Ing. Martina Matějková - strana 22

Obec plátce DPH vlastní kulturní dům, obec jednak uskutečňuje krátkodobý pronájem do 48 hodin nepřetržitě (DPH 21 %) - pronájmy pro konání plesů, koncertů. Dále je v kult. domě byt - pronájem je neplátci - osvobozeno od DPH. Obec bude provádět zateplení nemovitosti, DPH bude krátit koeficientem . Jak se ale bude postupovat v případě, že se budou provádět opravy pouze v prostorách, kde se pořádají koncerty, zábavy, plesy? Opravy sociálního zařízení, podlahy, omítek. Bude v tomto případě nárok na odpočet DPH v plné výši? Anebo se bude DPH také krátit (celá nemovitost se používá jak pro plnění zdanitelná, tak osvobozená?)
Vydáno: 12. 06. 2013
Naše firma se zabývá opravou motorek. Teď jsme dostali zakázku od Slovenské firmy /plátce DPH/. Práci jsme provedli a chceme vystavit fakturu. Jaké náležitosti by měla mít faktura na Slovensko? Sazbu na DPH vyčíslovat nebudeme. V daňovém přiznání k DPH, se nám projeví tato faktura na kterém řádku? Nechceme hned na začátku udělat chybu. Co musíme vyplnit v souhrnném hlášení? Do kterého data musíme podat souhrnné hlášení?
Vydáno: 12. 06. 2013
Vybírali jsme zálohy za testy k přijímacím zkouškám nanečisto. Odváděli jsme ze záloh DPH ve výši 21 %. Nyní došla faktura ale celková služba je s 15 % DPH. Jak nyní opravit? Lze v běžném daňovém přiznání, jsme čtvrtletní plátce nebo je nutné dodatečné přiznání. Zálohy jsme vybírali postupně leden- březen - odvod ze záloh 21 % DPH. Nyní v květnu došla faktura za testy s 15 % DPH. Jak správně opravit?
Vydáno: 03. 06. 2013
Naše společnost s. r. o., plátce DPH, chce na své prodejně prodávat poštovní známky. Co to pro nás znamená z hlediska DPH? Při nákupu od České pošty se do přiznání neuvádí, pouze při prodeji se uvede do řádku 50 celková částka, za jakou byly známky v daném měsíci prodány (např. prodáno 100 ks známek v hodnotě 10 Kč, uvedu do řádku 50 částku 1 000Kč)? V jaké případě bych uváděla do řádku 51?
Vydáno: 03. 06. 2013
Od 1. 1. 2013 se nemají na daňové doklady doplňovat žádné údaje. Náš zahraniční dodavatel (plátce DPH v Německu) nám vystavuje faktury bez DPH v měně EUR. Povinné náležitosti daňových dokladů za zboží pořízené z EU jsou nyní stanoveny v § 29 zákona o DPH. Mimo jine je povinnou náležitostí: - jednotková cena bez daně a sleva, není-li obsažena v jednotkové ceně - základ daně - sazba daně - výše daně, tato daň se uvádí v české měně. Dodavatel na faktuře uvádí pouze částky v měně EUR, není zde uvedena sazba DPH a už vůbec ne výše daně v Kč.  Mám na fakturu doplňovat základ daně přepočtený na Kč, sazbu daně a výši daně v Kč? Mate mě, že ze zákona o DPH zmizel paragraf, který doplnění údajů vyžadoval. Pokud ale údaje nedoplním, nebude mít faktura všechny náležitosti podle § 29 zákona o DPH.
Vydáno: 27. 05. 2013
S. r. o., podvojné účetnictví, plátce DPH, provozuje fitness centrum. Vedle klasického cvičení na posilovacích strojích poskytuje i cvičení při hudbě, tzv. alpining (podobné jako spining). Jedná se o chůzi (běh) na pohybujícím se pásu a provozování cviků, které předcvičuje trenér. Zatím jsme u této služby uplatňovali sníženou sazbu DPH dle přílohyč. 2 k zákonu o DPH, neboť se jedná o služby fitness centra, ale vzhledem k tomu, že cvičení je provozováno pod dohledem trenéra, váhám, zda-li nemá být uplatněna základní sazba daně. Podotýkám, že při využívání posilovacích strojů je zde přítomna obsluha, která rovněž dohlíží na cvičící a poskytuje jim případné rady, ze vstupného do posilovny však odvádíme DPH ve snížené sazbě.
