Daňové přiznání k dani silniční 2015

Vydáno: 20 minut čtení
Daňové přiznání k dani silniční 2015
JUDr.
Zdeňka
Tesařová,
LLM.
Termín pro podání daňového přiznání k dani silniční za rok 2015 se blíží, pojďme si připomenout nejen, kdo má povinnost toto daňové přiznání podat a za jaká vozidla, ale také kdy se má daň silniční zaplatit, či případně čeho se vyvarovat. Na konkrétním příkladu je pak ukázán způsob vyplnění daňového přiznání.
Změny pro rok 2015
Z hlediska změn platných pro rok 2015 lze úvodem konstatovat, že v případě zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani silniční“), k žádným zásadním změnám nedošlo. V listopadu 2014 sice nabyl platnosti zákon č. 267/2014 Sb., který obsahuje mimo jiné novelu zákona o dani silniční účinnou od 1.1.2015, nicméně tento zákon v oblasti daně silniční zásadní změnu nepřinesl. V případě zákona o dani silniční se jednalo pouze o drobnou úpravu v § 8 legislativnětechnického charakteru.
V souvislosti s problematikou daně silniční lze však upozornit na novou právní úpravu, která byla přijata v oblasti provozování vozidel na pozemních komunikacích. Především na zákon č. 239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, který přinesl mnoho zásadních změn. Většina změn, které tato významná novela přinesla, nabyla účinnosti dnem 1.1.2015. V souvislosti s daní silniční je třeba upozornit zejména na nová pravidla tzv. „přeregistrování“ vozidla, tj. provádění zápisů změn v osobě vlastníka nebo provozovatele silničního vozidla v registru silničních vozidel, ale i další. Nejde však o jedinou novinku. Počátkem roku 2015 nabyly účinnosti také dvě zcela nové prováděcí vyhlášky k zákonu č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a to vyhláška č. 341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, a vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel. Pro doplnění lze dodat, že i vyhláška č. 302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel, ve znění pozdějších předpisů, byla s účinností od 1.1.2015 novelizována, a to vyhláškou č. 342/2014 Sb. Cílem tohoto příspěvku není podrobně se zabývat změnami, které v těchto předpisech byly přijaty, avšak změny, které byly těmito předpisy přijaty, lze označit za podstatné, proto v případě zájmu lze doporučit těmto novým předpisům věnovat pozornost.
Povinnost podat daňové přiznání k dani silniční
Povinnost podat daňové přiznání k dani silniční za rok 2015 má každý, komu daňová povinnost ve smyslu § 8 ve spojení s § 2 zákona o dani silniční v průběhu zdaňovacího období roku 2015 u vozidla vznikla, resp. trvala. Tuto povinnost nemají pouze ti poplatníci, jimž sice daňová povinnost k dani silniční vznikla, avšak provozují, resp. provozovali pouze vozidlo či vozidla, u nichž lze uplatnit ve smyslu § 6 odst. 9 zákona o dani silniční snížení sazby daně o 100%. Nezbytnou podmínkou této výjimky je však skutečnost, že tito poplatníci nemají daňovou povinnost u jakékoliv jiného vozidla.
Tiskopisy k dani silniční za rok 2015
Ve srovnání s rokem 2014 se vzhled formuláře daňového přiznání k dani silniční za zdaňovací období 2015 nemění, zůstává tak platný tiskopis daňového přiznání – označený 25 5407 MFin 5407 – vzor č. 16. Stejně tak platí v případě přílohy daňového přiznání (tiskopis 25 5407/1 MFin 5407/1 – vzor č. 15). Úpravy spíše upřesňujícího charakteru lze pak najít v informačním letáku (tiskopis 25 MF – 4 vzor č. 20) a v pokynech k vyplnění tohoto přiznání (tiskopis 25 5408 MFin 5408 – vzor č. 23.
