určená navrhovatelem v telegramu počíná běžet od okamžiku, kdy je telegram podán k odeslání, a lhůta určená v dopisu od data v něm uvedeného, a není-li v něm datum uvedeno, od data uvedeného na obálce. Lhůta pro přijetí návrhu na uzavření smlouvy určená navrhovatelem telefonicky, dálnopisně nebo jinými prostředky umožňujícími okamžité sdělení začíná běžet od okamžiku, kdy návrh na uzavření smlouvy dojde osobě, které je určen.
Zrušení návrhu na uzavření smlouvy
I když je návrh na uzavření smlouvy neodvolatelný, je možné jej zrušit, pokud zrušovací projev dojde druhé straně před doručením návrhu na uzavření smlouvy nebo alespoň současně s ním.
Odvolání návrhu na uzavření smlouvy
I když je návrh na uzavření smlouvy odvolatelný, není možné jej odvolat ve lhůtě určené pro jeho přijetí, ledaže se to v návrhu na uzavření smlouvy vyhradí. Odvolatelný návrh na uzavření smlouvy lze odvolat, pouze pokud odvolání dojde druhé straně dříve, než ta odeslala přijetí návrhu na uzavření smlouvy. Návrh na uzavření smlouvy není možné odvolat, pokud je v něm vyjádřena neodvolatelnost.
V případě, že je návrh na uzavření smlouvy odmítnut, zaniká účinností odmítnutí. Pokud některá ze stran zemře, nebo pozbude-li svéprávnosti uzavřít smlouvu, návrh na uzavření smlouvy zanikne, pokud je to zřejmé z tohoto návrhu nebo z povahy a účelu navrhované smlouvy.
Přijetí návrhu na uzavření smlouvy
Osoba, které je návrh na uzavření smlouvy určen, návrh přijme, projeví-li s ní včas vůči navrhovateli souhlas. Mlčení nebo nečinnost samy o sobě přijetím nejsou.
Projev vůle, který obsahuje dodatky, výhrady, omezení nebo jiné změny, je odmítnutím návrhu na uzavření smlouvy a považuje se za nový návrh na uzavření smlouvy.
Přijetím návrhu na uzavření smlouvy je však odpověď, která vymezuje obsah navržené smlouvy jinými slovy.
Odpověď s dodatkem nebo odchylkou, která podstatně nemění podmínky návrhu na uzavření smlouvy, je přijetím tohoto návrhu, pokud navrhovatel bez zbytečného odkladu takové přijetí neodmítne. Navrhovatel může přijetí návrhu na uzavření smlouvy s dodatkem nebo odchylkou předem vyloučit již v návrhu na uzavření smlouvy nebo jiným způsobem, který nevzbuzuje pochybnost.
Při návrhu na uzavření smlouvy určené více osobám je smlouva uzavřena, pokud tento návrh přijmou všechny tyto osoby, pokud z jeho obsahu vyplývá úmysl navrhovatele, aby se stranou smlouvy staly všechny osoby, jimž je návrh na uzavření smlouvy určen, anebo lze-li takový úmysl rozumně předpokládat z okolností, za nichž byla nabídka učiněna. Totéž obdobně platí, pokud je zřejmý úmysl navrhovatele, aby se stranou smlouvy stal určitý počet těchto osob.
Přijetí návrhu na uzavření smlouvy je možné zrušit, pokud dojde zrušení navrhovateli nejpozději s přijetím. I pozdní přijetí návrhu na uzavření smlouvy má účinky včasného přijetí, pokud navrhovatel bez zbytečného odkladu alespoň ústně vyrozumí osobu, které tento návrh učinil, že přijetí považuje za včasné, nebo se začne chovat ve shodě s návrhem na uzavření smlouvy.
Pokud z písemnosti, která vyjadřuje přijetí návrhu na uzavření smlouvy, plyne, že byla odeslána za takových okolností, že by došla navrhovateli včas, kdyby její přeprava probíhala obvyklým způsobem, má pozdní přijetí účinky včasného přijetí, ledaže navrhovatel bez odkladu vyrozumí alespoň ústně osobu, které byl návrh na uzavření smlouvy určen, že považuje návrh na uzavření smlouvy za zaniklý.
