Ing. Petra Konderlová - strana 103

Společnost s r. o., plátce DPH, vede účetnictví. Německá firma nám poslala dobropis na zboží, v tomto dobropisu také uvedli částku za poskytnutí služby naší firmou (garanční práce na motocyklech) o tuto částku je dobropis vyšší než původní faktura. Jak zaúčtovat uvedené služby a zda se uvádí do souhrnného hlášení?
Vydáno: 19. 08. 2010
Společnost s r. o. v březnu 2010 pořídila a uvedla do užívání osobní automobil. V červenci dokoupila k tomuto autu střešní nosič v hodnotě 4,5 tis. Kč. Nejsem si jistá, zda je možné tento nosič zaúčtovat jako pořízení DrHm nebo jako technické zhodnocení účtované do nákladů (do 40 tis. Kč). Nebo platí, že hodnota technického zhodnocení pořízeného v prvním roce uvedení majetku do užívání zvyšuje jeho pořizovací cenu?
Vydáno: 19. 08. 2010
Jsme a. s. a plátci DPH máme zaměstnance, kterému jsme strhávali 5 měsíců částku za soukromé PHM. Ale neměl sepsanou smlouvu o užívání motorového vozidla k soukromým účelům. Tudíž tedy neměl ani 1 % z ceny auta zdaněno ve výplatě. Chtěli bychom to dodanit, jestli je možné to zaplatit za něj, aby to nemusel zaplatit on. A jak se to zaúčtuje?
Vydáno: 19. 08. 2010
V roce 2007 jsme omylem vystavili dvě faktury na stejnou dodávku témuž zákazníkovi. Zákazník dostal pouze jednu dodávku a jednu z faktur, druhá zůstala v účetnictví neuhrazená. DPH bylo odvedeno z obou faktur. Na chybu jsme přišli až v roce 2010 a na fakturu, kterou zákazník neobdržel, jsme vystavili storno. DPH ze storna ale vstupuje do daňového přiznání až v období 06/2010 (jsme měsíční plátci), zatímco stornovaná faktura byla zahrnuta do přiznání v období 06/2007. Je to takto v pořádku nebo máme podat dodatečné přiznání k DPH 06/2010 a v období 06/2010 storno vůbec nevykazovat?
Vydáno: 18. 08. 2010
Jsme spol. s r. o., plátci DPH, vedeme podvojné účetnictví. Jednatel a zároveň zaměstnanec chce svůj soukromý osobní automobil prodat do své spol. s r. o. Za jakou cenu toto může uskutečnit. Je potřeba odborný odhad prodejní ceny? Automobil je již starší, nebylo by pro spol. s r. o. výhodnější, kdyby si zaměstnanec a jednatel v jedné osobě vyúčtovával cestovné a auto si nechal v soukromém vlastnictví?
Vydáno: 03. 08. 2010
S. r. o., podvojné účetnictví, plátce DPH chce koupit v nějakém bazaru v Německu ojeté osobní auto a zařadí jej do majetku firmy. Jak to bude vypadat s DPH? Koupí-li firma auto, které bylo vyrobeno a používáno ještě před 1. 4. 2009 nebo po 1. 4. 2009, bude v tom nějaký rozdíl? Bude si moci firma odečíst DPH? Do jakých řádků v přiznání k DPH se toto má vyplnit?
Vydáno: 30. 07. 2010
Plátce DPH, provádí na svůj živnostenský list elektromontážní práce v rodinných domech. Tuto práci ale fakturuje stavební firmě, která mu ji proplácí. Jakou sazbu DPH bude účtovat? Normálně by si uplatnil 10 %, ale když to fakturuje stavební firmě, může také 10 %?
Vydáno: 30. 07. 2010
Obracím se na Vás s dotazem, který se týká započtení pohledávek. Během úhrad faktur naší společnosti došlo k omylu, že jsem zaplatily jednu stejnou fakturu dvakrát. Navrhovala jsem, aby nám byl vystaven dobropis, na jehož základě by se nám peníze vrátily. Dobropis nebyl odsouhlasen a byl navržen zápočet. Z různé literatury jsem se dozvěděla, že zápočet vzniká na základě vzájemné dohody mezi firmami. Nemám představu, jak mám sestavit započet z pohledu účetního v našem případě.
Vydáno: 30. 07. 2010
Vedeme účetnictví a poprvé jsme měli za rok 2009 audit, jsme fyzická osoba. Chtěla bych se zeptat, zda v případě fyzické osoby a auditu je nutné vypracování výroční zprávy? Domnívala jsem se, že výroční zprávu vypracovává pouze osoba právnická, to znamená s. r. o. a a. s.
