Mohli bychom začít třeba takto. Tradičně s příchodem nového roku došlo k mnoha změnám právních předpisů týkajících se podnikání, přičemž uchráněny samozřejmě nebyly ani hlavní daňové předpisy. Letos je to ale přeci jen poněkud jiné, i na české poměry přišlo ohromující „tsunami“ novinek.
Změny daní z příjmů a DPH od roku 2014
Ing.
Martin
Děrgel
Těm pochopitelně vévodí nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb., dále jen „NOZ“) s neuvěřitelnými 3 081 paragrafy, a nový zákon o obchodních korporacích (zákon č. 90/2012 Sb., dále jen „ZOK“), který nahradil dosavadní úpravu obchodních společností a družstev.
Tak zvaná rekodifikace soukromého práva se pochopitelně musela promítnout do desítek právních předpisů, zákony o daních z příjmů a o DPH z toho nevyjímaje. Navíc Ministerstvo financí neodolalo pokušení dostat do daňových norem také některé další vlastní nápady, jako např. považovat pro daňové účely zemřelý daňový subjekt za „živý“ až do skončení dědického řízení, nebo dále omezit daňové odpočty a slevy nerezidentů. Tímto koktejlem navržených změn posléze zatřásli zákonodárci, kvůli nimž bylo nutno provést některé účelové úpravy. V tomto stručném shrnutí daňových novinek roku 2014 se přitom dostane jen na ty nejvýznamnější změny.
Změny daní z příjmů
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“), postihlo od 1.1.2014 celkem 5 novel.
1. novela ZDP účinná (nejen) od 1.1.2014
Zákon č. 458/2011 Sb., o změně zákonů souvisejících se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů; mění 72 zákonů, ZDP se týká 156 bodů.
Vysledování změn komplikují jeho novelizace zákony č. 399/2012 Sb., č. 502/2012 Sb. (1.1.2013), č. 241/2013 Sb. (19.8.2013), a zákonnými opatřeními Senátu č. 340/2013 Sb., č. 344/2013 Sb. (1.1.2014). Navíc změny ZDP přicházejí s účinností postupně od 1.1.2012, 1.1.2013, 1.1.2014 a 1.1.2015.
Účinnost již od 1.1.2012 se na poli ZDP týkala pouze problematiky loterií a jiných podobných her.
Dva změnové body účinné od 1.1.2013 se týkaly hlavně specifik registrací k daním z příjmů.
Nás nyní nejvíce zajímají novinky od 1.1.2014, přičemž jde o několik desítek změnových bodů, např.:
-
Příjmy ze závislé činnosti sražené „konečnou“ srážkovou daní bude možno zahrnout do přiznání a sraženou daň započíst na daňovou povinnost.
-
Obdobně jako již léta platí u příjmů z podnikání, tak nově ani u příjmů z pronájmu (§ 9 ZDP) nebude možno zpětně změnit paušální výdaje na skutečné.
-
Limit příležitostných ostatních příjmů osvobozených od daně se z 20 000 Kč zvyšuje na 30 000 Kč za rok.
-
Pokud příjmy z prodeje cenných papírů nepřesáhnou 100 000 Kč za rok, tak budou osvobozeny od DPFO.
-
Zvyšuje se maximální odpočet za poskytnuté dary u FO z 10 na 15% základu daně, u PO z 5 na 10% základu daně (nově nejen u darů pro SŠ, VŠ a VVI).
-
Předmětem zdanění bude zvýšení vlastního kapitálu v důsledku změny účetní metody.
-
Při ukončení podnikání nebo pronájmu u „paušálistů“, nebo při přechodu na skutečné výdaje se nebudou tzv. dodaňovat nespotřebované zásoby a zaplacené zálohy.
-
Při využití paušálních výdajů na dopravu u vozidla nezahrnutého do obchodního majetku FO již nebude možno uplatnit také sazbu základní náhrady (kilometrovné).
-
Daňově neúčinné budou členské příspěvky, které jsou u jejich příjemce osvobozeny od daně, což jsou obecně organizace s nepovinným členstvím - vyjma komor Hospodářské a Agrární.
-
Zvýhodňuje se odpočet od základu daně na podporu výzkumu a vývoje.
-
Z nerezidentů ČR budou moci jinou než základní a studentskou osobní slevu na dani, jakož i daňové zvýhodnění na děti, uplatnit již pouze rezidenti států EU, Norska nebo Islandu, a to nadále jen v přiznání a za podmínky, že ze zdrojů v ČR mají nejméně 90% všech zdanitelných příjmů, což budou muset nově navíc prokázat potvrzením zahraničního správce daně.
