Legislativní novinky k 15. 2. 2016

Vydáno: 8 minut čtení

V době, kdy vychází toto číslo časopisu, má za sebou většina z nás premiérové podání kontrolního hlášení. Řada plátců i odborné veřejnosti nyní s napětím čeká, zda analytický systém finanční správy nalezne v podaných hlášeních nějakou nesrovnalost a vygeneruje onu obávanou výzvu, na kterou pak bude nutné v šibeniční lhůtě pěti dnů reagovat. V každém případě si však nelze myslet, že výzvy dorazí obratem po podání hlášení, ale je nutné počítat s určitou dobou na zpracování dat. Dobu čekání pak někdo může strávit třeba na horách, někdo může využít možnosti shlédnout instruktážní video na „webovkách“ finanční správy a konečně zjistit, co to ten „karusel“ nebo „karuselový podvod“ vlastně je. Jiný pak využije čas přemýšlením nad vykazováním jednotlivých plnění v kontrolním hlášení a souvisejícími obtížemi, které pak přinesla teprve praktická zkušenost.

Legislativní novinky k 15. 2. 2016
Ing.
Jan
Brantl
Brantl & Partners
Jistě není nová informace, že finanční správa na svých již zmíněných webových stránkách zveřejňuje mimo jiné dotazy a odpovědi ke kontrolnímu hlášení. K datu psaní tohoto příspěvku byl zveřejněn vcelku rozsáhlý komentář k splátkovým a platebním kalendářům. Vzhledem k tomu, že lze předpokládat, že sekce s dotazy a odpověďmi bude stále aktualizována, rozhodně ji tak nadále doporučujeme sledovat.
Vedle výše uvedené aktualizace dotazů a odpovědí byla dne 10. února 2016 dále publikována nová verze pokynů k vyplnění kontrolního hlášení. Přehled změn v této „příručce“ je k dispozici na webu finanční správy.
 
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB („EET“)
Nejdůležitější událostí uplynulého období bylo jistě to, že se 10. února 2016 také podařilo vládní koalici „protlačit“ na půdě Poslanecké sněmovny návrh zákona o elektronické evidenci tržeb (sněmovní tisk 513) a na něj navazující návrh zákona o změně některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o elektronické evidenc