Příjmy z darování a dědění z hlediska daně z příjmů fyzických osob, 1. část

Vydáno: 69 minut čtení
Příjmy z darování a dědění z hlediska daně z příjmů fyzických osob (1. část)
Ing.
Eva
Sedláková
Počínaje rokem 2014 byl zákon České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen "zákon"), rozšířen o bezúplatný příjem, tj. i příjem z titulu darování a dědění. Uvedené změny byly do zákona o daních z příjmů doplněny zákonným opatřením Senátu ČR č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů, a následně pak novelou zákona č. 267/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Uvedené bezúplatné příjmy z titulu darování a dědění mohou být na straně poplatníků fyzických osob příjmem podle § 6, 7 nebo § 10 zákona. Vzhledem ke skutečnosti, že mnoho příjmů z titulu darování a dědění je na straně poplatníků daně z příjmů fyzických osob od daně z příjmů osvobozeno, musí poplatníci - fyzické osoby - pamatovat na novou oznamovací povinnost stanovenou § 38v zákona o daních z příjmů, bude-li příjem z titulu darů nebo dědění převyšovat 5 000 000 Kč.
Příjem z titulu darování
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen "občanský zákoník"), v § 2055 stanoví, že darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá.
Jde-li o příjem z titulu daru, může se počínaje rokem 2014 jednat o příjem podle § 6 zákona, jde-li o dary zaměstnanci od zaměstnavatele, o příjem podle § 7 zákona, jde-li o dary poplatníkovi s příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 zákona (například podnikateli) v souvislosti s jeho činností tak, jak platilo i do konce roku 2013. Příjmy z titulu darování podle § 6 a 7 zákona byly předmětem daně z příjmů do konce roku 2013 v souladu s § 3 odst. 4 písm. a) zákona ve znění do konce roku 2013, a to se zákonem stanovenými výjimkami.
Počínaje rokem 2014 se může nově jednat i o příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona, který poplatník uvede do daňového přiznání, nebudou-li splněny podmínky pro osvobození tohoto příjmu od daně.
Poplatník může obdržet dar za zásluhu nebo uznání, například zlaté hodinky za záchranu života. Specifickým darem je darování podpory, kdy se dárce zaváže obdarovaného pravidelně podporovat, například do doby než ukončí studium.
Občanský zákoník připouští, že v darovací smlouvě mohou být různé příkazy a podmínky.
Občanský zákoník v § 2055 dále stanoví, že plnění z pouhé společenské úsluhy není darováním, je-li z chování stran zřejmé, že se nechtějí smluvně vázat. Společenská úsluha může být sjednána jako obdoba služebnosti, aniž by bylo ujednání o právu písemné. Může se jednat o opakující se služby bez zřízení služebnosti, tzv. osobní plnění. Bude-li se jednat o ocenitelný příjem (společenskou úsluhou může být jen otevření dveří nebo poskytnutí peněžní částky žebrákovi, které nebude darováním, a pak se ani v budoucnu nelze domáhat vrácení daru pro nouzi nebo nevděk), jde o příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona. Bude-li se jednat o dar - bezúplatný příjem nabytý příležitostně - bude na straně příjemce od daně z příjmů fyzických osob osvobozen do úhrnného limitu 15 000 Kč [§ 10 odst. 3 písm. c) bod 4 zákona].
Dary zaměstnanci
Obdarován může být i zaměstnanec. Podle je od daně osvobozena hodnota nepeněžního bezúplatného plnění poskytovaného:
-
z fondu kulturních a sociálních potřeb,
-
u zaměstnavatelů, na které se tento předpis nevztahuje, hodnota nepeněžního bezúplatného plnění poskytovaného za obdobných podmínek ze sociálních fondů nebo
-
ze zisku (příjmu) po jeho zdanění, anebo
-
na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů,
a to až
do úhrnné výše 2 000 Kč ročně
u každého zaměstnance.
Od daně z příjmů fyzických osob je osvobozen nepeněžní dar zaměstnanci ročně ve výši 2 000 Kč. Částka nepeněžních darů přesahující stanovený limit a peněžní dary jsou zdanitelným příjmem podle § 6 zákona.
Podle § 14 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů, lze z fondu poskytovat zaměstnancům věcné nebo peněžní dary:
a)
za mimořádnou aktivitu ve prospěch zaměstnavatele při poskytnutí osobní pomoci při požáru, živelní události a při jiných mimořádných případech a za aktivitu humanitárního a sociálního charakteru a péči o zaměstnance a jejich rodinné příslušníky,
b)
při pracovních výročích 20 let a každých dalších 5 let trvání pracovního nebo služebního poměru u zaměstnavatele; do pracovního výročí lze započítat i dobu trvání pracovního poměru u jiných zaměstnavatelů - do pracovních výročí nelze zahrnout dobu výkonu práce konané na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr,
c)
při životních výročích 50 let a každých dalších 5 let věku,
d)
při prvním odchodu do starobního nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.
Pro výše uvedené účely se považuje za nepeněžní dar i poukázka na odběr zboží v určité hodnotě (například dárkové poukázky k odběru knih, vánoční kolekce apod.).
PŘÍKLAD 1
K 50. výročí založení družstva dostali zaměstnanci, kteří jsou v družstvu zaměstnáni minimálně 10 let, od zaměstnavatele věcný dar. Otázkou je, jak se bude tento nepeněžní příjem zdaňovat.
Postup
Dar zaměstnance od zaměstnavatele je na straně zaměstnance příjmem podle § 6 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů, tak jak zákon stanovil již do konce roku 2013.
PŘÍKLAD 2
Zaměstnanci dostávají ze sociálního fondu před Vánocemi dárkové poukázky k odběru knih ve výši 200 Kč. Otázkou je, zda jde o zdanitelný příjem.
Postup
Hodnota dárkové poukázky k odběru knih ve výši 200 Kč je od daně osvobozena v souladu s § 6 odst. 9 písm. g) zákona. Jde o nepeněžní dar poskytovaný podle podmínek daných vyhláškou Ministerstva financí č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeba, ve znění pozdějších předpisů (péče o zaměstnance a jejich rodinné příslušníky).
Dar jako příjem podle § 7 nebo § 10 zákona
Zákon o daních z příjmů nedefinuje pojem přijetí daru v souvislosti s podnikáním. Touto otázkou se zabýval Nejvyšší správní soud mimo jiné i v rozsudku ze dne 28. srpna 2008, čj. 2 Afs 23/2008-66. Podle Nejvyššího správního soudu je pojem
"v souvislosti s podnikáním"
nutné vykládat tak, že mezi podnikatelskou činností a získáním (přijetím) daru musí existovat úzký vztah. Dále Nejvyšší správní soud v shora zmíněném rozsudku uvedl, že je nutno v tomto směru odlišit od sebe případy, kdy skutečně primárním motivem darovacího úkonu je podnikatelská aktivita (majetkové transfery či restrukturalizace mezi různými podnikatelskými subjekty v rámci primárního zájmu na dosažení větších zisků), od případů, kdy by se značnou pravděpodobností k tomuto úkonu došlo bez ohledu na jakékoliv podnikatelské motivy (typicky uspořádání rodinných majetkových vztahů). Součástí všech rozhodných okolností pro posouzení daného případu však je i posouzení rodinných vztahů mezi převádějícím a nabyvatelem. Podle přesvědčení Nejvyššího správního soudu není v tomto případě až toliko podstatné zjištění, zda darovaná nemovitost (případně i jiná věc) již byla obdarovaným využívána k podnikání.
V daném případě je nutné nejprve posoudit konkrétní okolnosti přijetí daru a zvážit, zda přijetí daru bylo učiněno v souvislosti s podnikáním, nebo bylo realizováno jako běžný úkon majetkového převodu v rámci rodiny, například mezi otcem a synem. Podle toho, zda dojde k předmětnému darování v souvislosti s podnikáním, anebo nikoliv, se pak odvíjí daňový režim pro toto právní jednání.
Dar přijatý v souvislosti s podnikáním
Dar přijatý v souvislosti s podnikáním podléhá dani z příjmů fyzických osob podle § 7 zákona, jedná se tedy o příjem ze samostatné činnosti a jako takový bude součástí dílčího základu daně podle § 7 zákona (bez možnosti osvobození od daně). V takovém případě pak obdarovaný bude moci začít nabytou věc darem, která je hmotným majetkem ve smyslu § 26 zákona, odepisovat jako nově pořízený hmotný majetek, a to ze vstupní ceny stanovené v souladu se zákonem č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů (zákon o oceňování majetku), ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon č. 151/1997 Sb."), ke dni nabytí. Nebude-li se jednat o dar, který je hmotným majetkem, zvýší o hodnotu daru poplatník základ daně v souladu s § 23 odst. 3 písm. a) bod 16 zákona s tím, že splní-li zákonné podmínky, může základ daně následně snížit v souladu s § 23 odst. 3 písm. c) bod 8 zákona.
Dar realizovaný jako běžný úkon majetkového převodu, například mezi otcem a synem
Ten bude příjmem nabytým z titulu darování a tento příjem bude ostatním příjmem v souladu s § 10 odst. 1 písm. n) zákona, jde o tzv. bezúplatný příjem. V daném případě by se jednalo o bezúplatný příjem od daně osvobozený podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona, tj. od příbuzného v linii přímé (otec a syn). Pokud by obdarovaný syn získal darem věc, která by byla hmotným majetkem ve smyslu § 26 zákona, a tento hmotný majetek by následně vložil do obchodního majetku pro podnikatelskou činnost, nemohl by jej v souladu s § 27 písm. j) zákona odepisovat. Odpisovat by syn mohl například technické zhodnocení předmětného hmotného majetku. Z hlediska daně z příjmů by technické zhodnocení hmotného majetku, vyloučeného z odpisování, představovalo tzv. jiný majetek ve smyslu § 26 odst. 3 písm. a) zákona.
