Návrh další novely zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní

Vydáno: 12 minut čtení

V Poslanecké sněmovně Parlamentu je vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 164/2013 Sb. , o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (sněmovní tisk č. 999). O poslední novele zákona č. 164/2013 Sb. , provedené zákonem č. 92/2017 Sb. , s účinností od 1. 4. 2017, jsme informovali v DHK č. 9/2017 na straně 25 až 28.

Návrh další novely zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní
das
Podle důvodové zprávy k návrhu novely zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní (sněmovní tisk č. 999) je návrh předkládán především v návaznosti na nutnost transpozice směrnice Rady (EU) 2016/881 ze dne 3. června 2016. Transpoziční předpis měl nabýt platnosti nejpozději 4. června 2017 a účinnosti 5. června 2017. Pokud by Česká republika novelu směrnice řádně a včas neimplementovala, nedostála by svým závazkům vůči Evropské unii se všemi důsledky s tím spojenými.
Tato směrnice podle důvodové zprávy pozměňuje a doplňuje směrnici DAC, která je transponována zákonem o mezinárodní spolupráci při správě daní. Navrženou novelou zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní se doplňuje nový oddíl zákona, kterým se zavádí povinná automatická výměna zpráv podle zemí. Součástí takové novely musí být i samotná úprava zpráv podle zemí, včetně všech práv a povinností soukromoprávních subjektů, které se k nim v souladu s DAC IV vztahují.
Navržená právní úprava posílí mechanismy výměny informací a napomůže k nezbytnému zvýšení transparentnosti v oblasti správy daní. Daňové správy potřebují komplexní a
relevantní
informace o nadnárodních skupinách podniků, pokud jde o jejich strukturu, politiky stanovování převodních cen a interní transakce v rámci Evropské unie i mimo ni. Tyto informace jim umožní reagovat na škodlivé daňové praktiky odpovídajícím posouzením rizik a správně zacílenými daňovými audity. Pomohou daňové správě určit, zda se entity dopustily jednání, v jehož důsledku se uměle přesouvají podstatné částky příjmů do daňově zvýhodněných prostředí. Získané informace mohou po svém vyhodnocení představovat i důležitý podnět k efektivní změně právních předpisů.
Zvýšená transparentnost vůči orgánům Finanční správy České republiky by měla mít za následek, že nadnárodní skupiny podniků budou motivovány k tomu, aby zanechaly škodlivého jednání a platily svůj spravedlivý podíl daní v zemi, kde dosahují svých zisků. Posílení transparentnosti pro nadnárodní skupiny podniků je proto podstatnou součástí řešení problému eroze základu daně a umělého přesouvání zisků. Za tímto účelem je třeba posílit stávající nástroje a mechanismy kontroly plnění daňových povinností novým institutem, a sice zprávami podle zemí a jejich automatickou výměnou mezi daňovými správami.
Podle důvodové zprávy jsou adresáty navrhované právní úpravy české členské entity nadnárodních skupin podniků. Za nadnárodní skupinu podniků se pro účely tohoto zákona považuje skupina právnických osob nebo jednotek bez právní osobnosti, které vyvíjejí činnost v různých státech nebo jurisdikcích a které jsou propojeny takovým způsobem, že musí podle účetních předpisů sestavovat za tuto skupinu konsolidovanou účetní závěrku (nebo by ji musely sestavovat, kdyby akcie nebo obdobné cenné papíry představující podíl v některé z těchto osob nebo jednotek byly obchodovány na regulovaném trhu).
Pro tyto právnické osoby nebo jednotky bez právní osobnosti používá směrnice DAC IV pojem „podnik“ (enterprise), který je ale odlišný od pojmu podnik, jak jej pojímá evropské soutěžní právo (undertaking) i od pojmů „podnik“ podle již zrušeného zákona č. 513/1991 Sb., obchodního zákoníku, resp. „závod“ podle zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Podnikem se podle směrnice DAC IV rozumí „jakákoli forma podnikání vykonávaná právnickou osobou nebo jednotkou bez právní osobnosti“. S ohledem na to, že v českém právním řádu není jiný vhodný pojem, který by obsáhl definici podniku podle směrnice DAC IV, a s ohledem na to, že samo evropské právo nepoužívá pojem „podnik“ jednotně, byl tento pojem použit i v názvu nadnárodních skupin podniků.
Směrnice, na rozdíl od návrhu zákona, označuje nadnárodní skupiny podniků pojmem „skupiny nadnárodních podniků“. To však vychází z nepřesného překladu pojmu „multi-national enterprise’s groups“, protože nadnárodní povahu mají tyto skupiny a nikoliv jejich jednotlivé členské jednotky. S ohledem na zamezení možnému významovému posunu také nebyly použity pojmy jako nadnárodní či mezinárodní
holding
nebo
konsorcium
.
Základními jednotkami nadnárodních skupin podniků nejsou podle směrnice podniky, ale samostatné podnikatelské jednotky a dále jejich samostatné stálé provozovny v cizích státech, resp. ty části samostatných podnikatelských jednotek, které ve stálé provozovně vyvíjejí činnost, praví se dále v důvodové zprávě.
