PhDr. et Mgr. Jiří Valenta - strana 18

Podle § 17 odst. 5 vyhlášky č. 48/2005 Sb. o základním vzdělávání, ředitel školy nebo třídní učitel neprodleně oznámí udělení pochvaly nebo uložení důtky... Co znamená slovo neprodleně? V praxi se s pochvalou běžně čeká na konec školního roku, stejně tak důtka ředitele školy se uděluje až po jednání pedagogické rady na konci pololetí, i když k porušení došlo třeba na začátku pololetí. Je takový postup školy správný?
Vydáno: 10. 09. 2007
Žádám o informaci, kde si může pracovnice se SŠ vzděláním (sociálně-právní s maturitou) doplnit vzdělání, aby byla dle zákona kvalifikovaná na učitelku v MŠ? Další učitelka MŠ má vystudované vychovatelství (Stř. ped. škola - obor vychovatelství) a chtěla by si rovněž doplnit vzdělání na učitelku v MŠ?
Vydáno: 31. 08. 2007
Prosím o zodpovězení dotazu, zda se oddělení ŠD započítávají do počtu přidělených hodin zástupkyni, když v organizačním řádu má zástupkyně ŠD pod sebou. Jde o to, kolik hodin má učit... Platí, že řediteli školy se započítávají třídy i oddělení školní družiny?
Vydáno: 31. 08. 2007
Jsme úplná základní škola. Na naši školu se hlásí učitelka AJ, která studovala ukrajinskou státní univerzitu, bylo ji MŠMT vydáno potvrzení, že její vzdělání je rovnocenné se vzděláním v ČR, a je oprávněna používat titul Mgr., v březnu složila zkoušku z českého jazyka pro cizince. Od příštího roku bude studovat jednooborovou angličtinu. Je tato paní učitelka kvalifikovaná pro výuku na 2. stupni základní školy?
Vydáno: 31. 08. 2007
Reaguji na článek v časopise Řízení školy 6/2007 a zajímá mne: Jsme příspěvková organizace se dvěmi pracovišti. Na jedné MŠ jsou 4 třídy, na druhé MŠ 2 třídy. Ředitelka má stanovenu vyučovací povinnost 16 hodin (škola se 4 třídami) a statutární zástupce na druhé škole 21 hodin (škola se 2 třídami). Je to správně?
Vydáno: 30. 08. 2007
Jsem od ledna ve funkci ředitelky 5-ti třídní MŠ a zajímalo by mne, zda je správné s počtem docházejících 129 dětí, aby ředitelka měla úvazek u dětí 16 hodin týdně a zástupkyně 20 hodin týdně. Je možné čerpat dva dny na stěhování zaměstnance?
Vydáno: 30. 08. 2007
Může ředitel střední školy zřízené krajem, být jmenován současně ředitelem jiné základní školy zřízené obcí a alespoň po určitou přechodnou dobu (např. 2 měsíce), vykonávat na plný pracovní úvazek obě funkce současně, než se sám vzdá funkce ředitele střední školy a nadále bude pouze ředitelem základní školy?
Vydáno: 30. 08. 2007
Je pro pracovní pozici ředitele základní školy zřízené obcí pro plnou způsobilost k výkonu této funkce dostačující vzdělání VŠ - ing. strojního zaměření, doplňkové pedagogické studium pro výuku odborných předmětů na středních školách a funkční studium II. řídících pracovníků ve školství? Domnívám se, že tento ředitel splňuje odbornou a pedagogickou způsobilost v duchu zákona č. 563/2004 Sb. alespoň pro výkon přímé pedagogické činnosti jako vychovatel školní družiny, což by mu po 1. 1. 2010 stačilo a nemusel by si doplňovat žádné další vzdělání.
Vydáno: 30. 08. 2007
Jsem ředitel jedné ze čtyř ZŠ v Pelhřimově. V loňském roce jsme zapsali 85 prvňáčků (přijato 60) a letos 61 prvňáčků (přijato 58), vždy otevíráme 2 první třídy. O prvňáčky tedy nemáme nouzi. Před letošním zápisem do 1. tříd mi zřizovatel doporučil naplňovat pouze do 25 žáků na jednu třídu. Pokud toto doporučení nedodržím, tak mi stáhne osobní příplatek. Vše jsem konzultoval s MŠMT, KÚ Vysočina a s právníky. Ti se jasně vyjádřili, jak musím postupovat. Přijal jsem tedy všechny zapsané prvňáčky. I přes veškerá vysvětlování mi k 1. 4. 2007 zřizovatel snížil osobní příplatek za každého přijatého prvňáčka nad 25 žáků o 500 Kč. Myslím si, že jde o diskriminaci a výrazné pochybení ze strany zřizovatele. Pokud se žáci dostaví k zápisu a škola má volnou kapacitu, nevidím žádnou legislativní možnost přijímat za těchto podmínek do 25 žáků na 1. třídu. Rád bych znal Váš názor a popřípadě radu k řešení tohoto problému.
Vydáno: 09. 08. 2007
Jsme PO - sloučené zařízení ZŠ a MŠ. Mohou učitelky z MŠ krátkodobě zastupovat za učitelky ZŠ? Pokud ano, je třeba ošetřit pracovní smlouvu?
Vydáno: 09. 08. 2007
Jsme základní škola. Co má být uvedeno na hranatém razítku školy - její přesný název dle zřizovací listiny nebo přesná adresa školy?