Způsob podání daňového přiznání
Daňové přiznání k dani silniční lze:
-
podat v listinné formě:
-
na tiskopise vydaném Ministerstvem financí nebo
-
na tiskovém výstupu z počítačové tiskárny, který má údaje, obsah i uspořádání údajů shodné s tímto tiskopisem (§ 72 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, dále jen „daňový řád“);
-
učinit elektronicky formou datové zprávy:
-
podepsané uznávaným elektronickým podpisem, odeslané prostřednictvím datové schránky, nebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky anebo
-
nepodepsanou uznávaným elektronickým podpisem, je-li toto podání do 5 dnů potvrzeno nebo opakováno způsobem dle § 71 odst. 1 daňového řádu, a to ve tvaru a struktuře a za podmínek zveřejněných v aplikaci Elektronická podání pro finanční správu (http://www.financnisprava.cz – sekce Daně elektronicky – nabídka Daňový portál). Veškeré doplňující informace k elektronickému podání přiznání lze uvést formou elektronické tzv. e-přílohy.
Je třeba upozornit na povinnost vyplývající z § 72 odst. 4 daňového řádu, a sice daňový subjekt nebo jeho zástupce, který má zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podat přiznání k dani silniční elektronicky formou datové zprávy. Tyto subjekty mohou přiznání učinit pouze datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně odeslanou buď datovou zprávou podepsanou uznávaným elektronickým podpisem odeslanou prostřednictvím datové schránky, nebo odeslanou prostřednictvím datové schránky, anebo s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky (viz § 71 odst. 1 daňového řádu).
V daňovém přiznání k dani silniční se uvádí (až na výjimky) všechna vozidla, která jsou předmětem této daně. Vozidla, která této dani nepodléhají, a to ať již se jedná o vozidla výslovně uvedená v § 2 odst. 4 zákona o dani silniční, nebo jde o vozidla, která nesplňují podmínky stanovené v § 2 odst. 1 nebo 3 zákona o dani silniční, se v přiznání neuvádí. V daňovém přiznání se dále neuvádí vozidla osvobozená dle § 3 písm. a) nebo b) zákona o dani silniční, tj. vozidla zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L, včetně jejich přípojných vozidel, a dále vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů, je-li zaručena vzájemnost.
Lhůta pro podání daňového přiznání
Daňové přiznání k dani silniční se podává nejpozději do 31. 1. kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období. Tato lhůta platí i v případě, kdy za poplatníka zpracovává přiznání k dani silniční daňový poradce, nebo jde-li o poplatníka, který je v insolvenčním řízení ve smyslu ustanovení zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů. Vzhledem k tomu, že v roce 2016 připadá 31.1.2016 na neděli, je posledním dnem lhůty pro podání přiznání za rok 2015 nejblíže následující pracovní den, tj. pondělí 1.2.2016 (§ 33 odst. 4 daňového řádu).
Pro úplnost lze dodat, že v případě přechodu daňové povinnosti (např. v důsledku úmrtí poplatníka, zrušení právnické osoby bez likvidace či s likvidací) se postupuje podle § 239 až § 245 daňového řádu.
Daňové přiznání se podává u místně příslušného správce daně. V případě fyzické osoby se příslušnost správce daně určuje dle místa pobytu. Pro účely správy daní se místem pobytu fyzické osoby rozumí adresa místa trvalého pobytu občana České republiky, nebo adresa hlášeného místa pobytu cizince. Nelze-li takto místo pobytu fyzické osoby určit, rozumí se jím místo na území České republiky, kde se fyzická osoba převážně zdržuje. V případě právnické osoby je rozhodujícím kritériem místo jejího sídla. Pro účely správy daní se sídlem právnické osoby rozumí adresa, pod kterou je právnická osoba zapsaná v obchodním rejstříku nebo obdobném veřejném rejstříku, nebo adresa, kde právnická osoba skutečně sídlí, pokud se tato osoba do těchto rejstříků nezapisuje.
