PhDr. Bc. Monika Puškinová, PhD. - strana 3

Máme ve škole chlapce, jehož otec je cizinec a mluví s ním anglicky. Matka je Češka, na chlapce mluví česky a úroveň znalostí je stejná jako u jiných dětí. Od 3. ročníku by měl chlapec začít s angličtinou, ale on už plynně anglicky mluví a čte. Můžeme ho přeřadit do vyššího ročníku pouze na předmět anglický jazyk? 
Vydáno: 25. 05. 2017
Dobrý den, měla bych dotaz k zaměstnávání pedagogického pracovníka, který nesplňuje odbornou kvalifikaci. Porovnávám situaci u našeho pedagogického pracovníka s článkem PhDr. Mgr. Moniky Puškinové, Ph.D. v Řízení školy 4/16 a nevím, zda správně chápu. S paní učitelkou, která nesplňuje odbornou kvalifikaci, byl uzavřen pracovní poměr na dobu určitou od 1. 10. 2014 do 30. 6. 2015, další pracovní poměr byl znovu uzavřen 26. 8. 2015 do 31. 7. 2016 a poslední znovu uzavřen 29. 8. 2016 do 31. 7. 2017. Chápu-li dobře podle příkladů v článku, mohla bych pracovní smlouvu uzavřít ještě jednou, ale nesmím překročit podmínku 3 roky v součtu doby trvání jednotlivých pracovních poměrů na dobu určitou. Poslední pracovní poměr by tedy musel skončit v lednu 2018 s následnou tříletou přestávkou. Neexistuje jiná možnost, jak dále paní učitelku zaměstnat? 
Vydáno: 27. 02. 2017
Postupujeme správně při hodnocení žákyně - cizinky, která má doporučeno školským poradenským zařízením pro vzdělávání žáka se speciálními vzdělávacími potřebami ve škole kombinovat slovní a numerické hodnocení? Jde nám o hodnocení předmětu Český jazyk. V prvním pololetí žákyni nebudeme klasifikovat, což umožňuje školský zákon, ve druhém chceme zvolit po projednání se školskou radou slovní hodnocení, abychom žákyni nedemotivovali k dalšímu studiu. Je tento popsaný postup možný? 
Vydáno: 18. 01. 2017
  • Článek
Učitelka, která vystudovala speciální pedagogiku, vede dyslektický kroužek na první stupni ZŠ na doporučení pedagogicko-psychologické poradny. Jedná se o hodinu týdně. Má být tato hodina součástí úvazku? Škola nemá dyslektické třídy.
Vydáno: 18. 11. 2016
Maminka se vrátila z Francie se dvěma dětmi (nar. 2001, 2007), žádné doklady o plnění školní docházky nemá, prý utekla od manžela. Starší by již měl být na SŠ, ale nemá žádné potvrzení o ukončení základního vzdělání. Nikdy k nám nechodily, ale spádově k nám patří. Jak je zařadit? Podle úrovně vědomostí? To bude hodně problematické, nic neznají.
Vydáno: 09. 11. 2016
Učitelka, která vystudovala speciální pedagogiku, vede dyslektický kroužek na první stupni ZŠ na doporučení PPP. Jedná se o hodinu týdně. Má být tato hodina součástí úvazku? Škola nemá dyslektické třídy.
Vydáno: 19. 10. 2016
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Naši zaměstnanci do 50 let věkuchodí na preventivní lékařské prohlídky každé 4 roky, zaměstnanci nad 50 let věku každé 2 roky a zaměstnanci pracující v noci každý rok. Všichni zaměstnanci, jejichž ošetřujícím lékařem není naše smluvní lékařka, předložili naší smluvní lékařce výpis ze zdravotní dokumentace od svého lékaře, protože preventivní prohlídky nám musí provádět náš smluvní lékař. Náklady na tento výpis ze zdravotní dokumentace jsme zaměstnancům uhradili. Ovšem mysleli jsme si, že se jedná o jednorázový poplatek, že dále již nebudou výpisy ze zdravotní dokumentace nově požadovány, ale bylo nám sděleno, že tyto výpisy jsou třeba při každé nové preventivní prohlídce, tzn. i třeba každý rok. Je to skutečně tak? Můžeme po zaměstnanci požadovat, aby se přehlásil k naší smluvní lékařce? Můžeme po zaměstnanci požadovat úhradu za opakovaný výpis ze zdravotní dokumentace? 
Vydáno: 10. 10. 2016
Jaké příspěvky může základní škola čerpat (případně čerpá automaticky), pokud má na 1. stupni základní školy integrovaného žáka s těžkým sluchovým postižením? Může získat finanční příspěvek např. na nákup pomůcek, které tento žák vzhledem ke svému postižení potřebuje (koberec, který tlumí ozvěny v místnosti nebo nový CD přehrávač pro výuku angličtiny apod.)? Pokud ano, tak jaké maximální výše může tento příspěvek dosáhnout a co je nutné splňovat, aby ho škola mohla získat?