Vydáno: 29. 07. 2010
Jedná se o s. r. o., kvartální. plátce DPH, vede účetnictví, oborem činnosti je výroba a prodej palivového krbového dřeva včetně rozvozu. Nyní začali dodávat zboží na Slovensko. Ve druhém čtvrtletí již začali fakturovat dodávky slovenským fyzickým osobám - prozatím všechno neplátci. Faktury vystavují v CZK, vyčísleno DPH za dřevo 10 %, za dopravu 20 %. Postupujeme správně, když účtujeme dle § 18 zákona o DPH, tzn. že musíme pouze hlídat limit 35.000 EUR, pokud nepřekročí tuto částku, odvádí DPH v Česku a vykazujeme v účetnictví členění DPH tuzemské, není pod členěním zasílání zboží do Evropské unie. Toto by nastalo až po překročení limitu, teprve pak by se registrovali na Slovensku a odváděli by DPH tam? Pokud by fakturovali tamnímu plátci - byla by faktura bez DPH a příjemce by dodanil na Slovensku? Pokud vystavuje faktury - zboží - dřevo je zvlášť a doprava taktéž zvlášť, je vhodné dělit na 2 analytické účty zvlášť?
Vydáno: 29. 07. 2010
FO, plátce DPH, automobil v majetku. Pokud budeme chtít použít paušální výdaje na auto a zároveň bychom chtěli nárokovat odpočet DPH z PHM, musíme vést knihu jízd nebo postačí pro zdokladování, že podnikatel používá vůz pro podnikání faktury vydané, faktury přijaté a další doklady o nákupu materiálu, smlouvy o dílo, objednávky prací a zboží a podobně?
Vydáno: 22. 07. 2010
Jsem fyzická osoba, plátce DPH, vedu daňovou evidenci. Mám stánek s občerstvením, kde je posezení pro 10 osob. Podávám ke konzumaci nealko nápoje, zmrzlinu balenou, cukrovinky, několik druhů kávy atd. Na fakturách od dodavatele tohoto sortimentu je DPH 10 %. Jaké DPH mám účtovat při prodeji já?
Vydáno: 21. 07. 2010
FO, plátce DPH, vede DE, je bez zakázek, nemá žádné příjmy, má neuhrazené pohledávky (uhrazeny nebudou, protože několik firem skončilo činnost – zkrachovalo, jsou v konkurzu), podnikatel zvažuje, že přeruší činnost a nechá se zaregistrovat od 1. 8. 2010 na Úřadu práce, protože už nemá na placení pojistného jako OSVČ. Znamená to, že se odhlásí ze soc. a zdrav. pojištění, musí na Živnostenském úřadě přerušit živnost a na FÚ nahlásit přerušení? Jak to bude s neuhrazenými pohledávkami a závazky, skladovými zásobami, s majetkem (jedná se o osobní vůz zařazený v majetku) z pohledu DPH a daně z příjmů? Znovu by chtěl začít provozovat živnost od 1. 12. 2010.
Vydáno: 21. 07. 2010
A/ Podnikatel (plátce DPH, vede daňovou evidenci) má 2 auta v podnikání (osobní a nákladní), používané výlučně pro podnikání (na soukromé účely má jiné osobní auto). K oběma autům vede knihu jízd a uplatňuje odpočet DPH na vstupu u nákupů PHM a u veškerých souvisejících výdajů (na opravy atd.). Na konci roku 2010, chce spočítat celkové výdaje na PHM u každého auta a buď výdaje ponechá v daňových výdajích nebo je vyjme a uplatní paušál 5.000 Kč na každé auto, podle toho, co bude výhodnější. 1. Je to tak správně? 2. Je možné na jedno auto uplatňovat paušál a na druhé ne? 3. Pokud zjistí, že paušál je výhodnější a rozhodne se od příštího roku neuplatňovat ani odpočet DPH u nakoupených PHM, aby nemusel vést pracnou knihu jízd jako důkaz souvislosti s ekonomickou činností, ztratí tím nárok na odpočet DPH i u ostatních souvisejících výdajů na auto (opravy atd.)? Nebo tyto odpočty by mohl uplatňovat dál? B/ V květnu 2010 pořídil nový motocykl na drobné pojížďky související s podnikáním. Motocykl splňuje podmínky pro mimořádné odpisy. Příležitostně ho ale asi bude používat i pro soukromé účely. 1. Je možné při nákupu motocyklu uplatnit plný odpočet DPH nebo se musí krátit? 2. Pokud bude uplatňovat zkrácený paušální výdaj 4.000 Kč, tzn. veškeré související výdaje (pojistné, opravy atd.) musí krátit na 80 %, je to tak? DPH si ale u těchto výdajů může na vstupu odečíst v plné výši? A pokud nebude uplatňovat DPH u PHM a parkovného, tak nemusí vést knihu jízd? 3. Mimořádné odpisy, které bude letos uplatňovat tedy také musí zkrátit na 80 %? Nebo v takovém případě nelze mimořádný odpis uplatnit? 4. Pokud se uplatní paušální výdaj, je prý vozidlo automaticky předmětem silniční daně. Motocykly jsou ale od silniční daně osvobozené. Znamená to, že musí silniční daň u motocyklu platit i tak? Nebo se jen motocykl uvede v daňovém přiznání a silniční daň bude nulová?
