Osoba samostatně výdělečně činná, plátce DPH, zakoupí osobní automobil v ceně 650 000 Kč včetně DPH. Uplatní si odpočet DPH na vstupu. Protože ho nevyužije (podniká ve stolařství), rozhodne se ho dlouhodobě pronajmout jiné osobě samostatně výdělečně činné - taxislužba. Je tato varianta možná? Jak naložit s odpisy, s evidencí najetých kilometrů, s možností uplatnit pohonné hmoty do nákladů a také s daní z příjmů fyzické osoby?
Pronájem automobilu OSVČ
Ing.
Jiří
Vychopeň
Související předpisy:
-
§ 630 a násl. zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, ve znění pozdějších předpisů,
-
-
příloha č. 4 k nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, ve znění pozdějších předpisů,
-
§ 4 odst. 3 písm. c) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů,
-
§ 5 odst. 2, § 100 odst. 2 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů,
-
-
pokyn Generálního finančního ředitelství D-6.
Podle mého názoru nic nebrání tomu, aby podnikatel-osoba samostatně výdělečně činná (dále jen "OSVČ") osobní automobil dlouhodobě pronajal jinému podnikateli (v daném případě provozovateli taxislužby). Uzavření písemné nájemní smlouvy je nutné.
Smlouva o nájmu dopravního prostředku mezi podnikateli je upravena v § 630 a násl. obchodního zákoníku.
Dlouhodobý (soustavný) pronájem osobního automobilu je pro účely daně z přidané hodnoty považován za ekonomickou činnost (viz § 5 odst. 2 zákona o dani z přidané hodnoty) a nájemné v tomto případě podléhá základní sazbě DPH bez ohledu na to, zda nájemce je či není plátcem této daně. Z ustanovení § 4 odst. 3 písm. c) zákona o dani z přidané hodnoty vyplývá, že soustavně pronajímaný osobní automobil je pro účely tohoto zákona součástí obchodního majetku plátce (to nemá nic společného s tím, zda je či není osobní automobil zahrnut v obchodním majetku podnikatele pro účely daně z příjmů), který je plátce podle ustanovení § 100 odst. 2 uvedeného zákona povinen evidovat, a to v rámci účetnictví nebo samostatně.
Příjmy fyzické osoby z dlouhodobého pronájmu osobního automobilu podléhají dani z příjmů fyzických osob, přičemž se jedná buď o příjmy z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů (jestliže pronajímaný automobil má fyzická osoba zahrnut v obchodním majetku pro účely daně z příjmů nebo jde-li o soustavný pronájem automobilu na základě živnostenského oprávnění k provozování oboru volné živosti č. 59 - pronájem a půjčování věcí movitých), nebo o příjmy z pronájmu podle § 9 zákona o daních z příjmů (nejde-li o soustavný pronájem jako provozování oboru volné živnosti a není-li pronajímaný automobil zahrnut v obchodním majetku podnikatele). V obou uvedených případech lze u příjmů z pronájmu automobilu uplatnit příslušné odpisy a další výdaje na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů vynaložené poplatníkem v prokázané výši podle § 24 zákona o daních z příjmů (například na opravy, údržbu, pojištění automobilu, silniční daň, nákup PHM apod.), anebo lze namísto odpisů a dalších výdajů v prokázané výši uplatnit výdajový paušál ve výši 30% z dosažených příjmů. Evidence ujetých km není u pronajímatele automobilu povinná, ale při uplatnění odpisů a dalších výdajů v prokázané výši a při uplatnění nároku na odpočet DPH při pořízení automobilu, při jeho opravách a údržbě, případně i při nákupu PHM, je třeba počítat s možným požadavkem správce daně na doložení způsobu používání automobilu k příslušné činnosti.
V případě soustavného pronájmu movité věci, který je s ohledem na ustanovení § 2 živnostenského zákona a podle přílohy č. 4 k tomuto zákonu oborem živnosti volné, jak výše uvedeno, je třeba mít příslušné živnostenské oprávnění. Pokud by poplatník uvedenou činnost vykonával, aniž by k tomu měl příslušné živnostenského oprávnění, příjmy z této činnosti by se pro účely zákona o daních z příjmů nepovažovaly za příjmy z podnikání podle § 7, ale podle metodického stanoviska Generálního finančního ředitelství v pokynu D-6 by se jednalo o příjmy ostatní podle § 10 (u těchto příjmů lze uplatňovat pouze výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení těchto příjmů, tedy nikoliv odpisy ani výdaje v procentní výši).