Ručení příjemce zdanitelného plnění za DPH

Vydáno: 37 minut čtení

Zákon č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH “), již od dubna 2011 zavedl speciální ručení odběratele (plátce) za DPH nezaplacenou dodavatelem (plátcem). A to z důvodu potenciálního daňového úniku, nebo kvůli zjevně neobvyklé ceně. Účel byl jasný a žádoucí – omezení daňových úniků a zlepšení výběru DPH – nepříjemné ovšem bylo, že stát se takto začal hojit na nebohých odběratelích, které tak automaticky považuje za „spolupachatele“. A protože se tato novinka Finanční správě zalíbila a osvědčila, bylo a je ručení v DPH postupně rozšiřováno, naposledy o platby v tzv. virtuální měně.

Ručení příjemce zdanitelného plnění za DPH
Ing.
Martin
Děrgel
 
Zranitelnost systému DPH
Daň z přidané hodnoty („DPH“) svádí k podvodům ze tří důvodů. 1. Jde o velké částky – obvykle 21 % z prodejních cen (ve srovnání s daní z příjmů počítanou zjednodušeně z rozdílu prodejů a nákupů). 2. Je rychlou daní s obvykle měsíčním zdaňovacím obdobím (lze tak zkoušet podvádět v přiznání až 12krát za rok). 3. Nabízí jedinečnou možnost „vrácení“ daně formou nadměrného odpočtu daně (DPH z nákupů je vyšší než z prodejů).
Ministerstvo financí ČR v
tažení proti únikům na DPH
usilovně řadu let v rámci prostoru daného unijními předpisy postupně „utahuje šrouby“. Stěžejní roli hrají tři způsoby:
1. Častější ručení odběratele za DPH neodvedenou dodavatelem,
proto je docela o strach pouštět se do obchodů s „nespolehlivým plátcem“ nebo za nezvyklých podmínek,
2. Rozšiřování typů zdanitelných plnění, kdy se povinnost přiznat DPH překlápí na odběratele,
čímž je pak v principu vyloučeno, aby požadoval po státu odpočet daně neodvedené dodavatelem, a
3. Kontrolní hlášení sledující jednotlivé transakce,
respektive faktury plátců přes 10 000 Kč.
Obecně je DPH daní neutrální
, jež finančně nezatěžuje samotného plátce, kterým jen protéká. Malý příklad: „Obchodník“ kupuje zboží od „Výrobce“ – oba plátci DPH – a prodává jej zákazníkům. Obchodník musí prodejní cenu zvýšit o
DPH na výstupu (DPH
out
), kterou vybírá od zákazníků a přeposílá správci daně. Zároveň může nárokovat odpočet („vrácení“)
DPH na vstupu (DPH
in
) zaplacené z téhož důvodu Výrobci. Neutralita pro Obchodníka je vykoupena rizikem státu, stačí totiž, aby Výrobce „zapomněl“ odvést svou DPH na výstupu...
Příklad 1
Důsledek neodvedení DPH u zdanitelných plnění
Výrobce (plátce) prodá zboží Obchodníkovi (plátce) za 100 000 Kč + DPH 21 000 Kč, kterou ale nepřizná nebo neodvede. Obchodník si tuto DPH nárokuje k odpočtu a prodá zboží zákazníkovi za 110 000 Kč + DPH 23 100 Kč, kterou řádně přizná a odvede správci daně. Stát pak namísto 23 100 Kč utrží pouze 2 100 Kč.
Ještě tristnější je situace – v praxi typická pro podvody na DPH – kdy Obchodník zboží vyveze mimo EU (např. prodá na Ukrajinu) nebo dodá firmě z jiného státu EU (pročež podléhá DPH ve státě pořízení zboží). Pak jde totiž o
prodej osvobozený od české DPH na výstupu, a to při zachování nároku na odpočet DPH na vstupu.
Tehdy se obecně žádoucí neutralita systému DPH pro plátce reálně projeví jako finanční zisk uskupení dua dohodnutých podvodníků Výrobce a Obchodník ve výši celé DPH na vstupu, a na druhé straně jako noční můra stejné čisté ztráty pro státní kasu, do níž nejenže reálně nic nepřiteklo, ale ubyla celá tato nárokovaná daň.
Příklad 2
Důsledek neodvedení DPH u osvobozených plnění
Výrobce prodá zboží Obchodníkovi (oba plátci) za 100 000 Kč + DPH 21 000 Kč, kterou ale nepřizná nebo neodvede. Obchodník si tuto DPH nárokuje k odpočtu a prodá zboží jako plnění osvobozené od české DPH s nárokem na odpočet DPH na vstupu – například vývoz z EU nebo prodej firmě z jiného státu EU. Proto bude prodejní cena 110 000 Kč nezatížená DPH na výstupu. ČR tímto přišla o částku 21 000 Kč vyplacenou Obchodníkovi.
 
Jak Česko čelí podvodům na DPH
V praxi bývá obvykle mezi oficiálně solidního „Výrobce“ a „Obchodníka“ nastrčen další „Překupník“ – jehož jednatelem je neexistující osoba, nebo jen formálně dosazený nemajetný občan, přičemž tento stěžejní vykonavatel podvodu – nikoli jeho „mozek“ – po své nekalé misi často ze scény mizí (je nekontaktní, čelí mnoha exekucím či oddlužení). Proto se pro něj vžilo označení „Bílý kůň“, který obdobně jako v šachové hře příznačně přeskakuje právní bariéry. Má-li být daňový podvod a jeho hlavní aktéři před Finanční správou důkladněji skryti, zahrne se do něj vhodně před a za „Překupníka“ klidně i několik desítek nejrůznějších firem z více států, z nichž mnohé ani nemusejí o svém zneužití vědět, přičemž se předmět plnění a výše úplaty jednotlivých transakcí více nebo méně liší apod. Odtud vzešlo slangové označení – řetězový, kruhový, kolotočový nebo karuselový podvod.