Předmět daně silniční
Dani silniční podléhají silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla za těchto podmínek:
-
vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená k přepravě nákladů (tj. nákladní automobily, tahače, nákladní přívěsy a nákladní návěsy), která jsou registrovaná v České republice; tato vozidla podléhají dani silniční vždy (s výjimkou doby, po kterou je vozidlo případně vyřazeno z provozu ve smyslu § 12 zákona č. 56/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů);
-
ostatní zdaňovaná vozidla, jsou-li naplněny tři kumulativní podmínky, tj. vozidlo je registrováno a provozováno v České republice a současně používáno poplatníkem daně z příjmů právnických osob (výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů), nebo poplatníkem daně z příjmů fyzických osob k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti ve smyslu § 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále také „zákon o daních z příjmů“); tato vozidla podléhají dani silniční od kalendářního měsíce, ve kterém jsou všechny tyto rozhodné skutečnosti naplněny až do kalendářního měsíce, ve kterém tyto skutečnosti pominou, např. poplatník přestane nebo přeruší výkon samostatné činnosti, či požádá o již zmíněné vyřazení vozidla z provozu.
U vozidel vzniká daňová povinnost počínaje kalendářním měsícem, v němž byly, resp. jsou splněny skutečnosti stanovené v § 2 odst. 1 nebo 3 zákona o dani silniční a zaniká v kalendářním měsíci, v němž tyto rozhodné skutečnosti pominou.
Základ daně, výše ročních sazeb daně i výše snížení sazby daně, včetně zvýšení zůstávají pro rok 2015 beze změny. Vozidla, která jsou osvobozena od této daně, jsou uvedena v § 3 zákona o dani silniční. V některých případech lze roční sazbu daně snížit, a to za podmínek stanovených v § 6 odst. 5, 6, 9 a 10 zákona o dani silniční. Naopak u vozidel registrovaných poprvé v České republice nebo v zahraničí do 31.12.1989 se sazba daně zvyšuje o 25%.
Poplatník daně silniční
Obecně platí, že poplatníkem daně silniční je ten, kdo je zapsán v technickém průkazu vozidla jako provozovatel vozidla. Provozovatelem silničního vozidla je osoba, která je v registru silničních vozidel zapsána jako vlastník vozidla, není-li jako jeho provozovatel v registru silničních vozidel zapsána jiná osoba. V případě prodeje vozidla nebo změny v osobě provozovatele vozidla, je-li provozovatel vozidla jiná osoba než vlastník, je tak v zájmu původního provozovatele vozidla, aby bez zbytečného odkladu požádal o provedení zápisu této změny v registru silničních vozidel.
K tomuto obecnému pravidlu stanovení poplatníka daně silniční je třeba doplnit, že s účinností od 1.1.2015 došlo k zásadní změně týkající se provedení zápisu změny vlastníka či provozovatele vozidla. Ve srovnání s právní úpravou platnou do konce roku 2014, kdy tzv. přeregistrace vozidla se uskutečňovala prostřednictvím dvou úkonů, a to tzv. „odhlášení“ a „přihlášení“ vozidla, nově se provedení této změny provádí pouze jediným úkonem. Zápis změny vlastníka silničního vozidla se v registru silničních vozidel provádí:
-
buď na základě společné žádosti dosavadního a nového vlastníka silničního vozidla a nového provozovatele silničního vozidla, není-li totožný s dosavadním nebo novým vlastníkem,
-
nebo na základě žádosti nového vlastníka silničního vozidla (v případě přechodu vlastnického práva k vozidlu), popř. na základě oznámení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, přešlo-li vlastnictví k silničnímu vozidlu na stát odúmrtí, zabavením nebo propadnutím věci.
Zápis změny provozovatele silničního vozidla v registru silničních vozidel se provádí rovněž na základě společné žádosti vlastníka vozidla a nového provozovatele vozidla, nebo na základě žádosti provozovatele vozidla, má-li být novým provozovatelem silničního vozidla jeho vlastník. Lhůta k podání příslušné žádosti zůstala zachována, tj. do 10 dnů od uskutečnění změny. Obdobně jako u zápisu silničního vozidla do registru jsou tak požadovány písemné souhlasy (dosavadního a nového vlastníka v případě převodu vozidla) s ověřenými podpisy nahraditelné osobní účastí při podání žádosti nebo písemným souhlasem se zaručeným elektronickým podpisem zaslaným obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Současně je připuštěna i možnost zastoupení při podání žádosti na základě plné moci. S účinností od letošního roku tak není možné, aby v případě např. prodeje vozidla se toto vozidlo dostalo do fáze tzv. polopřevodu (do fáze nedokončení provedení příslušné změny zápisů údajů o vlastníkovi či provozovateli vozidla). S tímto bylo možné se setkat dříve, resp. do konce roku 2014. Přestože se nejedná o změnu, která by vyplývala ze zákona o dani silniční, nýbrž jde o změnu, jež byla zakotvena zákonem č. 239/2013 Sb. v zákoně č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, jde o zásadní změnu, které by poplatníci daně silniční měli věnovat pozornost.