PŘÍKLAD 3
Podnikatel, fyzická osoba, vedoucí daňovou evidenci, obdržel od odběratele drobný hmotný majetek (nářadí) v ceně 5 000 Kč, za který nemusí zaplatit. Jedná se v podstatě o dar od obchodního partnera. Otázkou je, jak postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
Z hlediska daně z příjmů jde o dar přijatý v souvislosti s podnikáním, který je na straně podnikatele předmětem daně z příjmů fyzických osob a jeho hodnotu je třeba uvést v daňové evidenci jako příjem podle § 7 zákona. Jde o postup v souladu s § 23 odst. 3 písm. a) bod 16 zákona s tím, že využije-li podnikatel nářadí prokazatelně pro dosažení, zajištění a udržení příjmů, může o uvedenou částku současně snížit základ daně v návaznosti na § 23 odst. 3 písm. c) bod 8 zákona.
PŘÍKLAD 4
Otec z důvodu vážné nemoci převedl na dceru bezplatně podnik, kde již nemůže pracovat s tím, že dcera se o podnik po dokončení vysoké školy bude sama starat. Otázkou je, jak se bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
Na straně dcery jde o bezúplatný příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona, tj. v daném případě o dar, který je od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona.
Pokud výše ocenění obchodního závodu převýší zákonný limit 5 000 000 Kč, musí dcera podat oznámení příslušnému finančnímu úřadu.
Vzhledem ke skutečnosti, že podnik (počínaje rokem 2014 podle občanského zákoníku obchodní závod) je věc hromadná, musí se ocenit tento obchodní závod jako celek, nikoli jeho jednotlivé složky. Občanský zákoník v § 502 stanoví, že obchodní závod je organizovaný soubor jmění, který podnikatel vytvořil a který z jeho vůle slouží k provozování jeho činnosti. Má se za to, že závod tvoří vše, co zpravidla slouží k jeho provozu.
Darovaný reklamní předmět podnikateli
Podle zákona je od daně osvobozen jako bezplatný příjem plynoucí ve formě daru přijatého v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti,
jako reklamního předmětu opatřeného jménem nebo ochrannou známkou
poskytovatele tohoto daru, jehož hodnota nepřesahuje 500 Kč.
PŘÍKLAD 5
Podnikatel obdržel od obchodního partnera darem nářadí, které bylo opatřeno logem dárce. Cena nářadí je cca 450 Kč. Otázkou je, zda se na straně podnikatele jedná o zdanitelný příjem, když dar obdržel v rámci podnikatelské činnosti.
Postup
Na straně podnikatele se jedná o dar, tj. bezúplatný příjem, který je od daně osvobozen v souladu s § 4a písm. g) zákona.
Dar provozovateli zařízení péče o zvířata
Ten je podle ) zákona od daně osvobozen jako bezplatný příjem poplatníka s bydlištěm v členském státě Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru provozujícího zařízení pro péči o toulavá nebo opuštěná zvířata nebo pro péči o jedince ohrožených druhů živočichů, je-li bezúplatný příjem použit k provozu tohoto zařízení.
Počínaje rokem 2014 jsou od daně osvobozeny pouze dary poplatníkovi, který provozuje zařízení pro péči o toulavá, opuštěná nebo ohrožená zvířata, pokud je dar použit k provozu příslušného zařízení. Dary přijaté v souvislosti s další samostatnou činností (například dary soukromému lékaři nebo provozovateli soukromé školy), jsou příjmem podle § 7 zákona. V této souvislosti je třeba upozornit, že k osvobozeným příjmům nelze uplatnit v souladu s § 25 odst. 1 písm. i) zákona daňové výdaje.
Dar provozovateli zoologické zahrady
Tento dar je podle § 4a písm. n) zákona od daně osvobozen jako bezplatný příjem v podobě plnění poskytnutého pro provoz zoologické zahrady, jejíž provozovatel je držitelem platné licence podle zákona upravujícího zoologické zahrady.
V této souvislosti je třeba upozornit, že k osvobozeným příjmům nelze uplatnit v souladu s § 25 odst. 1 písm. i) zákona daňové výdaje.
Darovaný majetek zemědělskému podnikateli
Podle § 3 odst. 4 písm. f) nejsou předmětem daně příjmy získané převodem (úplatným i bezúplatným) majetku mezi osobami blízkými v souvislosti s ukončením provozování zemědělské činnosti zemědělského podnikatele, pokud osoba blízká v činnosti zemědělského podnikatele pokračuje alespoň do konce třetího zdaňovacího období následujícího po ukončení provozování zemědělské činnosti zemědělského podnikatele převádějícího tento majetek, s výjimkou nepokračování v činnosti z důvodu smrti. Při porušení této podmínky jsou tyto příjmy předmětem daně ve zdaňovacím období, kdy k převodu tohoto majetku došlo, a má se za to, že poplatník není v prodlení, pokud podá dodatečné daňové přiznání a zaplatí daň nejpozději do dne, kdy je povinen podat daňové přiznání k dani za zdaňovací období, ve kterém nesplnil tuto podmínku.
V návaznosti na uvedené ustanovení byl doplněn § 38r zákona s tím, že lhůty pro stanovení daně z důvodu nesplnění podmínky pokračování v činnosti zemědělského podnikatele počínají běžet od konce kalendářního roku, v němž zákonná podmínka není splněna. Zákon v § 38r odst. 4 nově stanoví lhůtu pro stanovení daně z důvodu nesplnění podmínky pokračování v činnosti zemědělského podnikatele podle § 3 odst. 4 písm. f) zákona, tj. pro případ kdy zemědělský podnikatel nesplní podmínku pokračování v zemědělské činnosti po zákonem stanovenou dobu 3 let od doby, kdy na něho byl příslušný majetek převeden s tím, že uvedený příjem z převodu majetku nebyl předmětem daně.
Počínaje rokem 2014 byly do stávajícího ustanovení zákona doplněny podmínky, za kterých předmětem daně nebude příjem z převodu majetku mezi osobami blízkými v souvislosti s ukončením zemědělské činnosti (například otce), kdy v rámci rodiny v zemědělské činnosti bude pokračovat jiná osoba (například syn). Dojde-li k bezúplatnému převodu majetku, tj. k darování uvedeného majetku, na straně obdarovaného (například syna) se podle § 3 odst. 4 písm. f) zákona nejedná o zdanitelný příjem. Dojde-li k úplatnému převodu majetku, tj. fakticky k prodeji majetku, na straně prodávajícího (například otce) není příjem z prodeje předmětem daně tak, jako platilo do konce roku 2013. Pokud by však nabyvatel, který získal majetek bezúplatně, tj. darem, zemědělskou činnost ukončil do 3 let od nabytí majetku, nebude již takový příjem příjmem, který není předmětem daně. V takovém případě je příjem předmětem daně, a to v tom zdaňovacím období, kdy vznikl s tím, že poplatník musí podat daňové přiznání (případně dodatečné daňové přiznání) a příslušný bezúplatný příjem, tedy dar, v něm uvést jako příjem podle § 7 zákona (jedná se o dar přijatý v souvislosti s podnikatelskou činností). Výjimkou je ukončení činnosti z důvodu smrti obdarovaného.
Pro úplnost je třeba doplnit, že v případě, kdy by došlo k úplatnému převodu majetku mezi osobami blízkými v souvislosti s ukončením provozování zemědělské činnosti zemědělského podnikatele, tj. k prodeji, nebyl by příjem na straně prodávajícího zemědělského podnikatele předmětem daně. I v tomto případě by platila zákonná podmínka, že nabyvatel pokračuje v činnosti zemědělského podnikatele alespoň do konce třetího zdaňovacího období následujícího po ukončení provozování zemědělské činnosti zemědělského podnikatele převádějícího tento majetek, s výjimkou nepokračování v činnosti z důvodu smrti.
PŘÍKLAD 6
Soukromý zemědělec, vedoucí daňovou evidenci, ukončil činnost a daroval synovi svoji zemědělskou farmu. Syn rovněž vede daňovou evidenci. Otázkou je, zda jde na straně syna o příjem od daně osvobozený a zda si může syn uplatnit jednotlivé položky do daňových výdajů.
Postup
V případě bezúplatného převodu - darování - majetku z důvodu ukončení zemědělské činnosti se postupuje podle § 3 odst. 4 písm. f) zákona. Na straně syna jde o příjem, který není předmětem daně. Syn musí v daném případě pamatovat na § 25 odst. 1 písm. i) zákona. Ten stanoví mimo jiné, že za výdaje vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat výdaje vynaložené na příjmy, které nejsou předmětem daně. Pokud by například syn získal zásoby, nemůže jejich hodnotu uplatnit do výdajů daňových, pokud by získal darem hmotný majetek, nemůže ho odpisovat.
