Ing. Jiří Vala, Ph.D. - strana 5

Potřebuji znát odpověď na způsob označení vrat a dveří skladů s chem. látkami (včetně úklidových prostředků např. ve školách). Značí se symboly nebezpečnosti dle NV č. 101/2005 Sb. (žluté tabulky) nebo symboly novými (kosočtverce s červenými okraji)?
Vydáno: 17. 05. 2016
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. V roce 2014 jsme si nechali vyhotovit štítky energetické náročnosti budovy. Jakou mají tyto štítky platnost?
Vydáno: 05. 05. 2016
Máme stále problém, jak prokázat doručení zboží do EU. Používáme různé spediční společnosti, některé nám vrací potvrzené dodací listy nebo CMR. Některé mají specifická pravidla. Máme pouze nečitelný podpis na nějakém dokladu od spediční společnosti. Pokud to reklamujeme, tak se dozvíme, že sběrná služba nevrací potvrzené dodací listy. Jak správně postupovat?
Vydáno: 25. 04. 2016
Řidič, který řídí vozidla skupiny C+E a není mu 50 let, absolvoval dopravně psychologické vyšetření se závěrem rozděleným na dvě části. První část uvedená v samostatném boxu zní: „Na základě dopravně psychologického vyšetření a posouzení pracovně psychické způsobilosti lze konstatovat, že jmenovaný je v současné době z psychologického hlediska způsobilý k řízení motorového vozidla sk. C, CE.“ Druhá část uvedená v dalším boxu zní: „Vzhledem k výsledkům dopravně psychologického vyšetření doporučuji kontrolu nejpozději do 2. 2. 2019.“ Mate mě slovo „doporučuji“. Znamenají výše citované výroky, že je posuzovaná osoba psychicky způsobilá k řízení motorových vozidel (tzv. bez výhrad) anebo že je psychicky způsobilá k řízení motorových vozidel s podmínkou? Pak z toho lze asi vyvodit, jestli je povinna podrobit se dalšímu dopravně psychologickému vyšetření nejpozději v den dovršení 50 let anebo nejpozději 2. 2. 2019.
Vydáno: 25. 04. 2016
V případě, že by školení BOZP vypracovala osoba odborně způsobilá v BOZP, ale školení přednesl proškolený člověk bez odborné způsobilosti, jmenován Ministerstvem dopravy jako vedoucí daného kurzu a byl by pouze k tomu pověřen, hrozí firmě, kdyby se stal pracovní úraz nějaký postih? Konkrétně by se jednalo o kurz PS 50 (stavební práce na vodě), kde by připravené školení BOZP od odborně způsobilé osoby přečetl vedoucí daného kurzu.
Vydáno: 21. 03. 2016
Jsem zemědělský podnikatel a začínám s chovem skotu. Pokud budu chtít prodávat maso z vlastní produkce, ať už z domácí porážky, nebo z porážky na jatkách, musím mít k tomu nějaké speciální povolení, nebo certifikát? Nebo mohu rovnou maso prodávat, např. balené po 10 kg? Nejsem ekologický zemědělec.
Vydáno: 21. 03. 2016
Od kdy je platný zdravotní posudek se závěrem zdravotně způsobilý? Četla jsem, že se musí počkat 10 pracovních dní (ani jedna strana nenapadne závěr posudku) nebo je platný od chvíle, kdy ho poskytovatel pracovně-lékařských služeb vydá? Prakticky – vstupní prohlídka 7. 3. 2016, závěr zdravotně způsobilý. Může ten den zaměstnanec podepsat pracovní smlouvu a hned pracovat, nebo je nutné vyčkat 10 pracovních dní a teprve poté mohu uzavřít pracovněprávní vztah? Čili udělat si vstupní prohlídku s dostatečným časovým předstihem?
Vydáno: 10. 03. 2016
Prostředky k uchopení a zavěšení břemen a se označovaly dle ČSN 27 0144 a ČSN 27 0145, které byly zrušeny bez náhrady. Podle čeho se teď zmíněné prostředky označují?