V případě DPH tedy nevybraná daň není jen problémem chybějících daňových příjmů státu – jako je tomu například u daní z příjmů – ale přímým vážným ohrožením samotného státního rozpočtu. Můžeme si to připodobnit situaci v rodinném rozpočtu, kde je také značný rozdíl mezi tím, když živitel „pouze“ nedostane od zaměstnavatele mzdu, a mezi tím, že nedostane mzdu a navíc musí rodina platit splátky hypotéky nebo nájemné.
Zdrojem potíží je v prvém případě nepoctivý „Výrobce“ – resp. častěji „Překupník“ – neodvádějící svou DPH na výstupu, ve druhém pak zaměstnavatel nevyplácející mzdu živiteli. Stát, resp. živitel rodiny, by se měli o svá práva hlásit (v mezích zákona) právě u těchto osob – které jim dluh neuhradily. Nikoho soudného by asi nenapadlo poslat živitele kvůli jeho nevyplacené mzdě se stížností do hypoteční banky nebo za pronajímatelem.
Stát ale takto soudný rozhodně není. Dobře ví, že peníze z daní je efektivnější chtít po těch, kteří je ještě mají, a nikoli po těch, kteří je z nejrůznějších důvodů neplatí. Zbývá jen dořešit, jak tomu dát právní průchodnost, a kupodivu se řešení našlo. Ve hře přitom byly obecně dva diametrálně odlišné přístupy směřující k témuž cíli:
Podmínit odpočet DPH na vstupu Obchodníka tím, že Výrobce (Překupník) odvede DPH na výstupu:
Jde o logiku živitele rodiny typu „splátku hypotéky nebo nájemné zaplatím, až dostanu výplatu“.
Bohužel pro český stát omezení odpočtu daně brání unijní předpisy a také judikáty Soudního dvora EU.
A podle přísloví „Kam čert nemůže, tam alespoň začadí.“ se aktuálně čeští správci daně velmi snaží alespoň pozdržet nebo jinak zkomplikovat nebohému Obchodníkovi možnost odpočtu DPH na vstupu.
Učinit Obchodníka spoluodpovědného za odvedení DPH nezaplacené Výrobcem (Překupníkem):
A právě této možnosti se správci daně pevně chytili, a bohužel pro plátce to umožňují i unijní předpisy.
Existují dvě varianty, z nichž se dále v příspěvku zaměříme na stále se rozšiřující druhou variantu:
1.
Obchodník přizná DPH na výstupu místo Výrobce (Překupníka) vždy;
faktura bude bez daně,
2.
Obchodník je ručitelem za DPH na výstupu neuhrazenou Výrobcem (Překupníkem);
faktura je včetně daně a hrozí, že Obchodník bude muset daň zaplatit dvakrát – dodavateli i správci daně.
Možnost překlopení osoby povinné přiznat DPH z poskytovatele na příjemce zdanitelného plnění unijní právo dosti omezuje, rozhodně více, než by si přála česká Finanční správa. O čemž svědčí nedávný český návrh na rozšíření tohoto tzv. reverse-charge (obrácené zdanění, míněno ohledně povinné osoby) v unijní
Směrnici Rady 2006/112/ES o společném systému DPH, ve znění pozdějších předpisů
(dále jen „
Směrnice o DPH
“), který byl nakonec přijat v poměrně neprakticky úzké variantě. A tak vynalézaví čeští „berňáci“ využili méně unijními předpisy regulované možnosti ručení příjemce zdanitelného plnění za DPH nezaplacenou standardně jeho poskytovatelem. Správce daně přitom vůbec nezajímá, že příjemce (odběratel) – ve výše uvedeném příkladu „Obchodník“ – přece už odpovídající DPH řádně zaplatil dodavateli („Výrobci“) spolu s kupní cenou za dodané zboží (případně poskytnutou službu) – v souladu se zákonem ji přesto bude muset uhradit případně i podruhé.
Jedinou
možností, jak se odběratel
(v příkladu „Obchodník“) – potenciální ručitel – legálně
vymaní ze stresujícího chomoutu ručení za daň
nezaplacenou dodavatelem („Výrobcem“)
je, že tuto daň pošle přímo správci daně
a ne dodavateli. Učenými slovy zákona
jde o „zvláštní způsob zajištění daně“.
Praktické zmatky s tím spojené jsou nasnadě. „Výrobci“ zůstane neuhrazená část pohledávky za zboží dodané „Obchodníkovi“ – ve výši DPH – a pokud neměl vůbec zlý úmysl tuto daň nezaplatit, tak se lehce stane, že tuto daň odvede státu
de facto
podruhé, což je z pohledu bezedné státní pokladny zajisté ideální stav – za jedno plnění inkasovat dvakrát DPH!
Správci daně na obhajobu rádi zdůrazňují, že ručitelská povinnost neplatí absolutně, ale vzniká jen při naplnění speciálních podmínek stanovených v § 109 nebo 108a ZDPH. Jak lze ale vyčíst ze
stručného soupisu všech 8 typů ručení odběratele (plátce),
jde o podmínky četné a mírné, které nastávají v praxi poměrně často:
1.
Příjemce plnění (odběratel) při jeho uskutečnění nebo při úplatě věděl nebo vědět měl a mohl, že:
-
daň uvedená na daňovém dokladu nebude úmyslně zaplacena,
-
dodavatel (plátce), se úmyslně
dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže daň zaplatit,
-
dojde ke zkrácení daně nebo vylákání daňové výhody.
2.
Úplata je bez ekonomického opodstatnění zcela zjevně odchylná od obvyklé ceny (nahoru i dolů).
-
od daní z příjmů omezeno pouze na „spojené osoby“.
3.
Úplata je poskytnuta zcela nebo zčásti bezhotovostně na účet v zahraničí (třeba i na Slovensku).
-
Není podstatné, jestli jde o „zveřejněný účet“ ve smyslu bodu 4, ani jaké části celkové úplaty se to týká.
4.
Úplata přesahující 540 000 Kč je poskytnuta na účet „nezveřejněný“ na webu Finanční správy.
