PhDr. Bc. Monika Puškinová, PhD. - strana 4

Lze ve školní praxi využít kolektivní hmotnou odpovědnost za svěřené hodnoty (hmotné vybavení školy) u pedagogického sboru? Za jakých podmínek lze podepsat smlouvu o hmotné odpovědnosti?
Vydáno: 29. 04. 2015
Je možné, aby žák ZŠ nebyl klasifikován z důvodu absence 25,2% (dcera chyběla 12 dní), přestože má dostatečný počet známek a zameškané učivo si doplnil? Ve svém klasifikačním řádu má škola tento bod: 5.8.1. Žáka nelze hodnotit na vysvědčení z daného předmětu, pokud jeho absence v něm přesáhne 25% a vyučující nemá dostatek podkladů pro jeho hodnocení. Tento bod chápu tak, že musí splňovat obě tyto podmínky, přičemž podle dalšího bodu z klasifikačního řádu: 3.4. Žák 6. až 9. ročníku základní školy musí mít z každého předmětu, alespoň dvě známky za každé pololetí, z toho nejméně jednu za ústní zkoušení z předmětu s převahou teoretického zaměření. Známky získávají vyučující průběžně během celého klasifikačního období. Toto chápu tak, že ke klasifikaci stačí 2 známky (dcera má 3 a ve 3. čtvrtletí je neklasifikována). Takže pokud má absenci vyšší než 25% a má dostatek známek, může být žák neklasifikován? Ve školském zákoně jsem žádný bod o povinné procentuální docházce na ZŠ nenašel. Vím, že se jedná pouze o čtvrtletí, ale rád bych věděl, zda se mohu nějak bránit, pokud by se situace opakovala na konci školního roku.
Vydáno: 29. 04. 2015
Chystáme se v našem městě zavést ZŠ Montessori a z důvodu zvýšených nákladů bych se Vás rád zeptal na následující: - zdali je možné školu zřizovanou obcí dofinancovávat tímto způsobem: Chtěli bychom při škole založit „Občanský spolek“, do kterého by rodiče pravidelně přispívali mezi 500 a 1500 Kč měsíčně; tento spolek by pak financoval pomůcky Montessori. Víme samozřejmě, že tento způsob přispívání by byl na dobrovolné bázi, spoléháme však na to, že by se nenašli žádní nebo jen minimum rodičů, kteří by s tím měli problém. - zda je možné dělat zápis žáků následujícím postupem (v případě, že zájem bude větší, než kapacita, museli bychom děti vybírat) Učitelé/ky ZŠ Montessori by prováděli zápis do prvních tříd a tam by děti hodnotili podle toho, které jsou nejlépe zralé pro tento způsob výuky (kvůli objektivitě by hodnotily každé dítě vždy 3 učitelky zároveň). Rodiče by s tímto výběrem byli předem srozuměni a bylo by jim doporučeno, aby své dítě kromě ZŠ Montessori zapsali i na další, záložní školu pro případ, že by na ně padl ten "černý Petr" a nebyli by přijati. Je také případně možné při zápisu upřednostnit žáky, kteří již absolvovali obcí zřizovanou Montessori mateřskou školu?
Vydáno: 24. 03. 2015
Ze zákona je třeba k žádosti o odklad školní docházky doložit doporučující posouzení příslušného školského poradenského zařízení. Může toto posouzení vystavit pouze poradenské zařízení, např. občanské sdružení Dyscentrum, kde pracují odborníci s kvalifikací pro školská pedagogická zařízení?
Vydáno: 06. 02. 2015
Jsme střední škola (gymnázium, s žáky staršími 15 let) a pořádáme vzdělávací akce mimo školy (lyžařský kurz, přírodovědný kurz, pobyt v zahraničí,...). Předpokládáme, že pobytu se účastní více než 30 žáků na dobu delší než 5 dnů. Platí na tyto akce ustanovení paragrafů o zotavovacích akcích dle zákona 258/2000 Sb.? Musíme na našich akcích mimo školu dodržovat ustanovení vyhlášky 106/2001? Jaké materiály bychom před takovýmito kurzy měli požadovat od žáků, popř. od rodičů?
Vydáno: 02. 02. 2015
Jaké vzdělání má člověk, který studoval čtyři roky střední školu s maturitou? Maturitu však nevykonal úspěšně ani v řádném, ani v náhradním termínu. Ještě má jeden pokus. V současné době má do životopisu psát vzdělání základní nebo středoškolské bez maturity?
Vydáno: 25. 09. 2014
Může ředitel školy pověřit dohledem nad žáky i tzv. provozní zaměstnance (školník, uklízečka, kuchařka), lze to např. "ošetřit" sepsáním dohody o provedení práce, doplněním do pracovní náplně atp.? Já jsem na tento dotaz odpověděla při školení, že nelze, že dohled lze vykonávat jen společně s pedagogem (VEDLE pedagoga), ale s touto odpovědí byl vysloven nesouhlas.
Vydáno: 05. 09. 2014
Na naši školu nastupuje školní psycholožka s týdenním úvazkem 0,5. Mám dotaz, jak mám stanovit její týdenní pracovní dobu: zda musí mít jako pedagogický pracovník rozvržení na přímou a nepřímou pedagogickou činnost a pokud ano, kolik hodin týdně činí přímá činnost. Dále bych potřebovala vědět, jak je to legislativně ošetřeno - v kterém dokumentu je toto uvedeno.
