Vyřazení hmotného majetku k dlouhodobému užívání v podnikání z obchodního majetku – například auta, nemovitosti nebo výrobního zařízení je spojeno s daňovými dopady. Článek obsahuje podrobný rozbor důvodů takového vyřazení, jako je prodej, fyzická likvidace, darování, škodní událost či převod do osobního užívání u podnikatele s daňovou evidencí z hlediska jejich dopadu do základu daně z příjmů fyzických osob.
Na konkrétních příkladech je prezentováno správné daňové řešení vybraných situací podnikatele – fyzické osoby, neplátce DPH. Předmětem článku je vyřazení všech kategorií hmotného majetku z daňové evidence, včetně pozemků a drobného hmotného majetku.
Výsledné daňové dopady tohoto procesu záleží na:
–
kategorii hmotného majetku,
–
situaci hmotného majetku v okamžiku vyřazení – zda byl odepisován a jakou má případně daňovou zůstatkovou cenu ke dni vyřazení,
–
důvodu vyřazení hmotného majetku z obchodního majetku podnikatele.
K vyřazení hmotného majetku z obchodního majetku podnikatele může dojít z těchto důvodů:
–
prodej hmotného majetku,
–
fyzická likvidace hmotného majetku,
–
v důsledku škody vzniklé na hmotném majetku,
–
darování hmotného majetku,
–
převod hmotného majetku z obchodního (z OM) do osobního užívání podnikatele.
Pro účely dalšího výkladu si hmotný majetek evidovaný jako obchodní majetek (v daňové evidenci) rozdělíme na 3 kategorie:
–
hmotný majetek bez daňové zůstatkové ceny (DZC) či s DZC = 0 ke dni vyřazení
–
hmotný majetek, který nelze daňově odepisovat
–
hmotný majetek s daňovou zůstatkovou cenou DZC > 0
Pokud dále není uvedeno jinak, platí předpoklady:
–
HM byl pořizován koupí (úplatně) a ve stejném roce i uhrazen
–
podnikatel je vlastníkem HM
–
HM je v obchodním majetku (OM)
–
a je 100% používán pro podnikání podnikatele s daňovou evidencí.
HM bez daňové zůstatkové ceny či s nulovou ke dni vyřazení
Jedná se o hmotný majetek, u něhož ke dni vyřazení nezbývá žádná hodnota, která by mohla být uplatněna do daňových výdajů. Do této kategorie majetku patří následující:
Obr. 1: Hmotný majetek bez DZC či s DZC = 0 ke dni vyřazení

DZC = daňová zůstatková cena
Výdaje na pořízení tohoto majetku byly již uplatněny 100% v daňových výdajích.
U drobného hmotného majetku (hmotné movité věci, dospělá zvířata a stáda do limitu vstupní ceny 80 000 Kč včetně) došlo k uplatnění výdajů souvisejících s jejich pořízením do daňových výdajů (DV) hned při jejich pořízení. U majetku daňově odpisovatelného byly výdaje související s jeho pořízením nejdříve zaevidovány v peněžním deníku daňové evidence jako výdaje nedaňové (NV), vstoupily do vstupní ceny majetku (VC) a postupně se dostávaly opět do výdajů (tentokrát nepeněžních, v nepeněžním deníku) prostřednictvím daňových odpisů. Při 100% využití hmotného majetku pro podnikání představovaly daňové odpisy nepeněžní daňové výdaje (DV), které snižovaly základ daně z příjmů.
I kdyby byl odpisovatelný hmotný majetek využíván k podnikání pouze zčásti, tak i přesto vstupní cena každým daňovým odpisem „klesá“ na daňovou zůstatkovou cenu, jako by majetek byl využíván 100% pro podnikání. DZC hmotného majetku, který se odpisuje, je stejná, jak za podmínky, že majetek je využíván pouze pro podnikání, tak za podmínky, že majetek je zčásti využíván i pro účely nesouvisející s podnikáním. Rozdíl je v tom, že u majetku 100% využívaného pouze pro podnikání, celý daňový odpis vstupuje do daňových výdajů (DV), zatímco u hmotného majetku zčásti využívaného i pro účely nesouvisející s podnikáním je část daňového odpisu (připadající na činnost mimo podnikání) v daňové evidenci evidována jako výdaj nedaňový (NV).
Příklad 1
Podnikatel v roce 2018 pořídil do podnikání 2 ojeté automobily, každý v pořizovací ceně 200 000 Kč. Po celou dobu podnikání vede daňovou evidenci a oba automobily hned při pořízení zaevidoval v daňové evidenci. První automobil po celou dobu podnikání využíval výhradně pro podnikání, tomu odpovídala i kniha jízd. Druhý automobil po celou dobu ze 75 % užíval k podnikání a z 25 % pro osobní účely (nesouvisející s podnikáním). Tomu odpovídala kniha jízd. Oba automobily odpisoval rovnoměrným způsobem podle ZDP. Daňové odpisy nepřerušil. V roce 2025 oba automobily vyřazuje z obchodního majetku.
Následující tabulka obsahuje dopad výše popsané situace s automobily do základu daně z příjmů podnikatele v jednotlivých letech podnikání.
Tab. 1: Zobrazení situace popsané v příkladu v DE