Expertní odpovědi - strana 499

Společnost s r. o., plátce daně, stavební firma, staví fyzické osobě dům. Celá stavba potrvá 1-2 roky. Ve smlouvě mají uvedenou dílčí fakturaci. Tzn. po dokončení střechy fakturace, po dokončení oken fakturace, je správné tyto faktury dávat do výnosů průběžně na účet 602? Nejedná se o zálohové platby. 
Vydáno: 20. 12. 2019
OSVČ vlastní nebytový prostor. Měsíčně hradí za služby spojené s užíváním tohoto prostoru: provozní náklady společných částí domu, fond oprava, spotřebu vody, el. energie a plynu. Jsou tyto náklady daňově uznatelné?
Vydáno: 20. 12. 2019
Je možné posoudit jako daňově uznatelný náklad u právničky šaty, střevíce, případně kabelku? Mohu posoudit jako pracovní oděv? Existuje k této problematice nějaký výklad?
Vydáno: 20. 12. 2019
Na jaký účet se správně účtují tržby projekční kanceláře za vytvoření projektové dokumentace nebo studie? Na účet 602 Tržby z prodeje služeb nebo na účet 601 Tržby za vlastní výrobky? V předkontacích je naznačeno účtování jako služba na účet 602, ale pokud se studie připravují přes rok, účtují se přes nedokončenou výrobu a to by ukazovalo, že se jedná o "vlastní výrobek".
Vydáno: 20. 12. 2019
Podnikatel - fyzická osoba - překročil v r. 2018 obrat 25 mil. Kč. Jak musíme upravit základ daně za r. 2019? Od r. 2020 musí vést účetnictví? Jak je to s novelou zákona o účetnictví, kde se má tato povinnost má zrušit?
Vydáno: 19. 12. 2019
Společnost U. s. r.o. je vlastníkem automobilu, ale provozovatel je jiná FO. Společnost U. s. r.o. si tedy může automobil odepisovat a dávat do nákladů servisní práce, pojištění automobilu a např. silniční známku - je to prosím tak? Musí společnost U. nějakým způsobem pronajímat měsíčně automobil provozovateli automobilu? Pokud ano, jde to udělat na základě faktury a bude faktura s DPH anebo bez DPH? Společnost U. s. r. o. je plátcem DPH a FO není - je to soukromá osoba. Pokud by byla FO jednatelem společnosti vznikne jiná situace s pronájmem? S A může si FO (pokud by to byl podnikatel) dávat fakturu do svého účetnictví (myslím fakturu o pronájmu)? Pokud by se napsala nějaká dohoda, že automobil používá jen U. s. r. o., tak je možné dávat do účetnictví i benzin anebo používat paušál? Je možné, aby tedy automobil používala jen společnost, i když je provozovatel někdo jiný, tzn. že by uplatňovala veškeré náklady, včetně nafty? Doplňující otázka: Pokud tedy s.r.o. - vlastník automobilu i když je provozovatel jiná FO napíše interní doklad, že je auto používáno výhradně k udržení příjmů vlastníka (tedy s.r.o.) a automobil používá pouze pro své účely s.r.o. - což tak i je, tak může společnost odepisovat majetek + ostatní náklady (opravy, naftu, DZ...) 
Vydáno: 19. 12. 2019
OSVČ podniká a příjmy zdaňuje dle § 7 ZDP, k tomu má ve vlastnictví bytový dům, který pronajímá dle § 9 ZDP. Musí hlídat obrat 1 000 000 Kč kvůli plátcovství dph. V nájemní smlouvě má napsáno nájemce se zavazuje platit nájemné ve výši 14 500 Kč měsíčně. V ceně nájemného je zahrnuto připojení k internetu, digitální televize, osvětlení spol. chodby a odvoz odpadu. V ceně nájmu nejsou zahrnuty zálohy na el. energie, plynu, vodné a stočné. V dalším bodu smlouvy je nájemce se zavazuje platit záloh. platby na služby (energie) ve výši 3 500 Kč. Zálohy budou vyúčtovány 1x ročně, případný nedoplatek nájemce uhradí. Dále se nájemce zavazuje platit nájemné a úhradu služby spoj. s užíváním bytu takto: 7 000 Kč na účet jednoho z pronajímatelů (manželů) a 11 000 Kč na účet druhého. Jaká částka se bude počítat do obratu? 
Vydáno: 19. 12. 2019
Prosím o vysvětlení problematiky daňových odpisů pořízeného goodwillu. Podle § 32s odst. 2 zákona o daních z příjmů se goodwill nepovažuje za nehmotný majetek. Dle mého je účetní odpis jasný, jak je to ale s možností uplatnění daňového odpisu? 
Vydáno: 19. 12. 2019
Do jaké sazby DPH patří provoz opalování v soláriu? A  bude také po novele spadat do 10 % sazby?
Vydáno: 18. 12. 2019
Ustanovení § 109a zákona o DPH umožňuje příjemci zdanitelného plnění uhradit za poskytovatele zdanitelného plnění daň, a tudíž se vyhnout výzvě k úhradě jako ručitel dle § 108 a 109. Do kdy musí být daň z přijatého plnění uhrazena na účet správce daně? Například poskytovatel je čtvrtletní plátce. Obdržím fakturu 5. 11., DUZP je 31. 10. Musí být úhrada provedena do termínu pro podání měsíčního přiznání (za říjen) tj. do 25. 11. nebo je možné uhradit zajištěnou daň (DPH) do termínu pro podání přiznání k DPH za 4. čtvrtletí, tj. do 25. 1. roku x+1. V současné době řešíme problém s jedním klientem, vyzvali jsme ho k doložení určitých dokumentů a údajů a zatím nedodal vše, takže mu byl uhrazen pouze základ daně a DPH stále evidujeme jako závazek. Zákon a metodický pokyn řeší náležitosti platby, ale není mi z toho jednoznačně zřejmý způsob evidence na ODÚ poskytovatele.
