Překážky v práci, ať už na straně zaměstnance nebo zaměstnavatele, přímo ovlivňují placení pojistného na zdravotní pojištění, nejčastěji v případě potřeby provedení dopočtu a doplatku pojistného do minimálního vyměřovacího základu zaměstnance, resp. do jeho poměrné části, v situacích, se kterými se zaměstnavatelé mohou v praxi setkat. V tomto příspěvku se zaměříme na analýzu překážek v práci na straně zaměstnavatele a jejich přímých dopadů ve zdravotním pojištění.
Překážky v práci na straně zaměstnavatele a zdravotní pojištění
Ing.
Antonín
Daněk
Pokud je zaměstnanec schopen a ochoten práci pro zaměstnavatele konat, avšak zaměstnavatel není schopen mu podmínky pro výkon práce vytvořit [§ 38 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“)], jedná se o překážku v práci na jeho straně.
V § 3 odst. 10 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 592/1992 Sb.“), jsou pro případ dopočtu do minima zaměstnavatelem při překážkách v práci na straně organizace zmíněna v odkazu č. 16 zákonná ustanovení § 129 a 130 ještě „starého“ zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce. Nicméně s účinností od 1. 1. 2007 již v této situaci návazně vychází zdravotní pojištění z § 207 až 209 zákoníku práce, ve kterých jsou překážky v práci na straně zaměstnavatele konkretizovány.
Částečná nezaměstnanost
V praxi jsou nejčastěji se vyskytující překážkou v práci na straně organizace situace popisované v § 209 zákoníku práce, kdy se o překážku v práci na straně zaměstnavatele jedná tehdy, pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu týdenní pracovní doby z důvodu dočasného omezení odbytu jeho výrobků nebo omezení poptávky po jím poskytovaných službách (tzv. částečná nezaměstnanost). Zmíněná překážka v práci na straně zaměstnavatele je tedy zapříčiněna problémy zaměstnavatele z hlediska uplatnění jeho předmětu činnosti. Jde o překážku v práci na straně pouze toho zaměstnavatele, který odměňuje své zaměstnance mzdou, není tedy navázán na státní nebo jiný rozpočet. Částečná nezaměstnanost nebývá spojena s úplným zastavením práce a může se týkat pouze některých zaměstnanců.
Výše náhrady mzdy
V takových případech se může zaměstnavatel dohodnout s odborovou organizací (nejlépe formou písemné dohody) o poskytování náhrady mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku. Pokud u zaměstnavatele nepůsobí odborová organizace, může být tato dohoda nahrazena vnitřním předpisem, od 1. 1. 2012 bez jakéhokoli zásahu státu (do konce roku 2011 se v dané záležitosti vyjadřoval úřad práce).
Je-li u zaměstnavatele uplatněna částečná nezaměstnanost, nemůže v této době nastat jiná překážka v práci s právem na náhradu mzdy, s výjimkou dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény (v době prvních 14 kalendářních dnů). Z logiky věci vyplývá, že částečná nezaměstnanost má přednost před jinými překážkami. Přesto zákoník práce nebrání tomu, aby zaměstnavatel v některých případech (například při úmrtí rodinného příslušníka) poskytl náhradu mzdy v plné výši.
Jiné překážky v práci na straně zaměstnavatele jsou specifikovány v § 207 zákoníku práce jako prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy.
Část ekonomů nevylučuje možnou krizi, obdobně jako v letech 2008–2009, proto se podívejme na postupy zaměstnavatele pro případ, kdy by dopady ekonomických potíží negativně ovlivnily jeho činnost, což se může v konečném důsledku týkat i mezd zaměstnanců.
Minimální vyměřovací základ
I v případech, kdy je zaměstnavatel nucen přijmout
restriktivní
opatření jakékoli povahy, musí být při placení pojistného za zaměstnance dodržen v rámci rozhodného období kalendářního měsíce minimální vyměřovací základ za podmínky, že:–
se na zaměstnance (a tedy i na zaměstnavatele) vztahuje povinnost odvodu pojistného nejméně z minima 11 000 Kč, přičemž
–
není důvod ke snížení tohoto minimálního vyměřovacího základu na poměrnou část (viz dále) a zaměstnanec nepatří mezi výjimky, pro které minimum ve zdravotním pojištění neplatí.
