Ing. Martina Matějková - strana 27

Fyzická osoba, OSVČ, zjistila kontrolou daňové schránky, že finančnímu úřadu nedošlo daňové přiznání k DPH za 3. čtvrtletí 2010. Daňovou povinnost zaplatila včas 13. 10. 2010. Toto okamžitě napravila dalším podáním 11. 06. 2012. Následně mu finanční úřad vyměřil pokutu za opožděné daňové přiznání a to v nejvyšší možné částce zvýšením daně o 10 %. Dále mu finanční úřad vyměřil penále za pozdní úhradu daně. Proti pokutě se OSVČ odvolala, jelikož zaplacená částka DPH byla po celou dobu vedena jako přeplatek a správce daně nikdy poplatníka nevyzval k podání daňového přiznání. Jakou dobu má finanční úřad k odpovědi a rozhodnutí na podané odvolání a může finanční úřad vyměřit poplatníkovi penále za pozdní úhradu i když daň byla uhrazena řádně a včas?
Vydáno: 20. 08. 2012
Prosím o informaci, zda poplatky z ubytovací kapacity, které odvádí ubytovací zařízení obci, podléhají DPH?
Vydáno: 20. 08. 2012
Prodejce ojetých vozidel, s. r. o., nakoupila ve zvláštním režimu ojeté vozidlo na sklad. Následně vozidlo zařadila do majetku. Po čase vůz prodala za nižší cenu, než nakoupila. Chtěli bychom se zeptat, zda je možno použít zvláštní režim, nebo z prodeje musí být odvedeno DPH?
Vydáno: 08. 08. 2012
Praktický lékař uzavřel smlouvu na vyhledávání klientů, kteří potřebují lékařskou péči. Za tuto službu zaplatí sjednanou částku: 1) firmě se sídlem ve Velké Británii, 2) firmě se sídlem na Kanárských ostrovech, 3) firmě se sídlem v USA. Stane se lékař přijetím služby plátcem DPH v ČR?
Vydáno: 08. 08. 2012
Společnost s. r. o. je plátce DPH a dostává od operátora faktury za telefony. Z toho tři čísla přefakturovává jiným fyzickým osobám (nepodnikatelům). Přefakturace je ve stejné výši - tedy bez jakéhokoliv navýšení, čili stejný základ daně + DPH. Jak je to ale v případě, že u přefakturovaného čísla jsou fakturované operátorem tzv. ostatní platební transakce tzn. 903xxx-hry, hudba, videa. Tyto transakce operátor společnosti fakturuje bez DPH. Má společnost při přefakturaci u těchto ostatních transakcí navýšit operátorem fakturovanou částku o DPH nebo může tyto transakce přefakturovat také bez DPH?
Vydáno: 02. 08. 2012
Patří přenesení daňové povinnosti na : - válcování povrchu vibračním válce, - přesun zeminy po stavbě nákladním autem, - zpevnění a čištění břehů potoků, opravy lesních cest, výstavba dětských hřišť - práce bagrem, - přesun zeminy z jedné stavby s tím, že se zemina dá buď na jinou stavbu, nebo na skládku?
Vydáno: 02. 08. 2012
Našim jeřábem provádíme služby v rámci přenesené daně. Fakturujeme zároveň přejezd jeřábu na místo. Může být přejezd jeřábu účtován jako součást služby a zahrnut do přenesené daňové povinnosti, a nebo ho fakturovat zvlášť s 20 % DPH?
Vydáno: 27. 07. 2012
Fyzická osoba, 1/4 letní plátce DPH, vede daňovou evidenci, obor - pohostinství Provozovatelka restaurace dostala kromě restaurace do nájmu od města i sál. Tento sál bude pronajímat organizacím za účelem pořádání akcí. Bude ho pronajímat krátkodobě (do 48 hod.)ale i na více hodin. Prosím o upřesnění, kdy je povinna vystavit daňový doklad a odvést DPH a kdy ne, jak to bude s přeúčtováním tepla, elektřiny, vody. Nevím totiž, jestli § 56, odst. 4 ZDPH se vztahuje i na krátkodobý pronájem.
