Ing. Petra Konderlová - strana 104

V podnikatelském objektu pro zabezpečení dvora jsem nechal nainstalovat kamerový systém, který má tři venkovní kamery s propojovacími kabely, které jsou upevněny (ne zabudovány) pod střechou a napojeny na záznamovou skříňku. Jsou jednotlivé kamery samostatnými movitými věcmi a při pořizovací ceně do 40.000 Kč daňovým výdajem (vedu DE)? Jak zaúčtovat kabely a záznamovou skříňku? Celková cena zakázky je 60.000 Kč.
Vydáno: 02. 06. 2010
Koncem března 2010 jsme obdrželi vyúčtování energie za rok 2009. Faktura, dle které dodavatel nám má vrátit přeplatek, má zdanitelné plnění 29. 03. 2010. V loňském roce došlo ke změnám cen za dodávku energie, a také poprvé dodavatel nám v průběhu roku posílal každý měsíc faktury s výpočtem DPH (místo bývalých zálohových bez výpočtu DPH). Dohadná položka nebyla vytvořena. Můžu tedy tento přeplatek zaúčtovat již do roku 2010, jako mimořádný výnos? Jaký účet by tomu odpovídal?
Vydáno: 27. 05. 2010
Jsme s. r. o. podnikající v oblasti služeb, plátci DPH, vedeme účetnictví. Ráda bych se zeptala na daňovou uznatelnost časového rozlišení nájemného kanceláří. Smlouvu máme na 5 let od 1. 7. 2009 do 30. 6. 2014 a podle smlouvy budeme první rok nájmu (1. 7. 2009 - 30. 6. 2010) platit pouze polovinu smluvního nájemného. Z důvodu porovnatelnosti nákladů za celé období jsme se rozhodli tuto slevu rozpouštět postupně celých 5 let. Což znamená, že první rok budeme náklady na nájem oproti faktuře zvyšovat, další čtyři roky snižovat. Dotaz zní, je-li tato úprava daňově uznatelná jako časové rozlišení nebo daňové náklady musí přesně odpovídat smlouvě?
Vydáno: 24. 05. 2010
Při založení s. r. o. byl vložen jako vklad základního kapitálu stroj. Tento stroj byl oceněn posudkem soudního znalce na částku 520.000 Kč. ZK byl pak 500.000 Kč - zaúčtováno 022/411 a 20.000 bylo zaúčtováno 022/413 na účet ost. kap. fondů. V letošním roce byl tento stroj nahrazen novým výkonnějším a starý byl vyřazen a prodán do kovošrotu. Jak se proúčtuje prodej a jak se bude účtovat na účtu 413 a 411?
Vydáno: 24. 05. 2010
Jsme s. r. o. podnikající v oblasti sportu, běžně dotováni provozními a investičními dotacemi. Ty jsou jasné. Letos jsme získali dotaci z operačního fondu na vzdělávání zaměstnanců. Část dotace jde z prostředků EU, část z rozpočtu ČR. Jak nárok na tuto dotaci účtovat, použije se účet 347? Jak budu účtovat přijaté faktury za školení zaměstnanců, které budu pokrývat touto dotací a jak DPH z těchto přijatých faktur?
Vydáno: 24. 05. 2010
Jsme firma, která prodává přes pult zboží. Pokud si zákazník koupí zboží za určitou cenu, dostane přidělené body, které má vytištěné na poukázce. Tyto body pak sbírá a za určitý počet zpět odevzdaných bodů získá dárek. Dárkem je např. poukázka na nákup zboží do určitého marketu, kterou my jsme ovšem předtím zakoupili (není to výběr zboží od nás). Nebo dostane např. 0,5kg kafe apod. Jak se mají tyto dárky zaúčtovat - při nákupu i při předání? A jak je to s případným DPH? Jak by se eventuelně účtovalo zboží, které by dostal od nás ze skladu?
Vydáno: 17. 05. 2010
Je možné si uplatnit odpočet DPH z pohonných hmot u automobilu, kterým jezdí zaměstnanec pro služební cesty ve firmě, ale tento automobil není firemní, nýbrž jde o soukromé vozidlo zaměstnance. Zaměstnanec dostává od firmy cestovní náhrady za pohonné hmoty a základní náhradu (při výpočtu se vychází z ceny skutečné dle daňového dokladu, nikoliv dle vyhlášky). Daňové doklady jsou dokládány k výpočtům cestovních náhrad.