Jestliže se na zaměstnance (a zaměstnavatele) vztahuje povinnost odvodu pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu 11 000 Kč, platí v této souvislosti zásada, že musí být zajištěn odvod pojistného alespoň v minimální povinné výši zaměstnavatelem, který je plátcem pojistného za zaměstnance. Nedosáhne-li hrubý příjem zaměstnance v příslušném kalendářním měsíci aktuální výše minimální mzdy, provádí zaměstnavatel dopočet (a následný doplatek) pojistného do minimálního vyměřovacího základu. Tento doplatek hradí zaměstnanec prostřednictvím zaměstnavatele. Pokud by byl vyměřovací základ nižší než minimální mzda zapříčiněn v důsledku překážek v práci na straně organizace z důvodů uvedených v § 207 až 209 zákoníku práce (viz výše), přechází povinnost úhrady předmětného doplatku na zaměstnavatele.
Příklad 1
Hrubý příjem zaměstnance činil v roce 2016 částku 14 000 Kč. Z důvodu výrazného poklesu odbytu se zaměstnavatel dohodl s odborovou organizací o poskytování náhrady mzdy od ledna 2017 ve výši 60 % průměrného výdělku. Z tohoto důvodu činí hrubá mzda zaměstnance 8 400 Kč.
Vztahuje-li se na zaměstnance povinnost odvodu pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu, je postup zaměstnavatele následující:
Prostřednictvím zaměstnavatele se odvede doplatek pojistného ve výši 13,5 % z rozdílové částky 2 600 Kč:
(11 000 – 8 400) x 0,135 = 351 Kč (hradí dle výše uvedeného zaměstnavatel).
Zaměstnavatel odvede pojistné v celkové výši:
0,135 x 11 000 = 1 485 Kč.
Zaměstnanci strhne z platu 1/3 pojistného ze skutečně dosaženého příjmu:
(8 400 x 0,135) / 3 =
378 Kč,
což představuje celkovou platbu zaměstnance.Ze svých prostředků pak zaplatí zaměstnavatel:
–
2/3 pojistného z hrubé mzdy 8 400 Kč, tj. 756 Kč,
–
a dále doplatek pojistného 351 Kč, tj. celkem
1 107 Kč.
Příklad 2
V důsledku zkrácení pracovního úvazku činí hrubý příjem zaměstnance od měsíce března 2017 částku 7 200 Kč (to znamená, že zaměstnavatel provádí dopočet do minima ve smyslu výše uvedeného). Zaměstnanec ukončil pracovní poměr ke dni 22. 5. a za měsíc květen dosáhl vyměřovacího základu 5 000 Kč.
V tomto případě musí být pojistné odvedeno nikoliv z celkové aktuální výše minimální mzdy, ale nejméně z její poměrné části, a to za 22 kalendářních dnů trvání zaměstnání v měsíci květnu, tedy alespoň z částky 7 806,45 Kč, vypočtené takto:
Poměrná část minimálního vyměřovacího základu = [(22 / 31) x 11 000] = 7 806,45 Kč.
Při sazbě 13,5 % z částky 7 806,45 Kč musí zaměstnavatel zaplatit zdravotní pojišťovně za zaměstnance pojistné v částce 1 054 Kč (7 806,45 x 0,135). S ohledem na skutečně dosažený příjem (5 000 Kč) činí výše odvodu pojistného z této hrubé mzdy částku 675 Kč. Jedna třetina (225 Kč) bude sražena zaměstnanci z příjmu, zbývající dvě třetiny (450 Kč) pak zaplatí zaměstnavatel ze svých prostředků. Za této situace však ještě není zabezpečen odvod pojistného alespoň z poměrné části minimálního vyměřovacího základu 7 806,45 Kč. Doplatek pojistného ve výši 13,5 % z rozdílové částky 2 806,45 Kč, tj. 379 Kč, platí podle zákona zaměstnavatel.
