Ing. Jiří Vala, Ph.D. - strana 4

Jak si mám vyložit znění zákona o vstupní prohlídce k DPP "pokud práce není riziková"? Máme od "Hygieny" v kategorizaci našich prací zařazeno vše ve 2. skupině bez rizika, jsme povinni zaměstnance na DPP posílat na prohlídky? Nebude chodit na noční a nebude pracovat s jeřábem ani vysokozdvižným vozíkem. Může ale např. řezat na malých pilách na kov. 
Vydáno: 15. 08. 2017
Jak často mají zaměstnanci absolvovat periodickou prohlídku, pokud vykonávají práce zařazené okresní hygienickou stanicí v kategorii 1 nebo 2 bez rizika? Jedná se ale i o práce na vysokozdvižném vozíku nebo obsluhu ručního jeřábu, zámečnické práce či obsluhu pily (což je druhá riziková kategorie). Mají mít tedy zaměstnanci prohlídky jednou za 5 let, jsou-li ve věku do 50 let, nebo jednou za 4 roky?
Vydáno: 28. 07. 2017
Čím čistit cisterny na pitnou vodu před a po jejich použitím? Dříve jsme měli nařízeno použít Chloramin B, který se již údajně nevyrábí.
Vydáno: 19. 07. 2017
Chceme přijmout do zaměstnání na pracovní pozici řidič C+E uchazeče s platným řidičským (profesním) oprávněním, který z důvodu přijetí do zaměstnání musel před zahájením výkonu činnosti absolvovat dopravně psychologické vyšetření, aby nám mohl předložit posudek psychické způsobilosti k řízení motorových vozidel. Je zaměstnavatel povinen po podpisu pracovní smlouvy cenu tohoto posudku zaměstnanci proplatit?
Vydáno: 26. 06. 2017
Na pracovištích zaměstnavatele vykonává občasnou činnost OSVČ (bez zaměstnanců), která má s firmou smlouvu o dílo. Firma jí poskytla informace a pokyny obdobné jako dle § 103 odst. 1 písm. g). OSVČ může výjimečně vykonávat i práce ve výškách (na lešení, z manipulační plošiny). Je firma povinna zjišťovat, zda má OSVČ k prováděné práci dostatečnou odbornou způsobilost, nebo je to věc OSVČ (včetně zajištění osobních ochranných pracovních prostředků) a firma jí pouze musí dále poskytnout informace o rizicích (a příslušných opatřeních) dané práce a dále provozní dokumentaci k plošině nebo k lešení? Samozřejmě zajištění potřebných revizí a kontrol plošiny a kontrol lešení je věcí firmy. Má výše uvedená OSVČ též povinnost předat firmě rizika, plynoucí z její činnosti pro zaměstnance smluvní firmy dle § 101 odst. 3 zákoníku práce, nebo tuto povinnost má jen zaměstnavatel, který zaměstnává vlastní zaměstnance? 
Vydáno: 23. 06. 2017
Zaměstnanci byla nařízena výstupní prohlídka při ukončení pracovního poměru, výdaje zaměstnance spojené s pracovnělékařskou službou nechce zaměstnanci proplatit, jak se má zaměstnanec bránit?
Vydáno: 19. 06. 2017
Zaměstnankyně dostala lékařský posudek od závodního lékaře - "Pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost k výkonu práce nelze vyloučit profesní souvislost s kožními problémy." Zaměstnankyně se na základě tohoto posudku rozhodla ukončit pracovní poměr. Jaké povinnosti jsou na straně zaměstnavatele? Náleží zaměstnankyni odstupné?
