Pohledávky zdravotních pojišťoven na dlužném pojistném a penále vznikají tehdy, když plátci neplní své zákonné povinnosti. V některých případech může pojišťovna tyto pohledávky i odepsat. Ve zdravotním pojištění rozlišujeme tři skupiny plátců pojistného:
- zaměstnavatelé (platící pojistného za sebe a za své zaměstnance),
- osoby samostatně výdělečně činné,
- osoby bez zdanitelných příjmů, u kterých mohou zdravotní pojišťovny registrovat pohledávky.
Plátcem pojistného je i stát pravidelně měsíčně hradící pojistné zdravotním pojišťovnám za tzv. státní pojištěnce. V tomto případě však „klasický“ dluh na pojistném nebo na penále vzniknout nemůže. Pokud plátci řádně platí povinné platby, tedy pojistné a zálohy na pojistné včetně případného doplatku pojistného u OSVČ, pak nemají problém a zdravotní pojišťovna obdrží platby, na které má ze zákona nárok.
Odepsání pohledávek ve zdravotním pojištění
Ing.
Antonín
Daněk
Činnost zdravotních pojišťoven
Zdravotní pojišťovny jsou povinny plošně nárokovat dlužné pojistné a penále, což jim ukládá ustanovení § 8 odst. 5 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 48/1997 Sb.“). Nemohou si tedy selektivně vybrat, kterému plátci tyto pohledávky vyměří, a kterému nikoli. V rámci procesu jejich vzniku, evidence, vyměření a v případě nezaplacení pak vymáhání dává stávající právní úprava v ustanovení § 26c zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, zdravotním pojišťovnám možnost uplatňované pohledávky i odepsat. Tento krok v konečné fázi znamená, že odepsané pohledávky, jakkoli na ně měla zdravotní poji