Vydáno: 29. 09. 2016
Tři žáci z naší školy mají odejít spolu s rodiči do Irska. Pravděpodobný odlet je 29. 9. 2016. Maminka chce své děti  nechat do odletu doma, aby tedy nechodily již do školy. Potvrzení o tom, že jsou přijati na školu v Irsku, dodají v říjnu. Je možné akceptovat, že děti nechodí v současné době do školy? Děti budou žáky naší školy. Jak máme v tomto případě tedy postupovat?
Vydáno: 14. 09. 2016
Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená krajem. V současné době platí novela zákona č. 379/2015 Sb., kterou se mění zákon o pedagogických pracovnících č. 563/2004 Sb. …Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou pedagogického pracovníka mezi týmiž smluvními stranami činí nejméně 12 měsíců a může být ode dne vzniku pracovního poměru opakována nejvýše dvakrát. 1) Rozumím tomu dobře, že se jedná jen o ten první rok? Uvedu příklad: zaměstnanec nastoupí do zaměstnání 1. 9. 2016, my s ním musíme uzavřít pracovní poměr minimálně do 31. 8. 2017, ale když mu pracovní poměr prodloužíme, již může být pracovní poměr uzavřen na dobu určitou např. do 30. 6. 2018? Víte, ve školství je problém ten, že dovolená je stanovena na kalendářní rok, t. j. od 1. 1. do 31.12., zatímco školní rok je od 1. 9. daného roku, do 31. 8. příštího roku. Takže vlastně všichni učitelé čerpají dovolenou v červenci a v srpnu. V srpnu vlastně čerpají dovolenou před nárokem. 2)Tzn., když učitel ukončí pracovní poměr dohodou např. k 31. 10., tak musí poměrnou část proplacené dovolené vrátit. 3) Když ale učitel dá výpověď z pracovního poměru v červnu, tak se dopředu ví, že nárok na dovolenou na celé 2 měsíce nemá, takže se mu musí zadat náhradní práce? 4) Když víme, že učitel v červnu např. 2016 má plný úvazek, ale od září 2016 mu vychází např. jen úvazek 0,8, můžeme mu tento úvazek zkrátit již od července 2016, protože tato část dovolené by měla být proplacena vlastně až z období 2. poloviny roku. 5) Když se ředitel s učiteli, pracujícími důchodci, domluvil pouze ústně na ukončení pracovního poměru dohodou a ani trvají na výpovědi z jejich strany k 30. 6. 2016, tzn. náhradní práce v srpnu, musí na to ředitel přistoupit?
Vydáno: 01. 08. 2016
Na naší střední škole byly v červnu založeny odbory. Do této chvíle mi jako řediteli školy odborová organizace nepředložila návrh kolektivní smlouvy. Musím už nyní - bez podepsané smlouvy, odbory informovat o všem, co vyplývá ze zákona (rozvrh dovolených, plánované výpovědi apod.)? Má-li zaměstnanec pracovní smlouvu na dobu určitou, kterou nebudeme prodlužovat či měnit na pracovní smlouvu s dobou neurčitou, musí být i o tomto případu odbory informovány předem? Pokud ano, v jakém časovém horizontu?  
Vydáno: 11. 12. 2015
Jak postupovat, když zaměstanec donesl potvrzení o studiu dcery na vysoké škole. Zde je uvedeno, že dcera studuje na vysoké škole v období 2015/2016. Platí toto potvrzení pro období 09-12/2015 a dále 01-06/2016 nebo až 08/2016?
Vydáno: 07. 12. 2015
Zaměstnavatel (s. r. o.) přispívá svým zaměstnancům § 6 odst. 9 písm. d) zákona o dani z příjmů v nepeněžní podobě na aktivity typu sport, kultura, vzdělávání apod. Firma chce svému zaměstnanci přispět na lyžařský výcvik jeho dítěte, lyžařský výcvik pořádá státní gymnázium (příspěvková organizace), které dítě navštěvuje, toto však není ochotno jakkoli potvrdit platbu (ani vystavit fakturu, ani potvrdit alespoň účel, částku a příjemce platby), kterou zaměstnavatel provedl přímo na účet gymnázia. Zaměstnavatel má k dispozici pouze písemné instrukce pro rodiče, které obsahuje i platební údaje. Nemusí se i školská zařízení řídit zákonem o ochraně spotřebitele a nejsou povinna vystavovat potvrzení o zakoupených výrobcích a službách dle § 16 odst. 1 zákona o ochraně spotřebitele? Pokud ne, neexistuje jiné zákonné ustanovení, na základě kterého by školské zařízení bylo povinno jakkoli přijatou platbu na daný účel potvrdit? Nejde nám teď o daňové či účetní řešení u zaměstnavatele, ale o případné povinnosti školy ve výše popsaném případě.  
