Daň silniční v roce 2018: Daňové přiznání a další informace

Vydáno: 13 minut čtení

Pro rok 2018 nenastaly v oblasti zákona č. 16/1993 Sb. , o dani silniční (dále „zákon o dani silniční “ nebo „ZDS “), žádné změny. Lhůta pro podání daňového přiznání, výše daňové povinnosti i osoba poplatníka zůstaly oproti roku 2017 beze změny. Beze změny zůstal i tiskopis pro podání daňového přiznání. V článku se zaměříme na bližší informace týkající se podávání daňového přiznání a základní informace důležité pro správné stanovení daně, i některé případy z praxe.

Daň silniční v roce 2018: Daňové přiznání a další informace
Mgr.
Václav
Pikal
 
1. Základní informace pro stanovení daně
 
1.1 Poplatník daně
Kdo je poplatníkem daně silniční, je vymezeno v § 4 ZDS, kde je uvedeno několik možných poplatníků. V tomto článku se zmíníme o třech nejčastějších variantách.
Poplatníkem daně je ten, kdo je jako provozovatel vozidla zapsán v technickém průkazu vozidla. Provozovatelem silničního vozidla je osoba, která je v registru silničních vozidel zapsána jako vlastník tohoto vozidla, není-li jako jeho provozovatel v registru silničních vozidel zapsána jiná osoba.
Poplatníkem daně je ten, kdo užívá vozidlo, v jehož technickém průkazu je zapsána jako provozovatel osoba, která zemřela, zanikla nebo byla zrušena, anebo vozidlo, jehož provozovatel je odhlášen z provozu vozidel. Pokud např. podnikatel – fyzická osoba – pan X, který je zapsán v technickém průkazu jako provozovatel, zemřel a s vozidlem podniká jeho dcera (nebylo doposud ukončeno dědické řízení a pan X je stále zapsán v technickém průkazu jako provozovatel), poplatníkem bude dcera pana X.
Poplatníkem daně je rovněž zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla.
 
1.2 Předmět daně
 
Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla za dále uvedených podmínek.
Nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, registrované v České republice a přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, registrovaná v České republice, jsou předmětem daně vždy, s výjimkou situace, kdy jsou vyřazena z provozu podle § 12 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (dále „zákon č. 56/2001 Sb.“).
 
Ostatní vozidla jsou předmětem daně za dále uvedených podmínek:
vozidla registrovaná v České republice a provozovaná v České republice a zároveň
používána fyzickou osobou k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), popřípadě
jsou používána právnickou osobou s výjimkou používání k činnosti veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z této jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů (viz subjekty vymezené v § 17a a násl. ZDP).
 
2. Základ daně
Základem daně podle § 5 ZDS je:
a)
zdvihový objem motoru v cm3 u osobních automobilů s výjimkou osobních automobilů na elektrický pohon,
b)
součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav u návěsů,
c)
největší povolená hmotnost v tunách a počet náprav u ostatních vozidel.
 
3. Sazba daně
Základní sazbou daně je roční sazba, pomocí které se potom vypočítává příslušná daň za jednotlivá vozidla. Zákon o dani silniční v § 6 odst. 6 stanoví, že tato roční sazba se u vozidel snižuje z titulu první registrace vozidla, a to po dobu 108 měsíců od první registrace (snížení o 48 % v období prvních 36 měsíců od data první registrace, snížení o 40 % v období druhých 36 měsíců od první registrace a snížení o 25 % v období třetích 36 měsíců od data první registrace). V případě první registrace vozidla do 31. 12. 1989 se roční sazba daně zvyšuje o 25 %. Ustanovení § 6 ZDS uvádí ještě další situace, kdy dochází ke snížení sazby daně. O těchto případech se v tomto článku z důvodu omezeného rozsahu nebudeme zmiňovat.
Dalším druhem sazby je denní sazba, která činí 25 Kč za den a kterou může využít zaměstnavatel, který je poplatníkem daně z důvodu použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud vyplácí svému zaměstnanci za použití tohoto vozidla cestovní náhrady.
 
