Ing. Petra Konderlová - strana 102

Jedná se o FO, plátce DPH, vede DE. Přihláška pohledávky do insolvenčního řízení byla podána pozdě (po uplynutí lhůty stanovené k přihlašování pohledávek), soud ji odmítl, a tím účast věřitele v insolvenčním řízení skončila. Jaký bude osud této pohledávky dál z hlediska daně z příjmu. Může se z evidence vyřadit bez toho, aniž by se musela zdanit daní z příjmu? Jaký je správný postup?
Vydáno: 26. 10. 2010
Je možné a v souladu se zákony požadovat při platbě kartou (plat. terminálem) po klientovi (zákazníkovi) přirážku? Výše přirážky odpovídá částce, kterou si strhává banka z platby kartou. A v případě slevy při platbě v hotovosti - to je v pořádku?
Vydáno: 21. 10. 2010
Podnikatel - fyzická osoba (majitel restaurace) ukončil registraci DPH. K datu ukončení uplatnil daň na vstupu z několika zaplacených záloh na spotřebu elektrické energie a plynu, které do zmíněného data nebyly dodavatelem služeb vyúčtovány. Jedná se o energii na provoz restaurace. Je povinen snížit nárok na odpočet ve výši uplatněné daně z těchto záloh?
Vydáno: 19. 10. 2010
Firma je spol. s r. o, plátce DPH. Zaměstnanec zaplatil PHM do služebního auta svoji kartou ze svého soukromého účtu. Může firma považovat tento účet (platba kartou z jiného účtu než firemního BÚ) za daňový doklad, považovat ho za daňový náklad a nárokovat si za phm takto nakoupené DPH?
Vydáno: 19. 10. 2010
Obchodní partneři si zvykli posílat naskenované faktury (podepsané) emailem. Je možné takto obdržené faktury považovat za řádný daňový doklad, i když dodavatel nemá elektronický podpis? Je nutné vyžadovat originály daňových dokladů, nebo emaily pouze s el. podpisem?
Vydáno: 19. 10. 2010
FO, která vede DE (plátce DPH) má na základě uzavřené leasingové smlouvy v prosinci 2007 pronajatý stroj. Původně byla sjednaná doba leasingu na 36 měsíců (01/2008 – 12/2010) v průběhu této doby byla dodatkem změněna doba na 60 měsíců (01/2008 -12/2012). Leasingový nájemce má zájem ukončit leasing v původně stanoveném termínu (36 měsíců). Jaké by byly daňové dopady z hlediska daně z příjmů v případě změny doby pronájmu (na původních 36 měsíců)?
Vydáno: 19. 10. 2010
Podnikatelka FO nakoupila osobní automobil pro 100% využití v podnikání, zaevidovala ho do svého majetku, platí silniční daň. Sama však nemá řidičské oprávnění k řízení tohoto vozidla, na všech služebních cestách řídí automobil její druh. Je nějaký problém v uplatňování veškerých výdajů v souvislosti s podnikáním nebo je nutná nějaká smlouva?
Vydáno: 19. 10. 2010
Akciová společnost je plátcem DPH a podniká v oblasti služeb - poskytuje překlady a tlumočení. Postupuji správně, když vystavuji fakturu za tlumočení, kde odběratel je ze třetí země např. z Cypru. Tlumočení proběhlo v České republice. Postupuji správně, když vystavím fakturu bez DPH, když odběratel není ze země EU?
Vydáno: 19. 10. 2010
Společnost s r. o. si na základě smlouvy o pronájmu nebo výpůjčce využívá osobní automobil od svého zaměstnance k podnikání na dobu neurčitou. a) v případě výpůjčky se jedná zřejmě o bezplatné zapůjčení vozidla, jak postupovat s vykazováním jednotlivých jízd a co lze uplatnit jako uznatelný výdaj do nákladů, b) v případě smlouvy o nájmu za cenu zřejmě obvyklou, co lze uplatnit jako uznatelný výdaj do nákladů, c) silniční daň uhradit zřejmě na jméno a RČ majitele, je možné uplatnit jako náklad společnosti, d) je lepší auto si pronajmout - vypůjčit nebo když zaměstnanec si píše cestovní příkazy a společnost mu je proplácí?
Vydáno: 13. 10. 2010
PO, s.r.o., plátce DPH. Firma vyměňuje skla na vozidlech právnickým i fyzickým osobám. Faktura je vždy vystavena na objednatele služby a zároveň je zasílána do pojišťovny. Pojišťovna dle tabulek vypočte náhradu, kterou zašle na účet servisu (včetně DPH při službě uskutečněné pro neplátce, bez DPH při službě uskutečněné pro plátce). Smluvně dohodnutou spoluúčast a neuhrazené DPH hradí objednatel služby. Často se ale stane, že pojišťovna na základě svých tabulek a propočtů spočítá náhradu nižší, neuhradí fakturu celou a zhotoviteli zůstává část faktury neuhrazena. Co má firma dělat s nedoplatkem faktury, vlastně s neuhrazenou pohledávkou? Jsou to i několikatisícové částky, zvlášť když jde o výměnu na autobusech nebo nákladních vozech. Je možné účtovat do nákladů? Může zhotovitel úhradu požadovat po objednateli služby?
Vydáno: 08. 10. 2010
Nerezident (konkrétně Slovenský občan) prodal rodinný dům v České republice a použil získané prostředky k uspokojení bytové potřeby = koupil rodinný dům na Slovensku. Jsou v tomto případě splněny podmínky pro osvobození dle § 4 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů?