Vydáno: 23. 07. 2012
Jsme s. r. o., plátci DPH. Nyní budeme dodávat zařízení s montáží na Slovensko osobě nepovinné k dani, proto se tam budeme registrovat k DPH (bez provozovny). Chtěla bych poprosit o informaci, která další plnění budou po registraci podléhat slovenské DPH (a co se bude případně danit v ČR), a to pokud půjde o: 1. Dodání zboží (vlastní výrobky, zboží pořízené v ČR) osobě registrované k dani v SR. 2. Dodání zboží (-\\\"-) osobě nepovinné k dani do SR. 3. Poskytnutí \\\"obecné\\\" služby (místo plnění podle § 9 ZDPH) osobě povinné k dani se sídlem v SR. 4. Poskytnutí \\\"obecné\\\" služby osobě nepovinné k dani. 5. Dodání zboží s instalací, poskytnutí služby k vztahující se k nemovistosti v SR - osobě registrované k dani v SR. Můžeme i po registraci uvést na fakturu CZ DIČ a přenést daňovou povinnost na odběratele s SK DIČ? Budeme si moci v daňovém přiznání k SK DPH uplatňovat také nárok na odpočet a budeme provádět samovyměření, pokud nám bude fakturovat český subdodavatel a místo plnění bude v SR?
Vydáno: 23. 07. 2012
Dlužník je v insolvenčním řízení, pohledávka řádně přihlášena. Mohu uplatnit postup dle § 44 ZDPH a vystavit opravný daňový doklad, pokud pohledávka vznikla v roce 2010, tzn. před nabytím účinnosti novely ZDPH (novela účinná od 1. 4. 2011)? Všechny zákonem stanovené podmínky jsou splněny.
Vydáno: 20. 07. 2012
Jsme s. r. o., provozujeme internetové e-shopy. Zákazníci mohou zvolit způsob úhrady a doručení zásilky na dobírku prostřednictvím České pošty. V takovém případě zákazníkovi za zboží fakturujeme dopravné. Při odesílání zásilky platíme poplatek za dobírku a poštovné přímo České poště (podací lístek je na naši firmu). DPH z dobírkovného a poštovného neuplatňujeme. Můžeme zákazníkovi přefakturovat poštovné bez DPH nebo jej musíme zákazníkovi naúčtovat? Pokud je možné přefakturovat dobírkovné a poštovné bez DPH, musí být fakturována přesně stejná částka, jakou jsme zaplatili České poště?
Vydáno: 19. 07. 2012
Můžete mi prosím sdělit, jakým způsobem určit zda laboratorní rozbory, které si objednávají společnosti zabývající se tvorbou hubnoucích programů,.. budou či nebudou osvobozeným plněním? Obecné informace GFŘ máme k dispozici, ale přesto nevíme, jak se k této službě postavit. Hubnutí by mohlo mít podle nás vždy minimálně preventivní účel. Ale může samozřejmě hubnout žena, která má 50 kg a zdá se jí to moc, a může hubnout skutečně obézní člověk. K těmto podrobnějším informacím, se ale samozřejmě nemáme šanci dostat. Takže víme pouze, že rozbor je prováděn za účelem hubnutí dotyčných osob. Zda jim to nakázal či nenakázal lékař, není zjistitelné, zakázku na rozbory podává výše zmíněná firma zabývající se tvorbou hubnoucích programů.
Vydáno: 16. 07. 2012
Pokud je v pracovní smlouvě se zaměstnancem sjednáno, že mu bude zaměstnavatel hradit výživové doplňky (vitamíny, doplňky stravy atd.), jsou pro zaměstnavatele tyto náklady daňově uznatelného a může si z nich odečíst DPH?
Vydáno: 16. 07. 2012
Obracím se na vás s dotazem ohledně DPH u hotelových balíčků. Tuto otázku už částečně řešil dotaz 553/12. Na diskuzních fórech se často objevuje informace, že změnou zatřídění z SKP(55) na CZ-CPA(55) a novelou ZDPH k 1. 4. 2011 se dostávají hotely do problémů se sazbou DPH u ubytovacích balíčků, součástí kterých jsou i ostatní služby typu: masáže, wellnes, okružní jízda atp. Je možné takový balíček pořád zahrnovat do snížené sazby DPH? Mohou být součástí takto zdaňovaných balíčků jen vlastní hotelové služby nebo může jít i o nakupované služby vlastním jménem hotelu? Konkrétně: Hotel poskytuje balíček \\\"Wellnes víkend\\\" za 4 000Kč se sazbou 14 % DPH. Balíček zahrnuje: ubytování na dvě noci, polopenzi a tři konkrétní masáže, které jsou zajištěny ve vedlejším cizím hotelu na účet a jméno našeho hotelu. Je možné takto postupovat nebo je třeba v balíčku ubytování s polopenzí zdanit 14 % DPH a ostatní nakupované služby v souvislosti s balíčkem (masáže ve vedlejším hotelu) zdanit 20% DPH?