Vydáno: 12. 06. 2014
Můžete mi sdělit, jak je to s placení příplatku za třídnictví, pokud je třídní učitel v maturitní třídě, která končí maturitou v květnu? Náleží mu tento třídnický příplatek ještě i v červnu tohoto školního roku?
Vydáno: 06. 06. 2014
Zpracovávám účetnictví a mzdy mateřské škole na základě smlouvy. Jsem podnikatel. Při kontrole inspekce z krajského úřadu bylo paní ředitelce MŠ sděleno, že nemůže mzdy zpracovávat firma, ale její zaměstnanec. Pro školku to znamená velké finanční zatížení na nákup počítače, software a mzdy. Je tato informace ze strany inspekce pravdivá? V kterém zákoně a paragrafu ji najdu?
Vydáno: 28. 04. 2014
Rád bych věděl, zda mohu vyslat žáky ZŠ na placenou brigádu. Konkrétně jde o vysazování stromků, úklid lesa atp. v rámci EVVO. Ušetřené peníze si žáci chtějí přidat na výlet (6. třída – výlet v 9. třídě, poněkud nákladnější – adrenalinové sporty). Vyučující je ochoten v rámci výuky a plánu EVVO toto zorganizovat.
Vydáno: 23. 04. 2014
Může být v případě nutnosti ředitel školy současně třídním učitelem? Počítáme na 1 školní rok, z provozních důvodů. Náleží příplatek za třídnictví?
Vydáno: 07. 04. 2014
Jsme střední škola, zřízená ÚSC. Pokud letos obdržíme nějaký dar, jak správně budeme postupovat? Budeme podávat přiznání k dani darovací?
Vydáno: 27. 03. 2014
Musí střední škola vést evidenci dokumentů (podací deník) v elektronickém systému spisové služby?
Vydáno: 10. 03. 2014
Jak postupovat v případě, že zřizovatel sice povolí výjimku, podle níže uvedeného paragrafu, ale odmítne doplatit zvýšené výdaje na vzdělávací činnost školy. § 23 odst. 4, zákona č. 561/2004 Sb., školského zákona, v platném znění, zřizovatel školy může povolit výjimku z nejnižšího počtu dětí, žáků a studentů stanoveného tímto zákonem a prováděcím právním předpisem za předpokladu, že uhradí zvýšené výdaje na vzdělávací činnost školy, a to nad výši stanovenou krajským normativem.
Vydáno: 12. 12. 2013
Pokud nastane situace, kdy organizace nemá dostatečnou výši finančních prostředků na jejich poskytování, lze tuto situaci řešit poměrovým snížením osobního příplatku všem zaměstnancům? Z dostupných školení a informací získaných z různých zdrojů jsem měl za to, že plošné poměrové snížení není možné. Tento týden jsem nalezl i jiné názory: http://www.arhs.cz/data/asociace/files/jednani-2010-2011/OP-vyklad.pdf http://www.qmprofi.cz/33/za-jakych-podminek-muze-byt-zamestnanci-snizen-nebo-odebran-osobni-priplatek-uniqueidgOkE4NvrWuOKaQDKuox_Z_txhudFhkxoKzt1QPGGS2Q/?reltype=2 Lze tedy snížit osobní příplatek plošně všem zaměstnancům se zachováním původní diferenciace z důvodů nedostatku finančních prostředků v rozpočtu školy (pokles počtu žáků) či nikoli?
Vydáno: 27. 11. 2013
Jsme střední škola - příspěvková organizace zřízená krajem s výukou oborů středního odborného učiliště a odborného učiliště. Jaký je povinný rozsah mzdové agendy a podle jakého předpisu u žáků pobírajících příjmy za produktivní práci? Výše jejich odměny je obvykle 50 - 300 Kč/měsíc, žáci mají podepsané daňové prohlášení. Máme cca 260 žáků, vedení mzdové agendy je v tomto případě velkou administrativní a neefektivní zátěží. Jaký je postih v případě nevedení této agendy?
Vydáno: 06. 09. 2013
Je nutné vyžadovat předem souhlas zákonného zástupce s poskytnutím pracovnělékařské služby pro nezletilého žáka při dvou a vícedenních akcích pořádaných školou?
Vydáno: 24. 04. 2013
Náš dotaz se týká problematiky ŠVP v ZUŠ. V souvislosti s ŠVP se často používá slovní spojení „ nový přístup k žákovi“. Vůbec nevíme, co si pod tím máme představit a jak např. české školní inspekci tento nový přístup demonstrovat, protože již v období před zavedením ŠVP jsme kladli důraz na dosažení stropu vzdělavatelnosti u každého žáka a individualizaci výuky a tak v tomto duchu pouze pokračujeme a vlastně žádný jiný „nový přístup k žákovi“ nemáme. Když jsme zpracovávali ŠVP, vždy nám říkali, že jen popíšeme svoji práci a zlegalizujeme své dosavadní postupy. Tedy jsme svou práci popsali dle skutečnosti a pokračujeme v osvědčeném stylu výuky bez inovací. Můžete nám prosím sdělit, co je dle vašeho názoru „ nový přístup k žákovi“?
Vydáno: 24. 04. 2013
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Vyplácíme specializační příplatek našemu zaměstnanci - koordinátorovi environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO)ve výši Kč 1 000 Kč. V současné době pracuje na plný úvazek. V budoucnu mu však bude úvazek krácen na 0,9048. Bude se mu krátit i specializační příplatek za EVVO? Tzn., že by měl místo Kč 1 000 Kč příplatek pouze asi 905 Kč?
Vydáno: 26. 10. 2012