Vydáno: 18. 12. 2019
Plátce DPH, vede daňovou evidenci, koupil z Německa náhradní díl ke svému závodnímu automobilu, který má v evidenci a používá ho ke své ekonomické činnosti, v částce 6 000 EUR od soukromé osoby. Mám kupní smlouvu a částka se platila z EUR účtu. Jaký je postup z hlediska daně z příjmů a DPH?
Vydáno: 18. 12. 2019
Která organizace má odvádět ze svých členských příspěvků DPH, pokud její obraz přesáhne 1 mil. Kč, resp. které členské příspěvky jsou od DPH osvobozeny? 
Vydáno: 18. 12. 2019
Dne 29. 11. 2019 si fyzická osoba, plátce DPH, převedla firemní automobil do osobního vlastnictví. Automobil byl nakoupený v 12/2017, při jeho nákupu bylo uplatněno DPH v plné výši. Jak se má v tuto chvíli vypořádat DPH?
Vydáno: 18. 12. 2019
Jak správně zaúčtovat v účetnictví obce službu na rozvoz jídel? Obec má zřízeny příspěvkové organizace (MŠ a ZŠ). V jedné ze škol je zřízena velkokapacitní vývařovna. Z důvodu ekonomického využití vývařovny obec zařídila rozvoz jídel do výdejen i pro žáky ostatních příspěvkových organizací (MŠ a ZŠ) zřízených obcí pomocí cizí organizace. S touto organizací má sepsanou smlouvu o poskytování služeb, podepsanou primátorem a schválenou radou. Jedná se o náklad obce účtovaný na účet 518 (RS 5169) nebo se jedná o náklady příspěvkové organizace, které jsou hrazeny obcí za příspěvkovou organizaci? Jak správně zaúčtovat a jakou RS použít?
Vydáno: 18. 12. 2019
Jak postupovat, pokud zaměstnavatel (firma s. r. o.) přispěl zaměstnanci na životní pojištění jak v roce 2018, tak i v roce 2019, ale nyní se zjistilo, že vinou zprostředkovatele došlo k pochybení a smlouva je bez daňového zvýhodnění. Bude muset zaměstnavatel vše zpětně dodanit (pokud ano, tak jakým způsobem), nebo bude stačit nějaké potvrzení od zprostředkovatele, že došlo k chybě a přeplatek se převede na novou již správně uzavřenou smlouvu?
Vydáno: 18. 12. 2019
Tuzemskému měsíčnímu plátci DPH jsme prodali náhradní díl. Tento náhradní díl jsme zakoupili od italského dodavatele, který je registrovaným plátcem daně v Itálii. Pro urychlení výměny náhradního dílu na zařízení, které je instalováno ve Francii, italský výrobce náhradní díl odeslal kurýrem (DHL) přímo do Francie. Tedy náhradní díl nevstoupil na území ČR. Obdrželi jsme od italského dodavatele fakturu za tento náhradní díl, místem určení je uvedena Francie. Jak jsem měla postupovat z hlediska daně? Je možné provést dodanění a následně uplatnit odpočet z této obdržené faktury? Jen doplňuji, že se zákazníkem z Francie nemáme žádný obchodní vztah. Náhradní díl měnil náš tuzemský odběratel v rámci uplatnění garance na služby, které zde prováděli.
Vydáno: 17. 12. 2019
Náš klient je registrován jako plátce daně z příjmů ze závislé činnosti a daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně. V průběhu roku přestal zaměstnávat zaměstnance a ukončil registraci k oběma daním. Jeho činnost pokračuje dál, ale bez zaměstnanců. Do jakého termínu je potřeba podat vyúčtování daně ze závislé činnosti a vyúčtování srážkové daně? Týká se nás § 234 daňového řádu, tedy situace, kdy plátci daně zanikne povinnost vybírat daň srážkou a musí podat vyúčtování do konce následujícího měsíce po zániku povinnosti? Pokud ano, týká se toto ustanovení i daně ze závislé činnosti? Popř. pokud se na nás toto ustanovení vůbec nevztahuje, prosím o vysvětlení, ve kterých situacích dochází k zániku povinnosti vybírat daň srážkou.
Vydáno: 17. 12. 2019
Naše firma v rámci konce roku rozdává svým klientům dárkové poukazy (např. do Sportissima). Dárkové poukazy jsou do 500 Kč včetně DPH. Poukaz se nedá směnit za peníze, obchodní partner si za něj může koupit nějaký předmět. Poukaz je opatřený obchodním názvem naší firmy. Jedná se o daňově uznatelný výdaj z hlediska daně z příjmů a máme nárok na odpočet DPH?
Vydáno: 17. 12. 2019
Pokud se fyzická osoba s příjmy podle § 9 zákona o daních z příjmů rozhodne, že povede podvojné účetnictví, znamená to, že se řídí zákony podvojného účetnictví, tzn. zdaňuje výnosy a náklady dle faktur - dle skutečné spotřeby v daném roce, ne podle úhrad jako daňová evidence? 
Vydáno: 17. 12. 2019
Jak se bude zdaňovat služebnost u dárce, který si do darovací smlouvy dal s odkazem na § 1297 občanského zákoníku služebnost u bytu, garáže a chata až do své smrti?
Vydáno: 17. 12. 2019