Vraťme se však k vymezení osoby poplatníka daně silniční. V případě, že osoba zapsána v technickém průkazu jako provozovatel zemřela, zanikla nebo byla zrušena, je poplatníkem této daně ten, kdo vozidlo užívá.
V případě tzv. zaměstnaneckých vozidel (osobních automobilů a jejich přípojných vozidel, která zaměstnanec použije pro svého zaměstnavatele a zaměstnavatel zaměstnanci za toto použití vozidla vyplácí cestovní náhrady) zůstává úprava stejná jako v předchozích letech, tj. zaměstnavatel je poplatníkem daně silniční za podmínky, že daňová povinnost nevznikla již samotnému provozovateli vozidla.
V případě osob se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí, které provozují vozidla podléhající zdanění v České republice, je poplatníkem daně silniční organizační složka. Pro účely daně silniční se za organizační složku považuje také stálá provozovna podle zákona o daních z příjmů osoby se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí. Poplatníkem daně silniční je i osoba, která používá vozidlo registrované a určené jako mobilizační rezerva nebo pohotovostní zásoba.
Dojde-li v průběhu zdaňovacího období ke změně v osobě poplatníka, zaniká daňová povinnost původnímu poplatníkovi uplynutím kalendářního měsíce, který předchází před kalendářním měsícem vzniku daňové povinnosti nového poplatníka.
Termín splatnosti daně
Daň tvrzená poplatníkem v daňovém přiznání, resp. případný rozdíl mezi její výší a výší již zaplacených záloh, je splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání k dani silniční, tj. za zdaňovací období 2015 nejpozději do 31.1.2015, resp. do 1.2.2016.
Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok. V případě, že u vozidla daňová povinnost netrvala po celé zdaňovací období, činí daň poměrnou výši daňové sazby odpovídající součinu jedné dvanáctiny roční daňové sazby a počtu kalendářních měsíců počínaje počátkem zdaňovacího období nebo kalendářním měsícem, v němž vznikla daňová povinnost, do konce zdaňovacího období nebo do konce kalendářního měsíce, v němž zanikla daňová povinnost.
Při vyplňování daňového přiznání nezapomeňte:
-
vozidla registrovaná v zahraničí dani silniční v České republice nepodléhají;
-
v daňovém přiznání uvést také vozidla, která jsou od daně osvobozena (s výjimkou vozidel zapsaných v technickém průkazu vozidla jako kategorie L a jejich přípojných vozidel a vozidel diplomatických misí a konzulárních úřadů, je-li zaručena vzájemnost);
-
registrační značku vozidla uvést vždy bez použití pomlček a mezer;
-
u vozidla vždy uvést příslušný kód druhu vozidla (např. osobní automobil – 1, tahač – 2, návěs – 3, autobus – 4, nákladní automobil – 5 atd.;
-
jeden řádek přiznání či přílohy přiznání použít vždy pro jedno vozidlo;
-
provozuje-li poplatník více jak tři vozidla, za která je povinen podat přiznání a toto přiznání podává v listinné podobě, uvést další vozidla (čtvrté a další) v příloze daňového přiznání, kterou je třeba označit příslušným DIČ (IČ), či rodným číslem a pořadovým číslem přílohy;
-
v případě, že u vozidla je uplatňován nárok na osvobození dle § 3 písm. c) až h), uvést vždy příslušné písmeno;
-
v případě, že došlo ve zdaňovacím období roku 2015 ke kombinaci několika nároků na osvobození, uvést písmeno toho nároku, který nastal dříve;
-
v případě, že u vozidla je uplatňováno snížení roční sazby daně, případně zvýšení dle § 6, uvést vždy příslušné číslo odstavce;
-
při souběhu snížení dle § 6 odst. 5 se zvýšeném dle § 6 odst. 8 se uvádí obě čísla.
