Ing. Stanislav Suchan, MBA, CA. - strana 14

Sdružení dvou fyzických osob funguje již mnoho let. Spolupracují spolu a příjmy i výdaje si rozděluji přesně na polovinu. Toto se promítá i do DPH. Všechny doklady jsou psané na společníka A – jméno i DIČ. Žádný z nich k tomu nemá svoji činnost. Jak DPH, tak i daň z příjmů vycházejí z dokladů psané na společníka A. Nyní by si chtěl společník B koupit auto, které bude částečně používat pro firmu a částečně pro soukromé účely. Je možné toto auto koupit na DIČ společníka B a uplatnit si DPH (krácené) jenom u tohoto společníka, ale zároveň ho běžně používat pro výkon společnosti? Nebo bude muset být auto napsané na společníka A a se společníkem B se bude muset sepsat smlouva?
Vydáno: 01. 07. 2021
V roce 2019 jsem koupil dceři byt za 10 mil. Kč. Peníze jsem poslal z mého účtu na účet realitní kanceláře. Kupní smlouva zní na dceru. Musí podat dcera oznámení správci daně podle § 38v ZDP, když správce daně si může zjistit příjem z rejstříku (katastru nemovitostí) nebo má podat dodatečné oznámení a bude muset uhradit pokutu za pozdní oznámení?
Vydáno: 01. 07. 2021
Jak naložit se zůstatkem účtu časového rozlišení 38x, v minulém období účtováno proti výnosovým úrokům na účet 662? Nyní v aktuálním období se úrok odpustil. Jistina se uhradila. Úroky za aktuální rok nejsou, ale 2 roky minulé se tvořily. Mohu teď daňově rozpustit částku do nákladů?
Vydáno: 29. 06. 2021
Fyzická osoba, daňová evidence, si pořídila v roce 2020 bagr za 1 000 000 Kč. Dne 1. 12. 2020 byla schválena dohoda o poskytnutí dotace ve výši 500 000 Kč. Tato dotace byla zaplacena až v roce 2021 na běžný účet podnikatele. V roce 2021 se bude jednat o osvobozený příjem dle § 4 odst. 1 písm. u) ZDP. Snížili jsem tedy již v roce 2020 vstupní cenu o poskytnutou dotaci ve smyslu § 25 odst. 1 písm. i) ZDP a § 29 odst. 1 ZDP a daňově odepisovali z této snížené ceny. Je to takto v pořádku nebo jsme měli vstupní snížit až v roce 2021?
Vydáno: 26. 06. 2021
Společnost s r. o., plátce DPH, chce poskytnout dar školce. Tento dar musí být materiální povahy, tedy bude kupovat výtvarné potřeby a drobné vybavení. Cena bude za 10 000 Kč vč. DPH. Jak se tento poskytnutý nepeněžitý dar u firmy zaúčtuje? Firma účtuje metodou B.
Vydáno: 25. 06. 2021
V květnu 2021 pojišťovny vyplatily odměny pro zdravotníky, které poslaly na účet s. r. o. Firma má 2 zaměstnance 1 lékař, 1 sestra, oba mají úvazek 20 hod. týdně. Jsou částky, které přišly na účet firmy, včetně sociálního a zdravotního pojištění? Musí tedy firma vypočítat hrubou odměnu z obdržené částky?
Vydáno: 14. 06. 2021
Setkáváme se s různými názory na pořizovací cenu vozidla. Je rozdíl, jestli pořídím vozidlo staré nebo nové ? U nového dostanu převozní značku, s kterou mohu jezdit omezeně, následně přihlásím vozidlo a cenu za přihlášení cca 1 000 Kč započítám do vstupní ceny vozidla (ano, nebo ne)? Pokud koupím starší auto, pak si myslím, že zařadím dnem převzetí vozidla, neboť SPZ mám a můžu auto používat, následné přihlášení pak již nemá vliv na cenu vozidla. 
Vydáno: 14. 06. 2021
Zaměstnavatel se rozhodl přispívat na školné dětí svých zaměstnanců. Jedná se o příspěvek vždy poskytovaný bezhotovostně na účet příslušné školy. Příspěvek se poskytuje na školné soukromých škol - základních, středních i vysokých. Jaký daňový režim bude u zaměstnavatele a zaměstnance? 
