Ing. Zdeněk Morávek - strana 52

Příloha k účetní závěrce. Pod jaké číslo položky v příloze č. 5 dle vyhlášky č. 410/2009 Sb. zařadit pozemky: a) ornou půdu, b) rybníky bez intentenziv. chovu ryb, c) pozemky, které jsou označeny na LV jako ostatní plocha.
Vydáno: 26. 11. 2010
Základní škola, zřízená městem. Nejsme plátci DPH. V příštím roce organizujeme zájezd pro naše zaměstnance do zahraničí. Smlouvu s CK jsme uzavřeli již letos. Letos nám také přijde faktura na částečné zaplacení zájezdu. Může být tato faktura zálohová a následně v roce 2011 vyúčtovaná? V případě, že ne, prosím o napsání důvodu. V tom případě je možno zaplatit fakturu - daňový doklad, třeba jako první splátku odpovídající 40% celkové částky zájezdu? Popřípadě prosím o radu, jak jinak to řešit.
Vydáno: 25. 11. 2010
Jsme škola, příspěvková organizace zřízená krajem. V roce 2009 jsme si zakoupili osobní automobil za Kč 300.000 Kč. Pak jsme uhradili registrační poplatek za 800 Kč. Je registrační poplatek součástí pořizovací ceny automobilu? Jinými slovy: máme vést automobil v pořizovací ceně 300.000 Kč nebo 300.800 Kč?
Vydáno: 24. 11. 2010
Na základě domluvy ukončily tři fyzické osoby činnost ve sdružení (podv. účetnictví). Na základě smlouvy o sdružení si rozdělily majetek, pohledávky, závazky na třetiny. Dva z účastníků sdružení dále podnikají, třetí ukončil podnikatelskou činnost. Ten, co ukončil činnost, je povinen vypořádat svůj podíl materiálu a majetku daní z přid. hodnoty? Ti co podnikají, používají materiál a majetek, takže vypořádají DPH postupně během své další činnosti? Je možné doklady, které ještě budou přicházet na adresu sdružení po datu ke kterému byla činnost ukončena, zaúčtovat do nákladů sdružení a obratem je přeúčtovat bývalým členům sdružení? Tím by se už neměnil hosp. výsledek, který si při ukončení sdružení přenesli do svých účetnictví. Nebo mají raději použít účet výdaje příštích období a dobíhající náklady (voda, plyn, el. energie) zahrnout do nákladů ještě před ukončením sdružení? A mohou uplatňovat odpočet DPH z těchto faktur i po ukončení činnosti sdružení?
Vydáno: 15. 11. 2010
Občanské sdružení (zahrádkáři). Vedeme účetnictví, nejsme plátci DPH. V rámci zájmové činnosti dle stanov jsme uspořádali zájezd. Tohoto zájezdu se zúčastnili členové sdružení, kteří nepřispívali žádnou částkou. Rodinní příslušníci na zájezd částečně přispívali. - Jak se počítá ziskovost u této akce pro účely zdanění? - Pokud bychom dělali zájezdů s různou tématikou v roce více, vyhodnocuje se ziskovost za každý zájezd zvlášť nebo souhrnně za všechny zájezdy v roce?
Vydáno: 09. 11. 2010
Členka sdružení bez právní subjektivity, která není pověřena vedením daňové evidence za sdružení, si chce pořídit osobní auto. Toto bude sloužit k podnikatelské činnosti sdružení a bude vloženo do obchodního majetku sdružení. Kdo uplatní odpočet DPH na vstupu za osobní automobil v přiznání k DPH? může ho uplatnit osoba, která vede daňovou evidenci za sdružení nebo ho bude přiznávat členka, na kterou bude vystaven technický průkaz k vozidlu (tato nemá žádné jiné příjmy než ze společného podnikání)? Odpisy majetku budou uplatněny podle jednotlivých podílů účastníků sdružení?
