Termín uhrazení daně z nemovitosti se nachýlil, letos připadá na 2. červen. Daň musí uhradit každý, kdo nějakou nemovitost vlastní, bez ohledu na to, zda na ní v loňském roce cokoliv měnil. Za zákonem stanovených okolností se může poplatníkem stát i nájemce či uživatel. V případě částky přesahující pět tisíc korun ji lze rozdělit na dvě splátky. Další podrobnosti pak přináší daňoví poradci Ivan Kovář a Iveta Štochlová z BDO.
„Nárůst daně z nemovitosti loni šokoval značnou část vlastníků, stoupla totiž průměrně o 80 % vlivem vládního konsolidačního balíčku. Pro letošek přislíbila řada obcí svým občanům daň snížit, aby jim aspoň částečně nárůst kompenzovala, jelikož její míru mohou ovlivňovat svými koeficienty,“ vysvětluje Ivan Kovář, partner poradenské společnosti BDO. „Nakonec obcí snižujících daňovou zátěž pro své občany nicméně není tolik a některé obce i opět zdražovaly, zejména pak u nemovitostí určených k podnikatelským účelům,“ doplňuje daňový poradce Ivan Kovář.
Částku daně je nutné uhradit do 2. června, respektive v případě, že částka přesahuje 5 tisíc korun, lze ji rozdělit do dvou splátek, přičemž první je nutné zaplatit také do 2. června, druhou pak do 30. listopadu. Poplatníkem daně z nemovitých věcí je vlastník pozemku stavby či jednotky, ovšem při splnění podmínek jím může být dále pachtýř nebo nájemce a uživatel u pozemků, u kterých vlastník není znám.
„Kdo v roce 2024 nenabyl žádnou novou nemovitost, ani neupravoval parametry těch stávajících, daňové přiznání k dani z nemovitosti již znovu podávat nemusel – v tomto případě stačí počkat na složenku, nebo zprávu obdrženou přes datovou schránku,“ vysvětluje daňová poradkyně Iveta Štochlová z BDO. Ostatní pak museli podat daňové přiznání k dani z nemovitosti do konce ledna 2025.
Zdanění nemovitostí se dotkla další novelizace
V letošním roce nabyla účinnosti novela zákona o dani z nemovitých věcí, která přinesla několik důležitých novinek. U daně z pozemků se nově rozšiřuje předmět daně u lesních pozemků. „Mimo předmět zdanění je nyní pouze ta část pozemku, na které se nachází les ochranný nebo les zvláštního určení. K úpravě došlo i u metodiky výpočtu základu daně u zdanitelných lesních pozemků, který se nově stanoví jako součin skutečné výměry pozemku a částky 3,80 Kč,“ přibližuje Iveta Štochlová.
Další změny nastávají v oblasti osvobození. Omezující podmínky jsou stanoveny pro uznání nároku na osvobození v případě zdanitelných staveb drah a na dráze, leteckých, vodních cest a přístavů užívaných v souladu s kolaudačním rozhodnutím k veřejné dopravě. Osvobození platí pouze pro tu část, která je užívána k veřejné dopravě. K dalším změnám v osvobození dochází u ekologicky významných prvků.
Pozor je nutné si dát také na tzv. zpevněné plochy. „Pokud podnikáte a část vašeho pozemku – například orné půdy – využíváte jako zpevněnou plochu (pro skladování nebo parkování techniky apod.), bylo zapotřebí tuto část nově přiznat a zdanit samostatně vyšší sazbou,“ vysvětluje Iveta Štochlová z BDO.
Jedna často přehlížená změna (platná již pro rok 2024) se týká garáží. „Pokud vlastníte objekt, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako garáž, je nutné se ujistit, že jej ve svém daňovém přiznání uvádíte správně – tedy pod typem „L“ (garáž). Nezáleží totiž jen na tom, jak garáž používáte, ale také na tom, jak je oficiálně vedena v katastru. Nesoulad může vést k chybné sazbě daně nebo případnému doměření ze strany finančního úřadu,“ varuje před možnou chybou daňová poradkyně z BDO.
Klíčovou roli hrají koeficienty daně, ty se také měnily
Zásadní změnou pro letošní daň je pak zrušení koeficientu 1,5, pomocí kterého mohla obec zvýšit sazbu daně pro rekreační objekty, garáže a stavby a jednotky užívané k podnikání. Změna se týká rovněž koeficientu stanoveného podle počtu obyvatel, který již obec může pouze o jednu kategorii zvýšit, nikoli snížit, jak tomu bylo v minulosti.
Obce mohou dále stanovit místní koeficient v rozmezí od 0,5 do 5,0. Pro letošní rok řada obcí avizovala, že zvažuje snížení daně jako určitou kompenzaci prudkého nárůstu z minulého roku, nakonec se tak ale v žádné větší míře nestalo. „Řada obcí výši daně naopak dále zvyšovala. Ve výsledku tak pro daňové poplatníky může být překvapivé, že platí letos více, přestože na své nemovitosti nic nezměnili,“ komentuje Iveta Štochlová.
Zdroj: BDO