S přihlédnutím k obsahu návrhu na uzavření smlouvy nebo k praxi, kterou strany mezi sebou zavedly, nebo je-li to obvyklé, může osoba, které je návrh na uzavření smlouvy určen, tento návrh přijmout tak, že se podle něho zachová, zejména poskytne-li nebo přijme-li plnění. Přijetí návrhu na uzavření smlouvy je účinné v okamžiku, kdy k jednání došlo, došlo-li k němu včas. Smlouva je uzavřena okamžikem, kdy přijetí návrhu na uzavření smlouvy nabývá účinnosti.
Přijetí návrhu na uzavření smlouvy dle starého občanského zákoníku
Podle starého občanského zákoníku včasné prohlášení učiněné osobou, které byl návrh na uzavření smlouvy určen, nebo jiné její včasné jednání, z něhož lze dovodit její souhlas, je přijetím návrhu. Včasné přijetí návrhu na uzavření smlouvy nabývá účinnosti okamžikem, kdy vyjádření souhlasu s obsahem návrhu dojde navrhovateli. Přijetí lze odvolat, jestliže odvolání dojde navrhovateli nejpozději současně s přijetím. Pozdní přijetí má přesto účinky včasného přijetí, jestliže navrhovatel o tom bez odkladu vyrozumí osobu, které byl návrh na uzavření smlouvy učiněn, a to ústně nebo odesláním zprávy. Jestliže z dopisu nebo jiné písemnosti, jež vyjadřují přijetí návrhu na uzavření smlouvy, vyplývá, že byly odeslány za takových okolností, že by došly navrhovateli včas, kdyby jejich přeprava probíhala obvyklým způsobem, má pozdní přijetí účinky včasného přijetí, ledaže navrhovatel bez odkladu vyrozumí ústně osobu, které byl návrh na uzavření smlouvy určen, že považuje návrh na uzavření smlouvy za zaniklý, nebo jí v tomto smyslu odešle zprávu.
Podle § 44 odst. 1 starého občanského zákoníku je smlouva uzavřena okamžikem, kdy přijetí návrhu na uzavření smlouvy nabývá účinnosti, přičemž mlčení nebo nečinnost samy o sobě neznamenají přijetí návrhu na uzavření smlouvy. Přijetí návrhu na uzavření smlouvy, které obsahuje dodatky, výhrady, omezení nebo jiné změny, je odmítnutím návrhu na uzavření smlouvy a považuje se za nový návrh na uzavření smlouvy. Přijetím návrhu na uzavření smlouvy je však odpověď, jež vymezuje obsah navrhované smlouvy jinými slovy, jestliže z odpovědi nevyplývá změna obsahu navrhované smlouvy. Pokud je návrh na uzavření smlouvy určen dvěma nebo více osobám, a z jeho obsahu vyplývá, že úmyslem navrhovatele je, aby všechny osoby, kterým je návrh na uzavření smlouvy určen, se staly stranou smlouvy, je smlouva uzavřena, jestliže všechny tyto osoby návrh na uzavření smlouvy přijmou.
Projev vůle působí vůči nepřítomné osobě od okamžiku, kdy jí dojde. Dojde-li projev vůle změněný vlivem prostředků, které navrhovatel použil nebo jiných okolností nastalých během jeho přepravy, posuzuje se podle ustanovení o omylu, kdy právní úkon je neplatný, jestliže jej jednající osoba učinila v omylu, vycházejícím ze skutečnosti, jež je pro jeho uskutečnění rozhodující, a osoba, které byl právní úkon určen, tento omyl vyvolala nebo o něm musela vědět. Právní úkon je rovněž neplatný, jestliže omyl byl touto osobou vyvolán úmyslně. Omyl v pohnutce právní úkon neplatným nečiní.
Podle § 46 starého občanského zákoníku musí mít písemnou formu smlouvy o převodech nemovitostí, jakož i jiné smlouvy, pro něž to vyžaduje zákon nebo dohoda účastníků. Pro uzavření smlouvy písemnou formou stačí, dojde-li k písemnému návrhu a k jeho písemnému přijetí. Jde-li o smlouvu o převodu nemovitosti, musí být projevy účastníků na téže listině. Jestliže zákon stanoví, že ke smlouvě je třeba rozhodnutí příslušného orgánu, je smlouva účinná tímto rozhodnutím. Pokud nebyl podán do tří let od uzavření smlouvy návrh na zmíněné rozhodnutí, platí, že účastníci od smlouvy odstoupili. Od smlouvy může účastník odstoupit, pouze pokud je to v tomto zákoně stanoveno nebo účastníky dohodnuto. Odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší, není-li právním předpisem stanoveno nebo účastníky dohodnuto jinak. Účastník, který uzavřel smlouvu v tísni za nápadně nevýhodných podmínek, má právo od smlouvy odstoupit.