-
Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění musejí nově zaměstnavatelé zvládnout již do 15.3. a přeplatek musejí vyplatit do 31.3.
-
V 6. odpisové skupině budou budovy obchodních domů pouze, pokud mají prodejní plochu přes 2 000 m2.
Ostatní změny ZDP jsou účinné až od 1.1.2015, pokud vůbec, jelikož se stále hlasitěji hovoří o odložení spuštění systému jednotného inkasního místa, se kterým je spojeno více potíží, než se očekávalo. A tak jen pro zajímavost zmiňme, že by měl být zrušen koncept tzv. superhrubé mzdy, s čímž souvisí zvýšení sazby DPFO z 15% na 19%, povinné pojistné hrazené zaměstnavatelem má nahradit nový odvod z úhrnu mezd na veřejná pojištění, který bude přímo součástí ZDP. Měly by zmizet některé výjimky ze zdanění, zejména různé druhy osvobození, objeví se ovšem také některé nové, zejména osvobození příjmů fyzických osob z podílů na zisku a podobných plnění. Zrušeno ale bylo zaměstnanecké daňové zvýhodnění 3 000 Kč ročně.
2. novela ZDP účinná od 1.1.2014
Zákon č. 105/2013 Sb., o změně některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních; mění 13 zákonů, ZDP se týkají 2 body:
-
Byly rozšířeny příjmy nepodléhajících zdanění z titulu odškodnění přiznaného Evropským soudem pro lidská práva, mezinárodním trestním soudem apod.
3. novela ZDP účinná od 1.1.2014
Zákon č. 160/2013 Sb., kterým se mění zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, zákon o Hasičském záchranném sboru ČR; mění 3 zákony, ZDP se týká 1 bod:
-
Od daně se osvobozují příspěvky pojišťoven ze zákonného pojištění vozidel do fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.
4. novela ZDP účinná od 1.1.2014
Zákon č. 215/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách; mění 2 zákony, ZDP se týká 1 bod:
-
Změna zamezuje loterijním společnostem duplicitní uplatnění darů Českému olympijskému výboru - poprvé coby snížení odvodu z loterií nebo kursových sázek a podruhé formou odpočtu poskytnutých darů pro účely DPPO.
5. novela ZDP účinná od 1.1.2014
Zákonné opatření senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů; mění 40 zákonů, ZDP se týká 843 (!) bodů.
Změny daní z příjmů je možno rozčlenit do čtyř skupin. V souladu s názvem zákona jde o promítnutí formulačních i věcných změn, které souvisejí s NOZ a ZOK; změny vyvolané zrušením daně darovací a daně dědické, resp. jejich začleněním pod předmět daní z příjmů; věcné změny a formulační úpravy.
Mezi změny vyvolané NOZ a ZOK patří nahrazení pojmů: „půjčka - zápůjčka“, „podnik – obchodní závod“, „sdružení bez právní subjektivity - společnost“, „občanská sdružení - spolky“, „závazky - dluhy“ apod.
-
Předmětem daně nebude majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné půjčce, vypůjčitele při výpůjčce ani výprosníka při výprose.
-
S ohledem na nové pojmy NOZ byl zaveden režim zdanění příjmů: ze společenství jmění (např. po rozvodu nebo po úmrtí poplatníka, než dojde k ukončení rozvodového, resp. dědického řízení), z pachtu (obdoba nájmu), výměnku a ze svěřenského fondu (majetková entita bez právní osobnosti, která se považuje za poplatníka DPPO).
-
Bylo nutno reagovat na nové vymezení věcí v NOZ, zvláště u cenných papírů a nemovitých věcí. Stavba bude obvykle součástí pozemku (pro účely ZDP ale zůstává stavba samostatným a odpisovaným hmotným majetkem), nový institut „práva stavby“ (umožňuje výstavbu na cizím pozemku) a odlišné pojetí bytových a nebytových jednotek.
-
ZOK umožňuje, aby podíl na s. r. o. byl cenným papírem (tzv. kmenový list), což ale nemělo mít vliv na zdanění oproti podílům na s. r. o., které cenným papírem nejsou.
-
-
Sídlem podnikatele se dle NOZ rozumí adresa zapsaná ve veřejném rejstříku, jinak místo hlavního obchodního závodu, popř. bydliště.