Vydáno: 08. 07. 2010
Je pravdou, že od 1. 1. 2010 se nemusí do řádku č. 50 daňového přiznání k DPH zahrnovat zaplacené zálohové faktury, které mají osvobozené plnění?
Vydáno: 08. 07. 2010
Jsme spol. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví. Jeden z našich zaměstnanců má v pracovní smlouvě zakotveno, že mu firma bude platit nájemné za dům, kde bydlí (měsíčně 87 tisíc Kč). Firma proplácí nájemné přímo pronajímateli, jde tudíž o nepeněžní benefit. Toto nájemné je zaměstnanci každý měsíc dodaněno při výpočtu mzdy. Chci se zeptat, zda je tato položka daňově uznatelná z pohledu daně z příjmů právnických osob?
Vydáno: 28. 06. 2010
V roce 2005 OSVČ, plátce DPH, pořídila osobní automobil od neplátce DPH, který zařadila do OM a odpisovala ho. Nákup samozřejmě nebyl pro OSVČ předmětem DPH - tzn. DPH nenárokovala. V roce 2008 tento os. automobil prodala spol. s r.o. Mohla OSVČ u prodeje uplatnit osvobození dle § 62 odst. 2 zákona o DPH? Tzn. lze slovní spojení \\\"dodání os. automobilu, při jehož pořízení neměl plátce nárok na odpočet daně\\\" uplatnit i na dodání, kde nebyl os. automobil vůbec předmětem daně? Předpokládám, že zvláštní režim (prodej použitého majetku) z důvodu odpisování použít OSVČ nemohla. Jak teď bude postupovat spol. r. o. v případě následného prodeje, když na dokladu od OSVČ není DPH uvedeno, ale OSVČ byla prokazatelně v době prodeje plátcem DPH? Byl by postup stejný, i kdyby byla původní koupě OSVČ od neplátce z jiného státu EU (případně autobazar, který použil zvláštní režim - např. § 25a v DE)? Byl by postup stejný, i kdyby OSVČ prodala ten stejný os. automobil až po 1. 4. 2009 a ne už v roce 08?
Vydáno: 28. 06. 2010
Společnost s r. o. koupila bytový dům. V kupní smlouvě je uvedeno: xxx prodává straně kupující budovu bydlení č. p. xx na pozemku číslo parcelní st. xx zastavěná plocha a nádvoří a pozemek číslo parcelní st. xx zastavěná plocha a nádvoří za dohodnutou kupní cenu 1 mil. Kč. Je nutné rozdělit cenu na cenu budovy a cenu pozemku. Znalecký posudek není k dispozici. Je poplatek notáři za přijetí peněz do úschovy (před realizací prodeje) součástí pořizovací ceny? Doplňující otázka Předpokládala jsem, že souhrnnou cenu domu a stavebního pozemku rozdělím v poměru ceny uvedené ve znaleckém posudku (pokud ho získáme, prodej je od fyzické osoby) a takto tyto nemovitosti zařadím do majetku ( např. 200 tis. pozemek a 800 tis. dům). Jak bych počítala účetní odpisy z ceny dle znaleckého posudku, tuto cenu mít v účetnictví nebudu. Daňové odpisy bych také počítala z rozdělené kupní ceny, podle vaší odpovědi by daňové odpisy byly počítány z celkové ceny nemovitosti ? Pozemek se neodpisuje a pořizovací cena pro účetní i daňové odpisování snad musí být shodná ?
Vydáno: 20. 06. 2010
OSVČ - servisní technik plátce DPH používá k podnikání auto, které nemá v majetku - do nákladů uplatňuje 3,9 Kč/km + spotřebu PHM podle skutečnosti podle jednotlivých dokladů o čerpání PHM. Lze i v tomto případě uplatnit odpočet DPH z PHM, i když auto není v majetku firmy?
Vydáno: 14. 06. 2010
Při dělení majetku po rozvodu manželce zůstal byt v soukromém vlastnictví, manžela vyplatila, katastr vypořádání majetku již zapsal, jediným vlastníkem je bývalá manželka. Podléhá tento převod 1/2 bytu dani z převodu nemovitosti? Pokud je tento převod osvobozen, prosím o sdělení paragrafu. V Zákoně č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitosti jsou v § 12 a § 13 uvedeny sazby daně dědické a darovací osob zařazených do I. a II. skupiny. V § 19 je ale uvedeno osvobození těchto osob. Na koho se tedy § 12 a § 13 vztahuje?
Vydáno: 10. 06. 2010