Z celkové částky pojistného 1 054 Kč zaplatí zaměstnanec 225 Kč a zaměstnavatel 829 Kč (450 + 379).
Obdobně se sníží minimální vyměřovací základ na poměrnou část například tehdy, je-li zaměstnanec část kalendářního měsíce nemocen, nebo pokud je u zdravotní pojišťovny veden ve „státní kategorii“ po dobu kratší než celý kalendářní měsíc. Kupříkladu, pokud by byl zaměstnanci přiznán třeba invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně dne 9. 4., musí být za měsíc duben odvedeno pojistné nejméně z poměrné části minimálního vyměřovacího základu ve výši 2 933,33 Kč [(8 / 30) x 11 000], tedy za období, ve kterém „státní kategorie“ netrvala. Je-li zúčtovaný příjem vyšší, odvádí se pojistné ze skutečné výše příjmu, v opačném případě provádí zaměstnavatel dopočet do této poměrné části minima. V takových případech není důvod k provedení dopočtu do minimálního vyměřovacího základu 11 000 Kč.
Minimum nemusí být dodrženo
Podle § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb. neplatí minimální vyměřovací základ pro osobu:
a)
s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P,
b)
která dosáhla věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňuje další podmínky pro jeho přiznání,
c)
která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku,
d)
která současně vedle zaměstnání vykonává samostatnou výdělečnou činnost a odvádí zálohy na pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro osoby samostatně výdělečně činné,
e)
za kterou je plátcem pojistného stát,
pokud tyto skutečnosti trvají po celé rozhodné období (kalendářní měsíc). U těchto vybraných skupin zaměstnanců nemusí být minimální vyměřovací základ dodržen a pojistné se v takových případech odvádí ze skutečné výše zúčtovaného hrubého příjmu bez ohledu na platný minimální vyměřovací základ.
Takže pokud by byl zaměstnanec například osobou samostatně výdělečně činnou a platil by si alespoň minimální zálohy (což je v roce 2017 částka 1 906 Kč), vystavil by zaměstnavateli v tomto duchu čestné prohlášení a zaměstnavatel by odváděl pojistné z vyměřovacího základu, který by tak mohl být i nižší než 11 000 Kč.
Zaměstnanci ve „státní kategorii“
Specifickou kategorii představují ve zdravotním pojištění osoby, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, přičemž z hlediska placení pojistného a plnění ostatních zákonných povinností je rozhodující, zda jsou tyto osoby zaměstnány či nikoliv. Pokud jsou pojištěnci, za které platí pojistné stát, zaměstnáni, plní veškeré povinnosti vůči zdravotní pojišťovně zaměstnavatel. Příslušné skutečnosti však musí zaměstnanec zaměstnavateli sdělit. V opačném případě se takové osoby musí o povinné náležitosti (například oznámení nastalé změny) postarat samy. Podstatnou výhodou těchto osob je placení pojistného zaměstnavatelem sazbou 13,5 % ze skutečné výše příjmu zaměstnance nebo z 50 % příjmů po odpočtu výdajů při výkonu samostatné výdělečné činnosti, tedy bez nutnosti respektovat zákonné minimum. Pokud je pojištěnec registrován v příslušném kalendářním měsíci u zdravotní pojišťovny v kategorii osob, za které platí pojistné stát (a to i po část tohoto kalendářního měsíce nebo třeba i jen jeden den), má v tomto kalendářním měsíci vyřešen svůj pojistný vztah.
Odpočet od dosaženého příjmu může v souladu se zákonem (§ 3 odst. 7 zákona č. 592/1992 Sb.) uplatňovat pouze zaměstnavatel zaměstnávající více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstnanců, a to pouze u poživatelů invalidního důchodu i v případě, že pobírání některého z těchto důchodů netrvá po celý kalendářní měsíc.
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2017.