Vydáno: 01. 10. 2010
Chtěla bych se zeptat, jak postupovat při účtování obalů. Naše společnost (právnická osoba, plátce DPH) dodává strojírenské výrobky na paletách. Vzhledem k tomu, že nám je odběratelé nevrací, chceme zavést tento systém: při prodeji výrobků vyúčtujeme na fakturu i počet dodaných palet. Pokud nám je odběratel vrátí, my mu (zřejmě formou dobropisu) část peněz vrátíme (příklad: 90 % ceny vrátíme, 10 % bude bráno jako opotřebení). Moje otázka zní, jak o těchto obalech účtovat (vedeme je na skladu materiálu), za jakou cenu je po vrácení znovu naskladnit a zda jsme při prodeji povinni odvést DPH z těchto obalů.
Vydáno: 29. 09. 2010
Jsme spol. s r. o., vedeme účetnictví. Společnost si pořídila 21. 8. 2009 nemovitost (vklad do katastru). Původně to byl RD, v r. 2010 začala rekonstrukce na kanceláře a prodejny na základě žádosti na stavební úřad. Ale během prováděných prací, se majitel rozhodl, že v podkroví udělá byt pro svoji dceru. Jsou tam už provedeny tyto práce - náklady na zateplení, rozvody vody, plynu, podlahové topení, střešní okna. Všechny náklady bych zaúčtovala jako TZ (kolaudace nyní proběhla) a nyní se mi jedná o náklady na byt - udělat analytiku a hlavně, co v r. 2010 s DPH - zda je krátit na konci roku. Byt však dle vedoucího bude dokončen a pronajímat se až v r. 2011.
Vydáno: 29. 09. 2010
Firma vlastní osobní automobily, které jsou dlouhodobě využívány na Slovensku. Bude placena silniční daň těchto aut placena v ČR?
Vydáno: 29. 09. 2010
Fyzická osoba, plátce DPH, vedoucí daňovou evidenci: pro podnikatelskou činnost má vypůjčený automobil (dle smlouvy o výpůjčce, tj. bezplatně). Do daňových výdajů uplatňuje prokázané výdaje na PHM + výdaje související s provozem (dle smlouvy se jedná o drobné opravy, nákup náhr. dílů). Dotaz: může si z těchto výdajů za PHM a ostatních výdajů za opravy apod. FO uplatnit odpočet DPH? Je daňovým výdajem také silniční daň, pokud se k její úhradě FO zaváže ve smlouvě?
Vydáno: 23. 09. 2010
Podnikatel provozující silniční nákladní dopravu si koupil v r. 2002 nákladní přívěs o celkové hmotnosti 15,5 t. Registrován byl do 01/2009 na RČ, nezařazen do obchodního majetku, nejezdilo se s ním. Bohužel značky nebyly uloženy do depozita. FÚ žádá podání dodatečných přiznání za r. 2007-9. Lze pro tohoto poplatníka použít pro r. 2007-2008 snížení sazby daně dle Pokynu D-270 a pro r. 2009 dle § 6 odst. 10 Zákona o dani silniční?
Vydáno: 20. 09. 2010
V DE máme neuhrazené pohledávky se splatností od roku 1995 do roku 2002. Většina z nich jsou vyúčtované škody na našich zakázkách nebo penalizační faktury (tedy bez DPH). Nebo již nikdy uhrazeny a my bychom chtěli tyto pohledávky zlikvidovat. K těmto fakturám se nevztahují žádné výdaje na dosažení příjmů.
Vydáno: 09. 09. 2010
Společnost s ručením omezeným, jsme plátci DPH a vedeme účetnictví. Dotaz ohledně přijaté faktury. Zaplatili jsme dodavateli předem zálohu a nyní nám došla faktura za tuto službu. Na faktuře je ale pouze vyčísleno DPH ze zůstatkové ceny k platbě. Chtěla jsem po nich, aby ji opravili a vyčíslili DPH v celkové výši, ale oni odmítli a tvrdí, že to tam ze zákona být nemusí, pokud je DPH vyčísleno již na zálohové faktuře. Ale pokud se nemýlím, tak zálohová faktura není daňovým dokladem. Mají povinnost vyčíslit DPH v plné výši na fakturu nebo nemusí?
Vydáno: 09. 09. 2010
Jsme plátci DPH. Při služebních cestách se nakupují pohonné hmoty i např. na Slovensku. Obdržíme doklad včetně slovenské DPH. Toto DPH si nenárokujeme zpět. Musíme vypočítávat DPH jako při pořízení zboží z jiného členského státu a uvádět v daňovém přiznání? Pokud ano z jaké částky - ze základu nebo z částky včetně slovenské DPH?
Vydáno: 05. 09. 2010
PO, plátce DPH. V časopise vyšel slevový kupón na zboží, které nám dodává jistá firma. Kupóny vydala firma, která nám zboží dodává. Když přišel zákazník s tímto kuponem, uplatnil slevu na dané zboží uvedené na kupónu. Akce trvala 2 měsíce. Poté byl udělán soupis prodaného zboží, kterého se sleva týkala a firma nám ušlý zisk vrátila. Jak se tento případ správně zaúčtuje a jak je to s DPH? Firma poslala daňový dobropis s uvedením soupisu zboží a textem finanční vyrovnání, bez vyčíslení DPH.
Vydáno: 19. 08. 2010