Rozpočtová skladba pro ÚSC od roku 2013

Vydáno: 11 minut čtení
Rozpočtová skladba pro ÚSC od roku 2013
Ing.
Ivana
Schneiderová
auditorka, č. osvč. KAČR 1840
1. Nástroj, prostorový původ a účelové znaky pro ÚSC od roku 2013
Od roku 2008 obce používaly nástroj a zdroj dle Metodiky MF a dle číselníku uveřejněného ve vyhlášce č. 449/2009 Sb.2
Rozpočtová skladba novelou č. 96/2012 s účinnosti od 1. 1. 2013 zařadila nástroj a zdroj (prostorový původ) do povinného členění rozpočtové skladby.
Nástroj
Na poslední chvíli do novely vyhlášky o rozpočtové skladbě č. 493/2012 Sb. bylo doplněno, že ÚSC nebudou používat nástroje pětimístné, tj. včetně analytiky nástrojů. I pro rok 2013 pro ÚSC zůstává číselník nástrojů dvoumístný, jak je uvedeno i v Metodickém pokynu MF k části XI. a XII. Výkazu FIN 2-12M (metodika je zveřejněna na stránkách MF: www.mfcr.cz/cps/rde/ xchg/mfcr/xsl/hosp_kraju_obci_74901.ht ml).
Nebude se uvádět ani první nula uvedená v číselníku nástrojů rovněž zveřejněném na www.mfcr.cz. Členění nástrojů se týká jen transferů spolufinancovaných z EU případně z jiných mezinárodních programů, a to u příjmů i u výdajů krytých těmito příjmy. Lze konstatovat, že v používání nástrojů ani v číselníku nástrojů nedošlo, kromě zařazení nástroje do povinného třídění vyhláškou o rozpočtové skladbě, k žádné změně.
Prostorový původ
Jedná se o členění, kterému se do konce roku 2012 říkalo "zdroj". Značení "zdroje" se používalo jen v kombinaci s nástrojem. Číselník prostorového původu obsahuje od roku již jen dva znaky. A to:
*
1 = tuzemsko,
*
5 = zahraničí.
U prostorového původu však dochází ke zmatečným výkladům ze strany MF.
Nejprve uvádím vyjádření z MF z října 2012, které bylo ve smyslu, že prostorový původ se bude značit u všech příjmů a výdajů.
Citace odpovědi na dotaz úředníka MF z odboru 11:
"Otázka, zda se prostorovými jednotkami mají označovat všechny příjmy a výdaje. Myslím, že z rozpočtové skladby
plyne jednoznačně, že údaje o příjmech a výdajích vymezených peněžních fondů musejí nést záznam o prostorové jednotce všechny
. Žádný příjem nebo výdaj státního rozpočtu, rozpočtu obce atd. nemůže nemít prostorovou jednotku nevyplněnou. V místě pro prostorovou jednotku musí vždy být jednička nebo pětka. Podle § 2 odst. 6 vyhlášky o rozpočtové skladbě3 "z hlediska prostorového původu příjmů a výdajů se třídí příjmy a výdaje rozpočtů a ostatních peněžních fondů obcí, krajů, regionálních rad a dobrovolných svazků obcí ..., státního rozpočtu a rozpočtů státních fondů", tzn. třídí se takto všechny uvedené příjmy a výdaje. Podle § 3 odst. 6 "při třídění příjmů a výdajů z hlediska jejich prostorového původu se příjmy a výdaje třídí na prostorové jednotky", opět tedy všechny příjmy a výdaje. Podle náplně prostorové jednotky 1 na ni patří "příjmy a výdaje státního rozpočtu, územních rozpočtů a rozpočtů státních fondů jiné než ty, které se zatřiďují na prostorovou jednotku 5", takže prvotní je pětka a
který příjem nebo výdaj se neoznačí pětkou, označí se jedničkou
. Skutečně tedy je třeba příjem daňového výnosu označit prostorovou jednotkou 1 stejně jako výdaj na opravu bytu krytý běžnými rozpočtovými příjmy, jak píšete v příkladech ve vašem dotazu."
