Nehmotný majetek

  • Článek
V článku si ukážeme odlišnosti u daňového řešení nehmotného majetku a jeho technického zhodnocení v roce 2020 a v roce 2021, a to v souvislosti se zákonem č. 609/2020 Sb. , kterým byla s účinností od 1. 1. 2021 zrušena daňová kategorie nehmotného majetku.
Vydáno: 17. 09. 2021
  • Článek
Firma ABC, s. r. o., zakoupila v roce 2021 od české firmy: licenci na software (28 500 EUR) a telefon (1 230 EUR). Aby se mohla licence používat, firma rovnou nainstalovala software na testovací přijímač, což je tento telefon. Instalace byla za 130 EUR. Celá faktura byla zaúčtována na účet č. 042. 1. Do jaké odpisové skupiny tento software zařadit? Předpokládám, že bude zařazeno vše, tj. včetně telefonu i instalace. 2. Jakým způsobem budou odpisy daňově uznatelné? 3. Prosím o návod, jak postupovat při účtování.
Vydáno: 23. 08. 2021
  • Článek
Daňový balíček zvýšil limit pro hmotný majetek a zrušil odpisy pro nehmotný majetek. Pohled účetnictví do minula se nemění, budoucnost je v rukách účetních metodiků. Daně však mohou mířit i zpět a kouzlit s odpisy a ztrátami. Lze upravit zpětně majetek z pohledu zdrojů, co na to vlastníci? Prominutí pojistného je dotací nebo majetkovým prospěchem?
Vydáno: 19. 05. 2021
  • Článek
Tento článek shrnuje hlavní novinky v daňové legislativě roku 2021.
Vydáno: 18. 01. 2021
  • Článek
Účetní společnost používá pro svou práci účetní program. K tomuto programu si přikoupila modul pro snadnější zpracování mezd. Hodnota modulu je 65 000 kč bez DPH. Je uvedený modul technickým zhodnocením účetního programu nebo jde o samostatný nehmotný majetek?
Vydáno: 22. 05. 2020
Přinášíme vám nejnovější příspěvky na aktuální daňová a účetní témata, v nichž probereme například oceňovací rozdíly, odpisy nehmotného majetku, vymezení osob povinných k dani po novele, ale také náklady související s automobilem na pracovní cestě.
Vydáno: 03. 09. 2019
  • Článek
Nehmotným majetkem se pro účely zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „ZDP “), rozumí nehmotné výsledky výzkumu a vývoje, software, ocenitelná práva a jiný majetek, který je v účetnictví (viz též dále) vymezen jako nehmotný majetek ve smyslu účetních předpisů. V praxi je nehmotný majetek u poplatníků nejčastěji zastoupen softwarem. Zatímco „předmět“ tohoto majetku se od roku 1993 příliš nezměnil, způsob odpisování podle ZDP prošel několika změnami. Poplatníci mohou ještě stále vlastnit i několik identických nehmotných aktiv, která podléhají – v závislosti na roce pořízení – zcela odlišnému odpisovému režimu.
Vydáno: 26. 08. 2019
  • Článek
Při pořízení (dlouhodobého) hmotného majetku nelze související výdaje (náklady) zohlednit jednorázově. Vstupní cena hmotného majetku se do nákladů (účetních i daňových) promítá až postupně v průběhu několika období formou odpisů, které vyjadřují postupné snižování hodnoty (dlouhodobého) hmotného majetku. Již úvodem upozorňuji, že účetní odpisy tvoří pouze poplatníci, kteří vedou účetnictví, jsou tedy účetními jednotkami. Poplatníků, kteří vedou daňovou evidenci, se týká pouze to, co bude napsáno o odpisech daňových. A zatímco zákon č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP “), hovoří o hmotném majetku, účetní předpisy definují tento majetek jako dlouhodobý hmotný majetek.
Vydáno: 14. 08. 2019
  • Článek
V příspěvku si ukážeme postup při daňovém odpisování nehmotného majetku a při provedení technického zhodnocení na nehmotném majetku a uvedeme si změnu v odpisování nehmotného majetku na základě zákona č. 170/2017 Sb. Níže uvedené se vztahuje na poplatníka, který vede účetnictví. Pokud podnikatel (fyzická osoba) není ze zákona o účetnictví povinen vést účetnictví (podvojné), ani je nevede dobrovolně, a vede tudíž daňovou evidenci pro zjištění základu daně z příjmů, může veškeré výdaje na pořízení nehmotného majetku zahrnout do daňově uznatelných výdajů při jejich zaplacení, a to bez ohledu na jejich výši.
Vydáno: 04. 10. 2017
  • Článek
Nehmotný majetek z hlediska daně z příjmů Ing. Eva Sedláková Na straně poplatníků s příjmy ze samostatné činnosti lze jako výdaj na dosažení zajištění a udržení příjmů uplatnit mimo...
Vydáno: 23. 02. 2017