-
Limit činí
dvojnásobek částky, od níž je nutno platit pouze bezhotovostně
, což je aktuálně 270 000 Kč, jak stanoví § 4 zákona č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, ve znění pozdějších předpisů.
-
Plátci si mohou určit, který z účtů má správce daně zveřejnit na Daňovém portálu, kde si jej lze ověřit.
5.
O poskytovateli plnění (dodavateli) je zveřejněna informace, že je „nespolehlivým plátcem“.
-
Rozhodující je, zda informace o „nespolehlivosti“ plátce byla zveřejněna na Daňovém portálu Finanční správy již v okamžiku uskutečnění předmětného zdanitelného plnění nebo při poskytnutí úplaty na něj.
-
Problémem je, že stále širší podmínky, za nichž je plátce takto označen – a tím pádem diskvalifikován v obchodech s jinými plátci DPH – nestanoví zákon, ale rozhoduje si o nich samotná Finanční správa.
6.
Koupě pohonných hmot od distributora, který není registrován jako distributor na Daňovém portálu.
-
Toto ručení se samozřejmě netýká pořízení pohonných hmot přímo od jejich prodejce (čerpací stanice).
7.
Přijetí vybraných výrobků podléhajících spotřební dani z jiného státu EU oprávněným příjemcem.
-
Vybrané výrobky jsou minerální oleje, líh, pivo, víno a meziprodukty, cigarety aj. tabákové výrobky.
-
Jde o specifické ručení za DPH osobou, která není příjemcem plnění (odběratelem), ale coby oprávněný příjemce přepravuje vybrané výrobky do Česka v režimu podmíněného osvobození od spotřební daně.
8.
Úplata je poskytnuta zcela nebo zčásti virtuální měnou.
-
Nejde zdaleka jen o mediálně nejznámější Bitcoin. Virtuální měnou se rozumí elektronicky uchovávaná jednotka bez ohledu na to, zda má emitenta, která sice není peněžním prostředkem podle zákona o platebním styku, ale je přijímána jako platba za zboží nebo služby i jinou osobou, než je její emitent.
Ručení není v daňovém právu ničím výjimečným, obecně jej řeší § 171 a 172 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů:
„Nedoplatek daňového subjektu je povinen uhradit také ručitel:
-
pokud mu zákon povinnost ručení ukládá
a
-
pokud mu
správce daně ve výzvě sdělí stanovenou daň
, za kterou ručí,
-
a současně jej
vyzve k úhradě nedoplatku
ve stanovené lhůtě.“
S DPH je to ovšem složitější, protože je v rámci celé EU v zásadě jednotně upravena zejména Směrnicí o DPH, která sice nabízí členským státům jisté možnosti speciálních národních úprav, ale je nutno respektovat dané meze. K tomu je třeba zohlednit četná rozhodnutí Soudního dvora EU, který jediný může vysvětlovat, jak se má unijní právo konkrétně uplatňovat. Možnost ručení „jiné osoby“ nabízí článek 205 Směrnice o DPH:
V situacích uvedených v článcích 193 až 200, 202, 203 a 204
(poznámka: což jsou prakticky všechny typy plnění kromě dovozu)
mohou členské státy stanovit, že za odvod daně ručí společně a nerozdílně jiná osoba než osoba povinná odvést daň.“
Této možnosti naši zákonodárci, resp. Finanční správa, začali využívat
od dubna 2011, kdy se institut ručení za daň dostal do ZDPH.
Prvními průkopníky byli „znalostní test“ (ad výše 1) a „test ceny obvyklé“ (2). Od ledna 2012 přibyl důvod ručení – úplata poskytnuta do zahraničí (3). K masivnímu rozšíření došlo od ledna 2013, a to hned o čtyři nové tituly: platba na „nezveřejněný účet“ (4), příjemce je „nespolehlivým plátcem“ (5), dodání pohonných hmot „neregistrovaným distributorem“ (6) a speciální ručení za DPH oprávněného příjemce (7), které se týká dodání vybraných výrobků (podléhajících spotřební dani) z jiného členského státu. Prozatím poslední přírůstek do rodiny ručení za DPH se datuje od poloviny roku 2017 – úplata virtuální měnou (8).
Příklad 3
Neplátci ručení za DPH dodavatele nehrozí
Paní Jana je nepodnikající důchodkyně, která si nechala zateplit fasádu domku českou firmou (plátcem DPH) a dále využila výhodné nabídky polské firmy (osoba registrovaná k DPH v Polsku) na dovoz palivového dříví. Ani v jednom případě se důchodkyně nemusí obávat, že by po ní český – natožpak polský – správce daně vymáhal DPH, kterou případně neuhradí česká stavební firma v Česku nebo polská dřevařská firma v Polsku (místo zahájení přepravy zboží). U obou přijatých zdanitelných plnění totiž paní Jana nebyla plátcem DPH.
Pan Honza podniká jako živnostník a plátcem DPH se stal 1. 7. 2019. Předtím, na jaře 2019, v rámci svého podnikání využil až podezřele výhodné nabídky zboží od neznámé firmy – plátce DPH. Tento pochybný dodavatel nakonec DPH z prodeje zboží neodvedl, což správce daně odhalil až v srpnu 2019. Naštěstí pro pana Honzu je ale pro účely ručení odběratele za DPH neodvedenou dodavatelem rozhodující stav ke dni uskutečnění předmětného zdanitelného plnění, případně dřívější úplaty za něj. A protože k těmto skutečnostem došlo již na jaře, kdy ještě nebyl plátcem, tak za DPH z těchto pochybných přijatých zdanitelných plnění neručí.