Na § 25 zákona musí pamatovat i otec, který nemá zdanitelný příjem. Do daňových výdajů by otec v souladu s § 25 odst. 1 písm. o) zákona nemohl uplatnit ani zůstatkovou cenu darovaného hmotného majetku. Pokud synovi daroval zásoby, výdaje spojené s jejich pořízením nejsou výdaji daňovými. Pokud by již otec výdaje spojené s pořízením předmětných zásob do daňových výdajů v minulých letech uplatnil, musel by v roce, kdy synovi zásoby daroval, základ daně o příslušné výdaje zvýšit.
Osvobození darů od daně z příjmů
Podle § 10 odst. 3 písm. c) zákona jsou od daně osvobozeny bezúplatné příjmy, tj. i dary:
1.
od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř; dále pak bezúplatné příjmy od manžela a od manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů, tedy i od některých osob sešvagřených (§ 774 občanského zákoníku),
2.
od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti, a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou,
3.
obmyšleného z jeho majetku, který do svěřenského fondu vyčlenil nebo kterým zvýšil majetek tohoto fondu, nebo z majetku, který byl do svěřenského fondu vyčleněn nebo zvýšil majetek tohoto fondu osobou uvedenou v bodě 1 nebo 2,
4.
nabyté příležitostně pokud jejich úhrn od téhož poplatníka ve zdaňovacím období nepřevyšuje částku 15 000 Kč.
Od daně z příjmů jsou osvobozeny bezúplatné příjmy, tj. příjmy z titulu darování (včetně příjmů z titulu nabytí majetkového práva či jiného majetkového prospěchu), a to v případě darů mezi osobami příbuznými a některými sešvagřenými.
Příbuzenství a švagrovství
Jde-li o příbuzenství, § 771 občanského zákoníku stanoví, že příbuzenství je vztah založený na pokrevním poutu nebo vzniklý osvojením. Podle § 773 občanského zákoníku se stupeň příbuzenství mezi dvěma osobami určuje podle počtu zrození, jimiž v linii přímé pochází jedna od druhé a ve vedlejší linii obě od svého nejbližšího společného předka.
Ustanovení § 772 odst. 1 občanského zákoníku stanoví, že osoby jsou
příbuzné v linii přímé
, pochází-li jedna od druhé (v prvním stupni rodiče a jejich děti, ve druhém stupni prarodiče a jejich vnuci, ve třetím stupni praprarodiče a jejich pravnuci).
Dále pak § 772 odst. 2 občanského zákoníku stanoví, že osoby jsou
příbuzné ve vedlejší linii
, mají-li společného předka, ale přitom nepocházejí jedna od druhé (ve druhém stupni sourozenci, ve třetím stupni strýc a synovec, teta a neteř).
Jedná-li se o osvojení § 771 občanského zákoníku, stanoví, že příbuzenství je vztah osob založený na pokrevním poutu, nebo vzniklý
osvojením
. Osvojením se podle § 794 občanského zákoníku rozumí přijetí cizí osoby za vlastní. Občanský zákoník dále v § 833 stanoví, že osvojením
zaniká příbuzenský poměr mezi osvojencem a původní rodinou
, jakož i práva a povinnosti z tohoto poměru vyplývající.
Dále občanský zákoník v § 774 stanoví, že uzavřením manželství, vznikne švagrovství, a to mezi jedním manželem a příbuznými druhého manžela (tchán a tchyně, zeť a snacha, švagr a švagrová).
Nejedná-li se o výše uvedené příbuzné nebo sešvagřené osoby, je od daně osvobozen bezúplatný příjem, například příležitostný dar, nepřevýší-li částku 15 000 Kč. Bude-li výše daru například 16 000 Kč, zdanitelným příjmem bude celá částka 16 000 Kč. V daném případě byl zákonný limit převýšen, osvobození nelze využít, a proto je celá hodnota daru zdanitelným příjmem.
PŘÍKLAD 7
Syn dostal darem od rodičů automobil. Otázkou je, jak syn tento bezúplatný příjem zdaní.
Postup
Na straně syna jde o bezúplatný příjem - dar - podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona. Vzhledem k tomu, že dar byl poskytnut rodiči, tj. příbuznými v linii přímé, jedná se o příjem od daně osvobozený v souladu s § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona.
PŘÍKLAD 8
Otec a matka podnikali ve sdružení bez právní subjektivity (od roku 2014 ve společnosti), otec vlastnil z
restituce
průmyslový objekt, ve kterém oba manželé podnikali, otec v roce 2014 zemřel. V dědickém řízení objekt zdědila matka, také podnikatelka, která chce objekt darovat synovi, protože ze zdravotních důvodů ho již nemůže dále provozovat. Otázkou je, zda bude tento dar podléhat dani z příjmů fyzických osob, když syn podnikat nebude a objekt hodlá pronajmout.
Postup
Počínaje rokem 2014 jsou dary předmětem daně z příjmů. Rozhodující je skutečnost, zda se na straně syna bude jednat o zdanitelný příjem nebo o příjem od daně z příjmů osvobozený a zda se jedná o dar v souvislosti s podnikáním syna. V daném případě se na straně syna nejedná o dar v souvislosti s jeho podnikáním, z hlediska daně z příjmů jde o příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona, který je od daně z příjmů osvobozen podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona. Jde o dar od příbuzného v linii přímé.
Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset syn podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
PŘÍKLAD 9
V letošním roce rodiče uzavřeli se synem smlouvu, na základě které rodiče převedli na syna bezplatně rodinný dům včetně pozemku, současně byla ve prospěch rodičů zřízena služebnost spočívající v bezúplatném trvalém bydlení rodičů do konce jejich života (služebnost užívacího práva - § 1283 občanského zákoníku). Otázkou je, jak se bude na straně syna postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
Příjmy získané na základě smlouvy o bezúplatném převodu nemovité věci s tím, že je současně zřízena služebnost, jsou v souladu s výkladovým stanoviskem č. 23 Expertní skupiny Komise pro aplikaci nové civilní legislativy při Ministerstvu spravedlnosti ze dne 9. dubna 2014, bezúplatným příjmem. Ve stanovisku se uvádí mimo jiné, že při převodu vlastnického práva k věci se současným zřízením služebnosti k této věci jde o jediné právní jednání, které je za předpokladu, že strany neujednaly úplatu za převod tohoto vlastnického práva, bezúplatné.
Uvedený bezúplatný příjem, který je na straně syna příjmem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona, bude od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona o daních z příjmů (jde o dar od příbuzného v linii přímé, tj. o rodiče a děti).
Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset syn podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
Na straně rodičů nemá zřízení služebnost spočívající v jejich bezúplatném trvalém bydlení žádný daňový dopad.
PŘÍKLAD 10
Po ukončení finančního leasingu si podnikatel, fyzická osoba, koupil automobil. Otázkou je, zda může uvedený automobil darovat osobě blízké, která nepodniká, a to do jednoho roku od ukončení finančního leasingu, a zda bude příjem obdarované osoby od daně osvobozen.
Postup
V případě, že poplatník, fyzická osoba, po ukončení finančního leasingu automobil koupil, je vlastníkem tohoto automobilu s tím, že ho může komukoli darovat, tedy i osobě blízké. Zákon o daních z příjmů, ani jiný zákon tento postup nezakazuje.
Na straně obdarovaného se poté jedná o dar, tj. o bezúplatný příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona o daních z příjmů. Uvedený nepeněžní příjem se ocení podle zákona č. 151/1997 Sb.
Budou-li splněny podmínky dané § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona, je na straně obdarovaného uvedený dar, tj. bezúplatný příjem, od daně osvobozen.
Podle § 22 občanského zákoníku je osoba blízká příbuzný v řadě přímé, sourozenec a manžel nebo partner podle jiného zákona upravujícího registrované partnerství (dále jen "partner"); jiné osoby v poměru rodinném nebo obdobném se pokládají za osoby sobě navzájem blízké, pokud by újmu, kterou utrpěla jedna z nich, druhá důvodně pociťovala jako újmu vlastní. Má se za to, že osobami blízkými jsou i osoby sešvagřené nebo osoby, které spolu trvale žijí.
PŘÍKLAD 11
Manžel si osvojil syna své manželky z prvního manželství. V rodném listu syna je uvedena jako otec osoba, která není biologickým otcem. Nyní se tento otec rozhodl darovat svému dospělému osvojenému synovi nemovitou věc, dům s pozemkem. Otázkou je, zda bude tento dar osvobozen od daně z příjmu.
Postup
Ustanovení § 771 občanského zákoníku stanoví, že příbuzenství je vztah osob založený na pokrevním poutu, nebo vzniklý osvojením. Občanský zákoník dále v § 794 stanoví, že osvojením se rozumí přijetí cizí osoby za vlastní.
Z uvedeného ustanovení je zřejmé, že na straně osvojeného syna bude bezúplatný příjem z titulu darované nemovité věci od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona o daních z příjmů. Jde o dar od příbuzného v linii přímé.
Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset syn podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
PŘÍKLAD 12
Otec před cca 35 lety svolil k tomu, aby si nový manžel jeho bývalé ženy osvojil jeho syna. V rodném listu syna je uvedena jako otec osoba, která není biologickým otcem. Nyní se pokrevní otec rozhodl darovat svému biologickému synovi nemovitou věc. Otázkou je, zda bude tento dar osvobozen od daně z příjmu.
Postup
Ustanovení § 771 občanského zákoníku stanoví, že příbuzenství je vztah osob založený na pokrevním poutu, nebo vzniklý osvojením. Občanský zákoník dále v § 833 stanoví, že osvojením zaniká příbuzenský poměr mezi osvojencem a původní rodinou, jakož i práva a povin­nosti z tohoto poměru vyplývající.
