Kryptoměna, kryptoaktivum a kryptověc

Vydáno: 17 minut čtení

Setkání s bitcoiny (nebo podobnými digitálními virtuálními nástroji) není dnes již vůbec raritou a může se přihodit i v běžné daňové nebo účetní praxi. Jak se ale s takovou situací vypořádat z pohledu oceňování, účtování, stanovení základu daně anebo vykazování?

Kryptoměna, kryptoaktivum a kryptověc
MVDr.
Milan
Vodička,
daňový poradce č. 1366
Již několik let existují v nehmotném digitálním světě pod různými názvy tzv. kryptoměny, které ovšem centrální bankovní instituce za měnu nepovažují. Budu v dalším textu tento termín nicméně používat, při vědomí toho, že nehovoříme o skutečných měnách ve smyslu standardních platidel.
První vstoupil do podvědomí širší veřejnosti bitcoin (zkráceně BTC) a bude sloužit jako příklad kryptoměny, resp. souhrnné označení pro několik stovek dnes existujících podobných měn, mezi které patří např. Ethereum, Litecoin, Stellar, Ripple atd. A stále přibývají. Existuje dokonce úvaha použít digitální kryptoměnu jako státem garantované platidlo. Pro své významné korporátní klienty představila vlastní kryptoměnu vázanou na americký dolar i banka JPMorgan.1)
Zajímavá je technologie blockchainu, na které jsou transakce s kryptoměnami založeny a o jejímž využití se vedou nejen debaty, ale někde již probíhají i první praktické pokusy aplikovat blockchain pro evidenci nemovitostí v katastru, realizaci transakcí s aktivy nebo energiemi, ale také elektronické volby nebo decentralizované sociální sítě.
Atraktivní je bitcoin pro investory nevyhýbající se vyššímu riziku, protože poskytuje stále možnost investičního zhodnocení nedosažitelného u jiných komodit. Svědčí o tom i zájem jedné z největších firem na Wall Street, banky Goldman Sachs.2)
Setkat se s některou z kryptoměn u nás není vůbec obtížné, použít je lze k platbě na řadě míst, a to již nikoli pouze na internetu. Na čtrnácti místech v České republice se nacházejí BitcoMATy, což jsou elektronické bankomaty na bitcoiny, které ovšem nejsou spojeny s žádnou bankou nebo centrální finanční institucí. K dostání jsou bitcoinové peněženky i trezory (mimochodem jedny z nejrozšířenějších – Trezor – produkuje česká společnost), firma HTC jako první začala na trh dodávat mobilní telefony s již zabudovanou peněženkou pro kryptografické měny.3) Aplikací pro platby a obchodování s bitcoinem je ovšem celá řada, jak pro mobilní telefony, tak i desktopy.
Dosažitelné jsou i bezplatné aplikace umožňující platby prostřednictvím kryptoměn nebo jejich pořízení a prodej na internetových burzách.
Bitcoiny se získávají postupem, který se nazývá „těžením“ nebo „dolováním“. Je to dnes již energeticky velmi náročný proces vyžadující vysoce nadstandardní výkon výpočetní techniky (nejčastěji grafických karet) s nejistým výsledkem.
Oblíbenost kryptoměn vyplývá mimo jiné z anonymity obchodování a použití, což na druhou stranu přináší vysoce rezervovaný postoj ze strany orgánů veřejné moci, takže se objevují snahy o regulaci nebo omezení kryptoměn v praxi.
Faktorem limitujícím na druhou stranu rozšiřování kryptoměn je do značné míry jejich cena, resp. výkyvy kurzu, jak dokládá následující obrázek. V grafu přitom nejsou zahrnuty extrémní hodnoty z přelomu let 2017/2018, kdy bitcoin atakoval hranici 20 tisíc USD.
Volatilita hodnoty bitcoinu v let