Jaroslava Křížová - strana 3

Zaměstnanec u svých předchozích zaměstnavatelů v letošním i předchozích letech neuplatňoval slevy na dani na invaliditu prvního stupně a jedno dítě. Je možné tyto slevy uplatnit dodatečně a za jakých podmínek? Jaké jsou lhůty? Musí si žádost podávat u finančního úřadu zaměstnanec sám anebo prostřednictvím posledního zaměstnavatele? Jaké formuláře včetně příloh jsou k tomu zapotřebí? Děkuji za odpověď.
Vydáno: 25. 08. 2016
Zaměstnává-li právnická osoba osobu tělesně postiženou, může uplatnit slevu na dani z příjmu právnických osob. Za osoby s I. a II. stupněm invalidity 18 000 Kč za osoby s III. stupněm invalidity 60 000 Kč. Zajímá mě, zda se tato částka nějak krátí vzhledem k odpracované době takového zaměstnance, např. když nastoupil 2. 5. 2016, jaká bude výše slevy DPPO za rok 2016.
Vydáno: 11. 08. 2016
Jeden rodič (např. matka) ve společně hospodařící domácnosti uplatňuje daňové zvýhodnění na dítě podle našich předpisů a druhý rodič (např. v zahraničí pracující otec) na stejné dítě uplatňuje daňové zvýhodnění podle předpisů státu svého zahraničního zaměstnavatele. Je tento postup možný? Pokud ano, jaké potvrzení bude tuzemský rodič předkládat pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění v zaměstnání, popř. k daňovému přiznání?
Vydáno: 28. 07. 2016
Lze uplatňovat slevu na dítě, které studuje vysokou školu (kombinované studium), zároveň leden až květen pracuje na poloviční úvazek, od června až dosud vedena na úřadu práce, ale stále studuje a ještě po celou dobu je OSVČ. Může být sleva uplatněna všechny tyto uváděné měsíce leden až červenec?
Vydáno: 26. 07. 2016
Může matka uplatňovat daňové zvýhodnění na dceru za měsíce červen, červenec a srpen, září, která ukončila 4. ročník, ale neodmaturovala, maturitní zkoušku bude dělat až v září, ale od června má živnostenský list a pracuje.
Vydáno: 18. 07. 2016
Dcera naši zaměstnankyně studuje vysokou soukromou školu. V červnu by měla složit státnice a obhájit bakalářskou práci, v případě, že se jí to nepovede, bude i nadále studovat v bakalářském programu, ale již dálkovou formou, v případě úspěšného ukončení bak. studia, bude pokračovat na stejné soukromé škole v magisterském studiu, rovněž dálkově. Zatím mám od ní potvrzení o prezenčním bakalářském studiu až do ukončení akademického roku do 31. 8. 2016. Tato dcera zároveň nastoupí do naši firmy na řádnou pracovní smlouvu do pracovního poměru od 1. 7. 2016. 1) Bude tato dcera při dálkovém studiu mít i nadále status studenta VŠ? 2) Bude moci její matka (naše zaměstnankyně), za předpokladu splnění podmínky společné domácnosti a věku dcery do 26 let i nadále uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě? Až od doložení nového potvrzení o magisterském studiu, nebo bez přerušení i v období 7-8/2016, na základě již doloženého potvrzení o bakalářském studiu? 3) Bude moci tato dcera, jako naše zaměstnankyně zároveň z hlediska svého pracovního poměru uplatňovat od 1. 7. 2016 při podepsání prohlášení poplatníka daně nejen odpočet na poplatníka, ale zároveň i odpočet na studenta? Od jakého data?
Vydáno: 22. 06. 2016
Zaměstnanec teprve začátkem června dodal potvrzení o zaplacených příspěvcích na penzijní pojištění za rok 2015. Roční zúčtování daně již bylo provedeno bez zohlednění příspěvku. Můžeme provést opravu (chyba nebyla na straně zaměstnavatele) zúčtování nebo si musí zaměstnanec podat daňové přiznání za rok 2015, resp. o daňový odpočet přijde?