Z uvedeného ustanovení je zřejmé, že na straně osvojeného syna nebude dar, tj. bezúplatný příjem z titulu darované nemovité věci od jeho biologického otce, od daně z příjmů osvobozen. V souladu s § 10 odst. 1 písm. n) zákona o daních z příjmů se bude jednat o bezúplatný nepeněžní příjem, který musí obdarovaný uvést do daňového přiznání. Nepeněžní příjem se ocení podle oceňovacích předpisů, tj. podle zákona č. 151/1997 Sb. a vyhlášky č. 441/2013 Sb., oceňovací vyhláška, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "oceňovací vyhláška").
PŘÍKLAD 13
Poplatník v letošním roce daroval svému registrovanému partnerovi větší budovu s rozsáhlým pozemkem. Otázkou je, zda musí partner tento dar uvést do daňového přiznání.
Postup
Zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že registrované partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví vzniklé způsobem stanoveným tímto zákonem (dále jen "partnerství"). Partnerem se v tomto zákoně rozumí osoba, která uzavřela partnerství. Partnerství vzniká projevem vůle dvou osob stejného pohlaví činěným formou souhlasného svobodného a úplného prohlášení těchto osob o tom, že spolu vstupují do partnerství (dále jen "prohlášení"). Osoby vstupující do partnerství činí prohlášení osobně před matričním úřadem.
Zákon o daních z příjmů v § 21e odst. 3 stanoví, že manželem (manželkou) se pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství.
Na straně partnera bude přijatý dar příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona o daních z příjmů. Tento příjem bude na straně partnera od daně osvobozen podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona o daních z příjmů.
Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset registrovaný partner podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
Osoby sešvagřené
Občanský zákoník v § 774 stanoví, že uzavřením manželství vznikne
švagrovství
, a to mezi jedním manželem a příbuznými druhého manžela. Jde o tchána, tchýni, zetě, snachu (tj. osoby sešvagřené v prvním stupni) nebo švagra, švagrovou (tj. osoby sešvagřené ve druhém stupni).
Dále občanský zákoník stanoví, že zánikem manželství švagrovství nezaniká v případě, že manželství zaniklo smrtí jednoho z manželů.
Podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona jsou od daně osvobozeny mimo jiné bezúplatné příjmy od manžela dítěte (zeť, snacha), dítěte manžela (nevlastní dítě), rodiče manžela (tchán, tchyně) nebo manžela rodičů (nevlastní rodič), tedy od některých osob sešvagřených v prvním stupni.
PŘÍKLAD 14
Po smrti manželky se otec oženil. Nevlastní matka darovala manželově dceři bytový dům s pozemkem. Otázkou je, zda jde na straně dcery o příjem, který musí uvést do daňového přiznání.
Postup
Příjem z titulu darované nemovité věci od nevlastní matky, tj. od manželky otce, resp. rodiče, tj. od osoby sešvagřené, dcera do daňového přiznání uvádět nebude, jde o příjem od daně osvobozený v souladu s § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona.
Bude-li hodnota darovaného pozemku s bytovým domem vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset dcera podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
PŘÍKLAD 15
Po smrti manželky se otec oženil. V lednu letošního roku zemřel otec a nevlastní matka se opět vdala a poté darovala synovi zemřelého manžela pozemek. Otázkou je, zda jde na straně syna o příjem, který musí uvést do daňového přiznání.
Postup
Občanský zákoník v § 774 stanoví, že zánikem manželství švagrovství nezaniká v případě, že manželství zaniklo smrtí jednoho z manželů. Z občanského zákoníku nelze dovodit, že by následným uzavřením nového manželství pozůstalou manželkou švagrovství mezi ní a synem jejího bývalého manžela zaniklo.
Příjem z titulu darovaného pozemku od nevlastní matky, tj. od manželky otce, syn do daňového přiznání uvádět nebude, jde o příjem od daně osvobozený v souladu s § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona.
Bude-li hodnota darovaného pozemku vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset syn podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
PŘÍKLAD 16
V loňském roce zemřel manžel. V letošním roce ovdovělá manželka, tj. snacha, dostala finanční dar od tchýně, tj. od matky zemřelého manžela. Otázkou je, jak se bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
Na straně ovdovělé manželky bude příjem z daru od daně osvobozen podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona, jde o dar od matky manžela. Podle § 774 občanského zákoníku zánikem manželství švagrovství nezaniká v případě, že manželství zaniklo smrtí jednoho z manželů.
Bude-li hodnota finančního daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset snacha podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
PŘÍKLAD 17
Vdova vlastní polovinu nemovité věci s tím, že obdrží darem druhou polovinu této nemovité věci od bratra svého zemřelého manžela, tj. od švagra. Otázkou je, zda lze na dar od osoby sešvagřené uplatnit osvobození od daně z příjmů.
Postup
Dar od švagra osvobozen není, jde o příjem podle § 10 zákona. Sice jde o osoby sešvagřené, ale neuvedené v § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona o daních z příjmů.
Společně hospodařící domácnost
Nový občanský zákoník již neobsahuje definici pojmu domácnost. Z hlediska daně z příjmů je třeba odlišit případy, kde se domácností myslí pospolitost spolu žijících osob a kde se pojem "domácnost" používá ve smyslu zařízeného obydlí. Z uvedeného důvodu byl do zákona zaveden pojem "společně hospodařící domácnost", který je definován v § 21e odst. 4 zákona. Podle tohoto ustanovení se společně hospodařící domácností pro účely daní z příjmů rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
Společně hospodařící domácnost představuje skutečné soužití dvou nebo více osob ve spotřebním společenství, přičemž jednotliví členové přispívají podle svých schopností a možností k úhradě a obstarávání společných potřeb. Soužití musí být trvalé (nestačí proto ke spolužití například občasné návštěvy, občasné přespání, výpomoc v domácnosti). Společné uhrazování nákladů na potřeby domácnosti pak znamená trvalé spotřební společenství, tj. stav, kdy určité osoby společně, tedy bez rozlišování, hospodaří se svými příjmy. Existence společného bydlení, ačkoli se předpokládá, není nezbytným pojmovým znakem společně hospodařící domácnosti.
O trvalé soužití fyzických osob se jedná v případě, že není časově předem omezeno (například spolužití pouze po dobu nemoci, studia). Z judikatury vyplývá, že soudy při svém rozhodování o existenci společně hospodařící domácnosti vycházejí z toho, že společné uhrazování nákladů na životní potřeby lze charakterizovat jako společné hospodářské soužití, při němž osoby společně hospodaří se svými příjmy, kdy nejsou přesně oddělovány finanční prostředky, a nerozlišuje se, které věci v domácnosti smějí tyto osoby užívat. Společně hospodařící domácnost nemůže například existovat mezi bývalými manžely, kteří spolu po nezbytnou dobu ještě po rozvodu bydlí a případně i z nutnosti společně platí nájemné.
Podle pokynu Generálního finančního ředitelství D-22 k § 10 odst. 3 písm. c) bod 2, v případě prokazování společně hospodařící domácnosti důkazními prostředky mohou být například svědectví sousedů, poštovní doručovatelky, potvrzení obecního či obvodního úřadu, lékaře ošetřujícího osobu dárce, potvrzení u provozovatele poštovních služeb o doručování korespondence, potvrzení o úhradě společných nákladů na domácnost, například účtem, výpisem z účtu u peněžního ústavu či jinými listinami nebo důkazními prostředky.
PŘÍKLAD 18
Druh žije s družkou již třetím rokem ve společné domácnosti, společně vychovávají syna družky. Druh se rozhodl darovat družce rekreační domek, který má ve svém vlastnictví. Otázkou je, zda bude tento dar osvobozen od daně z příjmů.
Postup
Podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 2 zákona o daních z příjmů je od daně z příjmů osvobozen dar od osoby, se kterou obdarovaný žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním daru ve společně hospodařící domácnosti, a z toho důvodu pečoval o tuto domácnost nebo byl na dárce odkázán výživou. Pokud v daném případě družka prokáže, že s druhem žila nejméně po dobu jednoho roku před získáním daru ve společně hospodařící domácnosti a o tuto domácnost pečovala nebo byla na druha odkázána výživou, bude dar na straně družky od daně osvobozen.
V případě prokazování společně hospodařící domácnosti důkazními prostředky mohou být například svědectví sousedů, poštovní doručovatelky, potvrzení obecního či obvodního úřadu, lékaře ošetřujícího osobu dárce, potvrzení u provozovatele poštovních služeb o doručování korespondence, potvrzení o úhradě společných nákladů na domácnost, například účtem, výpisem z účtu u peněžního ústavu či jinými listinami nebo důkazními prostředky. Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset družka podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
PŘÍKLAD 19
Poplatnice žije u přítele téměř pět let. Přítel vlastní nemovitou věc, kterou společně opravují. Kvůli úvěru se roz­hodl přítel darovat část nemovité věci své přítelkyni. Otázkou je, zda se bude jednat o bezúplatný příjem osvobozený od daně podle § 10 odst. 3 zákona.
Postup
Zákon o daních z příjmů v § 10 odst. 3 písm. c) bod 2 stanoví, že od daně jsou osvobozeny bezúplatné příjmy od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti, a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou. Pokud v daném případě přítelkyně prokáže, že s přítelem žila nejméně po dobu jednoho roku před získáním daru ve společně hospodařící domácnosti a o tuto domácnost pečovala nebo byla na přítele odkázána výživou, bude dar na straně přítelkyně od daně osvobozen.
Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset přítelkyně podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
Příjem obmyšleného ze svěřenského fondu
Svěřenský fond se v souladu s § 1448 a násl. občanského zákoníku vytváří vyčleněním majetku z vlastnictví zakladatele tak, že ten svěří správci majetek k určitému účelu smlouvou nebo pořízením pro případ smrti (pořízení pro případ smrti je závěť, dědická smlouva nebo dovětek) a svěřenský správce se zaváže tento majetek držet a spravovat. Vznikem svěřenského fondu vzniká oddělené a nezávislé vlastnictví vyčleněného majetku a svěřenský správce je povinen ujmout se tohoto majetku a jeho správy. Vlastnická práva k majetku ve svěřenském fondu vykonává vlastním jménem na účet fondu svěřenský správce. Majetek ve svěřenském fondu však není ani vlastnictvím správce fondu, ani vlastnictvím zakladatele, ani vlastnictvím osoby, které má být ze svěřenského fondu plněno, tj. obmyšleného - beneficienta (předmětný majetek nevlastní nikdo).
Pro účely daně z příjmů je svěřenský fond poplatníkem daně z příjmů právnických osob [§ 17 odst. 1 písm. f) zákona]. Za svěřenský fond vykonává práva a povinnosti svěřenský správce. Pokud se jedná o plnění, které je vyplaceno
ze zisku fondu
obmyšlenému po dobu trvání fondu, jde o příjem z kapitálového majetku podle § 8 odst. 1 písm. i) zákona. Tento příjem je zdaňován daní vybíranou srážkou podle § 36 odst. 2 písm. a) zákona, a to ve výši 15 % s tím, že při plnění ze svěřenského fondu se nejdříve plní ze zisku fondu a až poté z ostatního majetku fondu.
Ostatním příjmem podle § 10 odst. 1 písm. m) zákona je i příjem obmyšleného ze svěřenského fondu. Také tento příjem může být bezúplatný. Podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 3 zákona je od daně osvobozen příjem obmyšleného z titulu plnění ze svěřenského fondu, dochází-li k plnění, které do svěřenského fondu vyčlenily osoby uvedené v § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 a 2 zákona, nebo k plnění z majetku, které do svěřenského fondu vyčlenil sám obmyšlený.
V případě zdaňování příjmu obmyšleného ze svěřenského fondu je třeba pamatovat, že § 21c odst. 1 zákona stanoví, že pro účely daní z příjmů platí, že při plnění ze svěřenského fondu se nejdříve plní ze zisku fondu (příjem obmyšleného podle § 8 zákona je zdaňován srážkou podle § 36 odst. 2 písm. a) zákona ve výši 15 %) a až poté z ostatního majetku fondu (příjem obmyšleného podle § 10 zákona). Nejdříve je zdrojem vypláceného plnění zisk po zdanění, který je příjmem z kapitálového majetku podle § 8 odst. 1 písm. i) zákona, zdaňovaný srážkou ve výši 15 %, a až poté, co jsou tyto zdroje vyčerpány, se plnění vyplácí z majetku vyčleněného do svěřenského fondu. Plnění z majetku svěřenského fondu může být od daně z příjmů osvobozeno podle § 4a písm. b) zákona (tj. z majetku vyčleněného do svěřenského fondu pro případ smrti) nebo podle výše uvedeného § 10 odst. 3 písm. c) bod 3 zákona.
PŘÍKLAD 20
Po zániku svěřenského fondu (§ 1471 a násl. občanského zákoníku) byla obmyšlenému, kterým je vnuk zakladatele fondu, vydána budova s pozemkem, kterou zakladatel do svěřenského fondu vyčlenil smlouvou za svého života. Otázkou je, o jaký příjem se bude na straně obmyšleného jednat.
Postup
Na straně obmyšleného se bude jednat o příjem podle § 10 odst. 1 písm. m) zákona o daních z příjmů. Tento příjem bude na straně obmyšleného od daně osvobozen podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 3 zákona o daních z příjmů.
Bude-li hodnota majetku vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset obmyšlený, tj. vnuk zakladatele, podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
PŘÍKLAD 21
Po zániku svěřenského fondu (§ 1471 a násl. občanského zákoníku) byla obmyšlenému, kterým je přítel zakladatele fondu, vydána budova s pozemkem, kterou zakladatel do svěřenského fondu vyčlenil smlouvou za svého života. Otázkou je, o jaký příjem se bude na straně obmyšleného jednat.
Postup
Na straně obmyšleného se bude jednat o příjem podle § 10 odst. 1 písm. m) zákona o daních z příjmů. Tento příjem nebude na straně obmyšleného od daně osvobozen, nejedná se o plnění, které do svěřenského fondu vyčlenila osoba uvedená v § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 a 2 zákona.
Jde o nepeněží příjem, který je třeba ocenit podle zákona č. 151/1997 Sb. a oceňovací vyhlášky.
PŘÍKLAD 22
Po zániku svěřenského fondu (§ 1471 a násl. občanského zákoníku) byla obmyšlenému, kterým je registrovaný partner zakladatele fondu, vydána budova s pozemkem, kterou zakladatel do svěřenského fondu vyčlenil smlouvou za svého života. Otázkou je, o jaký příjem se bude na straně obmyšleného jednat.
Postup
Zákon o daních z příjmů v § 21e odst. 3 stanoví, že manželem (manželkou) se pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona upravujícího registrované partnerství. Na straně obmyšleného se bude jednat o příjem podle § 10 odst. 1 písm. m) zákona o daních z příjmů. Tento příjem bude na straně obmyšleného od daně osvobozen podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 3 zákona o daních z příjmů.
Bude-li hodnota majetku vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset obmyšlený, tj. registrovaný partner zakladatele, podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v zákona.
Společné jmění manželů
Zákon v § 10 odst. 2 stanoví mimo jiné, že příjmy plynoucí manželům ze společného jmění manželů se zdaňují u jednoho z nich;
obdobně se postupuje u příjmů plynoucích do společného jmění manželů
.
V návaznosti na zdaňování darů, resp. bezúplatných příjmů, zákon o daních z příjmů stanoví, že v případě, kdy bezúplatný příjem plyne do společného jmění manželů, bude tento příjem zdaňovat pouze jeden z manželů. To platí za podmínky, že uvedený příjem nebude na straně manžela nebo manželky od daně osvobozen.
PŘÍKLAD 23
Manželé mají ve společném jmění manželů dům s pozemkem, který hodlají darovat bratrovi manželky, tj. švagrovi manžela, a jeho ženě do společného jmění manželů. Otázkou je, zda bude tento dar podléhat na straně bratra, resp. švagra, dani z příjmů fyzických osob.
Postup
V daném případě jde o dar, tj. bezúplatný příjem bratra od sestry (sestra má vlastnické právo k celé nemovité věci), který bude od daně z příjmů osvobozen podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona. Švagr dar zdaňovat nebude, zákon v § 10 odst. 2 stanoví mimo jiné, že ostatní příjmy, plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují u jednoho z nich. Obdobně se postupuje u příjmů plynoucích do společného jmění manželů.
Podle § 713 občanského zákoníku povinnosti a práva spojená se společným jměním nebo jeho součástmi náleží oběma manželům společně a nerozdílně.
Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset bratr nebo jeho manželka, tj. některý z obdarovaných manželů, podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v odst. 5 zákona.
PŘÍKLAD 24
Manželé obdrželi darem do společného jmění manželů pozemek od babičky manžela. Otázkou je, zda bude tento dar podléhat na straně manželky dani z příjmů fyzických osob.
Postup
V daném případě jde o dar babičky vnukovi, který je na straně vnuka od daně osvobozen v souladu s § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona. Manželka vnuka daný bezúplatný příjem zdaňovat nebude, podle § 10 odst. 2 zákona se příjmy plynoucí manželům do společného jmění manželů zdaňují u jednoho z nich.
Bude-li hodnota daru vyšší než 5 000 000 Kč, bude muset vnučka nebo její manžel podat finančnímu úřadu oznámení o osvobozeném příjmu podle § 38v odst. 5 zákona.
PŘÍKLAD 25
Manželé v letošním roce prodali nemovitou věc ve společném jmění manželů, podmínky pro osvobození nesplnili. Dále obdrželi od sousedky, o kterou se starali, do společného jmění manželů darem pozemek s tím, že tento příjem není od daně z příjmů osvobozen. Otázkou je, zda musí podat daňové přiznání pouze jeden z manželů, nebo si mohou uvedené příjmy rozdělit, tj. příjem z prodeje by do daňového přiznání uvedl manžel, příjmy z titulu daru manželka.
Postup
Zákon v § 10 odst. 2 stanoví mimo jiné, že příjmy plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují u jednoho z nich; obdobně se postupuje u příjmů plynoucích do společného jmění manželů. Z uvedeného ustanovení zákona je zřejmé, že daňové přiznání mohou podat oba manželé s tím, že příjem z prodeje nemovité věci do daňového přiznání uvede jeden z manželů a příjmy z titulu darování druhý z manželů, pokud se tak rozhodnou.
Dar s příkazem
Občanský zákoník v § 2064 stanoví, že bylo-li darováno s příkazem, může dárce požadovat splnění příkazu, jen pokud již sám plnil. V praxi se vyskytují případy, kdy je darována věc s tím, že obdarovaný převezme určitou povinnost vůči oprávněné osobě.