Vydáno: 16. 06. 2017
Platí stáůe, že pokud zaměstnanec vykonává práci zařazenou v kategorii 1. - THP, tak může být prohlídka (vstupní, periodická i výstupní) provedena u obvodního lékaře zaměstnance? Máme sice i svého smluvního lékaře, ale pokud je to pro zaměstnance výhodnější (časově, místem bydliště) a jeho práce je v 1. kategorii, tak jde ke svému lékaři se žádankou od zaměstnavatele. Je to tak správné, nemusíme posílat úplně všechny zaměstnance jen ke smluvnímu lékaři, se kterým je pro společnost uzavřena smlouva o poskytování lékařských služeb? Děkuji a přeji hezký den
Vydáno: 31. 05. 2017
Řidič nákladního automobilu ve věku nad 50 let, pracující i v noci absolvoval vstupní prohlídku dne 13. 5. 2015. V roce 2016 byl odeslán na periodickou prohlídku po roce již dne 25. 4. 2016. Závodní lékař však neuvedl na tiskopis žádné datum platnosti posudku. Musí řidič absolvovat periodickou prohlídku v roce 2017 do 25. 4., nebo posudek platí do 13. 5. 2017?
Vydáno: 05. 05. 2017
Pracovník je cca 3 měsíce na neschopence (operace kolena se zánětem). Pracuje jako technický dozor na stavbě (toto má v pracovní smlouvě). Musí obvodní lékař při ukončení neschopenky brát v úvahu, jakou práci bude pracovník vykonávat? Pracovník na stavbě sice nepracuje manuálně, ale musí lézt po lešení. Neradi bychom nesli odpovědnost za jeho případný úraz vzniklý tím, že koleno nebude úplně v pořádku. 
Vydáno: 05. 05. 2017
Řešíme problém vyplývající ze zprávy technika požární ochrany. Zpráva našemu SVJ ukládá odstranit ze společných částí domu poličky, botníky, květiny. Někteří uživatelé bytů se brání, co je to za hloupost. 1) Má požární technik právo trvat na odstranění, případně dát pokutu, když odstraněno nebylo? 2) Může nebo dokonce musí SVJ trvat na odstranění botníku, který je napevno přimontován ke zdi na chodbě a v takové výšce, že nebrání úklidu pod ním? 3) Jaký rozměr by měla mít chodba, aby se velikost považovala za již hraniční pro únik z domu v případě požáru? 4) Kdo by hradil škodu, kterou by si způsobily děti při pošťuchování se na chodbě, kde kvůli poličce či květinám uklouznou nebo se o botník poraní? 
Vydáno: 03. 05. 2017
U našeho klienta jsou převážně zaměstnanci v první kategorii rizikovosti práce. Protože ale má tento zaměstnavatel ještě další dva zaměstnance ve druhé kategorii rizikovosti práce (strojníky), máme uzavřenou smlouvu mimo jiné pro účely vstupních a periodických prohlídek se smluvním lékařem. V případě, že máme smlouvu se zdravotnickým zařízením(lékařem), mohou i přesto zaměstnanci v kategorii první vstupní nebo periodickou lékařskou prohlídku absolvovat u svého lékaře (tedy jiného než smluvního lékaře zaměstnavatel)? Tuto variantu jsme v zákoně nenašli a neumíme posoudit, zda to ze zákona vyplývá. V zákoně se píše pouze případ, kdy všichni zaměstnanci jsou v první kategorii rizikovosti práce, mohou prohlídku absolvovat u svého (tedy nesmluvního) lékaře. 
Vydáno: 03. 05. 2017
Jeden z našich zaměstnanců do firmy přinesl legálně drženou zbraň, a i když s ní během pracovní doby nijak nemanipuloval, zbraň vystřelila. Měl domluvenou pracovní schůzku, tudíž byl na odchodu z firmy, zbraň měl v opasku za kalhotami. Zranil „jen“ sebe, následky bude mít. Ihned proběhlo šetření Policie ČR a kriminálky na pracovišti, o protokol budeme žádat. Obratem jsem se včera spojila s našimi externími techniky (školení BOZP + PO), ve firmě máme v pořádku zřízené (vedené) školení, které absolvují všichni zaměstnanci, dále všichni absolvují vstupní lékařské prohlídky. 1) Jak má firma dále postupovat, aby se napříště již něco obdobného nestalo? Měli bychom zpracovat směrnici (vnitřní předpis) a jak ji nazvat, co v ní uvést, kromě zákazu nošení zbraní?  2) Měli bychom tento úraz hlásit na Inspektorát bezpečnosti práce, i když nemá s výkonem zaměstnání nic společného?