Podle § 50 starého občanského zákoníku mohou účastníci uzavřít smlouvu také ve prospěch třetí osoby. Pokud není ve starém občanském zákoníku stanoveno nebo účastníky dohodnuto jinak, je tato osoba ze smlouvy oprávněna okamžikem, kdy s ní projeví souhlas. Dlužník má proti ní tytéž námitky jako proti tomu, s kým smlouvu uzavřel. Vzdá-li se tato osoba svého práva, zanikne dluh, nebylo-li dohodnuto, že v tomto případě má být plněno tomu, s nímž dlužník smlouvu uzavřel. Dokud třetí osoba nedá souhlas, platí smlouva jen mezi těmi, kdo ji uzavřeli, přičemž právo na plnění má účastník, který plnění ve prospěch třetí osoby vyhradí, nebylo-li dohodnuto jinak. Totéž platí, jestliže třetí osoba souhlas odepřela.
Účastníci se mohou písemně zavázat, že do dohodnuté doby uzavřou smlouvu. Musí se však přitom dohodnout o jejích podstatných náležitostech. Nedojde-li do dohodnuté doby k uzavření smlouvy, lze se do jednoho roku domáhat u soudu, aby prohlášení vůle bylo nahrazeno soudním rozhodnutím. Právo na náhradu škody tím není dotčeno. Tento závazek zaniká, pokud okolnosti, ze kterých účastníci při vzniku závazku vycházeli, se do té míry změnily, že nelze spravedlivě požadovat, aby smlouva byla uzavřena. Toto se použije přiměřeně i na smlouvy, kterými se účastníci dohodli, že obsah smlouvy bude ještě doplněn, pokud přitom dali nepochybně najevo, že smlouva má platit, i kdyby k dohodě o zbytku obsahu smlouvy nedošlo. Účastníci mohou uzavřít i takovou smlouvu, která není zvláště upravena. Smlouva však nesmí odporovat obsahu nebo účelu tohoto zákona.
Obsah smlouvy
Zákonná ustanovení upravující jednotlivé typy smluv se použijí na smlouvy, jejichž obsah zahrnuje podstatné náležitosti smlouvy stanovené v základním ustanovení pro každou z těchto smluv.
Strany mohou uzavřít i takovou smlouvu, která není zvláště jako typ smlouvy upravena.
Pokud je smlouva bezúplatná, má se za to, že se dlužník chtěl zavázat spíše méně než více.
Podle § 1748 občanského zákoníku se má za to, že ujednání, že určitá část obsahu smlouvy bude mezi stranami ujednána dodatečně, je podmínkou účinnosti uzavřené smlouvy. Pokud si strany ujednají, že určitou náležitost smlouvy určí třetí osoba nebo soud, je takové určení podmínkou účinnosti smlouvy. Neurčí-li třetí osoba náležitost smlouvy v přiměřené lhůtě nebo odmítne-li ji určit, může kterákoli strana navrhnout, aby tuto náležitost určil soud. Při určení náležitosti se přihlédne k účelu, který smlouva zřejmě sleduje, k okolnostem, za nichž byla smlouva uzavírána, jakož i k tomu, aby byly práva a povinnosti stran poctivě uspořádány.
Pokud oprávněná strana nenavrhne doplnění obsahu smlouvy v ujednané lhůtě, jinak do jednoho roku od uzavření smlouvy, má se za to, že se smlouva od počátku ruší. Část obsahu smlouvy je možné určit odkazem na obchodní podmínky, které navrhovatel připojí k nabídce nebo které jsou stranám známy. Odchylná ujednání ve smlouvě mají před zněním obchodních podmínek přednost. Pokud strany odkáží v nabídce i v přijetí nabídky na obchodní podmínky, které si odporují, je smlouva přesto uzavřena s obsahem určeným v tom rozsahu, v jakém obchodní podmínky nejsou v rozporu. To platí i v případě, že to obchodní podmínky vylučují. Vyloučí-li to některá ze stran nejpozději bez zbytečného odkladu po výměně projevů vůle, smlouva uzavřena není. Při uzavření smlouvy mezi podnikateli lze část obsahu smlouvy určit i pouhým odkazem na obchodní podmínky vypracované odbornými nebo zájmovými organizacemi.