Vydáno: 17. 05. 2010
Jednatel s. r. o. nakoupí na firemní kartu v Makru zboží pro osobní potřebu. Účet zní na firmu. Je nutné, aby prošel doklad účetnictvím firmy (jen rozvahově, jako pohledávka), jestliže je adresovaný na firmu, nebo je možné ho do účetnictví vůbec nezahrnout, pokud se firmy netýká?
Vydáno: 14. 05. 2010
Akciová společnost chce darovat peníze synovi akcionáře na roční studium angličtiny v San Franciscu. Je takové darování možné a mohl by být tento peněžní dar daňově účinný? Předpokládám, že dar na studium angličtiny bude osvobozen od darovací daně. Jako důkaz o tom, že peníze byly skutečně použity na studium angličtiny je k dispozici smlouva s agenturou, která studijní pobyt zajišťuje. Tato smlouva obsahuje částky na úhradu nákladů na ubytování se snídaní a částku na úhradu studia angličtiny. Mohou být darem pokryty i další náklady, které se studijním pobytem souvisí jako jsou letenky, předplatné na stravování a kapesné?
Vydáno: 13. 05. 2010
Právnická osoba, s. r. o., plátce DPH, účetnictví. Firma se rozhodla ke koupi nemovitosti jako sídla firmy (dosud působila v pronajatých prostorách). Firma se dohodla s realitní kanceláří na rezervaci nemovitosti, o tomto byla sepsána písemná dohoda a na základě této dohody byl zaplacen rezervační poplatek 50.000,- Kč. Následně se pro firmu objevila vhodnější nemovitost (jiný zprostředkovatel), od původního záměru odstoupila a tudíž odstoupila od koupě výše zmíněné rezervované nemovitosti. Rezervační poplatek byl započten ve prospěch realitní kanceláře jako úhrada vynaložených nákladů. Lze platbu rezervačního poplatku účtovat MD314 / D221 a zmařenou investici MD568 / 314? Prosím o vyjádření k účetnímu řešení, případně o návrh řešení jiného.
Vydáno: 11. 05. 2010
Rakouská firma, plátce DPH v Rakousku, bez provozovny v ČR pro účely DPH, poskytuje servisy strojů na území ČR českým zákazníkům. Servisní práce provádí jménem rakouské firmy pro české zákazníky podnikatel z ČR, neplátce DPH, na základě smlouvy s rakouskou firmou. Klienti v ČR jsou podnikatelé i nepodnikatelé. Smlouva na servis stroje je vždy přímo mezi rakouskou firmou a konečným zákazníkem v ČR. Servis fakturuje českému zákazníkovi rakouská firma. Český podnikatel zajišťující servis fakturuje zase celou svou práci přímo rakouské firmě. Mezi českou firmou zajišťující servis a českým zákazníkem pro něhož je servis prováděn neexistují žádné smlouvy, faktury ani platby. Kde je místo plnění v tomto případě, kdy jednu a tutéž práci: 1. rakouská firma fakturuje českému zákazníkovi podnikateli? 2. rakouská firma fakturuje českému zákazníkovi nepodnikateli (osobě nepovinné k dani)? 3. český podnikatel fakturuje provedené práce v ČR rakouské firmě?
Vydáno: 11. 05. 2010
Odborová organizace chce ukončit dohodu s účetní, která vede účetnictví na svém účetním programu a nově pokračovat na jiném. Je možné v novém účetním programu (uprostřed účetního období) zahájit rozvahou a pokračovat nebo musíme celý rok ( od 1. 1. 2010) účtovat ve stejném PC programu.
Vydáno: 10. 05. 2010
Fyzická osoba, neplátce DPH provozuje malou vodní elektrárnu asi 12 let, vztahuje se na tuto osobu také povinnost vést účetnictví a pokud ano, od kdy?
Vydáno: 10. 05. 2010
Právnická osoba, s. r. o, plátce DPH, účetnictví. V prosinci 2009 jsme předali kompletní zakázku a fakturovali odběrateli. Na zakázce se podíleli subdodavatelé, kteří nám práci vyfakturovali teprve v únoru 2010. Celková částka za jejich fakturaci činí zhruba 500.000,- Kč. Lze v prosinci 2009 tuto částku zaúčtovat MD518 / D383 a v únoru 2010 k datu fakturace MD383 / D321?