 
Ručení č. 1 – „Znalostní test“
Nejširší uplatnění, a proto největší potenciální hrozbu ohledně ručení za DPH skýtá tzv. znalostní test, kterému je navíc v praxi velmi obtížné se efektivně vyhnout, pomineme-li zvláštní způsob zajištění daně. Plátce, který příjme zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku uskutečněné jiným plátcem nebo poskytne úplatu na takové plnění – pro zjednodušení vyjadřování pro tuto osobu zákon zavedl legislativní zkratku
„příjemce zdanitelného plnění“ – ručí
za nezaplacenou daň z tohoto přijatého zdanitelného plnění v tuzemsku,
pokud v okamžiku uskutečnění plnění nebo poskytnutí úplaty na takové plnění věděl nebo vědět měl a mohl, že:
a.
daň uvedená na daňovém dokladu nebude úmyslně zaplacena,
b.
plátce, který uskutečňuje toto zdanitelné plnění nebo obdrží úplatu na takové plnění (dále jen „
poskytovatel zdanitelného plnění
“) se úmyslně dostal nebo dostane do postavení, kdy nemůže daň zaplatit, nebo
c.
dojde ke zkrácení daně nebo vylákání daňové výhody.
Ručitelský vztah vzniká již uskutečněním zdanitelného plnění, resp. poskytnutím úplaty na něj, přičemž postačí naplnění alespoň jedné ze tří podmínek ad a), b) nebo c). Bezpečné metodické doporoučení k uplatňování ručení v DPH najdeme v Informaci Generálního finančního ředitelství (dále jen „
GFŘ
“) k institutu ručení podle ZDPH – dostupné na https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/informace-stanoviska-a-sdeleni/ruceni. Pojmy „věděl nebo vědět měl a mohl“ podle GFŘ vyjadřují vnitřní psychický vztah příjemce zdanitelného plnění k výše uvedeným třem podmínkám. Jejich prostřednictvím je tedy vyjádřena míra zavinění. Z dikce zákona – podle prezentovaného názoru GFŘ – vyplývá, že z hlediska podmínek ručení v tomto případě
postačuje i zavinění nedbalostní, a to i v podobě nedbalosti nevědomé.
Proto například nedostatek znalostí nutných k výkonu funkce nebo nedostatek času pro jejich uplatnění není možno uplatnit jako omluvitelný důvod pro nevynaložení péče řádného hospodáře, tj. že vědět měl a mohl. Naproti tomu procesní výhodou daňových subjektů – zde tedy plátců přijímajících sporná zdanitelná plnění – je, že
důkazní břemeno nese správce daně.
Příklad 4
Ručení za DPH nezaplacenou nesolidním dodavatelem
Výrobce chladicích stropních panelů Zima, s. r. o., získal rozsáhlou zakázku, pročež – jak je to v praxi běžné – dílčí práce zadal jiným firmám, subdodavatelům. Důvodem byly nejen nedostatečné vlastní výrobní kapacity, ale také snaha udělat zakázku nákladově levněji, a tím více na ní vydělat. Což se ale promítlo nejen do kvality, ale rovněž do solidnosti a solventnosti subdodavatelů předhánějících se v cenovém „podstřelování“.
Před 1. 4. 2011 platilo, že nebyl-li odběrateli Zima, s. r. o., prokázán úmysl a spolupachatelství, mohl i přes vědomí nesolidnosti některých subdodavatelů docela klidně spát. Po tomto datu již ale rozhodně nebude mít „na růžích ustláno“. Pokud totiž bude jeho subdodavatel – plátce DPH – „problémový“, například nekontaktní, v platební neschopnosti, zatížen řadou exekucí nebo v insolvenčním řízení řešeném oddlužením či konkurzem, neovládá češtinu apod., pak si – obrazně řečeno – může správce daně pro jím neodvedenou DPH ze zdanitelné subdodávky rovnou přijít za jeho odběratelem. Přičemž dotyčné firmě Zima, s. r. o., nepomůže argumentace ani doložení skutečnosti, že subdodavateli fakturu za předmětné zdanitelné plnění již řádně zaplatila. Při naplnění podmínek ručení příjemce zdanitelného plnění bude muset prakticky podruhé uhradit DPH z těchto subdodávek.
Riziko ručení se samozřejmě netýká stavebních a montážních prací mezi plátci v tuzemsku, u kterých se v souladu s § 92e ZDPH uplatňuje zvláštní režim přenesení daňové povinnosti na příjemce. Tato uskutečněná zdanitelná plnění v ČR – ani na ně předem zaplacené úplaty – nebude (sub)dodavatel fakturovat se svou DPH na výstupu, jelikož je ze zákona (§ 92a ZDPH) osobou povinnou přiznat příslušnou DPH na výstupu příjemce tohoto plnění, který se proto logicky již nestává ani potenciálním ručitelem. Současně si při splnění standardních podmínek podle § 72 až 76 ZDPH může příjemce takového zdanitelného plnění nárokovat odpočet daně.
 
Ručení č. 2 – Test obvyklé ceny
Také druhý typ ručení za DPH má značně širokou základnu potenciálních ručitelů z řad nic netušících odběratelů. Dle § 109 odst. 2 písm. a) ZDPH
„příjemce zdanitelného plnění“
(vymezení pojmu uvedeno výše):
ručí také
za nezaplacenou daň z tohoto plnění,
pokud je úplata za toto plnění
bez ekonomického opodstatnění zcela zjevně odchylná od obvyklé ceny.
Ústřední pojem – obvyklá cena – se až do konce března 2019 vykládal v souladu s § 2 odst. 1 zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů. Tedy v zásadě jako cena, která by byla dosažena při prodejích stejného, popřípadě obdobného, majetku nebo při poskytování stejné nebo obdobné služby v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění, tedy ke dni uskutečnění plnění. Díky novele zákonem č. 80/2019 Sb. najdeme
od dubna 2019 v § 36 odst. 14 ZDPH
vlastní definici „obvyklé ceny“ pro účely DPH. S vymýšlením definice si legislativci na Ministerstvu financí nelámali hlavu, jen opsali článek 72 Směrnice o DPH.