Pokud strana uzavírá v běžném obchodním styku s větším počtem osob smlouvy zavazující dlouhodobě k opětovným plněním stejného druhu s odkazem na obchodní podmínky a vyplývá-li z povahy závazku již při jednání o uzavření smlouvy rozumná potřeba jejich pozdější změny, lze si ujednat, že strana může obchodní podmínky v přiměřeném rozsahu změnit. Ujednání je platné, pokud bylo předem alespoň ujednáno, jak se změna druhé straně oznámí a pokud se této straně založí právo změny odmítnout a závazek z tohoto důvodu vypovědět ve výpovědní době dostatečné k obstarání obdobných plnění od jiného dodavatele. Nepřihlíží se však k ujednání, které s takovou výpovědí spojuje zvláštní povinnost zatěžující vypovídající stranu.
Nebyl-li ujednán rozsah změn obchodních podmínek, nepřihlíží se ke změnám vyvolaným takovou změnou okolností, kterou již při uzavření smlouvy strana odkazující na obchodní podmínky musela předpokládat, ani ke změnám vyvolaným změnou jejích osobních nebo majetkových poměrů.
Ustanovení obchodních podmínek, které druhá strana nemohla rozumně očekávat, je neúčinné, nepřijala-li je tato strana výslovně. K opačnému ujednání se nepřihlíží. Zda se jedná o takové ustanovení, se posoudí nejen vzhledem k jeho obsahu, ale i ke způsobu jeho vyjádření.
Použijí-li strany ve smlouvě doložku upravenou v užívaných vykládacích pravidlech, má se za to, že touto doložkou zamýšlely vyvolat právní účinky stanovené vykládacími pravidly, na něž se ve smlouvě odvolaly, popřípadě těmi vykládacími pravidly, která se s přihlédnutím k povaze smlouvy obvykle používají. Pokud není jedna ze stran smlouvy podnikatelem, lze se vůči této straně dovolat významu doložky, jen pokud se prokáže, že její význam musel být této straně znám. Vzdá-li se strana všeobecně námitek proti platnosti smlouvy, nepřihlíží se k tomu.
Forma smlouvy
Pokud není smlouva uzavřena slovy, musí být z okolností zřejmá vůle stran ujednat její náležitosti, přičemž se přihlédne nejen k chování stran, ale i k vydaným ceníkům, veřejným nabídkám a jiným dokladům.
Po uzavření smlouvy mezi stranami v jiné formě než písemné je stranám ponecháno na vůli, zda si obsah smlouvy v písemné formě potvrdí. Učiní-li tak při podnikání stran jedna z nich vůči druhé v přesvědčení, že její potvrzení zachycuje obsah smlouvy věrně, platí smlouva za uzavřenou s obsahem uvedeným v potvrzení, i když vykazuje odchylky od skutečně ujednaného obsahu smlouvy. To platí jen v případě, že odchylky uvedené v potvrzení mění skutečně ujednaný obsah smlouvy nepodstatným způsobem a jsou takového rázu, že by je rozumný podnikatel ještě schválil, a za podmínky, že druhá strana tyto odchylky neodmítne. Toto ustanovení se použije i v případě, že smlouva byla uzavřena při podnikání jedné ze stran a její obsah potvrdí druhá strana.
Pokud se strany dohodnou, že pro uzavření užijí určitou formu, má se za to, že nechtějí být vázány, nebude-li tato forma dodržena. To platí i tehdy, projeví-li jedna ze stran vůli, aby smlouva byla uzavřena v písemné formě.
Účinky smlouvy
Smlouva strany zavazuje. Je možné ji změnit nebo zrušit jen se souhlasem všech stran, anebo z jiných zákonných důvodů. Vůči jiným osobám smlouva působí jen v případech stanovených v zákoně. Skutečnost, že strana nebyla při uzavření smlouvy oprávněna nakládat s tím, co má být podle smlouvy plněno, sama o sobě neplatnost smlouvy nevyvolává.
Zákaz zatížení nebo zcizení věci působí jen mezi stranami, pokud nebyl zřízen jako věcné právo. Takový zákaz je platný, pokud byl zřízen na dobu trvání svěřenského fondu, svěřenského nástupnictví, zastoupení nebo na jinou určitou a přiměřenou dobu v takovém zájmu strany, který je hodný právní ochrany.