Vydáno: 06. 05. 2010
Leasingové smlouvy na dodávku strojů v rámci rekonstrukce kotelny byly uzavřeny v r. 2007. Stroje dodány 10/2008. Od tohoto data zahájeno splácení na vrub nákladů - § 24/4/a) - doba nájmu se počítá ode dne, kdy byla ponechána ve stavu způsobilém obvyklému užívání. Stavba není dosud kolaudována, nebyl povolen zkušební provoz. Je nutno postupovat i při respekt. ustanovení v § 7/11, vyhlášky č. 500/2002, kde je i podmínka \\\"splnění povinností stanovených zvláštními právními předpisy\\\"- tj. stavebního zákona?. Je správný postup, že leasingové splátky jsou do doby splnění kolaudačních povinností - nedaňové?
Vydáno: 05. 05. 2010
Jsme s. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví. V roce 2009 nám vznikla pohledávka za s. r. o. za provedené práce v hodnotě 100.000 + 19.000 (19 % DPH), celkem tedy 119.000 Kč. Účtováno 311 / 601,343. Tato pohledávka však nebyla odběratelem uznána a po dlouhých sporech došlo v 2/2010 k uzavření dohody o narovnání a k mimosoudnímu vyrovnání od odběratele ve výši celkem 59.500 Kč. Jak vyúčtovat a zdanit: 1) zánik původního závazku, 2) vznik nového závazku, 3) jak to bude z pohledu DPH? Z původního závazku jsme DPH 19.000 Kč odvedli a rádi bychom z té nezaplacené části pohledávky \\\"DPH získali zpět\\\".
Vydáno: 05. 05. 2010
Prosím o podrobnou a konkrétní odpověď : Fyzická osoba: daňová evidence, plátce DPH, podniká v pohostinství. Do jaké míry je povinné vést evidenci zásob zboží a surovin do kuchyně ? Z § 7b(1)b) - údaje o majetku a závazcích, dále v (2) - odkaz na zák. o úč.- přímo nevyplývá co konkrétně sledovat. Z toho odvozuji povinnost zpracování inventury a uvedení stavu zásob v ocenění v nákupních cenách. Ale to zřejmě nepostačuje. Menší restaurace nemívají nákladný SW systém, který umožňuje odečítání všech zásob podle tržeb. Nevím, jestli musí vést skladové karty na každý druh potraviny a zboží, zda musí nutně vést evidenci v nákupních cenách (neboť ty se pokaždé mění), příp. i v prod. cenách u zboží. Zda by nestačilo vést sklad. evidenci pouze v množství (plus nákupy, mínus prodej) a podle inventury k 31. 12. ocenit zjištěný stav nákupními cenami podle dokladů posledních nákupů - jak v případě surovin do kuchyně, tak u zboží. Jaká by byla povinná evidence při uplatnění paušálních výdajů (plátce DPH)?
Vydáno: 30. 04. 2010
Jsme měsíční plátci DPH, s. r. o.. Pro své zaměstnance poskytujeme poukázku na procedury v ceně 750,-- a dalších 750,-- bude hrazeno ze sociálního fondu. Tzn., že si mohou zaměstnanci vybrat procedury za 1.500,--Kč. Tyto procedury poskytuje zaměstnavatel. Jak tuto operaci zaúčtovat?
Vydáno: 29. 04. 2010
Naše firma hodlá hradit nájemné z bytu a náklady s tím spojené za svého zaměstnance, vzhledem ke změně jeho pracoviště do jiného města v ČR. Domnívám se, že tyto náklady budou nedaňové z hlediska daně z příjmu i DPH, zaměstnanec bude hradit tyto náklady jen částečně. Jak to celé ošetřit účetně, smlouva na užívání bytu a př. el. energie je se zaměstnavatelem?
Vydáno: 29. 04. 2010
Naše a. s. uzavřela smlouvu o postoupení pohledávky za s. r. o. společností. Za úplatu ve výši 85.000,- Kč ( uhrazeno hotově) jsme pořídili pohledávku ve výši 424.478,- Kč, spolu se zákonným úrokem z prodlení z jednotlivých faktur. Faktura splatná 21. 3. 2006 celkem 195.820,-Kč - neuhrazeno 120.820,- Kč, faktura splatná 20. 3. 2006 celkem 110.521,- Kč - neuhrazeno 78.212,- Kč a faktura splatná 23. 3. 2006 celkem 225.446,- Kč - neuhrazeno 225.446,- Kč. Neuhrazená částka celkem 424.478,- Kč. Jakým způsobem se tato pohledávka zaúčtuje?
Vydáno: 28. 04. 2010