Z hlediska daně z příjmů jde o darování věci s tím, že hodnota daru se snižuje o částku, kterou je obdarovaný povinen plnit oprávněné osobě. Na straně oprávněné osoby jde o nabytí majetkového práva, které oprávněná osoba obdržela bezúplatně od původního vlastníka věci.
PŘÍKLAD 26
Rodiče darovali svému synovi dům, jehož odhadní cena činila 4 000 000 Kč. Na této nemovité věci bylo již v loňském roce zřízeno věcné břemeno doživotního užívání bytu pro prarodiče, tj. služebnost. V darovací smlouvě byla synovi uložena povinnost vyplatit sestře 2 000 000 Kč. Otázkou je, jaké daňové dopady bude mít realizace této transakce na dotčené osoby.
Postup
V případě darování nemovité věci, na které vázne služebnost spočívající v doživotním užívání nemovité věci oprávněnou osobou, tj. prarodiči, se současným převzetím povinnosti výplaty finanční částky oprávněné osobě, tj. sestře, převádí dárce jako převodce na nabyvatele - syna - vlastnické právo k této věci v neúplné podobě a obdarovaný nabývá nemovitou věc zatíženou ve prospěch oprávněných (prarodičů a sestry).
U obdarovaného syna se jedná o bezúplatný příjem osvobozený od daně z příjmů fyzických osob podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona, jde o dar od rodičů.
U sestry je nabytí majetkového práva (na výplatu 2 000 000 Kč) od původního vlastníka nemovité věci, tj. rodičů, bezúplatným příjmem, na který se rovněž vztahuje osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona. Jde o dar od rodičů.
PŘÍKLAD 27
Poplatník daroval příteli dům, jehož odhadní cena činila 3 000 000 Kč s tím, že v darovací smlouvě byla příteli uložena povinnost vyplatit poplatníkově matce 1 500 000 Kč. Otázkou je, jaké daňové dopady bude mít realizace této transakce na dotčené osoby.
Postup
V případě darování nemovité věci se současným převzetím povinnosti výplaty finanční částky oprávněné osobě, tj. matce dárce, převádí dárce jako převodce na nabyvatele - přítele - vlastnické právo k této věci v neúplné podobě a obdarovaný nabývá nemovitou věc zatíženou ve prospěch oprávněné (matky dárce).
U obdarovaného přítele se jedná o bezúplatný příjem, který není od daně z příjmů fyzických osob osvobozený. Jde o nepeněžní příjem, který je třeba ocenit podle zákona č. 151/1997 Sb. a oceňovací vyhlášky. Uvedený příjem se následně sníží o 1 500 000 Kč a tuto sumu je obdarovaný povinen vyplatit oprávněné osobě.
Na straně matky dárce je nabytí majetkového práva (na výplatu 1 500 000 Kč) od původního vlastníka nemovité věci, tj. od syna, bezúplatným příjmem, na který se vztahuje osvobození od daně z příjmů fyzických osob podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 zákona. Jde o dar syna matce.
Vzájemné dary
Zákon o daních z příjmů v § 21c odst. 2 stanoví, že bylo-li ujednáno, že bude také dárce
navzájem obdarován
, jedná se pro účely daní z příjmů o koupi nebo směnu, a to i vzhledem k tomu, že hodnota plnění jedné strany převyšuje hodnotu plnění druhé strany.
Ustanovení navazuje na úpravu vzájemného darování v § 2061 občanského zákoníku. Ten stanoví, že bylo-li ujednáno, že bude také dárce navzájem obdarován, jedná se o darování
jen
vzhledem k tomu, oč hodnota plnění jedné strany převyšuje hodnotu plnění druhé strany. Část plnění, jehož hodnota nepřevyšuje hodnotu plnění druhé strany, je tak považována za smlouvu kupní nebo směnnou, ve zbytku se jedná o dar.
Zákon o daních z příjmů považuje vzájemné darování za smlouvu kupní (v případě, že jeden z dárců daruje peněžní prostředky) nebo směnnou, a to i vzhledem k tomu, oč hodnota plnění převyšuje hodnotu plnění druhé strany, tedy v plné výši.
PŘÍKLAD 28
Dva vlastníci pozemků nabytých koupí v loňském roce si tyto pozemky navzájem darovali. Otázkou je, jak se bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
V daném případě se z hlediska daně z příjmů jedná o směnu pozemků v souladu s § 21c odst. 2 zákona. Příjmem každého z poplatníků bude cena pozemku směnou získaného, daňovým výdajem bude doložená pořizovací cena pozemku vlastního. Cena pozemku směnou získaného se jako nepeněžní příjem ocení podle oceňovacího předpisu ke dni darování, tj. podle zákona č. 151/1997 Sb. a oceňovací vyhlášky.
To platí za podmínky, že se nejedná o příjem od daně osvobozený v souladu s § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů, tedy že k darování, resp. ke směně pozemků, dochází do 5 let od jejich koupě.
PŘÍKLAD 29
Dva vlastníci pozemků nabytých koupí před 5 lety si tyto pozemky navzájem darovali. Otázkou je, jak se bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
V daném případě se z hlediska daně z příjmů jedná o směnu pozemků v souladu s § 21c odst. 2 zákona. Vzhledem ke skutečnosti, že poplatníci vlastní tyto pozemky, tj. nemovité věci, více než 5 let, jedná o příjem od daně osvobozený v souladu s § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů.
PŘÍKLAD 30
Otec s dcerou uzavřeli darovací smlouvu. Otec jako vlastník pozemku nabytého koupí v loňském roce tento pozemek daroval dceři s tím, že dcera mu darovala 300 000 Kč. Otázkou je, jak se bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
V daném případě se z hlediska daně z příjmů jedná o prodej pozemku v souladu s § 21c odst. 2 zákona. Příjmem otce bude 300 000 Kč, daňovým výdajem bude pořizovací cena pozemku. Dcera z této transakce nebude mít žádný příjem (z hlediska daně z příjmů kupuje pozemek). Daňový výdaj ve výši 300 000 Kč bude moci dcera uplatnit, pokud do 5 let pozemek prodá. Poté bude příjem z prodeje pozemku na straně dcery příjmem podle § 10 zákona s tím, že jako daňový výdaj bude moci uplatnit pořizovací cenu, tj. částku 300 000 Kč.
Odvolání daru
Podle § 2068 a násl. občanského zákoníku může dárce žádat po obdarovaném vrácení daru
pro nouzi
způsobem, že je buď dar vydán zpět dárci, nebo mu obdarovaný zaplatí jeho obvyklou cenu. Obdarovaný pak v případě vrácení daru pro nouzi dárce může podat dodatečné daňové přiznání na nižší daňovou povinnost bez ohledu na obecný běh lhůty pro stanovení daně.
Došlo-li by však k odvolání daru
pro nevděk
v souladu s § 2072 a násl. občanského zákoníku, obdarovaný může podat dodatečné daňové přiznání na daňovou povinnost nižší jen do zákonem stanovené lhůty 3 let.
Počínaje rokem 2014 zákon o daních z příjmů v § 38u stanoví, že dodatečné daňové tvrzení na daňovou povinnost nižší z důvodu
odvolání daru pro nouzi
se podává do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl dar vydán zpět, nebo byla zaplacena jeho obvyklá cena. Daň lze stanovit do konce roku následujícího po roce, ve kterém bylo dodatečné daňové tvrzení podáno, bez ohledu na to, zda již uplynula lhůta pro stanovení daně.
Jedná-li se o poplatníka s příjmy ze samostatné činnosti, který obdržel dar v souvislosti s touto činností, zákon v § 23 odst. 3 písm. c) bod 7 stanoví, že výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji lze snížit o hodnotu odvolaného daru, a to u hmotného majetku nejvýše o zůstatkovou cenu, u ostatního majetku o částku zachycenou v účetnictví, pokud o ní není účtováno v nákladech (výdajích); základ daně lze snížit, pokud příjem obdarovaného z daru nebyl od daně osvobozen.
Jednalo-li se například o dar podnikateli v souvislosti s jeho činností, byl tento bezúplatný příjem příjmem podle § 7 zákona. Podle § 2068 a násl. občanského zákoníku může dárce odvolat dar a žádat po obdarovaném jeho vrácení. V takovém případě může obdarovaný podnikatel snížit výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji o hodnotu odvolaného daru (pokud již základ daně nebyl snížen). Bude-li se jednat o hmotný majetek, může obdarovaný snížit výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji o zůstatkovou cenu. Při splnění zákonné podmínky bude za daňově uznatelný náklad považováno i zaplacení obvyklé ceny daru v penězích.
PŘÍKLAD 31
Poplatník obdržel v roce 2015 darem budovu s pozemkem, a protože tento bezúplatný příjem nebyl od daně osvobozen, hodnotu daru uvedl do daňového přiznání jako příjem podle § 10 zákona. V roce 2019 musí dar z důvodu nouze dárce vrátit. Otázkou je, jak bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
V roce 2019 podá poplatník dodatečné daňové přiznání za rok 2015 na daňovou povinnost nižší a požádá správce daně o vrácení přeplatku.