Změny vyvolané zrušením daně darovací a daně dědické, resp. jejich začleněním pod předmět daní z příjmů:
-
Předmět daně darovací byl začleněn do ZDP, přičemž ale byl zachován široký rozsah osvobození mezi blízkými osobami. Z daně darovací bylo do ZDP přeneseno ocenění nepeněžního příjmu z dlouhodobého „majetkového prospěchu“ - pětinásobek hodnoty ročního plnění. Nově budou zdanění podléhat také dary pro FO poskytující zdravotní služby nebo provozující školská zařízení.
-
Sice předmět daně dědické rovněž přešel pod daně z příjmů, ale současně je od DPFO i DPPO osvobozen veškerý bezúplatný příjem z dědictví (výnos daně dědické byl stejně velmi nízký a výběr neefektivní) nebo z tzv. odkazu. Osvobozen bude i příjem z převodu majetku mezi zůstavitelem a obmyšlenou osobou ze svěřenského fondu.
Věcné změny si letem světem projdeme v řazení podle paragrafů:
-
Při zvýšení vkladu člena obchodní
korporace
- po 1.1.2014 - se bude pětiletá lhůta pro osvobození od DPFO při prodeji podílu (nejde-li o cenný papír) ohledně takto navýšené části vkladu počítat až ode dne tohoto zvýšení (a nikoli již od vstupu do korporace
).-
U cenných papírů nabytých po 1.1.2014 se prodlužuje lhůta pro osvobození příjmů FO z prodeje z šesti měsíců na 3 roky (s výjimkou kmenového listu s. r. o., kde je to 5 let); ovšem jak bylo uvedeno již u novely ad 1, budou osvobozeny tyto příjmy až do ročního limitu 100 000 Kč (pokud nebyly součástí obchodního majetku).
-
V letech 2013 až 2015 se neuplatní diskriminace hodně výdělečně činných důchodců oproti pasivním nebo méně vydělávajícím důchodcům podle § 4 odst. 3 ZDP, tedy zdanění důchodů, pokud součet příjmů ze závislé činnosti a dílčích základů daně ze samostatné činnosti a z nájmu přesáhne 840 000 Kč.
-
Režim zdanění srážkovou daní 15% u příjmů ze závislé činnosti se omezuje na příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč za měsíc (není-li podepsáno prohlášení k dani); a jak bylo uvedeno již u novely ad 1, pokud tyto příjmy poplatník uvede do přiznání, může sraženou daň započíst na DPFO.
-
Paušálně se od daně osvobozují příjmy za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy.
-
Příjmy FO z autorských práv - nejen za příspěvky do médií (!) - nově podléhají srážkové dani až do 10 000 Kč měsíčně (dosud jen do 7 000 Kč), a navíc takto zdaněné příjmy může poplatník zahrnout do přiznání a sraženou daň započíst na DPFO (pak z nich ale zaplatí pojistné).
-
Ruší se omezení účtování FO v hospodářském roce kvůli jiným příjmům než ze zemědělství nebo ze živnosti, nebo kvůli podnikání ve sdružení, anebo pro využití spolupracujících osob (§ 7 odst. 12 ZDP).
-
Manželem (manželkou) se bude v ZDP rozumět i partner podle zákona o registrovaném partnerství - ovšem vztahy „druh a družka“ stále ne.
-
Obdobné teritoriální omezení, jaké zavedla novela ad 1 výše nerezidentům ČR u ostatních osobních slev a daňového zvýhodnění, pak tato 5. novela dále vztáhla rovněž i na všechny nezdanitelné částky dle § 15 ZDP - nově jsou tak dostupné jen rezidentům států EU, Norska a Islandu.
-
Předmětem zdanění bude rozdíl mezi starým a nižším novým dluhem na základě dohody (nejde-li o narovnání).
-
Daňový motivační příspěvek žákovi/studentovi se zvyšuje na 5 000 Kč, a u studenta VŠ na 10 000 Kč měsíčně.
-
Příjmy nerezidentů podléhající zdanění byly rozšířeny o příjem z prodeje (části) obchodního závodu (dosud „podnik“) v ČR.
-
U právnických osob je nově daňově účinná ztráta z prodeje pozemků.
-
Byly zavedeny dva nové odpočty: na podporu pořízení majetku na odborné vzdělávání (110% nebo 50% vstupní ceny), a na podporu výdajů vynaložených na žáka nebo studenta (200 Kč za hodinu praxe).
-
Mzdový list musí obsahovat i den nástupu do práce.
-
Registrace k DPFO se bude nově týkat jen samostatné činnosti (podnikání) a ne pronájmu.
Do poslední kategorie formulačních změn patří např. následující úpravy:
-
Definují se přímo v zákoně v praxi běžně používané pojmy „daňový rezident a nerezident“.