Při výpočtu daně nezapomeňte:
-
je-li poplatníkem zaměstnavatel, zvolenou sazbu daně (denní/roční) je třeba použít pro celé zdaňovací období;
-
denní sazbu daně silniční mohou uplatnit pouze zaměstnavatelé, kteří jsou poplatníky daně silniční v případě, že vyplácí svému zaměstnanci příslušné cestovní náhrady za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již samotnému provozovateli vozidla;
-
u téhož vozidla nelze kombinovat snížení sazby daně dle § 6:
-
daň, záloha na daň a sleva na dani se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.
PŘÍKLAD
Společnost provozovala v roce 2015 dvě vlastní vozidla. Současně v některých měsících zaměstnavatel požádal zaměstnance o použití vlastního osobního automobilu. První vozidlo společnost dne 25.11.2015 prodala do autobazaru. Týž den požádal nový provozovatel (autobazar) o vyřazení vozidla z provozu. Druhé vozidlo společnost zakoupila v únoru 2015 jako zcela nové vozidlo a ihned po zaregistrování vozidla začala používat k podnikání. Třetí vozidlo (zaměstnanecké vozidlo) používala společnost v období únor až květen a říjen až prosinec, a to vždy 10 dní v každém z těchto kalendářních měsíců.
-
V technickém průkazu prvního vozidla jsou uvedeny tyto údaje:
Druh vozidla: Nákladní automobil
Kategorie vozidla: N3
Výrobce vozidla: SCANIA
Datum první registrace: 09/2010
Největší povolená hmotnost: 25 000 kg
Počet náprav: 3
Objem: 52,76 m3
-
V technickém průkazu druhého vozidla jsou uvedeny tyto údaje:
Druh vozidla: Vozidlo zvláštního určení, SM nosič různého zařízení
Kategorie vozidla: 04
Výrobce vozidla: KRONE
Datum první registrace: 02/2015
Největší povolená hmotnost: 18 000 kg
Počet náprav: 3
-
V technickém průkazu třetího vozidla jsou uvedeny tyto údaje:
Druh vozidla: osobní automobil
Kategorie vozidla: M1
Výrobce vozidla: Škoda Auto
Datum první registrace: 10/2009
Objem motoru: 1 598 cm3
Výpočet daně
-
Nákladní automobil
Datum 1. registrace 09/2010 (sl. 15a DAP),
Kód druhu vozidlanákladní automobil – 5 (sl. 16 DAP)
Základ daně: 3 (sl. 18 DAP), 25 (sl. 19 DAP),
Roční sazba daně: 27 300 Kč (sl. 20 DAP)
Snížení sazby daně dle § 6 odst. 6 ZDSL: leden–listopad 2015 o 40% (ve sl. 21 DAP „6“).
Společnost byla poplatníkem za toto vozidlo v období leden až říjen: 3-3-3-1-0 (sl. 23 DAP).
27 300 x 0,6 = 16 380 Kč ... roční sazba po snížení; (16 380 / 12) x 10 = 13 650 Kč
Celkem daň činí za toto vozidlo 13 650 Kč (sl. 24 a 29 DAP).
Zálohy:
1.
Q: (16 380 / 12) x 3 = 4 095 Kč
2.
Q: (16 380 / 12) x 3 = 4 095 Kč
3.
Q: (16 380 / 12) x 3 = 4 095 Kč
10: (16 380 / 12) x 1 = 1 365 Kč
Poznámka: Po dobu trvání vyřazení vozidla z registru není povinností platit silniční daň. V uvedeném případě za měsíc prosinec není tak nový provozovatel vozidla – autobazar (viz § 8 zákona o dani silniční) povinen platit tuto daň, za listopad 2015 mu daňová povinnost (konkrétně ve výši 1 365 Kč) vznikla (viz § 8 odst. 2 věta druhá zákona o dani silniční).