Vydáno: 13. 06. 2021
Je možné danit příjem z knih, kde autor je zároveň i prodejce, v § 10 zákona o daních z příjmů jako ostatní příjem? Víc knih už autor nenapíše. Jde o vydání jedné knihy, která se bude prodavat po neomezenou dobu.
Vydáno: 11. 06. 2021
V obchodní korporaci se výsledek hospodaření 431 přeúčtovává na účet 428 zisk nebo 429 ztráta. Účet 428 se využije na úhradu ztráty, případně se snižuje o podíly na zisku. Pokud se po desetiletí podíly na zisku nevyplácely a účet 428 se navyšoval, tak jakým způsobem se při ukončení činnosti spol. s r. o.  s účtem nakládá a jak se tento postup zaúčtuje?
Vydáno: 09. 06. 2021
Společnost s. r. o., plátce DPH, pro své klienty zajišťuje služby skladování, balení a zasílání jejich zboží koncovým zákazníkům v ČR a na Slovensku, včetně výběru dobírek jak v českých korunách tak v EUR (platby probíhají v malé míře v hotovosti, z větší části převodem na účet). Tyto vybrané dobírky jsou účtovány a sledovány odděleně na závazkovém účtu a následně s jistým časovým odstupem jsou klientovi v souhrnné částce (nikoli jednotlivé dobírky) buď přeposlány nebo započteny s vystavenou fakturou za poskytované služby. Vzhledem k účtování cizích měn denním kurzem vznikají jak při odesílání, tak při zápočtech dobírek kurzové rozdíly. Podrobná evidence jednotlivých dobírek není vzhledem k jejich množství v účetnictví společnosti exaktně zachycena, sleduje se podrobně v externích systémech jednotlivých přepravců (Zásilkovna, PPL a jiné). Reálně nejsme schopni vyčíslit kurzové rozdíly u každé jednotlivé dobírky, ale pouze souhrnně. Vzhledem k vysokému počtu odeslaných zásilek a vybraných dobírek se v průběhu roku jedná o kurzové rozdíly v řádech desetitisíců Kč. Je zde někde z hlediska daňové uznatelnosti těchto nákladů, respektive výnosů problém? Bylo by řešením pro další účetní období zvolit raději účtování pevným kurzem?
Vydáno: 07. 06. 2021
Společnost s r. o. se zabývá činností geologický průzkum, měření radonu ap. Zaměstnanec má přiděleno firemní auto, které používá výhradně k pracovním účelům. V pracovní smlouvě má uvedeno místo výkonu práce svoje bydliště, protože pracuje 2 dny z domova na home office a další dny vyjíždí do terénu na průzkum. Protože sídlo firmy je v jiném městě, tak je pro firmu výhodnější parkovat auto u domu zaměstnance, který pak vyjíždí na pracovní cestu. Cesta zaměstnance do sídla firmy a pak do terénu je pro firmu nevýhodná, protože výjezd přímo z bydliště zaměstnance podstatně sníží náklady na PHM a čas. Je možné náklady na provoz vozidla účtovat jako daňový výdaj? Zaměstnanec bude uvádět počátek a konec cesty ze svého bydliště. 
Vydáno: 04. 06. 2021
Jsme dceřiná společnost vlastněná 100% naší mateřskou společností. Mateřská společnost bude prodávat akcie našim zaměstnancům (zaměstnancům dceřiné společnosti). Prodej bude za zvýhodněné ceny, tj. za ceny nižší než ceny stanovené znaleckým posudkem. Bude takový příjem příjmem našich zaměstnanců, a pokud ano, jakým způsobem bude postupováno při zdanění rozdílu ceny (mezi prodejní cenou a cenou stanovenou znaleckým postupem) u našich zaměstnanců a zda tento příjem bude podléhat odvodům pojistného na sociální a zdravotní pojištění. 
Vydáno: 03. 06. 2021
OSVČ, provozovatel autoservisu, byl v části měsíce května v karanténě. Podniká bez přerušení několik let, není plátcem nemocenského pojištění. Bude se této OSVČ ještě týkat kompenzační bonus nebo jiná náhrada za ztrátu příjmů?