Vydáno: 15. 05. 2013
Nově založená s. r. o. se stala dobrovolným plátcem DPH. Tato firma bude dovážet stroje z Nového Zélandu v celkové částce 400 000 EUR. Jak se bude postupovat při uplatňování DPH ze třetí země?
Vydáno: 15. 05. 2013
Akciová společnost, vedení účetnictví, plátce DPH: V dubnu 2013 jsme obdrželi fakturu od neplátce z EU za poskytnuté služby. Fakturu vystavili bez DPH. Mám uplatnit revers charge?
Vydáno: 13. 05. 2013
Poskytneme Slevomatu vouchery, Slevomat tyto vouchery prodává, vybírá peníze a po ukončení kampaně zašle vyúčtování, kolik voucherů se prodalo. Z vybrané částky za prodané vouchery si strhne provizi za zprostředkování. Zajímalo by nás, kdy je pro nás DUZP pro účely DPH a jakou částku máme zdanit - zda celkovou za prodané vouchery, nebo až částku za využité vouchery? Ve smlouvě se Slevomatem se dále píše, že jsme povinni vystavovat klientům na vyžádání vystavovat daňové doklady na plnou částku zaplacenou za voucher. Předpokládáme, že pokud bychom někomu takto daňový doklad vystavili, pak bychom již dodaňovali zbytek, na který doklad vystaven nebyl?
Vydáno: 13. 05. 2013
O. p. s. v rámci veřejné sbírky prodává trička, v prodejní ceně je obsažen příspěvek do sbírky v souladu s podmínkami veřejné sbírky. Je prodej triček (ziskový nebo i ztrátový) z pohledu DPH ekonomickou činností? Pokud se jedná o ekonomickou činnost, jaká část prodejní ceny trička bude tvořit obrat pro DPH, celá prodejní cena nebo pouze část po odpočtu příspěvku?
Vydáno: 06. 05. 2013
Společnost s ručením omezeným nakoupila pozemky a na nich buduje inženýrské sítě. Na vstupech uplatňovala v minulých letech DPH. Po kolaudaci budou tyto sítě předány příslušným provozovatelům, komunikace a veřejné osvětlení obci. Zasíťované pozemky jsou prodávány zájemcům, prodejní cena je rozdělena zvlášť za pozemek (osvobozené plnění) a zvlášť za příspěvek na inženýrské sítě (základní sazba DPH). Při kontrole Fú, byl tento postup neuznán s tím, že se má postupovat v souladu s rozsudkem 8 Afs 60/2010 -62, který stanoví, že pokud společnost pořizuje pozemky za účelem dalšího prodeje, tzn. nákup je jako zboží a tudíž není nárok na odpočet DPH, jelikož prodej pozemků je osvobozen od DPH a sítě cenu pozemku zhodnotí. Fú neuznal odpočty na vstupech a odvedené DPH při prodeji sítí bude vracet. Inženýrské sítě tudíž nejsou stavby dle tohoto rozsudku, nebo jak se tento přístup má chápat?
Vydáno: 06. 05. 2013
Jsme a. s., plátci DPH. Rádi bychom si upřesnili správný postup při fakturaci v rámci EU 2013. 1)      Dodáváme zboží - obiloviny do EU povinné osobě, registrované k dani v jiném členském státě. Zboží fakturujeme bez DPH jako osvobozené plnění, § 64 zákona o DPH. Na faktuře uvádíme poznámku „daň odvede zákazník“. Pokud ale fakturujeme samostatně nakládku a manipulaci se zbožím, je místo plnění mimo tuzemsko, § 9/1,podle sídla nebo provozovny firmy, vzniká nám pouze povinnost přiznat poskytnutí služby, faktura je bez české DPH a uvedeme poznámku "daň odvede zákazník", poskytnutí služby uvedeme na ř. 21 daň. přiznání. 2)      Pokud ale dodáváme zboží a služby do EU osobě povinné, která ale není plátcem DPH? Myslíme si, že pokud se jedná o zboží, pak místem plnění je tuzemsko a fakturace je vč. české DPH. U služeb je ale místo plnění mimo tuzemsko a fakturace je bez české DPH, kterou je ale povinen přiznat kupující-osoba povinná, které vykonává ekon. činnost. 3)      V případě prodeje osobě nepovinné k dani - občanovi je zboží i služby fakturovány vč. DPH.