Vydáno: 09. 08. 2007
Dle vyhlášky č. 108/2005 Sb. se mají jednou za pololetí zúčtovat poplatky za domov mládeže. Odečtou se prázdniny, ředitelská volna, státní svátky. To je jasné, ale co lyžařské výcviky a souvislé praxe na konci školního roku? Mají se odečítat, když jsou součástí výuky?
Vydáno: 09. 08. 2007
Absolvent Vojenské vysoké školy pozemního vojska ve Vyškově, kvalifikace v oboru provoz zbraňových systémů, s titulem Ing., má zájem vyučovat na 2. st. ZŠ předměty M, F. Úspěšně složil na VVŠPV také zkoušku z předmětu Základy vojenské pedagogiky a psychologie. Splňuje kvalifikační předpoklady - musí si doplnit pedagogickou způsobilost? Jestliže absolvuje program celoživotního vzdělávání uskutečňovaném např. na ČVUT zaměřeném na přípravu učitelů střední školy, je to dostačující? Nebo musí být studium zaměřeno výhradně na přípravu učitelů druhého stupně základní školy? Existuje přehled VŠ, které program celoživotního vzdělávání zaměřený na přípravu učitelů 2. stupně realizují?
Vydáno: 09. 08. 2007
Učitel - diplom - Vyšší odborná škola pedagogická stud. obor 76-97-7/04 pedagogika-vychovatelství, titul DiS - diplomovaný specialista v oboru pedagogika-vychovatelství. Pro své uplatnění na ZŠ (obsáhlé znalosti s PC) dosud vychovatel, se hlásí na studium \"Koordinátora ICT\" - studium v rámci DVPP 2-3 semestry. Bude možné tohoto pracovníka, po úspěšném absolvování studia (kurzu), zařadit jako \"koordinátora v oblasti informačních a komunikačních technologií\" § 9 vyhlášky č. 317/2005 Sb. i ve výuce na 2. stupni ZŠ předmět informatika? Bude splňovat kvalifikační kritéria pro učitele tohoto předmětu na ZŠ?
Vydáno: 09. 08. 2007
K 30. 6. 2007 dochází ke změně zástupce ředitelky. Bývalá paní zástupkyně pracovala na plný úvazek, od 1. 9. 2007 bude pracovat jako učitelka na úvazek 0,6. Jaký úvazek by měla mít přes prázdniny? (O prázdninách bude mít funkci učitelka).
Vydáno: 09. 08. 2007
V časopise Řízení školy č. 3/2007 řeší PhDr. Jiří Valenta náhradu cestovních výdajů u funkčního studia F 2, kdy studuje zástupce ředitele. Pokud je v dohodě o zvýšení kvalifikace sjednána úhrada jízdních výdajů, je možné cestovné proplatit. Jak je toto řešeno, když studuje uvedené studium ředitel školy?
Vydáno: 11. 07. 2007
Učitel splňuje magisterské vzdělání pro učitelství 1. stupně, má mezinárodní státní zkoušku z AJ – FCE (FIRST CERTIFICATE IN ENGLISH)-UNIVERSITY of CAMBRIDGE. Jakou další kvalifikaci potřebuje pro výuku AJ na 2. stupni ZŠ?
Vydáno: 11. 07. 2007
Paní učitelka má vystudovanou Filozofickou fakultu UK, obor marxisticko-leninská filozofie-biologie (na tento obor zní diplom, studium ukončila v roce 1988). Kromě toho má potvrzení z téže fakulty, vydané v roce 1998 na její žádost, že \"vykonala v rámci denního studia oboru biologie tyto dílčí předměty učitelského studia:\" a následuje dlouhý výčet předmětů jako je didaktika biologie, psychologie a pedagogika, pedagogická praxe předmětová apod., tj. předměty, které jsou obvykle součástí učitelského studia. Paní učitelka tvrdí, že z nějakého důvodu se ale v té době státnice z těchto předmětů už nemohly dělat (aby státních zkoušek nebylo moc, protože ona má státnice z marxismu-leninismu, marxisticko-leninské filozofie, dějin filozofie a z biologie) a že toto potvrzení (což je běžný dopis podepsaný proděkankou) ale znamená, že má pedagogickou kvalifikaci a je způsobila k výuce přírodopisu na základní škole nebo biologie na střední škole. Lze paní učitelku v tomto případě považovat za plně kvalifikovanou ve smyslu zákona o pedagogických pracovnících?
Vydáno: 11. 07. 2007
Jedna naše žákyně v 5. ročníku plní školní docházku na zahraniční škole (SRN). Chodí na typ školy jako je naše gymnázium. Na konci školního roku bude podle § 18 odst. a) a b) konat zkoušku z čes. jazyka a vzděl. obsahu vlastivědné povahy vztahujícího se k České republice. Jaké jí má vydat škola vysvědčení, když se řada dalších předmětů ze zahr. školy nekryje s učebním plánem naší školy? Navíc na jejím německém vysvědčení bude hodnocení slovní. Musíme vydat vysvědčení, nebo stačí jen potvrzení o úspěšném splnění 5. ročníku?
Vydáno: 11. 07. 2007
Mohou ve škole existovat zájmové kroužky bez zastřešení školním klubem nebo družinou? Máme jen školní družinu, ale nikoli školní klub. Můžeme kroužky zařadit pod školní družinu, když vedoucí nejsou vždy vychovatelky, ale i učitelé školy a kroužky navštěvují žáci z 1. i 2. stupně, kteří většinou nejsou zapsáni v družině? Jaký je legislativně správný způsob odměňování vedoucích kroužků - formou odměny, osobního příplatku nebo dohody o práci?
Vydáno: 11. 07. 2007