Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob 2025

Vydáno: 8 minut čtení

Rok 2025 přinese ve srovnání s předchozími roky pouze několik málo významnějších změn ve zdanění příjmů fyzických osob. V kontextu posledních let je třeba zmínit, že významné daňové změny byly zavedeny na přelomu minulého roku s přijetím konsolidačního balíčku. Tento balíček zahrnoval několik opatření týkajících se zdanění příjmů, jejichž cílem bylo stabilizovat veřejné finance, a to zejména po covidovém období, které nebylo pro veřejný rozpočet nikterak přívětivé. Mezi klíčové změny v oblasti zdanění příjmů, které konsolidační balíček přinesl, patřilo snížení limitu pro aplikaci progresivní sazby daně. Tento limit se dříve aplikoval na příjmy, které byly vyšší než 48násobek průměrné mzdy. V zájmu vyššího příjmu do státní kasy byla zavedena změna a aplikuje se toto progresivní zdanění na všechny poplatníky, jejichž příjem za dané zdaňovací období překročí již 36násobek průměrné mzdy. Toto usnesení se může zdát cílené pouze na vysokopříjmovou skupinu lidí, osobně se však domnívám, že se toto zdanění může týkat prakticky kohokoliv, protože se aplikuje na všechny dílčí základy daně v jejich součtu. Teoreticky tedy například každý vlastník nemovitosti, který nemá splněn časový test, je „ohrožen“ touto vyšší sazbou daně, která se někdy stále označuje jako solidární přirážka po vzoru již zrušeného solidárního zvýšení daně. Vzhledem ke zhruba posledním devíti letům vývoje cen nemovitostí je dosažení 36násobku limitu při prodeji nemovitosti i pouze o pár let ode dne pořízení poměrně snadné.

 

Novinky v oblasti zdanění příjmů fyzických osob
Ing.
Michal
Dvořák
Níže se zaměříme na úpravy, které vejdou v účinnost v roce 2025, tím pádem budou v daňovém přiznání aplikovatelné až při podávání přiznání v roce 2026, které budou poplatníci podávat za právě uvedené zdaňovací období roku 2025. Mezi nejvíce diskutovanou oblast změn patří bezesporu osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv. Jedná se o stále více a více se rozšiřující problematiku v rámci zdanění fyzických osob, je tedy příhodný její vývoj v rámci zákona o daních z příjmů. Každoroční změnou je zvýšení minimální a průměrné mzdy, což se může zdát jako poměrně nepatrná změna, ale minimální a průměrná mzda určuje téměř veškeré minimální odvody. Například výše paušální daně v prvním pásmu je stanovena pro rok 2025 ve výši 8 716 Kč, což je celkem významná změna, konkrétně o 1 218 Kč (navýšení o cca 16 %) oproti roku 2024.
Zvýšení daňového zvýhodnění pro příspěvky zaměstnavatele na stravné a rozšíření limitů pro osvobození nepeněžních zdravotních benefitů představují další změny, které, ačkoliv jsou méně rozsáhlé, reflektují pokračující snahu o modernizaci daňového systému.
 
Omezení osvobození příjmů z prodeje cenných papírů a podílů v obchodních korporacích
Na veškeré příjmy získané z prodeje podílů nebo cenných papírů do konce roku 2024 je při splnění časového testu možné uplatnit osvobození od daně z příjmů bez omezení výše těchto příjmů. Změnu tohoto pravidla zavedl již loňský konsolidační balíček, za účelem možnosti přípravy na tuto zásadní změnu však nová úprava nabyla účinnosti až k 1. 1. 2025. V důsledku změny jsou příjmy získané z prodeje podílů nebo cenných papírů nově osvobozeny pouze do výše limitu 40 mil. Kč. Podmínka splnění časového testu 3 let pro cenné papíry a 5 let pro podíly v obchodních korporacích zůstává nedotčena. Veškeré příjmy z prodeje podílů nebo cenných papírů překračující v úhrnu limit 40 mil. Kč budou nově představovat zdanitelný příjem i přes splnění časového testu a ve většině případů na ně pravděpodobně dopadne 23% progresivní sazba daně. Drobnou útěchou pro podnikatele, kteří se chystají své společnosti v blízké době prodat, je nové pravidlo umožňující uplatnit jako daňově uznatelný náklad hodnotu společnosti stanovenou znaleckým posudkem k 31. 12. 2024, a to v poměrné výši v závislosti na poměru osvobozené části příjmu z kupní ceny vůči její celkové výši.
 
