Situace na trhu s nemovitostmi aneb jak se na něm podepsala covid pandemie

Vydáno: 15 minut čtení

Cílem tohoto článku je snaha nalézt odpovědi na otázky, co vše se podepisuje, resp. může podepsat na vývoji realitního trhu v České republice a jaký lze očekávat jeho vývoj po, doufejme, konci covid pandemie v roce 2022. Nejenom ceny energií, plynu a potravin, ale i ceny nemovitostí všeho druhu se ne a ne v posledních letech zastavit. Lze slyšet již nespočet hlasů o splasknutí realitní bubliny a také názor, že je realitní trh již aktuálně přehřátý, ale jak vidno, ani několik vln covid pandemie jej nedokázalo příliš zchladit.

Situace na trhu s nemovitostmi aneb jak se na něm podepsala covid pandemie
Ing.
Petr
Koubovský,
daňový poradce, č. osv. 3891 – Rödl & Partner Tax, k.s.
Pojďme se tedy na náš nemovitostní trh podívat podrobněji, a to vč. největších okolností, které ovlivňují cenovou hladinu na něm.
Dalo by se parafrázováním hlášky z filmu Lotrando a Zubejda říci „Inu realitní trh je sice u nás malý, ale ani tak tu o náhody není nouze.“
 
Co způsobila COVID pandemie na komerčním a residenčním trhu aneb Pomohla jej zchladit?
Covid-19 zasáhl do životů nás všech. U někoho více, u někoho méně…
V průběhu celé pandemické doby přicházely od našich zákonodárců návrhy zákonů jako rohlíky z pekárny. Vesměs měly za úkol řešit dopady opatření do oblasti komerčních i residenčních pronájmů, tedy pokud se zaměříme na ty související s realitním trhem. Těmito zákony byly (mimo jiné):
zákon č. 209/2020 Sb., zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS-CoV-2 na nájemce prostor sloužících k uspokojování bytové potřeby, na příjemce úvěru poskytnutého Státním fondem rozvoje bydlení a v souvislosti s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty,
zákon č. 2010/2020 Sb., zákon o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS-CoV-2 na nájemce prostor sloužících podnikán&iacu