V návrhu novely v části první hlavě III dílu 2 se za oddíl 4 vkládá nový oddíl 5, který včetně nadpisu zní:
 
Automatická výměna informací oznamovaných nadnárodními skupinami podniků
§ 13za - Úvodní ustanovení
Při automatické výměně informací oznamovaných nadnárodními skupinami podniků se poskytují zprávy podle zemí obsahující některé souhrnné informace o nadnárodní skupině podniků a informace o jednotlivých členských entitách této skupiny, které správci daně poskytly české členské entity této skupiny.
§ 13zb - Stát vyměňující zprávy podle zemí
(1) Státem vyměňujícím zprávy podle zemí se rozumí
a)
jiný členský stát nebo
b)
smluvní stát, jehož příslušný orgán podepsal stejně jako příslušný orgán České republiky dokument k provedení mezinárodní smlouvy týkající se automatické výměny informací oznamovaných nadnárodními skupinami podniků, pokud je zajištěno splnění podmínek, které tento dokument pro výměnu mezi Českou republikou a tímto státem uvádí.
(2) Ministerstvo zveřejní ve Finančním zpravodaji seznam států podle odstavce 1 písm. b).
§ 13zc - Skupina podniků, její konsolidovaná účetní závěrka a vykazované účetní období
(1) Skupinu podniků tvoří právnické osoby nebo jednotky bez právní osobnosti, za které
a)
je povinně sestavována konsolidovaná účetní závěrka skupiny podniků, nebo
b)
by se konsolidovaná účetní závěrka skupiny podniků povinně sestavovala, pokud by byly akcie nebo obdobné cenné papíry představující podíl v některé z těchto právnických osob nebo jednotek bez právní osobnosti obchodovány na regulovaném trhu včetně obdobného trhu v zahraničí.
(2) Konsolidovanou účetní závěrkou skupiny podniků se rozumí konsolidovaná účetní závěrka sestavená podle účetních předpisů nebo zásad obecně uplatňovaných ve státě nebo jurisdikci, ve kterých podléhá zdanění z důvodu svého sídla nebo místa vedení nejvyšší mateřská entita této skupiny.
(3) Vykazovaným účetním obdobím se rozumí účetní období, za které se sestavuje konsolidovaná účetní závěrka skupiny podniků podle odstavce 2, nebo za které by se podle odstavce 1 písm. b) povinně sestavovala.
§ 13zd - Nadnárodní skupina podniků
(1) Nadnárodní skupinou podniků se rozumí skupina podniků zahrnující
a)
právnické osoby nebo jednotky bez právní osobnosti, které podléhají zdanění z důvodu svého sídla nebo místa vedení v různých státech nebo jurisdikcích, nebo
b)
právnickou osobu nebo jednotku bez právní osobnosti, které vedle zdanění z důvodu svého sídla nebo místa vedení podléhají zdanění také ve vztahu k činnosti prováděné prostřednictvím stálé provozovny v odlišném státě nebo jurisdikci.
(2) Skupina podniků není ve vykazovaném účetním období nadnárodní skupinou podniků podle odstavce 1, pokud jsou její celkové konsolidované výnosy uvedené v konsolidované účetní závěrce této skupiny za vykazované účetní období bezprostředně předcházející tomuto vykazovanému účetnímu období nižší než 750 000 000 EUR nebo odpovídající částka v měně, ve které je sestavena tato závěrka, přepočtená podle průměru směnných kurzů zveřejněných Evropskou centrální bankou za leden 2015.
§ 13ze - Členská entita
(1) Členskou entitou nadnárodní skupiny podniků se rozumí samostatná účetní jednotka, která je
a)
zahrnutá v konsolidované účetní závěrce této skupiny, nebo by v ní byla zahrnuta, pokud by akcie nebo obdobné cenné papíry představující podíl v této jednotce byly obchodovány na regulovaném trhu včetně obdobného trhu v zahraničí, nebo
b)
z důvodu své velikosti nebo významnosti z konsolidované účetní závěrky této skupiny vyloučena.
(2) Členskou entitou nadnárodní skupiny podniků ze státu nebo
jurisdikce
se rozumí členská entita této skupiny, která podléhá v tomto státě nebo jurisdikci zdanění z důvodu svého sídla nebo místa vedení.
(3) Evropskou členskou entitou nadnárodní skupiny podniků se rozumí členská entita této skupiny z členského státu Evropské unie.
(4) Českou členskou entitou nadnárodní skupiny podniků se rozumí členská entita této skupiny z České republiky.
§ 13zf - Postavení české členské entity
Česká členská entita nadnárodní skupiny podniků má pro účely tohoto zákona postavení daňového subjektu.