Vydáno: 12. 11. 2015
Je níže uvedená kolegyně kvalifikovaná pro výuku na prvním stupni malotřídní základní školy? Kolegyně získala vysokoškolské vzdělání studiem na univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Studiem získala vzdělání v magisterském studijním programu Učitelství pro střední školy, kód M 7504 ve studijním oboru učitelské studium hudební výchovy pro základní, střední a základní umělecké školy. Diplom získala v roce 2005. Vyučuje na naší škole hudební výchovu, od prosince by vyučovala 1–3 ročník na všechny předměty. Jakou výši úvazku může mít na naší škole, když má jeden hlavní úvazek  na základní umělecké škole?
Vydáno: 08. 10. 2015
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená krajem. Do pracovního poměru na učitele odborných předmětů chceme přijmout zaměstnance s vysokou školou, fakultou strojního inženýrství, který doposud pracoval pouze jako OSVČ. Od roku 2007 do roku 2015 vykonával např. generální opravy dalekohledů, měřících systémů apod. K dispozici má pouze živnostenské listy a faktury za provedené. Zatím nikde neučil a také nemá DPS - doplňkové pedagogické studium. Jakým způsobem započítat praxi. Například vzít dobu podnikání a započítat z ní polovinu, nebo dvě třetiny?
Vydáno: 14. 09. 2015
Do základní školy zřízené obcí nastupuje do 1. třídy po odkladu školní docházky chlapec s těžkým sluchovým postižením. Chlapec používá sluchadla, se kterými se řeč poměrně dobře vyvíjí. Chlapec má schváleného asistenta pedagoga na 4 h denně (tj. na dobu výuky). Ředitel školy vyjádřil obavy z přítomnosti chlapce ve školní družině a vyžaduje přítomnost dalšího pedagogického pracovníka (kromě paní vychovatelky) pro pobyt chlapce v družině. Ředitel školy dále upozorňuje, že bude nutné aby náklady na tohoto pracovníka uhradili rodiče sluchově postiženého chlapce. Speciálně pedagogické centrum pro sluchově postižené doporučuje prodloužení asistenta pedagoga na 6 h, ale to bylo ze strany ředitele zamítnuto. Znění otázky: Je možné podmiňovat přijetí chlapce do školní družiny zaplacením „pomocného“ pedagoga rodiči? Může chlapce do družiny nepřijmout jen na základě popsaného handicapu? Jaké možnosti má v tomto případě ředitel školy a jaké rodiče chlapce?
Vydáno: 14. 09. 2015
Jsme veřejná střední škola zřízená krajem. Zaměstnáváme učitele odborných předmětů, který k 1. lednu 2015 dosáhl 57 let věku a 24 let pedagogické praxe na příslušném druhu školy. Vztahuje se na něho tedy obecná výjimka z požadavku odborné kvalifikace. Vyžaduje tato situace nějaký aktivní písemný úkon ze strany ředitele školy?  
Vydáno: 07. 09. 2015
Jsme střední škola, máme celkem 16 tříd na dvou pracovištích (na každém 8 tříd). Každé pracoviště řídí jeden zástupce ředitele, jeden z nich je statutární zástupce ředitele. Na odloučeném pracovišti (střední odborné učiliště) s osmi třídami je zástupce ředitele pro SOU , který má vyučovací povinnost 14 hodin týdně. Z jakého počtu tříd se určí vyučovací povinnost statutárnímu zástupci ředitele?
Vydáno: 10. 08. 2015
Se zaměstnavatelem jsme se před začátkem školního roku dohodli (z jeho popudu a z důvodů nedostatku hodin) na snížení úvazku po dobu školního roku, tedy na 10 měsíců, a dle toho byla stávající pracovní smlouva na dobu neurčitou upravena a podepsána. Během následujících hlavních prázdnin měl být úvazek zpět na 100 %. Nyní - před těmito prázdninami - chce škola tuto dohodu prodloužit do konce prázdnin, tedy na celých 12 měsíců. Je snížení úvazku učitele vždy spojeno i s obdobím prázdnin, nebo má zaměstnavatel oporu v zákoně pro sjednání dohody jen na školní rok?
Vydáno: 30. 06. 2015
Je možné na malé venkovské škole tvořené základní školou (90 žáků), mateřskou školou (30 dětí), školní jídelnou, družinou a klubem, ve škole, kde vzhledem k velmi napjatému mzdovému rozpočtu není jmenován zástupce ředitele školy (značná úspora), pověřit, jmenovat či jinak ustanovit vedoucího učitele, který by případně plnil úkoly běžně jinde stanoveného zástupce ředitele. Je možné takovému vedoucímu učiteli snížit míru vyučovací povinnosti? Víme, že vedoucí učitelky v mateřských školách se ustanovují. V naší škole by ovšem více vyhovoval pedagog ze základní školy. Je pro tuto „funkci“ legislativní opora? Je nutné, aby měl ředitel školy vůbec statutárního zástupce, či záleží jen na jeho rozhodnutí?
Vydáno: 24. 06. 2015