V prosinci roku 2012 někteří úředníci MF poslali stanoviska krajům, že takovéto značení stát nepotřebuje, že je zbytečné (s čímž se určitě ztotožňujeme), s tím, že značení prostorovým původem bude ve stejném režimu jako do konce roku 2012, tj. jen v kombinaci s nástrojem. V souladu s názorem úředníků MF z prosince 2012 je i zpracován výkaz FIN 2-12 M v návrhu novely vyhlášky č. 449/2009 Sb., která má vyjít v únoru nebo březnu 2013. V případě, že prostorový původ nebude ve výkazu FIN 2-12 M mimo kombinaci s nástrojem v částech XI. a XII. jinde vykazován, bylo by opravdu úplně zbytečné značit prostorovým původem "1" všechny výdaje, mimo výdaje kryté příjmy zahraničního původu a všechny příjmy, které nejsou zahraničního původu. Příjmy zahraničního původu a jimi kryté výdaje mimo programy EU nebo EHP jsou u obcí vzácné.
Ve vyhlášce o rozpočtové skladbě se zmínka o vykazování prostorového původu jen v kombinaci s nástrojem vyskytuje v odůvodnění novely č. 96/2012. Výjimku pro ÚSC o omezeném členění prostorovým původem jen v kombinaci s nástrojem text vyhlášky ve zveřejněném znění neřeší. ÚSC i dodavatelé SW jsou nyní v situaci, kdy se mají rozhodnout, zda naplní předpis, který ukládá zcela zbytečnou povinnost, nebo budou riskovat dočasné porušení předpisu do vyjasnění požadavků jednotlivých odborů MF. ÚSC jsou v naplnění vyhlášky o rozpočtové skladbě na programech závislé, takže budou moci postupovat jen dle možností programů.
Pokud členění prostorovým původem mimo kombinaci s nástrojem nebude nikde vykazováno, případně není potřeba jako informace pro stát, tak by bylo značení rozpočtu a skutečnosti prostorovým původem zcela zbytečné a můžeme jen doufat, že výjimka pro ÚSC o vykazování prostorového původu jen v kombinaci s nástrojem bude uvedena při další novele vyhlášky o rozpočtové skladbě.
Účelový znak
Povinnost třídění za pomoci účelového znaku (dále také "UZ") nebyla dána do konce roku 2012 vyhláškou o rozpočtové skladbě, ale určena poskytovateli
dotace
.
Povinnost uvést k příjmům transferů účelový znak byl zpravidla vždy u transferů ze státního rozpočtu, z ministerstev a státních fondů.
U výdajů byla povinnost dána v případech Rozhodnutí typu ISPROFIN, někde také jinými smlouvami o poskytnutí
dotace
. Ve výkladech MF uvádělo, že u výdajů není značení povinné, ale zpravidla se používalo, pokud účetní jednotka měla informaci. Účelový znak bylo možné doplnit na doklady k výdajům i dodatečně (např. jen dopsat ručně nebo označit nálepkou, což bylo prováděno jen z důvodu přímé doloženosti k dotačnímu titulu). Účelové znaky dle jednotlivých poskytovatelů najdete na: www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/verejne_finance_9744.html
Od roku 2013 je účelový znak součástí rozpočtové skladby
, ale číselník není přílohou rozpočtové skladby a nadále bude publikován v číselnících na www.mfcr.cz.
Od 2013 je značení povinné pro výdaje i příjmy
, ale u výdajů jen do výše krytí příjmů (nástroj je i u výdajů z vlastních zdrojů). Účelové znaky se budou využívat i u transferů z regionálních rad.
Princip značení však asi zůstane stejný, jak bylo tradičně postupováno dosud. Když budeme UZ znát, označíme výdaj, když se jej dozvíme až v jiných letech, je stejně jen možnost jej dopsat dodatečně na účetní doklad (např. až na základě přijetí transferu). Metodika k používání UZ nebyla nikdy MF vydána.
Nástroj, prostorový původ a změny rozpisu rozpočtu
Nástroj, prostorový původ a UZ se staly od roku 2013 povinnou součástí rozpisu rozpočtu. Nemusí však být součástí rozpočtu ve smyslu zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, tj ve smyslu soustavy závazných ukazatelů. V číselnících dochází k častým změnám, dále je potřeba často opravovat jednotlivé vykazované hodnoty dle průběžného uznávání výdajů ve vztahu k účelovým příjmům z transferů, proto je nutné zajistit pružnost ve změnách rozpisu rozpočtu k naplnění podmínek transferů. Při schvalování rozpočtu je zbytečné zahrnovat nástroj, zdroj a prostorový původ do návrhu závazných ukazatelů. Úprava rozpisu rozpočtu v oblasti nástroje, prostorového původu a účelového znaku by měla být v kompetenci účetních nebo rozpočtových zaměstnanců.