„Obvyklou cenou se pro účely DPH rozumí
celá částka, kterou by za účelem pořízení zboží nebo přijetí služby musela osoba, pro kterou se plnění uskutečnilo, nacházející se na stejném obchodním stupni, na jakém se dodání zboží nebo poskytnutí služby uskutečňuje, zaplatit v podmínkách volné hospodářské soutěže nezávislému dodavateli nebo poskytovateli v tuzemsku,
aby v daném okamžiku toto zboží pořídila nebo tuto službu přijala; pokud nelze srovnatelné dodání zboží nebo poskytnutí služby zjistit, rozumí se obvyklou cenou
a)
v případě zboží částka, která
1.
není nižší než kupní cena daného nebo podobného zboží, nebo
2.
odpovídá nákladové ceně určené k okamžiku dodání zboží, pokud nelze určit částku podle bodu 1,
b)
v případě služby částka, která není nižší než výše celkových nákladů osoby povinné k dani na toto poskytnutí služby.“
V praxi se zapomíná, že „test obvyklé ceny“ pro účely ručení v DPH
se netýká jen „spojených osob“
, na rozdíl od známějšího „testu ceny obvyklé“ na poli daní z příjmů – § 23 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Holt bohužel v daních není „obvyklá cena“ jako „cena obvyklá“.
Příklad 5
Ručení za DPH z důvodu neobvyklosti ceny
Navažme na předešlý příklad, kdy firma Zima, s. r. o. (plátce), zadala dílčí zakázky subdodavatelům, kteří nabídli třeba i výrazně nižší cenu. Jednatele (manažery) dotyčného odběratele rozhodně nemůže nechat v klidu riziko ručení za DPH nezaplacenou jejich subdodavateli. A to, i kdyby se této firmě nakrásně podařilo vyvrátit názor správce daně (kterého zde stíhá důkazní břemeno), že při uskutečnění zdanitelných plnění věděla a vědět mohla alespoň jednu okolnost spadající pod „znalostní test“ uvedený výše. Pokud totiž správce daně prohrál dílčí boj o naplnění podmínek „znalostního testu“, často jej přesto čeká vítězné tažení za uplatněním ručení odběratelem za DPH neodvedenou jeho „cenově výhodnými“ subdodavateli, kteří v dané době byli plátci DPH.
Je totiž otázkou, jak se odběratel (Zima, s. r. o.) vypořádá s názorem správce daně – podloženým důkazy – že úplata za zdanitelná plnění byla zcela zjevně odchylná od obvyklé ceny, a to bez ekonomického opodstatnění. „Berňák“ bude obvyklou cenu zjišťovat zřejmě analýzou sjednaných cen v segmentu trhu srovnatelných dodávek zboží a služeb v daném místě a čase. Takže pokud zjistí, že předmětná subdodávka při nějaké obdobné zakázce – například hrazené z
dotace
, u nichž je veřejným tajemstvím, že nabídková cena bývá obvykle výrazně navýšena, aby na dotaci „vydělal“ nejen investor, ale i zhotovitel a rovněž lidé v pozadí... – v dané době byla dvakrát tak drahá, má cestu pro uplatnění ručitelské povinnosti odběratele Zima, s. r. o., místo od problémových dodavatelů.
 
Ručení č. 3 – Platba do zahraničí
Podle § 109 odst. 2 písm. b) ZDPH
příjemce zdanitelného plnění
uskutečněného v tuzemsku jiným plátcem nebo poskytující úplatu na takové plnění
ručí také za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud je:
úplata
za toto plnění
poskytnuta
zcela nebo zčásti bezhotovostním převodem
na účet vedený poskytovatelem platebních služeb mimo tuzemsko.
Tento typ ručení se prakticky týká plateb za/na zdanitelné plnění
na zahraniční bankovní účet.
Je totiž nasnadě, že tato okolnost výrazně ztěžuje účinné řešení podvodů v oblasti DPH. Úhrada jinému českému plátci za tuzemské zdanitelné plnění na zahraniční účet je proto
a priori
považována za významnou rizikovou situaci.
Připomeňme si, že z výše citované definice „příjemce zdanitelného plnění“ vyplývá, že se týká pouze tuzemských zdanitelných plnění uskutečněných mezi dvěma zdejšími plátci DPH. Zdá se být tedy minimálně zvláštní a neobvyklé, aby český plátce (dodavatel), který v tuzemsku uskutečňuje ekonomickou činnost, resp. zdanitelné plnění, požadoval úhradu (úplatu) zaslat na zahraniční účet. Jenže
plátci DPH v ČR zdaleka nejsou jen podnikatelé usazení v Česku, kteří zde mají své sídlo nebo bydliště.
Zcela běžně jde rovněž o zahraniční firmy usazené v jiném členském státě EU, než je Česká republika, nebo v tzv. třetích zemích mimo Unii. A dále celá řada českých firem – plátců DPH – má svou mateřskou, případně naopak dceřinou společnost v zahraničí.
Příklad 6
Ručení za DPH kvůli platbě na zahraniční účet
Německý výrobce elektrokol si zřídil v Praze prodejnu. Tato provozovna se tak ze zákona stala plátcem české DPH. Jedním ze zákazníků byl český obchodník Moto-Kolo, s. r. o. (plátce), který odebral z pražské prodejny zboží za 100 000 Kč + DPH 21 000 Kč, přičemž 50 000 Kč uhradil v hotovosti na pokladně a zbylých 71 000 Kč do 14 dnů dle údajů na faktuře odeslal na bankovní účet prodejce v Německu vedený v české měně.
Příjemce tohoto zdanitelného plnění – česká firma Moto-Kolo, s. r. o. – ručí za DPH příp. nezaplacenou německým poskytovatelem plnění. A to z celé úplaty 121 000 Kč, bez ohledu na skutečnost, že její část (50 000 Kč) uhradil hotově na pokladně české provozovny, a rovněž není podstatné, že zahraniční účet je veden v Kč.
Paradoxně by tento ani jiný typ ručení za DPH dodavatele českému odběrateli nehrozil, pokud by doplatek prodejní ceny (71 000 Kč) namísto odeslání na zahraniční účet uhradil v německém sídle výrobce elektrokol hotově na tamní pokladně. Třebaže hotovostní platby v zahraničí jsou obecně podezřelejší a podstatně hůře dohledatelné a ověřitelné, než platby na zahraniční účty (alespoň v rámci států EU, případně USA apod.).