Vydáno: 20. 06. 2016
Dítěti je 24 let, studuje magisterský obor sociologie na VŠ. Závěrečné státní zkoušky bude skládat ale až lednu 2017. Je do této doby za dítě plátcem pojistného stát a zaměstnanec může na toto dítě uplatnit slevu na dani?
Vydáno: 02. 06. 2016
Podávala jsem přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2015 proto, že kromě příjmů ze zaměstnání mám i příjmy z podnikání. V potvrzení o příjmech od zaměstnavatele mám i údaj o celoročním uplatnění zvýhodnění na děti. V zaměstnání jsem prokazovala, že slevu na děti neuplatňuje otec dětí. Nyní po mně finanční úřad chce, abych potvrzení o neuplatnění slevy na děti otcem v roce 2015 doložila znovu. Podle kterého ustanovení zákona to finanční úřad může požadovat opět prokazovat?
Vydáno: 13. 05. 2016
Kdy lze nebo nelze uplatnit slevu na poplatníka u zaměstnance, pokud podepíše prohlášení a slevu na studenta, když doloží potvrzení o studiu: 1. zaměstnanec nastoupí do zaměstnání např. v posledním týdnu kalendářního měsíce - lze uplatnit slevu v měsíci nástupu, i když nedoloží např. čestné prohlášení, že slevu nikde jinde neuplatňuje nebo pak lze slevu uplatnit až od následujícího měsíce? 2. zaměstnanec ukončení pracovní poměr ve zkušební době k např. 10. dni v měsíci - lze uplatnit slevu v plné výši? 3. zaměstnanec nastoupí na DPP nebo DPČ - má povinnost absolvovat vstupní prohlídku? 4. zaměstnanec vykonává práce v pohostinství na DPP - do jaké rizikové skupiny prací patří např. kuchař, pomocný kuchař, číšník? 5. pokud má zaměstnance na DPP, může po zaměstnanci požadovat uvedení platebního účtu, s tím, že odměnu za vykonanou práci mu odešle bezhotovostním převodem nikoliv hotově, ale zaměstnanec si účet nechce zřídit jen kvůli mzdě 6. pokud zaměstnavatel zaměstná člověka na DPP, ten nebude účastněn odvodů na důchodové pojištění (mzda do 10 000 Kč), ale po čase vyplyne skutečnost, že tento zaměstnanec má nevyrovnané účty a bylo zahájeno proti němu správní řízení a tento zaměstnanec s tím současného zaměstnavatele neseznámil, co z toho plyne na základě případného rozhodnutí (exekuce) pro zaměstnavatele, který mu vyplácí mzdu?
Vydáno: 14. 04. 2016
Zaměstnanec přišel v únoru 2016 nahlásit, že mu bylo rozhodnutím soudu umístěno dítě do diagnostického ústavu. Rozhodnutí soudu nabylo právní moci 16.12.2015, ale podle sdělení zaměstnance bylo dítě umístěno v diagnostickém ústavu až 6. 1. 2016. Náleží zaměstnanci daňové zvýhodnění na toto dítě? V případě, že nenáleží, od kterého měsíce a jak mi tuto skutečnost má doložit?
Vydáno: 11. 03. 2016
Bylo již zveřejněno ve Sbírce zákonů nové znění zákona o dani z příjmu v souvislosti se změnou daňového zvýhodnění na dítě pro rok 2016?
Vydáno: 11. 03. 2016
Můžu zaměstnanci (nerezident ze třetí země) udělat roční zúčtovaní nebo by měl podat daňové přiznání? V roce 2015 byl zaměstnán v české firmě (jsou to jeho jediné příjmy v ČR). Jeho dalšími příjmy je pouze důchod na Ukrajině.
Vydáno: 10. 03. 2016
Může daňový nerezident České republiky (daňový rezident Německa) se zdanitelnými příjmy dle § 22 odst. 1 písm. g) bodu 6 (odměny členů orgánů PO), zdaněných zvláštní sazbou daně, uplatnit základní slevu na poplatníka? Pokud ano, jakým způsobem (pouze v rámci daňového přiznání, případně měsíčně podepsáním prohlášení poplatníka)?