Vydáno: 04. 11. 2010
Družstvo založené za účelem privatizace obecního domovního fondu bude po rozdělení domu na bytové jednotky převádět bezúplatně bytové jednotky svým členům, kteří jsou nájemníky příslušných bytů. Ke koupi domu došlo na základě vkladů členů družstva, tedy bez poskytnutí finanční, úvěrové nebo jiné pomoci. Lze uplatnit osvobození od daně z převodu nemovitostí/darovací, když se nejedná o družstvo, uvedené v § 24 odst. 1 až 4 ZOVB ? Poukazuji na rozpor ve Vašich odpovědích, a to mezi odpovědí z 10. 12. 2007 zpracovanou JUDr. Koutnou a odpovědí z 16. 5. 2007 zpracovanou Ing. Děrgelem.
Vydáno: 26. 10. 2010
Jsme v. v. i. účtujeme dle vyhlášky č. 504/2002 Sb. Dlouhodobý majetek se dělí na hmotný, nehmotný a finanční, dle účet. standardu č. 409. Náš dodavatel účetního softwaru dělí majetek jen na hmotný a nehmotný. Do evidence jsem zařadila \\\"vklad do podniku\\\" jako finanční majetek a při výběru zda hmotný, či nehmotný jsem si vybrala hmotný (vložili jsme 200 tis. Kč), dle dodavatele našeho účetního softwaru to měl být majetek nehmotný. Já si však myslím, že není správné ani jedno a že dodavatel by do softwaru měl přidat ještě kategorii finanční majetek. Dodavatel softwaru se odvolává na Přílohu k vyhlášce MF č. V/20100/1992. Je tato vyhláška ještě platná?
Vydáno: 21. 10. 2010
Střední škola. Musí být na škole metodik informačních komunikačních technologií (nebo je možné ho nahradit asistentem VYT) a koordinátor EVVO?
Vydáno: 13. 10. 2010
Jsme církevní org. (od 1. 6. 2009 plátce DPH avšak v rež. pro nezisk. org. pouze pro aktivity ekonom. činn. (u pronájmů bytů neupl. DPH). Žádám Vás o upřesnění sazby DPH pro jednotlivé stavební práce či celek: Na budově (obecně klášter), v KÚ zapsaném jako budova s č. p. (typ budovy), objekt k bydlení (způsob využití).Budova je z přev. části využívána pro duchovní činnosti, z části jako muzeum círk. Umění (nyní probíhající rekonstrukce) a z části pro bydlení. Pro část bydlení v souladu se zákony ČR včetně stavebního zákona jsme v období od 24. 7. 2008 do 31. 3. 2010 (data zdanitelného plnění) provedli stavební práce a to: stavební úpravy hl.vstupu do budovy, instalaci výtahu, opravili a vybudovali nové stropní konstr. (souvisí s využ. pro bydlení), vybudovali 2 byty (v přízemí), provedli vestavbu do půdního prost. s využitím pro bydlení (9 samost. bytů, z toho jeden je nad 120m2), inst. zař. předměty do jednotl. Bytů (soc., kuchyně apod.). Na práce byl vydán 2. 3. 2010 kolaud. souhlas s užíváním stavby. Zápis v KÚ se nezměnil.
Vydáno: 01. 10. 2010
Jsme církevní org. (od 1. 6. 2009 plátce DPH avšak v rež. pro nezisk. org. pouze pro aktivity ekonom. činn. (u pronájmů bytů neupl. DPH). Žádám Vás o upřesnění sazby DPH. Na budově v KÚ zapsaném jako budova s č. p. (typ budovy), objekt k bydlení (způsob využití) proběhne v dosud nevyužitém suterénu objektu ( sklepy) rekonstrukce za účelem vzniku Studentského pastoračního centra pro studenty. (Popis :vstupní místnost s čajovou kuchyňkou, místnost klubu, kapli, místnost WC a úklid. místnost). Na tyto úpravy je vydáno stavební povolení. Zápis v KÚ se měnit nebude. Dosud celá budova je rozdělena na 10 bytů a všechny jsou do 120 m2. Byty jsou pronajímány, 9 bytů fyzickým osobám (studentům) a 1 byt právn. osobě (vydavatelství novin).