PŘÍKLAD 32
Poplatník obdržel v roce 2015 nepeněžní dar ve výši 200 000 Kč, a protože tento bezúplatný příjem nebyl od daně osvobozen, hodnotu daru uvedl do daňového přiznání jako příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona. Přijatý dar prokazatelně zhodnotil o 30 000 Kč. V roce 2019 musí dar z důvodu nouze dárce vrátit s tím, že dárce mu částku 30 000 Kč zaplatí. Otázkou je, jak bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
V roce 2019 podá obdarovaný poplatník dodatečné daňové přiznání za rok 2015, základ daně sníží o 200 000 Kč a požádá správce daně o vrácení přeplatku. Částku 30 000 Kč, o kterou dar zhodnotil a kterou mu dárce uhradil, do základu daně v souladu s § 23 odst. 4 písm. e) zákona uvádět nebude. Jde o příjmy související s výdaji, které nebyly uplatněny jako výdaje daňové.
PŘÍKLAD 33
Poplatník obdržel v roce 2015 nepeněžní dar ve výši 200 000 Kč, a protože tento bezúplatný příjem nebyl od daně osvobozen, hodnotu daru uvedl do daňového přiznání jako příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona. V roce 2020 musí na základě soudního rozhodnutí dar z důvodu nevděku k dárci vrátit. Otázkou je, jak bude postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
V roce 2020 již obdarovaný poplatník dodatečné daňové přiznání za rok 2015 podat nemůže, protože uplynula lhůta, po kterou lze podat dodatečné daňové přiznání za rok 2015.
Darování pro případ smrti
Ustanovení § 2063 občanského zákoníku, darování pro případ smrti, stanoví, že darování závislé na podmínce, že obdarovaný dárce přežije, se posuzuje zpravidla jako
odkaz
. Podle ustanovení o
darování se řídí, přijme-li obdarovaný dar a vzdá-li se dárce výslovně práva dar odvolat a vydá o tom obdarovanému listinu.
Darování závislé na podmínce, že obdarovaný dárce přežije, se považuje za
odkaz, pokud se dárce nevzdal práva dar odvolat
.
Ustanovení § 1594 - zřízení odkazu - stanoví, že odkaz zůstavitel zřídí tak, že v pořízení pro případ smrti nařídí určité osobě, aby odkazovníku vydala předmět odkazu. Odkazovníkem může být jen osoba způsobilá dědit. Povolá-li zůstavitel dědice s určením, že ten určitou věc dědit nemá, považuje se to za zřízení odkazu zákonným dědicům.
Na základě výše uvedeného je zřejmé, že pokud obdarovaný dar nepřijal a dárce se nevzdal práva dar odvolat a nevydal obdarovanému listinu, že se vzdává práva dar odvolat, považuje se darování za odkaz. Z hlediska daně z příjmů je příjem z odkazu od daně osvobozen v souladu s § 4a písm. a) zákona o daních z příjmů.
V případě, že obdarovaný dar přijal a dárce se vzdal práva dar odvolat s tím, že by o této skutečnosti vydal obdarovanému listinu, postupuje se podle ustanovení o darování. Z hlediska daně z příjmů může jít o příjem podle § 6, 7 nebo 10 zákona s tím, že uvedený příjem by mohl být od daně z příjmů osvobozen, pokud by byly naplněny podmínky § 10 odst. 3 písm. c) zákona.
Příjem z titulu dědění a odkazu
Občanský zákoník v § 1475 a násl. stanoví mimo jiné, že dědické právo je právo na pozůstalost nebo na poměrný podíl z ní. Komu náleží dědické právo, je dědic, a pozůstalost ve vztahu k dědici je dědictvím. Dědí se na základě dědické smlouvy (§ 1582 a násl. občanského zákoníku), ze závěti (§ 1494 a násl. občanského zákoníku) nebo ze zákona (§ 1633 a násl. občanského zákoníku). Tyto důvody mohou působit i vedle sebe. Pořízení pro případ smrti jsou závěť, dědická smlouva nebo dovětek.
Podle § 1479 občanského zákoníku
vzniká dědické právo
(tj. právo na pozůstalost nebo na poměrný podíl z ní) již
smrtí zůstavitele
, přičemž
nabytí dědictví musí být
podle § 1670, resp. § 1690 občanského zákoníku
potvrzeno soudem
. Soud potvrdí nabytí dědictví osobě, jejíž dědické právo bylo prokázáno.
Při dědění ze zákona nabývá dědic dědictví smrtí zůstavitele, při dědění ze závěti nebo podle dědické smlouvy může být nabytí dědictví vázáno na splnění stanovené podmínky. Ustanovení o nabytí dědictví nestanovují, že se dědictví nabývá již zůstavitelovou smrtí, tak jak občanský zákoník stanovil do konce roku 2013, dědic může nabýt pozůstalost i později.
Příjmy z titulu nabytí dědictví nebo odkazu jsou předmětem daně z příjmů. Jde o příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona, tj. o bezúplatný příjem.
Osvobození zděděného příjmu od daně
Z hlediska daně z příjmů fyzických osob jsou, počínaje rokem 2014, veškeré příjmy nabyté z titulu dědictví nebo odkazu od daně z příjmů osvobozeny. Zákon o daních z příjmů v § 4a písm. a) stanoví, že od daně z příjmů se osvobozuje bezúplatný příjem z nabytí dědictví nebo odkazu.
Dále zákon v § 4a písm. b) stanoví, že od daně z příjmů fyzických osob je osvobozen bezúplatný příjem obmyšleného z majetku, který:
1.
byl do svěřenského fondu vyčleněn pořízením pro případ smrti nebo
2.
zvýšil majetek svěřenského fondu pořízením pro případ smrti.
PŘÍKLAD 34
V letošním roce zemřel otec, dědicem je syn, který má příjmy ze závislé činnosti. Otázkou je, jak se bude zděděný majetek na straně syna zdaňovat, tj. zdali bude muset podat daňové přiznání, kam uvede jak příjmy ze závislé činnosti, tak příjmy z dědictví.
Postup
Příjmy z dědění jsou předmětem daně z příjmů, jde o příjem podle § 10 odst. 1 písm. n) zákona s tím, že podle § 4a písm. a) zákona jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny. Vzhledem k tomu, že jde o příjem od daně osvobozený, dědic tento příjem do daňového přiznání uvádět nebude.
Zdědil-li poplatník majetek, jehož ocenění bude vyšší než 5 000 000 Kč, vztahuje se na něho oznamovací povinnost ohledně nabytí nemovité věci v souladu s § 38v zákona.
PŘÍKLAD 35
Zemřel podnikatel, který měl v obchodním majetku osobní automobil. Automobil zdědila dcera, která tento automobil nevložila do svého obchodního majetku a hodlá ho hned po ukončení řízení o pozůstalosti prodat. Otázkou je, o jaký příjem z prodeje zděděného automobilu se bude jednat.
Postup
Příjem z titulu zděděného automobilu je na straně dcery od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 4a písm. a) zákona.
Pokud dcera-dědička nevloží zděděný automobil do svého obchodního majetku s tím, že by při prodeji nebyla splněna zákonná jednoroční lhůta od nabytí, tj. ode dne úmrtí otce, byl by příjem z prodeje předmětného automobilu na straně dcery příjmem podle § 10 zákona. Jako daňový výdaj by mohla dcera uplatnit cenu automobilu určenou podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku ke dni nabytí, tj. ke dni úmrtí zůstavitele, v souladu s § 10 odst. 5 zákona.
PŘÍKLAD 36
Zemřel podnikatel, který měl v obchodním majetku zásoby zboží v ceně 8 000 Kč. Zásoby do doby ukončení řízení o pozůstalosti nebyly prodány. Tyto zásoby zdědil syn, který je následně prodal. Otázkou je, o jaký příjem z prodeje zděděných zásob se jedná.
Postup
Příjem z titulu zděděných zásob je na straně syna od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 4a písm. a) zákona.
Pokud syn-dědic nevložil zděděné zásoby do svého obchodního majetku, bude na straně syna příjem z jejich prodeje od daně osvobozen podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona.
PŘÍKLAD 37
V letošním roce zemřel podnikatel, který měl v obchodním majetku od roku 1993 nemovitou věc získanou v rámci
restituce
, tedy nemovitou věc, která nebyla ve společném jmění manželů. Nemovitou věc zdědila manželka, která ji nevložila do svého obchodního majetku (manželka nepodniká) a hodlá ji hned po ukončení řízení o pozůstalosti prodat. Otázkou je, o jaký příjem z prodeje nemovité věci se jedná.
Postup
Příjem z titulu zděděné věci je na straně manželky od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 4a písm. a) zákona. Převýší-li hodnota zděděné nemovité věci 5 000 000 Kč, vztahuje se na dědičku oznamovací povinnost v souladu s § 38v zákona.
Pokud manželka-dědička nevložila zděděnou nemovitou věc do svého obchodního majetku, bude při prodeji splněna zákonná pětiletá lhůta podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona a příjem z prodeje předmětné nemovité věci bude na straně manželky od daně z příjmů osvobozen.
Zděděné podíly na obchodní korporaci
Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) (dále jen "zákon o obchodních korporacích"), v § 42 stanoví, že smrtí nebo zánikem společníka přechází jeho podíl v obchodní korporaci na dědice nebo právního nástupce, ledaže společenská smlouva přechod zakáže nebo omezí. Zákaz nebo omezení přechodu podílu v akciové společnosti a v bytovém družstvu se zakazuje.
Jedná-li se o přechod družstevního podílu v bytovém družstvu, § 737 zákona o obchodních korporacích stanoví, že na dědice družstevního podílu přechází nájem družstevního bytu nebo právo na uzavření smlouvy o nájmu, včetně práv a povinností s tím spojených. Družstevní podíl, který byl ve společném jmění manželů, přechází na pozůstalého manžela; k tomu se přihlédne při vypořádání dědictví.