-
Funkční požitky se stanou součástí příjmů „ze závislé činnosti“.
-
Namísto příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7 ZDP) se bude nově hovořit o příjmech ze samostatné činnosti.
-
Právně nepřesné označení příjmů z pronájmu (§ 9 ZDP) nahradí příjmy z nájmu.
-
Bylo upřesněno a rozšířeno vymezení poplatníků DPPO (včetně svěřenského fondu).
-
Vymezení „jednotky“ v ZDP vyhovuje definici NOZ i zákonu č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů.
-
Nová legislativní zkratka „veřejně prospěšný poplatník“ v omezeném významu nahradí stávající „neziskové subjekty“ (nezahrnuje ale nadace určené k podpoře osob blízkých zakladateli ani společenství vlastníků jednotek).
-
Pro účely DPPO se obdobně jako u OSVČ zavádí pojem obchodní majetek.
-
Upřesňuje se, že u účetních jednotek se pro účely ZDP příjmy rozumí výnosy a výdaji náklady.
-
Odpisovat bude nově „odpisovatel“.
Změny DPH
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“), mění od 1.1.2014 následující 2 novely.
1. novela ZDPH účinná (nejen) od 1.1.2014
Zákon č. 502/2012 Sb., kterým se mění ZDPH a další související zákony; mění 4 zákony, z toho ZDPH: 198x od 1.1.2013, 10x od 1.4.2013, 3x od 1.1.2014 a 2x od 1.1.2015.
Nejvíce změn novela přinesla již s účinností od 1.1.2013. Jednalo se např. o změny registrace plátců, zavedení institutu identifikované osoby, povinné zdaňování záloh i neúčtujícími plátci, změny u daňových dokladů, prodloužení časového testu pro osvobození od daně u převodu staveb a jednotek ze 3 na 5 let, rozšíření ručení odběratele za daň neodvedenou dodavatelem a další.
Účinnost od 1.4.2013 se týkala jen vracení daně fyzickým osobám ze třetích zemí při vývozu zboží.
Nás ale nyní zajímají hlavně změny účinné od 1.1.2014:
-
Především se zavádí povinně elektronická forma podání daňového přiznání, hlášení a jejich příloh; výjimka se týká pouze fyzických osob s obratem do 6 mil. Kč za rok a tzv. identifikovaných osob. Obdobně to platí také pro podání přihlášky k registraci a oznámení o změně registračních údajů.
-
Nově již kupodivu v § 101 ani jinde v ZDPH nenajdeme termín (den), do kdy má plátce obecně podat přiznání k DPH. V tomto směru se tak plně uplatní § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „DŘ“): „Je-li zdaňovací období kratší než 1 rok, podává se daňové přiznání do 25 dnů po uplynutí zdaňovacího období. Tuto lhůtu nelze prodloužit.“ Ze ZDPH se dozvíme už jen to, že podání přiznání je nutné, i když plátci nevznikla daňová povinnost, a dále speciální lhůty pro podání přiznání v případě úpadku, zániku bez likvidace, u nerezidentů a neplátců, kteří vystavili daňový doklad. Naproti tomu lhůta pro podání daňového přiznání identifikované osoby v ZDPH zůstala: „do 25 dnů po skončení zdaňovacího období, ve kterém jí vznikla povinnost přiznat daň“, z čehož vyplývá, že na rozdíl od plátců nepodávají identifikované osoby přiznání při nulové daňové povinnosti.
-
Avizovaný 3. změnový bod účinný od 1.1.2014 pouze upřesňuje a opravuje formulaci podání výpisu z evidence pro účely DPH v rámci režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku (§ 92a odst. 5 ZDPH). Tato podání je nutno již od roku 2011 činit elektronicky v požadovaném formátu a struktuře.
-
Neurčitou formulaci „předložit správci daně“ nyní novela zpřesnila na „podat správci daně elektronicky na elektronickou adresu zveřejněnou správcem daně“.
-
A dále byl opraven chybný odkaz na odst. 4 a 5 místo 3 a 4, který vznikl vypuštěním odst. 2 novelou účinnou od roku 2013 a přečíslováním těch následujících.
Od 1.1.2015, resp. dnem nabytí účinnosti zákona č. 458/2011 Sb., o jednotném inkasním místě, se sníží limit obratu pro povinnou registraci na 750 000 Kč (prozatím 1 mil. Kč) za až 12 měsíců.