S ohledem na další typ ručení zdůrazněme, že nyní uváděné ručení příjemce zdanitelného plnění z důvodu platby na zahraniční bankovní účet plně platí i v případě, že si jej poskytovatel plnění tzv. zaregistruje u českého správce daně, který jej zveřejní na Daňovém portálu. V praxi je totiž mezi manažery a účetními firem dosti rozšířen
nesprávný názor, že pokud je zahraniční účet příjemce zdanitelného plnění zveřejněn na internetových stránkách českého správce daně (viz hned dále), tak že pak riziko ručení nehrozí
. Což není pravda, stejně jako názor, že ručení nehrozí, jde-li sice o zahraniční účet, ale vedený v české měně, anebo že při úhradě pouze části úplaty na zahraniční účet se pak ručení týká už jen této částky. Není tomu tak, jak ukázal i příklad výše. Ať už má dodavatel u správce daně v Česku zveřejněn zahraniční účet nebo když na něj odběratel odešle jen symbolickou 1 Kč či 1 EUR, stejně odběratel plně ručí za DPH z celkové úplaty za zdanitelné plnění.
 
Ručení č. 4 – Platba na nezveřejněný účet a úplata přes 540 000 Kč
Podle § 109 odst. 2 písm. c) ZDPH platí, že
příjemce zdanitelného plnění
– plátce, který přijme od plátce zdanitelné plnění v ČR nebo na něj poskytne úplatu –
ručí rovněž za nezaplacenou daň z tohoto plnění:
„pokud je úplata
za toto plnění
poskytnuta
zcela nebo zčásti bezhotovostním převodem
na jiný účet než účet poskytovatele zdanitelného plnění, který je správcem daně zveřejněn
způsobem umožňujícím dálkový přístup
(poznámka: zjednodušeně ‚zveřejněný‘, resp. ‚nezveřejněný‘ účet),
a pokud úplata za toto plnění překračuje dvojnásobek částky
podle zákona upravujícího omezení plateb v hotovosti,
při jejímž překročení je stanovena povinnost provést platbu bezhotovostně.“
K tomu je vhodné doplnit, že od 1. 1. 2013 stanoví § 96 ZDPH
nový povinný registrační údaj plátce – čísla všech svých účtů u poskytovatelů platebních služeb, pokud jsou používány pro ekonomickou činnost
.
Přičemž osoby povinné k dani jsou oprávněny určit, která z těchto čísel účtů zveřejní
správce daně způsobem umožňujícím dálkový přístup. Tuto podstatnou informaci ohledně probíraného typu ručení za DPH lze zjistit v Registru plátců na internetové stránce Daňového portálu Finanční správy ČR www.daneelektronicky.cz.
Pro konkrétní částku, od níž působí tento typ ručení, je tedy potřeba si ze ZDPH odskočit do zákona č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti, ve znění pozdějších předpisů, kde daný údaj najdeme v § 4 odst. 1:
Poskytovatel platby, jejíž výše překračuje částku 270 000 Kč (dále jen ‚limit‘) je povinen provést platbu bezhotovostně.
Stanovením limitní částky pro účely DPH na dvojnásobek – tedy na 540 000 Kč – je zaručeno, že úhrada zdanitelného plnění v hotovosti rozložená do částek nižších, než je limit pro bezhotovostní platby (270 000 Kč), by musela probíhat alespoň ve třech po sobě jdoucích dnech. Což zpravidla odradí případné spekulanty od účelového rozkládání úplat sloužícího jen pro obcházení tohoto ručení. Druhým důvodem, proč je limit pro účely ručení v DPH nastaven poměrně vysoko, je obecně vyšší riziko neodvedení DPH u vyšších částek a potenciální negativní dopady na příjmy veřejných rozpočtů. Vedlejším cílem tohoto typu ručení totiž bylo – respektive až po novele od prosince 2013 – aby mu nepodléhala naprostá většina běžných (všedních) obchodních případů, u nichž zpravidla nehrozí významné daňové spekulace, a není proto důvod komplikovat život poctivé většině plátců.
Podstatná je přitom role spojky – a – která neštěpí rozebírané ručení na dva případy: a) platba jakékoli částky na „nezveřejněný účet“, b) úplata přesahující částku 540 000 Kč. Ovšem jelikož jde o spojku souřadnou – nikoli vylučovací jako „nebo“ – tak je nutno splnit obě tyto podmínky současně. Prakticky řečeno tak
vznikne příjemci zdanitelného plnění tento typ ručení
za DPH nezaplacenou poskytovatelem plnění
pouze, pokud budou splněny obě podmínky: úplata za zdanitelné plnění poskytnuta zcela nebo zčásti na „nezveřejněný účet“ a současně celková úplata přesáhne 540 000 Kč.
Ve spleti slov by tak neměla uniknout skutečnost, že i když bude na „nezveřejněný účet“ z celkové úplaty přesahující 540 000 Kč převedena nízká, resp. nižší částka – např. doplatek jen 1 000 Kč – tak tento typ
ručení odběratele za DPH nezaplacenou dodavatelem (oba plátci) zdanitelného plnění se vztahuje na celou úplatu, a nejen na částku zaslanou na „nezveřejněný účet“.
Pozor na to, že u celkových úplat nad 540 000 Kč nastupuje ručení odběratele za DPH nezaplacenou dodavatelem i v případě, že příjemce plnění sice úplatu poskytne na „zveřejněný účet“, pokud se nejedná o účet patřící dotyčnému poskytovateli zdanitelného plnění, ale jiné osobě – například jeho dodavateli! A opět raději zdůrazněme, že hodnotový limit platby na „zveřejněný účet“ se týká jen platebních (bankovních) účtů v Česku, zatímco u zahraničních bankovních účtů platí předešlé přísnější ručení již od prvního eura/koruny/dolaru/atd.