Vydáno: 09. 03. 2016
Mohu uplatnit slevu na dítě a na manželku za celý rok v případě, že jsem v roce 2015 měl příjmy z podnikání - zemědělská činnost (leden - březen hlavní činnost, duben - prosinec vedlejší činnost). Od dubna do prosince byl můj hlavní příjem ze zaměstnání. Dílčí základ daně ze zaměstnání (řádek č. 34 v přiznání) je 309 074 Kč, dílčí základ daně z podnikání po uplatnění výdajů procentem ve výši 80 % (řádek č. 37) je 117 051 Kč. Dočetl jsem se, že "Pokud jsme zároveň zaměstnaní, týká se nás omezení nemožnosti uplatnění slev na děti a manželku jen tehdy, když součet dílčích základů daně, u kterých jsme uplatnili výdaje procentem, je vyšší, než polovina našeho celkového daňového základu". Podle tohoto vysvětlení, bych si slevu na dítě i manželku uplatnil. V tom případě bych měl velký přeplatek daně, protože jsem v rámci zaměstnání měl podepsané prohlášení a uplatňoval slevy na sebe i dítě.
Vydáno: 08. 03. 2016
Zaměstnanec žádá o odpočet úroku z úvěru na koupi pozemku. Pozemek koupil v roce 2014 a úvěr je taky od tohoto roku, ale obec jej do vlastnictví převedla až v červenci 2015 - až byly provedeny základy, toto byla podmínka - vlastnictví až bude zahájena stavba. V roce 2014 jsem mu úroky z úvěru do vyrovnání daně nedala, ale jak s rokem 2015? Když úroky jsou za celý rok a vlastnictvi až od července 2015.
Vydáno: 23. 02. 2016
Dle zákona o daních z příjmů § 13 odst. 4 písm. b) nelze příjmy a výdaje rozdělovat na dítě v kalendářních měsících, ve kterých je na něj uplatňováno daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Otec OSVČ rozděluje příjmy a výdaje na spolupracující manželku. Syn dosáhl 18 let (v 7/2015) a studuje střední školu a žije s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Pokud si nebude otec uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživovaného syna,tak může rozdělit na syna příjmy a výdaje jako na spolupracující osobu do výše 30 %,za měsíce 8-12/2015?
Vydáno: 23. 02. 2016
Manžel měl příjmy ze závislé činnosti část roku, v období trvání pracovního poměru uplatňoval daňové zvýhodnění na děti. Další část roku pouze podnikal. Bude uplatňovat výdaje procentem z příjmů, nebude tedy moci uplatnit daňové zvýhodnění na děti po dobu podnikání. V daňovém přiznání může uplatnit toto zvýhodnění po dobu trvání pracovního poměru? Po zbývající část roku, tedy v době jeho podnikání, může toto zvýhodnění uplatnit jeho manželka? Tzn. každý bude uplatňovat daňové zvýhodnění část roku. Může zároveň manžel uplatnit odpočty na penzijní pojištění a úroky z hypotéky, pokud uplatňuje výdaje paušálem?
Vydáno: 23. 02. 2016
Oba rodiče jsou zaměstnáni, daňové zvýhodnění na nezletilé dítě uplatňuje matka, zaměstnavatele nezměnila. Je povinností zaměstnavatele manžela matky každoročně vystavovat potvrzení, že on daňové zvýhodnění neuplatňuje? Rovněž on zaměstnavatele nezměnil. Myslím si, že nedošlo ke změně podmínek. Podle § 38l odst. 5 se nové doklady potvrzující nárok na odpočet (zvýhodnění) předkládají pouze při změně podmínek.
Vydáno: 18. 02. 2016
Občan s trvalým pobytem v ČR, s pobytem v ČR nad 183 dní, tudíž rezident, pracoval na Slovensku 2 měsíce v r. 2015, donesl si potvrzení o zdanitelných příjmech na Slovensku. Ostatní měsíce už měl závislou činnost v tuzemsku. Bude tento občan podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2015 v tuzemsku? Do jakého oddílu se uvádějí příjmy ze závislé činnosti na Slovensku, včetně zaplacené daně na Slovensku?
Vydáno: 10. 02. 2016