Vydáno: 02. 06. 2021
Jaký je rozdíl ve zdanění, pokud napíši knihu, nechám si ji vydat a budu ji prodávat sama a nebo prodej knihy bude zajišťovat jiný subjekt? Musím mít k prodeji živnostenské oprávnění? 
Vydáno: 02. 06. 2021
Prosím o aktualizaci odpovědi DAUC ID:17407, z 9. 12. 2016. Zajímá mě, zda je odpověď stále aktuální. Klient také odchoduje s bitcoiny, což jsme řešili na finančním úřadě. A pak se odhlásil jako plátce DPH. Ovšem v roce 2020 klient fakturuje jiné služby, kde příjmy činily kolem 700 000 Kč. A přijem z bitcoinu kolem 300 000 Kč. Celkový zdanitelný příjem 2020 činí přes 1 mil. Měl by se klient registorvat jako plátce DPH, nebo až hodnota fakturovaných služeb překročí 1 mil.? A příjem bitcoinu neovlivní registraci DPH?  
Vydáno: 27. 05. 2021
Osvč vedoucí daňovou evidenci, plátce DPH, zemřel 24. 5. 2021. Jeho manželka byla spolupracující osoba, příjmy a výdaje si dělili 50:50. Manželka bude zřejmě dál pokračovat v činnosti. Jaký bude následující postup u spolupracující manželky? Musí i ona podat daňové tvrzení stejně jako OSVČ (resp. osoba spravující pozůstalost)? Tedy do dne předcházejícímu úmrtí, dále pak ode dne úmrtí do konce kalendářního roku a pak po skončení daňového řízení? Ve kterém daňovém přiznání se zvyšuje základ daně o neuhrazené závazky? Jaký je postup z hlediska DPH? Může spolupracující manželka pokračovat v činnosti manžela a odvádět DPH a uplatňovat nárok na odpočet na DIČ zemřelého manžela? Nebo se musí sama registrovat jako plátce DPH? Jaký je postup u přehledů OSVČ? 
Vydáno: 26. 05. 2021
Naše firma nakupuje autorská práva ze zahraničí. Z úhrady provádíme srážku daně z příjmů dle zvláštní sazby (dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění), a na základě Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí odvedeme uvedenou daň na finanční úřad. Velmi často bývá majitelem autorských práv zahraniční fyzická osoba, kterou zastupuje agentura – právnická osoba. Tato agentura také vystavuje fakturu na autorská práva klienta, kterého zastupuje. My hradíme tuto fakturu. V Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí uvádíme v těchto případech v kolonce Příjemce: právnickou osobu a daň platíme na účet s předčíslím 7712 – Daň z příjmů právnických osob vybíraných srážkou dle zvláštní sazby. Je tento postup správný? Nebo máme uvádět jako Příjemce: fyzickou osobu a daň platit s předčíslím 7720?
Vydáno: 26. 05. 2021
Ukrajinka žije v ČR, ale živnostenský list má vydaný na Slovensku. Poskytuje služby hlavně v ČR. Momentálně se na Slovensku zaregistrovala k DPH a dani z příjmů. Bude odvádět daně pouze na Slovensku?
Vydáno: 22. 05. 2021
Zdravotní pojišťovny v současné době poskytují zaměstnavatelům a OSVČ finanční příspěvky na nákup antigenních testů, které musí zaměstnanci a OSVČ podstupovat na základě opatření MZ. Jsou tyto finanční příspěvky zdanitelným příjmem nebo se jedná o příjem osvobozený u fyzických osob podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů jako plnění z veřejného zdravotního pojištění a u právnických osob o příjem zdanitelný? Finanční příspěvek by měl být poskytován z fondu prevence. Zdravotní pojišťovny z těchto fondů fyzickým osobám poskytují i jiné příspěvky, např. na očkování, sportovní aktivity apod. Jsou tedy i tyto příspěvky od zdravotních pojišťoven osvobozené podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů nebo se jedná o zdanitelné příjmy?
Vydáno: 21. 05. 2021