PŘÍKLAD 38
Zemřel společník společnosti s ručením omezeným, který měl za života nárok na vypořádací podíl s tím, že mu nebyl vyplacen. Otázkou je, jak postupovat z hlediska daně z příjmů při výplatě dědici.
Postup
Předmětem daně z příjmů jsou i zděděné podíly v obchodní korporaci. Zemřel-li společník obchodní společnosti, který měl za života nárok na vypořádací podíl s tím, že mu nebyl vyplacen, zdědí tento vypořádací podíl dědic. V souladu s § 38d odst. 1 zákona se vypořádací podíl zdaňuje při výplatě.
Na straně dědice bude příjem z vypořádacího podílu od daně osvobozen v souladu s § 4a písm. a) zákona.
Převýší-li hodnota zděděného vypořádacího podílu 5 000 000 Kč, vztahuje se na dědice oznamovací povinnost v souladu s § 38v zákona.
PŘÍKLAD 39
Zemřel společník společnosti s ručením omezeným, který měl za života nárok na podíl na zisku s tím, že mu nebyl vyplacen. Otázkou je, jak postupovat z hlediska daně z příjmů.
Postup
Zemře-li společník obchodní společnosti, který měl za života nárok na podíl na zisku s tím, že mu nebyl vyplacen, zdědí tento podíl na zisku dědic. V případě podílu na zisku, je třeba pamatovat, že § 38d odst. 2 zákona o daních z příjmů stanoví mimo jiné, že u příjmů plynoucích z podílů na zisku je plátce daně povinen srazit daň při jejich výplatě, nejpozději však do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž valná hromada nebo členská schůze schválila řádnou nebo mimořádnou účetní závěrku a rozhodla o rozdělení zisku.
Z hlediska daně z příjmů bude rozhodující, kdy skončí řízení o pozůstalosti. Skončí-li řízení o pozůstalosti po třech měsících následujícího po měsíci, v němž valná hromada nebo členská schůze schválila řádnou nebo mimořádnou účetní závěrku a rozhodla o rozdělení zisku, musí obchodní společnost z podílu na zisku srazit daň srážkou podle § 36 zákona ve výši 15 %. V daném případě se postupuje podle § 239a daňového řádu, tj. nastupuje
právní fikce
, že poplatník žije. Poté bude podíl na zisku vyplacen dědici s tím, že na jeho straně je již tento příjem z podílu na zisku od daně osvobozen v souladu s § 4a písm. a) zákona.
Převýší-li hodnota zděděného podílu na zisku 5 000 000 Kč, vztahuje se na dědice oznamovací povinnost v souladu s § 38v zákona.
PŘÍKLAD 40
Po ukončení dědického řízení zdědila dcera členská práva k bytovému družstvu s tím, že musí vyplatit bratra. Otázkou je, jak se bude postupovat z hlediska daně z příjmů na straně sourozenců.
Postup
V daném případě jde o dědění s příkazem (§ 1569 a násl. občanského zákoníku), na straně dcery i syna jde o příjem od daně osvobozený v souladu s § 4a písm. a) zákona.
Svěřenský fond
Svěřenský fond se v souladu s § 1448 a násl. občanského zákoníku vytváří mimo jiné i vyčleněním majetku z vlastnictví zakladatele pořízením pro případ smrti, tj. závětí, dědickou smlouvou nebo dovětkem, a svěřenský správce se zaváže tento majetek držet a spravovat.
Příjem obmyšleného
z majetku svěřenského fondu
je příjmem podle § 10 odst. 1 písm. m) zákona, který poplatník uvede do daňového přiznání, pokud daný příjem není od daně z příjmů osvobozen. Bude-li se jednat o majetek, který byl do svěřenského fondu vyčleněn pořízením pro případ smrti nebo zvýšil majetek svěřenského fondu pořízením pro případ smrti, bude tento příjem na straně obmyšleného od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 4a písm. b) zákona. V tomto případě poplatník osvobozený příjem do daňového přiznání uvádět nebude.
PŘÍKLAD 41
Po zániku svěřenského fondu byla obmyšlené, kterou je vnučka zakladatele fondu, vydána budova s pozemkem, kterou zakladatel do svěřenského fondu vyčlenil pořízením pro případ smrti, tj. závětí. Otázkou je, o jaký příjem se bude na straně obmyšlené jednat.
Postup
Na straně obmyšlené se bude jednat o příjem podle § 10 odst. 1 písm. m) zákona o daních z příjmů. Tento příjem bude na straně obmyšlené od daně osvobozen podle § 4a písm. b) zákona o daních z příjmů.
Převýší-li ocenění tohoto majetku 5 000 000 Kč, vztahuje se na obmyšlenou oznamovací povinnost v souladu s § 38v zákona.
PŘÍKLAD 42
Po zániku svěřenského fondu byla obmyšlenému, kterým je kamarád zakladatele fondu, vydán pozemek, který zakladatel do svěřenského fondu vyčlenil pořízením pro případ smrti, tj. závětí. Otázkou je, o jaký příjem se bude na straně obmyšleného jednat.
Postup
Na straně obmyšleného se bude jednat o příjem podle § 10 odst. 1 písm. m) zákona o daních z příjmů. Tento příjem bude na straně obmyšleného od daně osvobozen podle § 4a písm. b) zákona o daních z příjmů.
Převýší-li ocenění tohoto pozemku 5 000 000 Kč, vztahuje se na obmyšleného oznamovací povinnost v souladu s § 38v zákona.
PŘÍKLAD 43
Svěřenský fond zřídil dědeček ve prospěch obmyšlené, kterou je jeho vnučka s tím, že vyčlenil pronajímaný bytový dům s pozemkem pořízením pro případ smrti, tj. závětí. V letošním roce dědeček zemřel, správce svěřenského fondu bude obmyšlené po dobu studia vyplácet měsíčně 4 000 Kč. Otázkou je, zda bude měsíční příjem 4 000 Kč na straně vnučky od daně osvobozen, když jde v podstatě o dar od dědečka, tj. příbuzného v linii přímé.
Postup
Měsíční příjem 4 000 Kč na straně vnučky od daně osvobozen nebude. Na straně obmyšlené se bude jednat o příjem z kapitálového majetku podle § 8 odst. 1 písm. i) zákona o daních z příjmů, tj. o plnění ze zisku svěřenského fondu po zdanění. Tento příjem bude na straně obmyšlené zdaněn srážkou ve výši 15 % podle § 36 odst. 2 písm. a) zákona.
Po zániku svěřenského fondu bude vnučce vydán bytový dům s pozemkem s tím, že tento nepeněžní příjem bude již na straně obmyšlené, tj. vnučky, od daně z příjmů osvobozen v souladu s § 4 a písm. b) zákona.
Dědická smlouva
Ustanovení § 1582 a násl. občanského zákoníku stanoví mimo jiné, že dědickou smlouvou povolává zůstavitel druhou smluvní stranu nebo třetí osobu za dědice nebo odkazovníka a druhá strana to přijímá. Dědická smlouva vyžaduje formu veřejné listiny. Dědickou smlouvu nelze pořídit o celé pozůstalosti. Čtvrtina pozůstalosti musí zůstat volná, aby o ní zůstavitel mohl pořídit podle své zvlášť projevené vůle. Chce-li zůstavitel zanechat smluvnímu dědici i tuto čtvrtinu, může tak učinit závětí. Ustanovení § 1589 občanského zákoníku stanoví, že dohodnou-li se strany, že
zůstavitel převede na smluvního dědice majetek již za svého života
, může být tento majetek sepsán ve formě veřejné listiny. V takovém případě, nepřevede-li zůstavitel všechen svůj majetek, anebo získá-li po převodu další majetek, se dědická smlouva vztahuje jen na majetek takto sepsaný, ledaže bylo ujednáno něco jiného. Uskutečnilo-li se odevzdání ještě za života, přecházejí práva a povinnosti z dědické smlouvy na dědice smluvního dědice, ledaže bylo ujednáno něco jiného.
PŘÍKLAD 44
Otec má v úmyslu uzavřít dědickou smlouvu a odevzdání části majetku před smrtí ve smyslu § 1582 a násl. občanského zákoníku se smluvními dědici, tj. se svými dvěma dětmi. Na základě této dědické smlouvy otec jako zůstavitel převede již za svého života (ihned po podepsání smlouvy) podle § 1589 občanského zákoníku na smluvní dědice pozemky s tím, že výlučné vlastnictví k těmto nemovitým věcem přechází na smluvní dědice vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí, a to dnem právního účinku vkladu. Otázkou je, zda i v takovém případě platí pro smluvní dědice, kteří mají v úmyslu pozemky obratem prodat, osvobození podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů, resp. zda i v takovém případě se časový test - doba 5 let zkracuje o dobu, po kterou byly tyto nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem.
Postup
Bezúplatný převod majetku na smluvního dědice za života zůstavitele není děděním, ale darem. Osvobození příjmu podle § 4 odst. 1 písm. b) zákona o daních z příjmů, které stanoví mimo jiné, že doba 5 let se zkracuje o dobu, po kterou byly nemovité věci prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele v případě, že jde o prodej nemovitých věcí nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem, použít pro tento případ nelze. Od nabytí daru obdarovaným dětem poběží 5letý časový test pro osvobození příjmu z prodeje předmětného pozemku.