4. Osvobození od daně
Ustanovení § 3 ZDS stanoví, která vozidla jsou od daně silniční osvobozena.
 
5. Která vozidla se neuvádí do daňového přiznání
V § 2 odst. 4 ZDS je negativní vymezení předmětu daně, tj. jsou zde uvedena vozidla, která předmětem daně silniční nejsou. Pokud vozidlo není předmětem daně silniční, neuvádí se do daňového přiznání a ustanovení § 3 a násl. ZDS se ho netýkají. Dále se do daňového přiznání neuvádějí vozidla, která sice jsou předmětem daně silniční, ale jsou od daně osvobozena podle § 3 písm. a) a b) ZDS. Jedná se o vozidla kategorie L (např. motocykly) a jejich přípojná vozidla a dále vozidla diplomatických misí a konzulárních úřadů, je-li zaručena vzájemnost.
Ostatní vozidla, která jsou předmětem daně silniční, ale jsou od této daně osvobozena podle § 3 písm. c) až h) ZDS se do daňového přiznání uvádějí.
 
6. Informace k podání daňového přiznání a placení daně a záloh a registrace k dani silniční
 
6.1 Kam se podává daňové přiznání
Otázka místní příslušnosti je podrobněji řešena v § 13 a násl. zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád (dále „“ nebo „daňový řád“). Obecně lze říci, že daňové přiznání se podává u místně příslušného správce daně, tj. u fyzické osoby podle místa trvalého pobytu občana České republiky. U právnické osoby se místní příslušnost řídí sídlem právnické osoby.
 
6.2 Kdy se podává daňové přiznání
Daňové přiznání podává poplatník, jemuž vzniká daňová povinnost nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období, a to i v případech, jedná-li se o poplatníka, kterému přiznání zpracovává daňový poradce, nebo poplatníka, jehož úpadek nebo hrozící úpadek se řeší v insolvenčním řízení. Při případných dalších variantách pro podání daňového přiznání (např. úmrtí poplatníka) se postupuje podle daňového řádu (§ 238 a násl. DŘ).
 
6.3 Jak se podává daňové přiznání
Daňové přiznání se podává na tiskopise „Přiznání k dani silniční za kalendářní rok“ č. 255407 – vzor č. 16. Pokud poplatník podává přiznání za víc jak tři vozidla, použije také „Přílohu k přiznání k dani silniční“ č. 255407/1 – vzor č. 15. Ani tento tiskopis se oproti předchozímu roku nezměnil. Změna však nastala v „Pokynech k vyplnění přiznání k dani silniční“ – jedná se o nový tiskopis č. 255408 – vzor č. 26. Výše uvedené tiskopisy by měly být k dispozici na každém územním pracovišti příslušného finančního úřadu. V elektronické podobě ve formátu PDF jsou k dispozici ke stažení na internetových stránkách Finanční správy České republiky (http://www.financnisprava.cz, v nabídce Daňové tiskopisy Databáze aktuálních daňových tiskopisů). Zde je k dispozici jak klasický tiskopis daňového přiznání, tak i interaktivní tiskopis.
Daňové přiznání lze podat také elektronicky. Na daňovém portálu www.daneelektronicky.cz je k dispozici podání pro finanční správu (tzv. „EPO formulář“). Jakým způsobem lze podat daňové přiznání je řešeno v § 70 a násl. DŘ.
Podrobnější informace lze nalézt ve výše zmiňovaných Pokynech k vyplnění přiznání k dani silniční.
Má-li daňový subjekt nebo jeho zástupce zpřístupněnu datovou schránku nebo zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, je povinen podle § 72 odst. 4 DŘ, podání podle § 72 odst. 1 DŘ (např. daňové přiznání) učinit pouze datovou zprávou s využitím dálkového přístupu ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně odeslanou způsobem uvedeným v § 71 odst. 1 DŘ, tj. datovou zprávou podepsanou způsobem, se kterým jiný právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu, nebo datovou zprávou s ověřenou identitou podatele způsobem, kterým se lze přihlásit do jeho datové schránky. Pro podrobnější postup lze odkázat na § 71 a násl. DŘ.
 
