Legislativní novinky v říjnu 2015

Vydáno: 10 minut čtení

A zase uplynul další velmi suchý měsíc, čímž trpí hlavně zemědělské plodiny, golfové greeny a plýtce kořenící smrky. Když už jsme u té přírody, zdalipak si někdo z mladších ročníků uvědomí, podle čeho byl říjen pojmenován. Jistěže ne, což není důvodem úbytku paroháčů, kterým dnešní životní styl spíše nahrává, ale proto, že s jeleny nejsou na internetu žádné vtipné klipy. Naopak jsme se mohli radovat ze slibného růstu české ekonomiky 4,6% a z dalšího odkladu spuštění elektronické evidence tržeb, která ještě zvýší překážky vstupu do legálního malého podnikání i počty úředníků; důvody, proč nepřenesla vyšší daňové příjmy, se pak jistě najdou. Pro zajímavost - latinský název „October“ čili „Osmý měsíc“ je z dob římského kalendáře začínajícího v březnu.

Legislativní novinky v říjnu 2015
Ing.
Martin
Děrgel
 
Sbírka zákonů
Vyhláška č. 250/2015 Sb., kterou se mění vyhláška provádějící zákon o účetnictví pro podnikatele:
-
A je to tady. V minulých novinkách jsme letmo nahlédli do velké novely zákona o účetnictví a už máme ještě obsáhlejší novelu prováděcí účetní vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „VÚ“).
Změnových bodů je 143,
což je 2x více než má novelizovaná VÚ paragrafů. Upozorníme tak jen na hlavní novinky, přičemž všechny se uplatní až počínaje účetním obdobím započatým 1. ledna 201