Vydáno: 16. 07. 2012
Mám dotaz ohledně advokátních služeb čas plnění pro správný odvod DPH. Kdy je advokát, vede daňovou evidenci, plátce DPH, povinen odvést DPH v případně přijetí zálohy na advok. služby. Předpokládám, že když peníze přijdou na účet nebo převezme zálohu, tak v tomto měsíci napíši daňový doklad za zaplacenou zálohu a DPH odvedu. Následně pak za delší dobu např. půl roku, přijde doplatek za advok. služby. Pak tedy vystavím daňový doklad za tento doplatek a odvedu DPH. Jak je to ještě, prosím, pokud za klienta zaplatí kolky? Hodnotu za tyto kolky musím připočíst k právním službám a z celkové částky pak odvedu DPH? A poslední věc, kdy advokát obdrží ke konci roku od soudu za právní služby určitou částku. Potom z této přijaté částky vypočítám základ a DPH a za toto období DPH odvedu? Je nutné i k tomuto příjmu vystavit daňový doklad, nebo stačí jen rozepsat na výpisu z banky?
Vydáno: 26. 06. 2012
Jsme s. r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví a obdrželi jsme fakturu od plátce, kde je uvedeno: Servis výtahu za čtvrtletí - odborná prohlídka výtahu, mazání, čištění, opravy, non stop servis\\\". Jedná se o přenesenou daňovou povinnost? Dle mého názoru vzhledem ke kódu služby dle CZ CPA 43.29.19 - oprava, údržba a servis výtahů by to přenesená daňová povinnost /PDP/ měla být, ale dodavatel tvrdí opak. A jak je to u servisu kotlů? Tam jsme se zase setkali s opačným případem - s tím, že je to PDP /CZ CPA 43.22.12/. Jak je to tedy správně?
Vydáno: 26. 06. 2012
S. r. o.1 plátce DPH registrovaný k DPH pouze v ČR, objedná zboží od s. r .o.2 plátce DPH (rovněž registrovaný pouze v ČR). Objednávka zní: s. r. o.1 objednává zboží od s. r. o.2. s místem dodání na Slovensku. s. r. o.2 objedná zboží od svého dodavatele v Německu a toto zboží převeze z Německa přímo na Slovensko, kde toto zboží převezme slovenská firma registrovaná k DPH na Slovensku (zákazník s. r. o.1). S. r. o.2 posílá fakturu s. r. o.1 a s. r. o.1 posílá fakturu slovenské firmě. Jak má vypadat daňový doklad s. r. o.2, který je zaslán k úhradě pro s. r. o.1? Jak se bude řešit DPH? Jaký má být popis na daňovém dokladu? Nevzniknou s. r. o.2 nebo s. r. o.1 registrační povinnosti k DPH na Slovensku?
Vydáno: 22. 06. 2012
O. p. s. není plátce DPH a nevykonává žádnou ekonomickou činnost, má příjmy jen podle § 18 odst. 2. a 4. zákona o daních z příjmů. Od ledna letošního roku má předplacený odběr elektronických publikací od firmy z Nizozemska, plátce DPH. Dále odebírá publikace také od firmy z USA. Musí se o.p.s. registrovat na FÚ jako plátce daně, protože přijal službu ze zahraničí? K jakému dni? Pokud by se musela registrovat, musí odvést DPH? Jak by nárokovala DPH zpět, když odběr publikací bude sloužit jen pro hlavní - neziskovou činnost?
Vydáno: 18. 06. 2012
Podnikající fyzická osoba (předmět podnikání pořádání kurzů, seminářů ...) se zúčastní odborné konference, ale jako soukromá osoba - lékařka, na konferenci má příspěvek a organizace, která seminář pořádá (příjemce služby není soukromá nepodnikající osoba) ji chce poslat za příspěvek odměnu 200 EUR. Stává se poskytnutím příspěvku (není tam jako podnikatelka) plátcem DPH a musí se zaregistrovat, v případě, že: a) přednáška se uskuteční v USA a organizátor je společnost se sídlem v USA, b) přednáška je v USA, ale organizátorem je společnost se sídlem a Dánsku, c) přednáška je na Slovensku pro slovenskou firmu?
Vydáno: 18. 06. 2012
Jsme měsíční plátci DPH. Pokud splácíme měsíčně automobil na leasing dle splátkového kalendáře (daňového dokladu) a neuhradíme včas splátku (např. se 14 denním zpoždění), můžeme si uplatnit DPH dle DUZP ve splátkovém kalendáři nebo můžeme uplatnit DPH až ke dni zaplacení? Je tedy podmínkou uplatnění nároku na DPH dle splátkového kalendáře i zaplacení splátky ke dni splatnosti (datum DUZP a splatnosti jednotlivých splátek jsou shodné)?
Vydáno: 18. 06. 2012