Stalo se již víceméně pravidlem, že k datu 1. 1. se ve zdravotním pojištění mění základní parametry, jako je minimální vyměřovací základ zaměstnance (navázaný na výši minimální mzdy), průměrná mzda a od ní se odvíjející výše rozhodných částek příjmů, například u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, či minimální záloha OSVČ. Průběžně se zvyšuje (a nadále podle nastavených pravidel i zvyšovat bude) vyměřovací základ u osob, za které je plátcem pojistného stát, přičemž tato hodnota současně představuje i výši odpočtu od dosaženého příjmu zaměstnance, ovšem při splnění specifických podmínek. Datum 1. 1. 2025 není v tomto směru výjimkou. Podívejme se v dalším textu blíže na nejdůležitější změny ve zdravotním pojištění od tohoto data účinné, mezi které patří např.:
- zvýšení minimální mzdy na 20 800 Kč,
- zvýšení maximální přípustné částky příjmu v tzv. nekolidujícím zaměstnání, tedy při souběhu zaměstnání s evidencí zaměstnance na úřadě práce, na 10 400 Kč ,
- zvýšení platby pojistného osobou bez zdanitelných příjmů na 2 808 Kč,
- nové rozhodné částky příjmu v hodnotách 4 500 Kč a 11 500 Kč,
- zvýšená platba pojistného státem za osoby, za které stát pojistné platí, na 2 127 Kč měsíčně,
- nová částka odpočtu od dosaženého příjmu zaměstnance 15 749 Kč, kdy odpočet může uplatnit pouze zaměstnavatel zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstnanců, a to pouze u zaměstnaných poživatelů invalidního důchodu.