§ 13zg - Nejvyšší mateřská entita, zastupující mateřská entita a zastupující evropská entita
(1) Nejvyšší mateřskou entitou nadnárodní skupiny podniků se rozumí členská entita této skupiny, pokud
a)
se přímo nebo nepřímo podílí na kapitálu nebo hlasovacích právech jiné členské entity dané skupiny v míře dostačující k tomu, že
1.
je povinna sestavit konsolidovanou účetní závěrku skupiny, nebo
2.
by ji musela sestavit, pokud by byly její akcie nebo obdobné cenné papíry obchodovány na regulovaném trhu, včetně obdobného trhu v zahraničí, v jejím státě nebo jurisdikci, a
b)
žádná jiná členská entita této skupiny se přímo ani nepřímo nepodílí na kapitálu nebo hlasovacích právech této entity v takové míře jako podle písmene a).
(2) Zastupující mateřskou entitou nadnárodní skupiny podniků se rozumí členská entita této skupiny, kterou jakákoli členská entita této skupiny ohlásila jako jediného zástupce nejvyšší mateřské entity této skupiny, který v souladu s rozhodnutím této skupiny podá za tuto skupinu zprávu podle zemí.
(3) Zastupující evropskou entitou nadnárodní skupiny podniků se rozumí evropská členská entita této skupiny, kterou jakákoli evropská členská entita této skupiny ohlásila jako evropskou členskou entitu této skupiny, která jako jediná v souladu s rozhodnutím této skupiny podá zprávu podle zemí za tuto skupinu za všechny evropské členské entity této skupiny.
(4) Zastupující entitou nadnárodní skupiny podniků se rozumí zastupující mateřská entita této skupiny a zastupující evropská entita této skupiny.
§ 13zh - Systémové selhání státu vyměňujícího zprávy podle zemí
(1) Systémovým selháním státu vyměňujícího zprávy podle zemí se rozumí stav, kdy
a)
tento stát pozastavil automatickou výměnu informací oznamovaných nadnárodními skupinami podniků z jiných důvodů, než které uvádí dokument provádějící mezinárodní smlouvu, který se týká automatické výměny informací oznamovaných nadnárodními skupinami podniků, podepsaný příslušnými orgány, nebo
b)
tento stát jiným způsobem trvale neplní závazek automaticky poskytovat zprávy podle zemí za nadnárodní skupiny podniků, do kterých patří české členské entity.
(2) Ministerstvo zveřejní ve Finančním zpravodaji, že došlo k systémovému selhání státu vyměňujícího zprávy podle zemí nebo že tento stav pominul.
§ 13zi - Zpráva podle zemí
(1) Zpráva podle zemí za nadnárodní skupinu podniků obsahuje
a)
souhrnné informace o této skupině ve vztahu ke každému státu nebo jurisdikci v tomto rozsahu:
1.
výnosy s výjimkou plateb mezi členskými subjekty skupiny, které jsou považovány za dividendy ve státě nebo jurisdikci, ze kterých je členská entita poskytující platbu,
2.
výsledek hospodaření před zdaněním příjmů,
3.
zaplacená daň z příjmů,
4.
splatná daň z příjmů,
5.
základní
kapitál
,
6.
kumulovaný výsledek hospodaření,
7.
počet zaměstnanců,
8.
hodnota jiných hmotných aktiv než peněžních prostředků nebo peněžních ekvivalentů,
b)
informace o jednotlivých členských entitách této skupiny v tomto rozsahu:
1.
název entity,
2.
stát nebo
jurisdikce
, ze kterých je entita,
3.
stát nebo
jurisdikce
, podle jejichž práva byla entita založena, pokud se liší od státu nebo
jurisdikce
podle bodu 2, a
4.
povaha hlavního podnikání nebo jiné hlavní činnosti entity,
c)
zdroj údajů podle písmene a).
(2) Zpráva podle zemí za nadnárodní skupinu podniků se sestavuje za vykazované účetní období, člení se podle jednotlivých států nebo jurisdikcí a obsahuje označení měny, ve které jsou vyjádřeny částky uvedené ve zprávě; všechny částky se uvádějí ve stejné měně.
(3) Při sestavování zprávy podle zemí musí být použity údaje ze stejného zdroje. Použití odchylného zdroje údajů než v předcházejícím vykazovaném účetním období musí být ve zprávě odůvodněno.
(4) Pro účely sestavování zprávy podle zemí se za členskou entitu nadnárodní skupiny podniků považuje také část členské entity této skupiny, prostřednictvím které tato entita vykonává činnost ve stálé provozovně na území státu nebo
jurisdikce
, ve kterých tato entita nepodléhá zdanění z důvodu svého sídla nebo místa vedení, pokud tato entita sestavuje pro tuto svoji část samostatný finanční výkaz pro účely účetního výkaznictví, regulační účely, účely daňového výkaznictví nebo pro účely vnitřního řízení a kontroly.
(5) Ministerstvo stanoví vyhláškou vzor zprávy podle zemí a pokyny k jejímu vyplnění. Kompletní text návrhu novely na www.psp.cz. V době redakční uzávěrky byla novela v Poslanecké sněmovně ve druhém čtení.