Vydáno: 26. 02. 2016
Manažeři a jiní zaměstnanci firmy občas jezdí na pracovní cesty firemními auty v rámci České republiky i do zahraničí, zejména do Německa a Rakouska. Jaké povinnosti jim tím vznikají ohledně držení a zaznamenávání bezpečnostních přestávek? Například, pokud takový zaměstnanec stráví řízením 4,5 hodiny a poté ho čeká pracovní jednání, nemusí před zahájením jednání vyčerpat a zapsat přestávku? Pokud by po krátkém jednání vyjel na zpáteční cestu, jak je to s přestávkou?
Vydáno: 06. 01. 2016
Musí mít řemeslník, jako elektrikář nebo instalatér zpracováno jak nakládá se svými odpady? Jedná se nám o to, zda musíme mít např. zpracováno to, jak likvidujeme odřezy kabelů nebo špatné zářivky, odevzdáme je zpět tam, kde je kupujeme, ale nemáme o zpětném odběru žádný doklad. Mohli bychom je popřípadě odevzdávat i jako podnikatelé do sběrného dvora obce? Smlouvu máme pouze s technickými službami na svoz směsného komunálního odpadu.  
Vydáno: 01. 12. 2015
Podle zákoníku práce zaměstnavatel určí způsob ověřování znalostí zaměstnanců o provedeném školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP. Na některých prezenčních listinách ze školení řadových zaměstnanců bývá uvedeno, že pochopení a znalosti byly ověřeny zpětnými dotazy, nebo ústním pohovorem. Zajímalo by mě, jak správně a dostatečně průkazně provést ústní ověření znalostí a záznam o něm.  
Vydáno: 12. 10. 2015
Při požáru vysokozdvižného vozíku, kdy příčinou bylo chybné připojení tlakové lahve s LPG řidičem vysokozdvižného vozíku vznikl dotaz, zda by řidiči vysokozdvižného vozíku neměli být proškoleni i jako obsluhy plynových zařízení revizním technikem. Pokud ano, který právní předpis tuto povinnost ukládá?
Vydáno: 02. 10. 2015
Zaměstnanec – pedagog má zkrácený úvazek. V pracovní smlouvě má přesně určeno, že pracuje ve dnech pondělí a středa. Dosud neměl v ostatních dnech přístup na pracoviště povolen. Po mně jako po nové ředitelce požaduje přístup na pracoviště i v ostatních dnech. Chtěla jsem se zeptat, zdali je to z pohledu pracovního práva možné, aby se volně pohyboval v objektu zaměstnavatele, využíval jeho majetek – PC, internet, telefon – ve dnech, které nejsou uvedeny v pracovní smlouvě jako dny pracovní. Pokud se zaměstnanci stane pracovní úraz ve škole ve dnech, které nejsou uvedeny v pracovní smlouvě jako dny pracovní, jak by se na tento úraz pohlíželo? Jako na úraz pracovní? Zaměstnanec chce v objektu zůstávat do večerních hodin.
Vydáno: 04. 09. 2015
Jako dodavatel strojů předkládáme ES-prohlášení o vlastnostech (zákon č. 22/1997 Sb.) na základě harmonizovaných norem a zkoušek provedených v SRN. Součástí předávacích dokumentů je i návod k obsluze a údržbě s bezpečnostními pokyny. Musíme mít průkazně doloženo podpisem zákazníka, že mu byl návod k údržbě a obsluze poskytnut? Další dotaz: Zákazník si vyžádá drobnou změnu např. na oplocení. Musíme si tuto drobnou úpravu nechat podepsat zákazníkem? Je správné například do obchodních podmínek dát formulaci a pak mít změny jen v montážních protokolech ….. „na přání zákazníka prostřižen plot“?
Vydáno: 08. 07. 2015
Jsme střední škola, příspěvková organizace, zřízená krajem. V roce 2015 je u nás zaměstnána učitelka anglického jazyka, která má ukončené studium vysoké školy, ale pro základní školy. Můžeme tuto učitelku bez jakýchkoliv omezení zaměstnávat i nadále?
Vydáno: 19. 06. 2015