2. Změny od roku 2013 v účelovém třídění (v paragrafech)
Od roku 2013 dochází pro ÚSC jen k malým změnám v paragrafech. Jedná se o nové paragrafy účelového třídění:
V příloze v části C se za číslo a název pododdílu 435 vkládá nový paragraf 4350, který zní:
"
4350 Domovy pro seniory
Příjmy a výdaje domovů pro seniory (§ 49 zákona č. 108/2006 Sb.)."
Odůvodnění změny k čl. I bodům 18, 19 a 20 (zavedení náplně pododdílu 435, zavedení paragrafu 4350 a nově paragraf 4357):
Paragraf pro domovy, tj. dosavadní paragraf 4357, se na žádost Českého statistického úřadu, který potřebuje vykazovat EU zvlášť výdaje na domovy pro seniory, rozděluje na domovy pro seniory a na domovy ostatní, kterými podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, jsou domovy pro osoby se zdravotním postižením a domovy se zvláštním režimem. Ty zůstávají na dosavadním paragrafu a pro domovy pro seniory se zřizuje paragraf nový. Protože čísla od 4351 do 4352 jsou již obsazena, nezbývá než použít pro něj číslo 4350.
20. V příloze v části C paragraf 4357 zní:
"4357 Domovy pro osoby se zdravotním postižením a se zvláštním režimem
Příjmy a výdaje domovů pro osoby se zdravotním postižením (§ 48 zákona č. 108/2006 Sb. ve znění zákona č. 206/2009 Sb.) a domovů se zvláštním režimem (§ 50 zákona č. 108/2006 Sb.)."
21. V příloze v části C v náplni paragrafu 5271 se na konci věty první doplňují slova "nebo s ochranou kritické infrastruktury".
22. V příloze v části C se na konci náplně paragrafu 5272 doplňují slova "nebo s ochranou kritické infrastruktury".
Odůvodnění změny k čl. I bodům 21 a 22 (doplnění náplní paragrafů 5271 a 5272): Do náplní obou paragrafů se doplňuje ochrana kritické infrastruktury, o kterou se doplnila činnost orgánů krizového řízení novelizací zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů, zákonem č. 430/2010 Sb.
23. V příloze v části C název pododdílu 611 zní "Zastupitelské orgány a volby".
24. V příloze v části C se za paragraf 6117 vkládají paragrafy 6118 a 6119, které znějí:
"6118 Volba prezidenta republiky (leden 2013!!!)
Výdaje na volbu prezidenta republiky (čl. 54 odst. 2 a čl. 56 ústavy) a případné příjmy, které s nimi souvisejí.
6119 Ostatní zastupitelské orgány a volby
Výdaje na činnost jiných zastupitelských orgánů, než jsou Parlament České republiky a zastupitelstva obcí a krajů, pokud by vznikly, a příjmy z této činnosti. Výdaje na volby do jiných zastupitelských orgánů než do Parlamentu České republiky, zastupitelstev územních samosprávných celků a Evropského parlamentu, pokud by se zavedly, a případné příjmy, které s nimi souvisejí."
3. Ostatní změny ve struktuře rozpočtu obcí v roce 2013
Na ostatní změny ve struktuře rozpočtu bude mít významný vliv zákon o rozpočtovém určení daní, kdy některým menším obcím se zvýší podíly na celostátním výnosu daní. Na druhou stranu díky změnám ve výpočtech podílů obcí na celostátním výnosu daní nelze počítat s příjmem náhrad výdajů za dojíždějící žáky do škol z jiných obcí. Dále bude snížen o dotaci na žáky i souhrnný dotační vztah. Od 1. 1. 2013 nastávají i změny v daňových zákonech (DPH, daň z převodu nemovitostí). Dále se významněji zvyšují i některé správní poplatky.
2 vyhláška č. 449/2009 Sb., o způsobu, termínech a rozsahu údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů, rozpočtů územních samosprávných celků, rozpočtů dobrovolných svazků obcí a rozpočtů Regionálních rad regionů soudržnosti, ve znění pozdějších předpisů
3 vyhláška č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě, ve znění pozdějších předpisů