Účtová skupina 19: Opravné položky k zásobám

Vydáno: 12 minut čtení

Opravné položky vyjadřují přechodné snížení hodnoty majetku v případě, kdy tržní (reálná) hodnota majetku je nižší než jeho hodnota v účetnictví. V případě, že pominou důvody tohoto dočasného snížení, opravné položky zúčtujeme.

Tyto lze tvořit k těmto druhům majetku:

  • ke stálým aktivům je tvoříme v případě, kdy je jeho užitná hodnota přechodně nižší než zůstatková cena,
  • zásobám v případě, kdy je jejich užitná hodnota (např. prodejní cena) nižší než pořizovací cena v účetnictví,
  • cenným papírům, pokud je jejich tržní cena přechodně nižší než pořizovací cena,
  • pohledávkám v souladu se Zákonem o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů nebo dle uvážení účetní jednotky v případě nesplácení pohledávky či rizika její úhrady.

Opravné položky tvoříme na vrub příslušného nákladového účtu v účtových skupinách 55 – Odpisy, rezervy, komplexní náklady příštích období a opravné položky v provozní oblasti a 57 – Rezervy a opravné položky ve finanční oblasti, a to na základě skutečnosti, k jaké činnosti účetní jednotky se opravné položky vztahují. Snížení či zúčtování opravné položky se pak účtuje ve prospěch výše uvedených nákladových účtů.

Platí skutečnost, že účty opravných položek nikdy nesmí mít aktivní zůstatek. Dále nelze tvořit tyto na zvýšení hodnoty majetku. V případě, že účetní jednotka vytváří na snížení hodnoty majetku rezervu, potom již nemůže zároveň na toto snížení tvořit opravnou položku.

Důležitou částí inventarizace zásob je rozhodnutí, zda zásoby jsou správně ohodnoceny. Platí přitom, že zásoby oceňujeme na nižší z úrovní nákladů na jejich pořízení a čisté realizovatelné hodnoty (metoda LCM[1]). Je-li čistá realizovatelná hodnota nižší než pořizovací cena zásoby, vytvoříme opravnou položku, je-li tomu naopak, ponecháme zásoby na skladě na úrovni pořizovací ceny.

Čistou realizovatelnou hodnotou přitom rozumíme tržní cenu zásob sníženou o náklady spojené s prodejem této zásoby.

Je třeba si uvědomit, že v každém období je nutno provést nový odhad čisté realizovatelné hodnoty. Pominou-li důvody ke snížení hodnoty, přecenění se zruší tak, aby ocenění zásob v účetnictví bylo opět na nižší z úrovní nákladů pořízení nebo revidované čisté realizovatelné hodnoty.

Syntetické účty

191 – Opravná položka k materiálu

192 – Opravná položka k nedokončené výrobě

193 – Opravná položka k polotovarům vlastní činnosti

194 – Opravná položka k výrobkům

195 – Opravná položka ke zvířatům

196 – Opravná položka ke zboží

197 – Opravná položka k zálohám na materiál

198 – Opravná položka k zálohám na zboží

199 – Opr