Příklad 7
Ručení za DPH kvůli velké platbě na nezveřejněný účet
Reklamka, s. r. o., uspořádala pro podporu prodeje výrobků firmy Aušus, a. s. – oba čeští plátci – reklamní akci za cenu (úplatu) 600 000 Kč včetně DPH. Bylo dohodnuto, že 200 000 Kč bude uhrazeno v hotovosti a zbylých 400 000 Kč odběratel do 14 dnů odešle na bankovní účet (v ČR) dodavatele, který není správcem daně zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup – což si ověřil v Registru plátců na www.daneelektronicky.cz.
Příjemce zdanitelného plnění – firma Aušus, a. s. – ručí za DPH, kterou případně nezaplatí poskytovatel plnění – Reklamka, s. r. o., a to z celkové úplaty 600 000 Kč, bez ohledu na skutečnost, že její část (200 000 Kč) uhradila hotově a na „nezveřejněný účet“ poukázala pak už pouze podlimitní částku nepřevyšující 540 000 Kč. Tento typ ručení totiž ze zákona nastupuje, jsou-li splněny obě dvě podmínky současně – k čemuž zde došlo. Zaprvé – úplata byla poskytnuta na „nezveřejněný účet“ – byť jen částečně (třeba jen 1 Kč). A zadruhé – celková úplata (včetně DPH) přesáhla limit 540 000 Kč, není už podstatné, kolik z ní přistálo na „nezveřejněném účtu“.
 
Ručení č. 5 – Dodavatelem je „nespolehlivý plátce“
„Spolehlivý“ dle slovníku spisovné češtiny znamená „bezpečný, jistý, zaručený“, takže „nespolehlivý“ je naopak „nebezpečný, nejistý, nezaručený“. S „nespolehlivým“ člověkem se asi nebude chtít nikdo kamarádit, ženit/vdávat, spolupracovat, protože se mu nedá věřit. Je nasnadě, že „nespolehlivé“ daňové subjekty nemá ráda ani Finanční správa. Také jim nemůže věřit, proto je musí více kontrolovat, častěji ukládat záznamní povinnosti, zajišťovat splacení daně atp.
„Nespolehliví“ podnikatelé značně ztěžují správu daní, hlavně daně z přidané hodnoty,
která je „jako stvořená“ pro podvody – viz výše. A tak legislativci přišli na nápad
nepřímo takovéto „nespolehlivé“ plátce vytlačit z trhu tím, že „to osladí“ jejich obchodním odběratelům.
K tomu postačila drobnost, zavést legislativní zkratku „nespolehlivý plátce“ a uzákonit, že
pokud od něj jiný plátce přijme zdanitelné plnění (v tuzemsku), pak ručí za DPH nezaplacenou tímto „nespolehlivým“ dodavatelem.
Aby se stávající i potenciální odběratelé dozvěděli, jestli jejich dodavatel je rizikový „nespolehlivý plátce“ nebo není, byla tato informace o plátcích DPH začleněna do oficiálního Registru DPH dostupného na již zmíněném Daňovém portálu. Kde se tak o každém plátci dozvíme také status: „Nespolehlivý plátce“ – ANO/NE. První „nespolehlivý plátce“ byl zveřejněn 16. 5. 2013, načež ke dni 17. 6. 2019 jich už v Registru DPH je 7 204!
Přesněji podle § 109 odst. 3 ZDPH:
„Příjemce zdanitelného plnění ručí za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud je v okamžiku jeho uskutečnění nebo poskytnutí úplaty na něj o poskytovateli zdanitelného plnění zveřejněna způsobem umožňujícím dálkový přístup skutečnost, že je nespolehlivým plátcem.“
Pokud se tedy náš letitý dodavatel stal podle údaje v Registru DPH „nespolehlivým plátcem“ například v červnu 2019, nemusíme se obávat ručitelství ohledně dříve uskutečněných zdanitelných plnění, ani u dřívějších úplat na ně.
Je jasné, že nálepka „nespolehlivý plátce“, resp. zveřejnění nelichotivého statusu, značně zkomplikuje obchodování s jinými plátci – v roli odběratelů. Budou se totiž obávat o ručení za jeho DPH. Bohužel podmínky, za kterých se plátce stane „nespolehlivým“, nevyčteme ze zákona, kde najdeme v § 106a ZDPH jen obecnou floskuli:
„Poruší-li plátce závažným způsobem své povinnosti vztahující se ke správě daně (poznámka: míněno pouze DPH), správce daně rozhodne, že tento plátce je nespolehlivým plátcem.“
Dále se zde dozvíme, že odvolání proti tomuto rozhodnutí lze podat do 15 dnů od jeho doručení a že obvykle bude mít odkladný účinek. Konkrétní důvody „nespolehlivosti“ plátce uvádí (stále delší)
Informace Generálního finančního ředitelství k aplikaci § 106a ZDPH (nespolehlivý plátce) a souvisejících ustanovení, ve znění dodatků č. 1 až 4
(viz https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-pridane-hodnoty/informace-stanoviska-a-sdeleni/nespolehlivy-platce). Zde najdeme 9 typů porušení povinností při správě DPH (zkráceno):
a)
Vyměření nebo
doměření daně podle pomůcek v minimální výši 500 000 Kč
(bez příslušenství daně).
b)
Pro důvodnou obavu z nezaplacení další DPH
byl vydán zajišťovací příkaz, který plátce včas neuhradil.
c)
Nejméně 3 měsíce po sobě je u plátce evidován kumulativní
nedoplatek na DPH minimálně 500 000 Kč.
d)
Neuznání uplatněného odpočtu daně minimálně 500 000 Kč,
a související doměrek nebyl včas uhrazen.
e)
Alespoň za 2 zdaňovací období z 6 po sobě jdoucích byla plátci vyměřena/doměřena daň podle pomůcek.
f)
Bez řádného odůvodnění
nereaguje na výzvy nebo nepředloží požadované údaje
nutné pro správu DPH.
g)
Alespoň dvakrát v období 12 po sobě jdoucích měsících nepodal daňové přiznání nebo hlášení o DPH.
h)
Plátce uvedl a neopravil nepravdivý/neúplný registrační údaj o skutečném sídle [§ 4 odst. 1 písm. i) ZDPH].
i)
Stanovená daň na výstupu vyšší nejméně o 500 000 Kč oproti přiznání plátce,
a doměrek nebyl uhrazen.