2. novela ZDPH účinná od 1.1.2014
Zákonné opatření Senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů; mění 40 zákonů, z toho ZDPH: 1x od 1.12.2013 a 317x od 1.1.2014.
S účinností od 1.12.2013, ale prakticky až od roku 2014 došlo k úpravě ručení odběratele za DPH při úplatě na jiný než zveřejněný účet dodavatele. Toto ručení přinesla zmíněná 1. novela již od 1.1.2013, ale kvůli nedomyšlené praxi Generální finanční ředitelství uplatnění ručení odložilo na 1. 10. a posléze až do konce roku 2013. Novela omezuje toto ručení za platby na tzv. nezveřejněný účet pouze na částky převyšující 700 000 Kč (dvojnásobek částky, od níž je nutná bezhotovostní platba).
Změny DPH od 1.1.2014 můžeme rozdělit do tří skupin. V souladu s názvem novely jde o promítnutí formulačních i věcných změn kvůli NOZ a ZOK; věcné změny a formulační úpravy.
Ohledně změn kvůli NOZ a ZOK můžeme odkázat na obdobnou pasáž u 5. novely ZDP ad výše. Nejvýznamnější je nové vymezení věcí v NOZ, zvláště nemovitých. „Zbožím“ se pro DPH rozumí: „hmotná věc, s výjimkou peněz a cenných papírů, právo stavby, živé zvíře, lidské tělo a jeho část, plyn, elektřina, teplo a chlad“. Hmotnou věcí je i nemovitá věc, s čímž souvisí začlenění převodu nemovitostí mezi dodání zboží, což zjednodušilo text ZDPH, kde je tak nyní o nemovitých věcech zmínka jen pokud se jich týkají nějaká daňová specifika - např. u osvobození jejich dodání a nájmů.
Věcných změn, které nesouvisejí s rekodifikací soukromého práva, je pramálo, navíc některé zřejmě ani nebyly zamýšleny, viz dále. Chtěnou věcnou změnu přinesla novelizace DŘ do daňového režimu úmrtí plátce. Zjednodušeně ale názorně si ji můžeme přiblížit tak, že mrtvý plátce se pro daňové účely – nejen pro DPH – považuje za „živého“ až do skončení dědického řízení o pozůstalosti, viz § 239a DŘ. V mezidobí - mezi fyzickou a „daňovou“ smrtí plátce -- bude plnit jeho daňové povinnosti správce pozůstalosti (zpravidla potenciální dědic) vlastním jménem na účet pozůstalosti (§ 239b DŘ). Zejména bude muset do 3 měsíců od fyzické smrti zůstavitele podat přiznání - mimo jiné také k DPH - za uplynulou část zdaňovacího období. Poté bude podávat přiznání v obvyklých lhůtách a nakonec ještě do 30 dnů od „daňového úmrtí“ zůstavitele. Návazně na tyto změny byla upravena povinnost registrace dědice k DPH a pravidla úpravy odpočtu daně u zděděného majetku od plátce.
Zřejmě nechtěné změny provázejí daňový režim dodání vybraných nemovitých věcí podle novelizovaného § 56 ZDPH. Nově je od daně osvobozeno dodání nezastavěného pozemku (i bez inženýrských sítí) a vybrané nemovité věci po 5 letech od
kolaudace
nebo prvního užívání stavby. S ohledem na to, že dle NOZ je po 1.1.2014 stavba (až na výjimky) součástí pozemku, ovšem není jasné, zda při prodeji pozemků s novostavbami bude předmětem zdanění celý pozemek (včetně stavby) nebo jen parcela se stavbou anebo pouze zastavěná část parcely. A protože jde právně o převod pozemku se stavbou, je nejisté uplatnění snížené sazby daně vztahující se dle § 48a ZDPH jen na stavby pro sociální bydlení.Mezi formulační změny patří např.:
-
„Evropské společenství“ nahradil jeho právní nástupce „EU“.
-
Byl definován pojem „jiný členský stát“ (mimo ČR).
-
Zpřesnění se dočkal klíčový pojem DPH - úplata.
-
V návaznosti na § 2 DŘ „daňovou povinnost“ nahradila „daň“, případně povinnost přiznat a zaplatit daň.
-
Prodej a vklad podniku zastoupí „pozbytí obchodního závodu“.
-
„Osoba registrovaná k dani“ zahrnuje nejen osobu registrovanou k DPH v jiném státě EU, ale také plátce a identifikovanou osobu.
Podrobněji ke změnám DPH, včetně souvisejících příkladů, naleznete také v příspěvku na s. 12 tohoto čísla časopisu.