Vydáno: 27. 04. 2017
Který předpis (pokud vůbec nějaký) ukládá zaměstnavateli vybavit zaměstnance osobními ochrannými pracovními pomůckami  v zimním období - od kolika °C a jakými OOPP (např. zimní pracovní rukavice, kukla pod přilbu, zimní pracovní bunda -příp. jaké další OOPP musí být poskytnuty)? Jedná se o pobyt v ČR.
Vydáno: 23. 01. 2017
Kdo je povinen zajistit periodickou zkoušku tlakové lahve na oxid uhličitý, majitel tlakové lahve (podnikatel) nebo plnírna a jaké povinnosti má plnírna tlakových lahví vůči tomuto zákazníkovi? 
Vydáno: 03. 01. 2017
Prosím o radu týkající se biologického odpadu ze školní jídelny. Firma, které odpad předáváme, nás obeslala e-mailem, ve kterém upozorňuje, že v případě pravidelné likvidace odpadu ze stravování (200108) je nutné předkládat 4x ročně atest dokládající , že obsah těžkých kovů v odpadu nepřesahuje limit pro průmyslové komposty a mikrobiologický rozbor dle Nařízení 1774/2002 (ES). Bez atestů není možno tento odpad na kompostárně likvidovat. Pokud mám správné informace, je dokládání atestu 4x ročně odvislé od množství odevzdávaného odpadu. Proto Vás žádám o upřesnění, za jakých podmínek a kolikrát ročně jsme povinni atest provádět. V roce 2015 jsme odevzdali 1,670 tuny odpadu. D
Vydáno: 19. 12. 2016
Musí být zaměstnanec manipulující s tlakovými nádobami k přepravě technických plynů (jejich přemisťování v rámci budovy, skladování a připojování k přístroji či zařízení) prokazatelně přezkoušen revizním technikem a jakého druhu a rozsahu osvědčení, nebo postačí přezkoušení jinou osobou určenou zaměstnavatelem? 
Vydáno: 16. 12. 2016
Mateřská škola nemá sjednané pojištění odpovědnosti ani úrazové pojištění. Došlo ke školnímu úrazu, který MŠ odmítá evidovat, hlásit v INSPISU, důvodem je právě nesjednané pojištění. Můžete mi sdělit odkaz na legislativu, která tuto povinnost sjednat pojištění odpovědnosti a úrazového pojištění ukládá?
Vydáno: 07. 12. 2016
V jídelně firmy B ohřívají a vydávají přivezené obědy zaměstnancům firmy B a myjí nádobí zaměstnankyně externího poskytovatele stravy, které používají při své práci elektrické spotřebiče firmy B např. myčku nádobí, ledničku, zařízení na ohřev potravin atd. Kdo má povinnost vyhodnotit rizika plynoucí z používání uvedených elektrospotřebičů kuchařkami a stanovit příslušná opatření, týkající se konkrétní práce kuchařek? Je to zaměstnavatel B vlastnící jídelnu včetně elektrospotřebičů, jehož zaměstnanci se v jídelně stravují, nebo externí smluvní poskytovatel stravovacích služeb, jehož zaměstnankyně elektrospotřebiče používají při své činnosti? Revize a kontroly elektrospotřebičů zajišťuje firma B, která je jejich vlastníkem.
Vydáno: 28. 07. 2016
Kdy a proč (ukládá to nějaký předpis?) musí být zpracovány provozní řády pro pracoviště - např. prášková lakovna, mokrá lakovna, dílna plastů.
Vydáno: 23. 05. 2016