Zveme vás na konferenci Holdingové struktury!

Vydáno: 3 minuty čtení

Holdingové struktury: Legitimní nástroj nebo nelegální daňová praktika?

Problematika holdingových struktur u nás sahá až do raných devadesátých let a zejména v posledních letech prochází turbulentním vývojem. Na jedné straně holdingové uspořádání pomáhá středním a větším skupinám firem efektivněji spravovat své finanční toky a manažerské řízení, na druhou stranu někteří podnikatelé zakládají holdingové společnosti pouze s cílem získat daňovou výhodu, což je v rozporu s platnou legislativou.

Nejistotu ohledně výkladu práva rozvířil v posledních měsících Nejvyšší správní soud ČR, který se v létě 2024 nejdříve postavil na stranu poplatníka, který si skrze holdingové uspořádání vyplatil osvobozeně zisk, aniž by jej podrobil srážkové dani. V lednu 2025 se tentýž soud v obdobném případě zastal naopak Finanční správy, která považovala osvobozenou výplatu zisku skrze holdingové společnosti za zneužití práva.

Kdy a kde?

Datum: 15. 5. 2025, 9–17 hod.

Místo konání: Hotel DAP (Dejvice) / Online (Microsoft Teams)

Kapacita pro prezenční účast je omezená. Rezervujte si své místo včas!

Obsah

Jaké jsou nejčastější modely fungování holdingových struktur? Kde se nachází hranice mezi legální daňovou optimalizací a daňovým trestným činem? Jaké jsou zkušenosti z daňových kontrol? To a mnohem více se dozvíte na naší konferenci.

Lektoři

Ing. Michal Jelínek, Ph.D. – daňový poradce a partner V4 Group
Michal Jelínek prošel předními mezinárodními daňově poradenskými společnostmi. Od roku 2012 působí jako vedoucí partner v poradenské skupině V4 Group zodpovědný za oblast zdanění a účetnictví. Pravidelně publikuje v odborném tisku a vyjadřuje se k aktuálním otázkám v oblasti mezinárodního zdanění. Na Vysoké ekonomické škole v Praze pět let vyučoval problematiku mezinárodního zdanění, dnes občasně přednáší na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské.  

Ing. Ludmila Klimešová, MBA – Specializovaný finanční úřad
Ludmila Klimešová se jako významná odbornice věnuje daňové problematice ve strukturách Finanční správy České republiky více než 15 let. Od roku 2012 působí na Specializovaném finančním úřadě v Praze, který je úřadem pro správu daně vybraných podniků. Spolupracuje jako lektorka s Ústavem práva a právní vědy, o.p.s., kde garantuje modul profesního vzdělávání MBA a LL. M, nazvaný Daňová optimalizace. Lektoruje i další odborné daňové semináře pro veřejnost.

Ing. David Hubal – specialista na daňový proces UNTAX s.r.o.
David Hubal se specializuje zastoupení klientů ve sporech daňových subjektů s Finanční správou ČR a to jak před správními orgány, tak v řízeních před správními soudy. Tématům konfliktů daňových subjektů se státní správou se věnuje i v přednáškové činnosti a v příspěvcích na odborných konferencích. Působil jako člen prezídia Komory daňových poradců ČR.

JUDr. Viktor Šmejkal, Ph.D. – právník se specializací na daňové trestné činy GOODWILL PARTNER s.r.o.
Viktor Šmejkal se věnuje trestně-právním dopadům daňových řízení a je předním českým odborníkem na dané téma. Po studiu práv na Univerzitě Karlově, pokračoval doktorským studiem na Univerzitě v Sorbonně. Několik let působil na Ministerstvu Financí, mimo jiné jako poradce náměstka pro daně, následně vykonával celou řadu pozic ve Finanční správě. Pravidelně publikuje v odborném tisku a přednáší.

Konferencí vás (nejen) v roli moderátora provede Michal Jelínek, partner V4 Group CZ.