-
Vozidlo zvláštního určení
Datum první registrace: 02/2015 (sl. 15a DAP),
Kód druhu vozidla vozidlo zvláštního určení – nosič různého zařízení – 9 (sl. 16 DAP)
Základ daně: 3 (sl. 18 DAP), 18 (sl. 19 DAP),
Roční sazba daně: 15 900 Kč (sl. 20 DAP)
Snížení sazby daně dle § 6 odst. 6 ZDSL: únor–prosinec 2015 o 48% (ve sl. 21 DAP „6“).
Vozidlo bylo předmětem daně v období únor až prosinec: 2-3-3-2-1 (sl. 23 DAP).
15 900 x 0,52 = [8 268 Kč ... roční sazba po snížení]; (8 268 / 12) x 11 = 7 579 Kč
Celkem daň činí za toto vozidlo 7 579 Kč (sl. 24 a 29 DAP).
Zálohy:
1.
Q: (8 268 / 12) x 2 = 1 378 Kč
2.
Q: (8 268 / 12) x 3 = 2 067 Kč
3.
Q: (8 268 / 12) x 3 = 2 067 Kč
10+11: (8 268 / 12) x 2 = 1 378 Kč
Pojem „vozidlo zvláštního určení“ je novým pojmem, jehož definice je zakotvena ve vyhlášce č. 341/2014 Sb. implementující směrnici EP a Rady 2007/46/ES ze dne 5. září 2007, a rozumí se jím vozidlo kategorie M, N nebo O, které má zvláštní technické vlastnosti k výkonu funkce, jež vyžaduje zvláštní uspořádání nebo výstroj. Vzhledem k určení tohoto vozidla, podléhá tento druh vozidla dani silniční za podmínek stanovených v § 2 odst. 1 zákona o dani silniční.
-
Osobní automobil
Datum první registrace: 10/2009 (sl. 15a DAP),
Kód druhu vozidla osobní automobil – 1 (sl. 16 DAP)
Základ daně: 1 598 Kč (sl. 17 DAP),
Roční sazba daně: 3 000 Kč (sl. 20 DAP)
Snížení sazby daně dle § 6 odst. 6 ZDSL: únor–květen 2015 o 40%, říjen až prosinec 2015 o 25% (ve sl. 21 DAP „6“).
Vozidlo bylo předmětem daně v období únor až květen a říjen až prosinec: 2-2-0-2-1 (sl. 23 DAP).
Varianta I – s použitím roční sazby daně
3 000 x 0,6 = [1 800 Kč ... roční sazba po snížení]; (1 800 / 12) x 4 = 600 Kč (únor až květen)
3 000 x 0,75 = [2 250 Kč ... roční sazba po snížení]; (2 250 / 12) x 3 = 562,50 Kč (po zaokrouhlení 563 Kč; říjen až prosinec)
Celkem daň činí za toto vozidlo 1162,50 Kč (sl. 24 DAP), po zaokrouhlení 1 163 Kč (sl. 29 DAP).
Zálohy:
1.
Q: (1 800 / 12) x 2 = 300 Kč
2.
Q: (1 800 / 12) x 2 = 300 Kč
3.
Q: 0 Kč
10+11: (2 250 / 12) x 2 = 375 Kč
Varianta II – výpočet daně s použitím denní sazby
Vozidlo bylo používáno v 7 kalendářních měsících, a to vždy 10 dní, tj. (7 x 10) x 25 = 1 750 Kč.
V uvedeném případě je pro poplatníka výhodnější použití roční sazby daně, tj. varianty I.
Celkem daňová povinnost poplatníka za všechna tři vozidla ve zdaňovacím období 2015 činí 22 392 Kč. Poplatník zaplatil na zálohách částku 21 515 Kč. Zbývá doplatit 877 Kč.

Související dokumenty

Zákony

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů
Zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční
168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla)
307/1999 Sb., kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů ( zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla )
56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění
182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)
Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád
239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
267/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Vyhlášky

302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel
341/2014 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích
342/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel, ve znění pozdějších předpisů
343/2014 Sb., o registraci vozidel