Změna výpočtu superhrubé mzdy pro účely daně z příjmů

Vydáno: 16 minut čtení

Příspěvek mapuje aktuální situaci ve zdanění příjmů ze závislé činnosti a také vývoj pravidel výpočtu měsíčních záloh na daň ze mzdy, která je v současné době stanovena jako příjem zaměstnance zvýšený o výdaje jeho zaměstnavatele za povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění tohoto zaměstnance. Článek se v praktických příkladech věnuje konstrukci této tzv. superhrubé mzdy, kde došlo od ledna 2019 k poměrně komplikované změně konceptu.

Změna výpočtu superhrubé mzdy pro účely daně z příjmů
Ing.
Martin
Děrgel
 
Princip superhrubého zdanění mezd
Asi nikomu nezůstalo utajeno, že příjmy ze závislé činnosti
alias
mzdy zaměstnanci zpravidla neobdrží v celé sjednané (hrubé) výši, vedle sousta pojistného na sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnanci jim ze mzdy ukusuje také daň z příjmů ze závislé činnosti, jíž se slangově a historicky říká „daň ze mzdy“. S výjimkou zaměstnanců pracujících tzv. načerno a spíše okrajových typů příjmů nepodléhajících daním a pojištění, se proto nikdo nemůže těšit, že si za závislou činnost odnese domů tolik, kolik si vydělal – bude to obvykle o dost méně.
Poplatníkem „daně ze mzdy“ je zaměstnanec, který ekonomicky nese břemeno zdanění, daň totiž přímo sníží jeho příjem (mzdu). Pro snazší výběr a správu této daně však byli úkolem jejího výpočtu, sražení a odvodu správci daně „poctěni“ plátci těchto příjmů, tedy zaměstnavatelé v roli plátců daně. A tento jim svěřený „úřad“ rozhodně nemohou brát na lehkou váhu, protože za něj nesou přímou hmotnou odpovědnost a za porušení svých povinností správce daně potrestá právě plátce daně a nikoli poplatníka, ledaže by vědomě či nevědomě podváděl.
Z důvodu průběžného plnění veřejných rozpočtů
jsou příjmy ze závislé činnosti (mzdy) zdaňovány pravidelně každý měsíc
, protože roční interval mezi daňovými přiznáními by byl příliš neprakticky dlouhý. Naštěstí kvůli tomu nemusejí zaměstnanci houfně spěchat s „měsíčním daňovým přiznáním“ na finanční úřad, protože vše za ně komfortně, bez starostí a na vlastní odpovědnost zařídí zaměstnavatel
formou záloh na daň
.
Pravidla výpočtu měsíčních záloh na daň ze mzdy, resp. obecně zdanění příjmů ze závislé činnosti jsou známá – takže si je asi nemusíme obsáhle opakovat. A rovnou se zaměříme na konstrukci základu pro výpočet „daně z mezd“, resp. záloh, kde došlo od ledna roku 2019 k avizované změně přinášející více problémů nežli řešení. Obvykle je základem výpočtu daně z příjmů rozdíl příjmů a souvisejících (prokázaných)