Tento příspěvek je určen především pro všechny podnikatele a pronajímatele, které čeká přechod z paušálních výdajů na výdaje skutečné, případně naopak. Důvodů pro střídání způsobu vykazování výdajů je řada. Mezi ty "běžné" patří "klasická" optimalizace výše výdajů za účelem jejich maximalizace, a tím minimalizace daňového zatížení. V této oblasti netřeba radit. Novinkou roku 2013 bude jednak omezení absolutní výše paušálních výdajů ve výši 30 % a 40 %, tak i možná blokace slevy na vyživovaného manžela (manželku) a daňového zvýhodnění na vyživované děti právě u některých poplatníků, kteří uplatňují paušální výdaje. Tyto novinky se v mnoha případech odrazí právě v plánovaném přechodu z paušálních na skutečné výdaje. Je však velkou chybou odkládat daňové řešení roku 2013 až na dobu daňového uzavírání roku 2013. Do okruhu řešených problémů pak zcela jistě bude patřit i správné "naladění" daňového odpisování používaného majetku.
Obchodní majetek fyzické osoby se zaměřením na odpisování dlouhodobého majetku
Vydáno:
19 minut čtení
Obchodní majetek fyzické osoby se zaměřením na odpisování dlouhodobého majetku
Ing.
Ivana
Pilařová
Kategorie obchodního majetku (dále jen "OM") je pro fyzickou osobu, podnikatele, jedním z klíčových pojmů. Pokud fyzická osoba podniká, musí mít jasno, které složky jím vlastněného majetku do této kategorie patří a které nikoliv. Rozdíly v daňových dopadech nakládání s OM a majetkem, který je sice k podnikání používán, ale v této kategorii není zařazen, jsou velké. Jedná se o rozdíly v odpisování, nákladech na opravy a údržbu a také v daňovém posouzení příjmů z prodeje majetku či jeho pronájmu. OM je navíc kategorií, která má jiný význam pro daň z příjmů a jiný význam pro daň z přidané hodnoty.
DEFINICE OBCHODNÍHO MAJETKU
Stejný pojem "OM" používá zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů - dále jen "ObchZ" (§ 6 odst. 1 ObchZ), zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP"), a zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDPH") - obsahová náplň je však v každém zákonu odlišná. Obecně platí, že s těmito pojmy pracujeme v jakési "věcné příslušnosti" k zákonu, podle kterého problém řešíme. V první řadě se budeme zabývat daní z příjmů, daň z přidané hodnoty pak probereme v závěru článku.
Pro účely daně z příjmů je OM definován v § 4 odst. 4 ZDP jako souhrn majetkových hodnot, které jsou ve vlastnictví poplatníka a o kterých bylo nebo je účtováno, anebo jsou nebo byly uvedeny v daňové evidenci. Je tedy zřejmé, že zařazení majetku do OM je podmíněno několika faktory:
*
vlastnictvím poplatníka,
*
jeho rozhodnutím o zařazení do OM,
*
správným oceněním,
*
a také samotnou existencí kategorie OM.