Osvobození příjmů z prodeje kryptoaktiv
Dosud platilo, že příjmy z prodeje kryptoaktiv představují zdanitelné příjmy prakticky bez možnosti osvobození od daňové zátěže na rozdíl od prodeje nemovitostí, podílů v obchodních společnostech nebo cenných papírů. V roce 2025 by se podmínky pro zdanění kryptoaktiv měly změnit. Na kryptoaktiva se bude nahlížet podobně jako na cenný papír s tím, že se bude aplikovat časový test v délce tří let. Tato změna přinese větší jistotu a jednoduchost pro dlouhodobé investory, kteří drží kryptoaktiva jako investici na delší období. Naopak krátkodobé transakce budou nadále podléhat dani z příjmů. Výjimku však budou představovat drobnější investoři, kteří budou mít úhrnný příjem z prodeje kryptokativ za zdaňovací období nejvýše 100 000 Kč. Takovýto příjem bude také osvobozen od daně. Osvobození kryptoaktiv by mělo být „zastropováno“ částkou 40 mil. Kč, obdobně jako je tomu při prodeji obchodních podílů a cenných papírů od roku 2025. V případě prodeje kryptoaktiv v daném roce ve vyšší částce bude příjem osvobozen poměrově, právě do zmíněné částky 40 mil Kč.
Změny ve zdanění kryptoaktiv má zavést novela zákona o daních z příjmů, která před koncem roku 2024 prošla schválením v Poslanecké sněmovně, zbytek legislativního procesu se však již před začátkem roku 2025 nestihl dokončit. Nyní čeká zákon na své projednání Senátem. Tato skutečnost bude představovat komplikaci pro obchodníky s kryptoměnami při zpracování daňového přiznání za rok 2025. Nový daňový režim umožňující využít osvobození od daně bude možné uplatnit až ode dne účinnosti zákona. Z toho důvodu bude nutné důsledně rozlišit příjmy získané z prodeje kryptoaktiv v průběhu roku 2025 před a po účinnosti zmíněné novely zákona o daních z příjmů.
 
Zvýšení minimální a průměrné mzdy
Minimální mzda v roce 2024 dosahovala 18 900 Kč, což zaměstnancům umožňovalo pokrytí základních životních nákladů, ale mnohdy nepostačovalo na vyšší životní standard. S příchodem roku 2025 se minimální mzda zvýší na 20 800 Kč měsíčně, což představuje významný posun. Spolu s tím vzroste i průměrná mzda, která se nově odhaduje na 46 557 Kč. Tyto změny neovlivní pouze příjmy zaměstnanců, ale také daňové odvody a výpočet různých limitů spojených se sociálním a zdravotním pojištěním.
Pro zaměstnance to znamená vyšší příjmy, které mohou pozitivně ovlivnit jejich životní standard. Na druhou stranu zaměstnavatelé mohou čelit vyšším nákladům spojeným s odvody a mzdami, což by mohlo vést k nutnosti přehodnocení jejich personální politiky. Zvýšení průměrné mzdy také ovlivní limity pro aplikaci progresivní daně a dalších daňových výhod.
Samozřejmě nejzásadněji jsou ovlivněny minimální odvody OSVČ, které se odvíjejí právě od minimální mzdy, pro rok 2025 se tak logicky zvyšují, v případě hlavního pracovního poměru na 3 143 Kč (ZP) a 4 759 Kč (ČSSZ).
 
Zvýšení daňového zvýhodnění pro přispívání zaměstnavatele na stravné
Příspěvek zaměstnavatele na stravné byl dosud osvobozen od daně do výše 116,20 Kč na směnu při zachování plné daňové uznatelnosti. Od roku 2025 se tento maximálně daňově efektivní limit zvýší na 123,90 Kč za směnu. To znamená, že zaměstnavatelé budou moci nabízet větší podporu stravování svých zaměstnanců, aniž by tyto příspěvky podléhaly zdanění na straně zaměstnanců.
 
Zvýšení limitu pro osvobození nepeněžních zdravotních benefitů
V rámci novely zákona o daních z příjmů byl předložen návrh k zavedení samostatného limitu pro tzv. zdravotní benefity zaměstnavatele. Tato částka omezovala rozsah benefitů, které mohli zaměstnavatelé svým zaměstnancům nabízet. Od roku 2025 bude tento limit zvýšen, konkrétně bude možné bez zdanění na straně zaměstnance poskytnout benefity za dané zdaňovací období až do výše průměrné mzdy. Pro rok 2025 se tedy jedná o výše zmíněnou částku 46 557 Kč.
Díky této změně budou mít zaměstnanci přístup k většímu množství benefitů, jako jsou například příspěvky na sportovní aktivity, wellness nebo preventivní zdravotní opatření. Zaměstnavatelé získají větší flexibilitu při sestavování benefitových balíčků, což může přispět ke zlepšení celkové spokojenosti pracovníků a jejich zdraví.
 
Nový výpočet progresivní daně
V úvodu článku byla zmíněna změna týkající se progresivního zdanění, konkrétně snížení limitu aplikace progrese z 48násobku průměrné mzdy na 36násobek. Skutečně to tedy znamená, že změna, která byla aplikována skrze konsolidační balíček, bude dopadat na poplatníky nyní při podávání přiznání za rok 2024. Ve zdaňovacím období roku 2024 je nutné poprvé aplikovat progresi zdanění na příjmy přesahující 36násobek průměrné mzdy. Konkrétně je částka pro rok 2024 stanovena na 1 582 812 Kč. Jedná se o součet všech dílčích základů daně, do kterých se pochopitelně nepočítá samostatný základ daně, který je aplikován především na kapitálové příjmy. Od roku 2025 je limit stanoven na příjmy přesahující 1 676 052 Kč ročně.
 
Závěrem
Změny v daňových pravidlech pro rok 2025 představují krok k přizpůsobení daňového systému současným ekonomickým podmínkám. Zavedení časového testu u kryptoaktiv může přispět k větší stabilitě na trhu a snížení administrativní zátěže. Zvýšení minimální mzdy a průměrné mzdy má jako obvykle vliv na odvody do státního rozpočtu, ať už skrze daň, či minimální zálohy. Zvýšení limitu pro osvobození zdravotních benefitů, to jsou změny, které nejsou nikterak zásadní, přispívají však k transparentnějšímu zdaňování, především v případě kryptoaktiv, kde byla poptávka poplatníku po změně regulace výrazná.