6.4 Splatnost daně
Daň za rok 2018 je splatná k termínu pro podání daňového přiznání, tj. ve standardním případě k 31. 1. 2019. K tomuto termínu se doplácí částka ve výši rozdílu daňové povinnosti a zaplacených záloh na toto období.
 
6.5 Zálohy na rok 2019
Podle § 10 odst. 1 ZDS platí poplatník zálohy na daň, které jsou splatné do 15. dubna, 15. července, 15. října a 15. prosince. Zálohy na daň se vypočtou ve výši 1/12 příslušné roční sazby daně za každý kalendářní měsíc, ve kterém u vozidla trvala, vznikla nebo zanikla daňová povinnost v rozhodném období. Rozhodným obdobím je kalendářní čtvrtletí bezprostředně předcházející kalendářnímu měsíci, na který připadl termín splatnosti zálohy. U zálohy splatné 15. prosince jsou rozhodným obdobím měsíce říjen a listopad. Případná daň za prosinec je splatná v termínu pro podání daňového přiznání, tj. do 31. 1. následujícího roku.
Zálohy na daň za vozidlo se neplatí, pokud toto vozidlo splní podmínky pro nárok na osvobození.
Pokud je poplatník provozovatelem vozidla se sníženou sazbou podle § 6 odst. 10 ZDS, platí za toto vozidlo pouze jednu zálohu na daň nejméně ve výši 70 % roční daňové povinnosti nejpozději do 15. prosince zdaňovacího období.
 
6.6 Registrace k dani silniční
Nový poplatník je povinen podat přihlášku k registraci k dani silniční ve lhůtě nejbližší zálohy na daň podle § 10 odst. 1 ZDS.
 
7. Informace z praxe
V tomto bodu se zmíníme o některých situacích, které bývají často zdrojem dotazů a nejasností.
 
7.1 Daň silniční v případě pracovních cest zaměstnanců
Zákon o dani silniční stanoví, že poplatníkem daně je rovněž zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla.
V praxi např. nastal případ, kdy zaměstnavatel vyslal v říjnu 2018 na pracovní cestu dva zaměstnance, kteří použili na pracovní cestu osobní automobily, jejichž jsou vlastníci a provozovatelé. První zaměstnanec používal kromě pracovní cesty v říjnu vozidlo pouze pro soukromé (nepodnikatelské) účely. V tomto případě je poplatníkem daně silniční za říjen zaměstnavatel. Druhý zaměstnanec je současně podnikatelem a v říjnu používal osobní vozidlo kromě na pracovní cestu i ke svému podnikání. V tomto případě je poplatníkem daně zaměstnanec. V praxi bývá problémem zjistit, kdo bude v těchto případech poplatníkem. Zaměstnavatelé tuto skutečnost většinou řeší tak, že k cestovnímu příkazu požadují vyjádření, zda zaměstnanec bude platit za toto období daň silniční či nikoliv.
 
7.2 Rozdíl mezi určením předmětu daně u speciálního vozidla a nákladního automobilu nad 3,5 tuny
Je nutno upozornit na skutečnost, že stanovení předmětu daně je rozdílné u speciálních vozidel (pozn. výjimkou je speciální pásový automobil, který není předmětem daně silniční) a nákladních automobilů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny. Nákladní automobily s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny, pokud jsou registrované v České republice, jsou předmětem daně silniční, pokud nebylo vozidlo vyřazeno z provozu podle § 12 zákona č. 56/2001 Sb. Při určení předmětu daně u speciálních vozidel se postupuje podle § 2 odst. 1 ZDS.
 