Pokud zákon stanoví, že je k účinnosti smlouvy třeba rozhodnutí určitého orgánu, je smlouva účinná tímto rozhodnutím. Nebyl-li návrh na rozhodnutí podán do jednoho roku od uzavření smlouvy, má se za to, že se smlouva od počátku ruší. To platí i v případě, že byl návrh zamítnut.
Poskytne-li strana postupně uzavřenými smlouvami různým osobám právo užívat nebo požívat tutéž věc v tutéž dobu, nabývá takové právo osoba, které převodce poskytl věc k užívání nebo požívání nejdříve. Není-li nikdo takový, náleží právo osobě, s níž byla uzavřena smlouva, která nabyla účinnosti jako první.
Změna okolností
Změní-li se po uzavření smlouvy okolnosti do té míry, že se plnění podle smlouvy stane pro některou ze stran obtížnější, nemění to nic na její povinnosti splnit dluh. To neplatí v následujících případech stanovených v § 1765 a 1766 občanského zákoníku.
Podle § 1765 občanského zákoníku v případě, že dojde ke změně okolností tak podstatné, že změna založí v právech a povinnostech stran zvlášť hrubý nepoměr znevýhodněním jedné z nich buď neúměrným zvýšením nákladů plnění, anebo neúměrným snížením hodnoty předmětu plnění, má dotčená strana právo domáhat se vůči druhé straně obnovení jednání o smlouvě, prokáže-li, že změnu nemohla rozumně předpokládat ani ovlivnit a že skutečnost nastala až po uzavření smlouvy, anebo se dotčené straně stala až po uzavření smlouvy známou. Uplatnění tohoto práva neopravňuje dotčenou stranu, aby odložila plnění. Toto právo dotčené straně nevznikne, převzala-li na sebe nebezpečí změny okolností.
V § 1766 občanského zákoníku pak nalezneme, že pokud se strany nedohodnou v přiměřené lhůtě, může soud k návrhu kterékoli z nich rozhodnout, že závazek ze smlouvy změní obnovením rovnováhy práv a povinností stran, anebo že jej zruší ke dni a za podmínek určených v rozhodnutí. Návrhem stran soud není vázán. Soud návrh na změnu závazku zamítne, pokud dotčená strana neuplatnila právo na obnovení jednání o smlouvě v přiměřené lhůtě, co změnu okolností musela zjistit, přičemž se má za to, že tato lhůta činí dva měsíce.
Smlouva ve prospěch třetí osoby
Pokud má podle smlouvy dlužník plnit třetí osobě, může věřitel požadovat, aby jí dlužník splnil. Podle obsahu, povahy a účelu smlouvy se posoudí, zda a kdy také třetí osoba nabyla přímé právo požadovat splnění. Má se za to, že třetí osoba takové právo nabyla, má-li být plnění hlavně k prospěchu právě jí. Námitky ze smlouvy má dlužník také proti třetí osobě. Odmítne-li třetí osoba právo nabyté ze smlouvy, hledí se na ni, jako by nebyla práva na plnění nabyla. Neodporuje-li to obsahu a účelu smlouvy, může věřitel plnění žádat pro sebe.
Smlouva o plnění třetí osoby
Zaváže-li se někdo zajistit pro druhou stranu, aby jí třetí osoba splnila, zavazuje se tím, že se u třetí osoby přimluví, aby ujednané plnění poskytla. Zaváže-li se však někdo k tomu, že třetí osoba splní, co bylo ujednáno, nahradí škodu, kterou věřitel utrpí, pokud k splnění nedojde.
Zvláštní způsoby uzavírání smlouvy
Ustanovení o nabídce a o přijetí nabídky se použijí přiměřeně i na případy, kdy strany ujednají pro uzavření smlouvy jiný postup.
Dražba
Při dražbě je smlouva uzavřena příklepem. Již učiněná nabídka se zruší, pokud je podána vyšší nabídka, nebo pokud se dražba ukončí jinak než příklepem.
Veřejná soutěž o nejvhodnější nabídku
Kdo vyhlásí neurčitým osobám soutěž o nejvhodnější nabídku, činí tím výzvu k podávání nabídek. Vyhlašovatel soutěže vymezí v písemné formě alespoň obecným způsobem předmět plnění a zásady ostatního obsahu zamýšlené smlouvy, na němž trvá, a určí způsob podávání nabídek a lhůtu, do které lze nabídky podat, jakož i lhůtu pro oznámení vybrané nabídky. Obsah podmínek soutěže vhodným způsobem uveřejní. Vyhlašovatel nemůže uveřejněné podmínky soutěže měnit nebo soutěž zrušit, s výjimkou případů kdy si to v podmínkách soutěže vyhradil. Změnu nebo zrušení uveřejní stejným způsobem, kterým podmínky soutěže uveřejnil.