O změnu statusu, že plátce již není „nespolehlivý plátce“, lze požádat správce daně nejdříve po roce od nabytí právní moci rozhodnutí o „nespolehlivosti“, případně od zamítnutí předešlé obdobné žádosti. Podmínkou ale je, že plátce již alespoň 1 rok závažným způsobem neporušuje své povinnosti vztahující se ke správě daně.
 
Ostatní typy ručení za DPH
Kromě výše podrobněji probraných pěti nejvýznamnějších typů ručení odběratele za DPH nezaplacenou dodavatelem potenciálně hrozí ještě další tři typy. Tyto ale již v praxi jsou vesměs jen „malými strašáky“, neboť se týkají poměrně úzké specifické skupiny plátců, resp. podnikatelů, a proto se jimi blíže zabývat nebudeme.
-
Koupě pohonných hmot od distributora, který není registrován jako distributor na daňovém portálu.
-
Přijetí vybraných výrobků podléhajících spotřební dani z jiného státu EU oprávněným příjemcem.
-
Úplata je poskytnuta zcela nebo zčásti virtuální měnou.
Poznamenejme, že první z těchto typů ručení se neuplatní při velkoobchodním nákupu pohonných hmot od distributora registrovaného u Celní správy; toto ručení se netýká nákupu na čerpací stanici. Tuto registraci si potenciální odběratel může snadno ověřit nahlédnutím do Registru distributorů pohonných hmot na webu Celní správy ČR (http://www.celnisprava.cz/cz/aplikace/Stranky/SpdInternet.aspx?act=findphm). A používání tzv. virtuální měny – např. Bitcoin, Litecoin, CzechCrownCoin – v obchodech mezi plátci DPH je zcela výjimečné.
 
Jak se zbavit hrozby ručení
Je zřejmé, že téměř každý plátce DPH se jako potenciální ručitel za daň nezaplacenou jeho dodavateli ocitá v obtížné a dlouhodobě nejisté pozici. Pokud je tato role pro dotyčného plátce – „příjemce zdanitelného plnění“ – hodně nepříjemná, umožňuje mu ZDPH jistou ochranu a konečné zbavení se potenciální hrozby ručení za DPH jeho dodavatelů. Je to ale navýsost šalamounská forma ochrany těchto plátců, která je spíše ve prospěch státní kasy a minimálně zvýšenou administrativou zatěžuje „poskytovatele i příjemce zdanitelného plnění“.
Ručení odběratele za daň se totiž neuplatní, pokud „příjemce zdanitelného plnění“ využije tzv.
zvláštní zajištění daně
(§ 109a ZDPH) a bez vyzvání správce daně uhradí DPH za přijaté zdanitelné plnění (z úplaty za něj) rovnou na účet správce daně, a tedy za „poskytovatele zdanitelného plnění“. Úhradu musí provést přímo
správci daně místně příslušnému „poskytovateli zdanitelného plnění“
na jeho speciální depozitní účet. Takovýto preventivní postup zajištění daně přitom může „příjemce zdanitelného plnění“
alias
odběratel využít v zásadě kdykoli. Vyjma případu, že již byl vyzván k úhradě jako ručitel, potom totiž hradí daň přímo coby ručitel.
Vedou se odborné diskuze o tom, zda odběratel může takto zajišťovat daň nezávisle na vůli dodavatele. Než bude po právní stránce v této věci zcela jasno, lze minimálně v zájmu dobrých dodavatelsko-odběratelských vztahů
doporučit, aby tomuto zajištění daně předcházela soukromoprávní dohoda mezi dotyčnými dvěma plátci.
Pro zjednodušení praxe může být právo odběratele zajistit daň zakotveno přímo v platebních podmínkách příslušné smlouvy (kupní, o dílo atd.). Jinak zřejmě odběratel riskuje, že bude dodavatelem nucen doplatit celou fakturu, tedy uhradit částku odpovídající DPH podruhé. Nicméně existují také názory, že dodavatel je povinen strpět zajištění daně odběratelem, k němuž se může kdykoli dobrovolně rozhodnout i bez souhlasu dodavatele.
Současně s platbou
musí podle § 109a odst. 2 ZDPH „příjemce zdanitelného plnění“ způsobem zveřejněným správcem daně – konkrétně v souladu s již zmíněnou Informací GFŘ k institutu ručení –
uvést
:
-
Daň, na kterou je úhrada určena,
označením účtu příjemce platby
předčíslím „80039“
, (neuplatní se předčíslí pro DPH „705“),
ve zbývající části (oddělené pomlčkou) pak půjde o standardní tvar účtu příjemce platby „matrika/kód ČNB“, matrika může mít 15 podob podle kraje sídla/bydliště dodavatele, resp. Specializovaného FÚ,
-
Identifikaci „poskytovatele zdanitelného plnění“,
za tímto účelem se jako
variabilní symbol
platby uvede kmenová část DIČ plátce (čísla za „CZ“).
-
Identifikaci „příjemce zdanitelného plnění“, resp. oprávněného příjemce,
tento údaj se vyjeví formou
specifického symbolu
platby, kde odběratel uvede kmenovou část svého DIČ.
-
Den uskutečnění
zdanitelného plnění
nebo den přijetí úplaty
poskytovatelem zdanitelného plnění,
pro naplnění tohoto požadavku byla zvolena
„zpráva pro příjemce“
s jednotně stanoveným formátem:
-
„DD/MM/RRRR-P“ pro den uskutečnění zdanitelného plnění,
-
„DD/MM/RRRR-U“ pro den přijetí úplaty,
-
„DD/MM/RRRR-O“ v případě ručení oprávněného příjemce;
pokud tento údaj není uveden, má se za to, že dnem uskutečnění zdanitelného plnění nebo dnem přijetí úplaty je
den přijetí platby správcem daně.
-
Povinnou náležitostí je dále také
konstantní symbol:
1148 při bezhotovostní platbě a
1149 při hotovostní platbě.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2019.