Vydáno: 23. 04. 2013
Podnikatel, plátce DPH, nakoupil v roce 2008 v bazaru v Německu osobní služ. automobil. Byl tenkrát použit zvláštní režim - § 90 odst. 3 a nemohl si tedy uplatnit nárok na odpočet DPH. Jak to bude v roce 2013 s prodejem služ. automobilu, musí na vystavenou fakturu připočítat 21% DPH? Auto používá částečně i soukromě vždy podle knihy jízd a ujetých km, může částku za prodej auta také rozdělit částečně soukromě dle knihy jízd v roce 2013?
Vydáno: 23. 04. 2013
Akciová společnost vydává odborné časopisy a uplatňuje sníženou sazbu na výstupu. V letošním roce zahájila i předplatné těchto odborných časopisů nejen v tištěné formě, ale časopisy jsou k dispozici ke čtení on-line prostřednictvím webové aplikace. Při předplatném na webovou aplikaci se bude uplatňovat základní sazba DPH?
Vydáno: 23. 04. 2013
Klient, plátce DPH, fakturuje montáž vzduchotechniky na nemocnici v Kazachstánu – českému plátci DPH. Jedná se o režim přenesení daňové povinnosti – fakturace v režimu reverse charge nebo o klasické plnění s DPH?
Vydáno: 16. 04. 2013
Žádáme o informaci a zdůvodnění, zda je možné nárok na odpočet DPH z přijatého tuzemského zdanitelného plnění uplatňovat postupně po částech během několika zdaňovacích obdob. (např. každý měsíc 1/3, nárokujeme tudíž v rámci 3 přiznání k DPH). Sice 100% slouží pro podnikání, ale kvůli velké částce bychom měli velký nadměrný odpočet a nechceme zavdat příčinu pro POP.
Vydáno: 16. 04. 2013
Na střeše budovy máme FVE 29,61kWp. Vyrobenou energii neprodáváme dál,( FVE jsme pořídili s výhledem pro vlastní spotřebu) OTE nám hradí podporu elektřiny formou zeleného bonusu (bez DPH). ČEZ nám zaslal fakturu za dopravu elektřiny (měsíční), kde je DPH uvedeno. Myslím si, že u této faktury se DPH nemohu uplatnit a prosím o sdělení, zda je tomu tak.
Vydáno: 16. 04. 2013
  • Článek
Fyzická osoba, plátce DPH si v listopadu roku 2012 uplatnila odpočet z úplaty ve výši 10 000 Kč, kterou zaslala svému dodavateli. Na základě daňového dokladu od dodavatele činil odpočet DPH částku 1 666,67 Kč. V prosinci roku 2012 došlo k dodání zboží v celkové hodnotě 120 000 Kč. Na základě konečného daňového dokladu od dodavatele uplatnil plátce odpočet ve výši 20 000 Kč. V prosinci roku 2012 ovšem plátce zapomněl odúčtovat již uplatněný odpočet za měsíc listopad ve výši 1 666,67 Kč. Je nutné, aby plátce podal dodatečné daňové přiznání za měsíc prosinec 2012? Nebo může odúčtovat odpočet ve výši 1 666,67 Kč v DPH za měsíc leden 2013, kdy tuto skutečnost zjistil?
Ještě mám dotaz opět u masážního lůžka, když masážní lůžko prodáváme jenom občanům k jejich využití a ne firmám, můžeme dát 15 % DPH? Prodáváme přes internetový prodej.
Vydáno: 09. 04. 2013
Jak máme prosím chápat od 1. 1. 2013 nové znění § 108 zákona o DPH? Znamená to, že příjemce služby i od neplátce z EU bude provádět reverse charge a uvádět tato plnění do DAP a SH? Prosím o přesné vysvětlení (né citaci zákona) + příklad a odkaz na jednotlivé řádky DAP DPH pro jasnější aplikaci v praxi.
Vydáno: 09. 04. 2013