Vyhlašovatel zahrne nabídku do soutěže, odpovídá-li její obsah uveřejněným podmínkám soutěže. Od nich se nabídka může odchýlit jen v rozsahu, který podmínky soutěže připouštějí. Do soutěže nelze zahrnout nabídku předloženou po lhůtě stanovené v podmínkách soutěže. Navrhovatel má právo na náhradu nákladů spojených s účastí na soutěži, přiznávají-li mu to podmínky soutěže. Neurčí-li podmínky soutěže něco jiného, nelze nabídku odvolat po uplynutí lhůty určené v podmínkách soutěže pro předkládání nabídek. Podmínky soutěže mohou určit, že nabídku lze změnit nebo doplnit. Ke změně nebo k doplnění nabídky provedeným po uplynutí lhůty určené v podmínkách soutěže pro předkládání nabídek se však nepřihlíží. Opravu chyb vzniklých při vyhotovení nabídky lze provést kdykoli, pokud to podmínky soutěže nevylučují.
Vyhlašovatel vybere nejvhodnější z nabídek a oznámí její přijetí způsobem a ve lhůtě, které jsou určeny v podmínkách soutěže. Pokud není v podmínkách soutěže stanoven způsob výběru nabídky, je vyhlašovatel oprávněn vybrat nabídku, která mu nejlépe vyhovuje. Vyhlašovatel takto vybranou nabídku přijme. Oznámí-li přijetí nabídky navrhující straně po lhůtě určené v podmínkách soutěže, smlouva nevznikne, pokud vybraný navrhovatel bez zbytečného odkladu sdělí vyhlašovateli, že přijetí nabídky odmítá jako opožděné. Vyhlašovatel může odmítnout všechny předložené nabídky, vyhradil-li si to v podmínkách soutěže. Bez zbytečného odkladu po ukončení soutěže vyhlašovatel vyrozumí navrhovatele, kteří v soutěži neuspěli, že jejich nabídky odmítl.
Veřejná nabídka
Veřejná nabídka je projev vůle navrhovatele, kterým se obrací na neurčité osoby s návrhem na uzavření smlouvy.
Podnět k uzavření smlouvy, z něhož neplyne úmysl uzavřít určitou smlouvu nebo který nemá náležitosti podle § 1732 odst. 1 občanského zákoníku (
„právní jednání směřující k uzavření smlouvy je nabídkou, pokud obsahuje podstatné náležitosti smlouvy tak, aby smlouva mohla být uzavřena jeho jednoduchým a nepodmíněným přijetím, a pokud z něho plyne vůle navrhovatele být smlouvou vázán, bude-li nabídka přijata“
), se považuje za výzvu k podávání nabídek. Veřejnou nabídku lze odvolat, uveřejnil-li navrhovatel odvolání před přijetím veřejné nabídky způsobem, kterým byla veřejná nabídka uveřejněna. Na základě veřejné nabídky je smlouva uzavřena s tím, kdo včas a v souladu s ní navrhovateli nejdříve oznámí, že veřejnou nabídku přijímá. Pokud přijme veřejnou nabídku současně několik osob, je smlouva uzavřena s tou, kterou navrhovatel zvolil. Neurčí-li veřejná nabídka lhůtu k přijetí, platí za ni lhůta přiměřená povaze veřejné nabídky.
Navrhovatel oznámí příjemci uzavření smlouvy bez zbytečného odkladu po přijetí veřejné nabídky. Ostatním oznámí, že neuspěli. Jestliže navrhovatel potvrdí příjemci uzavření smlouvy později, smlouva nevznikne, odmítne-li příjemce uzavření smlouvy bez zbytečného odkladu poté, kdy mu došlo potvrzení navrhovatele o uzavření smlouvy. Určí-li to veřejná nabídka výslovně, je smlouva uzavřena s určitým počtem osob, případně se všemi, kdo veřejnou nabídku přijali ve výše uvedené lhůtě podle § 1782 občanského zákoníku. Nesplní-li navrhovatel oznamovací povinnost, je vázán všemi přijetími veřejné nabídky, jejichž původcům výsledek neoznámil.