7.3 Použití vozidla jinou osobou než poplatníkem
Je potřeba si uvědomit, že ten, kdo vozidlo používá (např. k podnikatelské činnosti), nemusí být vždy poplatníkem daně. Pokud tedy např. podnikatel používá k činnosti, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP, vypůjčený automobil a z tohoto titulu je automobil předmětem daně silniční, bude ve standardním případě poplatníkem daně provozovatel vozidla, což bude zřejmě půjčitel tohoto vozidla. Tato osoba je tedy poplatníkem daně silniční a je povinna podat přihlášku k registraci na daň silniční ve lhůtě splatnosti nejbližší zálohy na daň podle § 10 odst. 1 ZDS. Skutečnost, že vlastník, resp. provozovatel, vozidla tento automobil k podnikání sám nepoužívá, nemá na jeho povinnost platit daň silniční žádný vliv.
 
7.4 Změna v osobě poplatníka
V případě, že dojde v průběhu zdaňovacího období ke změně v osobě poplatníka, zaniká daňová povinnost původnímu poplatníkovi uplynutím kalendářního měsíce, který předchází před kalendářním měsícem vzniku daňové povinnosti novému poplatníkovi. Toto pravidlo se použije jen v případě vzniku a zániku daňové povinnosti během téhož kalendářního měsíce.
Příklad
Vyplněné daňové přiznání
Veřejná obchodní společnost (v. o. s.) byla vlastníkem a provozovatelem dále uvedených vozidel, která byla používána v roce 2018 v dále uvedeném rozsahu. Vozidla byla, pokud není uvedeno jinak, používána a provozována na území České republiky.
Varianta č. 1: Nákladní automobil RZ 1A1 2018
Údaje z technického průkazu:
Druh vozidla: nákladní automobil
Vlastník a provozovatel: v. o. s.
Největší povolená hmotnost: 10 tun
Počet náprav: 2
První registrace vozidla: 22. 4. 2017
V. o. s. používala vozidlo takto:
Od 1. 1. do 25. 1. bylo vozidlo v garáži.
Od 26. 1. do 27. 9. bylo vozidlo používáno k podnikání v České republice.
Od 28. 9. do 2. 12. bylo vozidlo používáno k podnikání na Slovensku.
Od 3. 12. do 2. 1. 2019 bylo vozidlo vyřazeno z provozu podle § 12 zákona č. 56/2001 Sb.
Řešení:
Roční sazba daně: 9 600 Kč
Předmětem daně je vozidlo v období: 1–12/2018
Snížení sazby o 48 %
Daňová povinnost: 4 992 Kč
Zálohy:
1: 1 248 Kč
2: 1 248 Kč
3: 1 248 Kč
4: 832 K4
Doplatek> 416 K4
Varianta č. 2: Speciální automobil RZ 2A2 2018
Údaje z technického průkazu:
Druh vozidla: speciální automobil
Vlastník a provozovatel: v. o. s.
Největší povolená hmotnost: 7 tun
Počet náprav: 2
První registrace vozidla: 16. 5. 2007
Vozidlo bylo používáno takto:
Od 1. 1. do 25. 1. bylo vozidlo v garáži.
Od 26. 1. do 27. 9. bylo vozidlo používáno k podnikání v České republice.
Od 28. 9. do 15. 11. bylo vozidlo používáno k podnikání na Slovensku.
Od 16. 11. do 2. 1. 2019 bylo vozidlo vyřazeno z provozu podle § 12 zákona č. 56/2001 Sb.
Řešení:
Roční sazba daně: 7 200 Kč
Předmětem daně je vozidlo v období: 1–9/2018
Daňová povinnost: 5 400 Kč
Zálohy:
1: 1 800 Kč
2: 1 800 Kč
3: 1 800 Kč
Doplatek: 0 Kč
Zdroj: Odborný portál DAUC.cz, 2018.