Smlouva o smlouvě budoucí
Smlouvou o smlouvě budoucí se nejméně jedna strana zavazuje uzavřít po vyzvání v ujednané lhůtě, jinak do jednoho roku, budoucí smlouvu, jejíž obsah je ujednán alespoň obecným způsobem.
Zavázané straně vzniká povinnost uzavřít smlouvu bez zbytečného odkladu poté, co ji k tomu vyzve oprávněná strana v souladu se smlouvou o smlouvě budoucí.
Pokud nesplní zavázaná strana povinnost uzavřít smlouvu, může oprávněná strana požadovat, aby obsah budoucí smlouvy určil soud nebo osoba určená ve smlouvě. Neurčí-li tato osoba obsah budoucí smlouvy v přiměřené lhůtě nebo odmítne-li jej určit, může oprávněná strana navrhnout, aby jej určil soud. Obsah budoucí smlouvy se určí podle účelu, který má uzavření budoucí smlouvy zřejmě sledovat. Přitom se vychází z návrhů stran a přihlédne se k okolnostem, za kterých byla smlouva o smlouvě budoucí uzavřena, jakož i k tomu, aby práva a povinnosti stran byly poctivě uspořádány.
Nevyzve-li oprávněná strana zavázanou stranu k uzavření smlouvy včas, povinnost uzavřít budoucí smlouvu zaniká. Změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o smlouvě budoucí zřejmě vycházely, do té míry, že na zavázané straně nelze rozumně požadovat, aby smlouvu uzavřela, povinnost uzavřít budoucí smlouvu zaniká. Neoznámí-li zavázaná strana oprávněné straně změnu okolností bez zbytečného odkladu, nahradí oprávněné straně škodu z toho vzniklou.
Lichva
V souvislosti s problematikou smlouvy ještě zmiňme, že neplatná je smlouva, při jejímž uzavírání někdo zneužije tísně, nezkušenosti, rozumové slabosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti druhé strany a dá sobě nebo jinému slíbit či poskytnout plnění, jehož majetková hodnota je k vzájemnému plnění v hrubém nepoměru.
Smluvní pokuta
Ujednají-li strany pro případ porušení smluvené povinnosti smluvní pokutu v určité výši nebo způsob, jak se výše smluvní pokuty určí, může věřitel požadovat smluvní pokutu bez zřetele k tomu, zda mu porušením utvrzené povinnosti vznikla škoda. Smluvní pokuta může být ujednána i v jiném plnění než peněžitém. Zaplacení smluvní pokuty nezbavuje dlužníka povinnosti splnit dluh smluvní pokutou utvrzený. Blíže ke smluvní pokutě viz § 2048 až 2052 občanského zákoníku.
Ve starém občanském zákoníku nalezneme i právní úpravu konkrétních smluvních typů. Například kupní a směnná smlouva je vymezena v § 588 až 627, darovací smlouva v § 628 až 630, smlouva o dílo v § 631 až 656, nájemní smlouva v § 663 až 723 a smlouva zprostředkovatelská v § 774 až 777. Starý občanský zákoník se věnuje v § 544 a 545 také problematice smluvní pokuty, kdy podle § 544 starého občanského zákoníku pokud strany pro případ porušení smluvní povinnosti sjednají smluvní pokutu, je účastník, který tuto povinnost poruší, zavázán pokutu zaplatit, i když oprávněnému účastníku porušením povinnosti nevznikne škoda. Smluvní pokutu je možné sjednat pouze písemně a v ujednání musí být určena výše pokuty nebo stanoven způsob jejího určení. Ustanovení o smluvní pokutě se použijí i na pokutu stanovenou pro porušení smluvní povinnosti právním předpisem (penále). Pokud z ujednání o smluvní pokutě nevyplývá něco jiného, pak je dlužník zavázán plnit povinnost, jejíž splnění bylo zajištěno smluvní pokutou, i po jejím zaplacení. Věřitel není oprávněn požadovat náhradu škody způsobené porušením povinnosti, na kterou se vztahuje smluvní pokuta, jestliže z ujednání účastníků o smluvní pokutě nevyplývá něco jiného. Věřitel je oprávněn domáhat se náhrady škody přesahující smluvní pokutu, jen když to je mezi účastníky dohodnuto. Pokud nevyplývá z dohody něco jiného, není dlužník povinen smluvní pokutu zaplatit, jestliže porušení povinnosti nezavinil.