Vydáno: 01. 10. 2010
Státní příspěvková organizace, plátci DPH. Odpočty krátíme koeficientem 0,05. Při nákupu el. energie má naše organizace jedno odběrné místo, které je předmětem fakturace. El. energii také poskytujeme nájemcům bytů a nebytových prostor, kterým jsou náklady přeúčtovány dle stavu na jednotlivých měřidlech. Z těchto plnění odvádíme DPH. Jde nám o to, zda při přeúčtování konečným odběratelům bude přidávána k průměrné ceně, která obsahuje veškeré náklady vč. DPH - vzhledem k nízkému odpočtu, i příslušná sazba DPH dle § 37 odst. 1) zák. či dle odst. 2) tohoto paragrafu.
Vydáno: 29. 09. 2010
Občanské sdružení (sportovní klub), neplátce DPH, jednoduché účetnictví. Dosud nevznikla povinnost registrace k daním z příjmů a podání daňového přiznání - sdružení nemělo příjmy, které by byly předmětem této daně. V majetku klubu je osobní automobil, na nějž bude v souvislosti se škodnou událostí poskytnuto peněžní plnění od pojišťovny. 1) Jedná se pro sdružení o zdanitelný příjem? 2) Pokud ano, v jaké lhůtě je nutné provést registraci k daním z příjmů? 3) Jaké výdaje je možné daňově započíst na uvedený příjem od pojišťovny – jen faktury za opravu vzniklé škody nebo i ostatní výdaje související s provozem vozidla nebo i jiné režijní výdaje související s provozem sdružení? 4) Je nutné podávat přiznání k daním z příjmů i v dalších letech, i když nevzniknou další příjmy podléhající daním z příjmů nebo v souladu s §38m, odst.7a) zákona o daních z příjmů sdružení přiznání nepodá, jen oznámí správci daně, že nevznikly příjmy podrobené dani (je toto oznámení povinné)?
Vydáno: 27. 09. 2010
Zemědělský podnikatel FO vede DE, pobírá dotace od státu (SZIF), které zahrnuje do zdanitelných příjmů. Letos musel vrátit část dotace, která mu byla vyplacena v roce 2006. Vracet musel z důvodu nedodržení podmínek. Může si tuto vratku dát do zdanitelných výdajů?
Vydáno: 22. 09. 2010
Zemědělský podnikatel vedoucí daňovou evidenci si pořídil v březnu 2009 traktor v ceně 62.000 EUR jako soukromá osoba. Začal podnikat až na podzim loňského roku a až v letošním roce by chtěl uvedený stroj zařadit do majetku. Je možno tento stroj při zařazení ocenit kupní cenou přepočtenou dle kursu v době nákupu, nebo je třeba stroj ohodnotit nyní soudním znalcem?
Vydáno: 09. 09. 2010
Dobrý den, zajímalo by mne, zda následující postup je správný. Příspěvková organizace (neplátce DPH), jejímž zřizovatelem je město, pořídila DHM – technické zařízení s pořizovací cenou 500 tis. Kč. Odpisy stanovila na 20 let. Po 8 letech se zařízení pokazilo. Na základě posudku odborné firmy o jeho neopravitelnosti s doporučením fyzické likvidace, organizace jeho zůstatkovou cenu jednorázově zaúčtovala do nákladů na účet 551. Současně technické zařízení vyřadila z účetní a majetkové evidence. Nedošlo ale k jeho fyzické likvidaci, protože organizace se rozhodla zařízení, které je atypické, ponechat pouze jako dekoraci v místnosti (neslouží již k účely, pro který bylo původně pořízeno). Pro účely evidence majetku bylo zařízení oceněno reprodukční pořizovací cenou ve výši 1.000 Kč a zaúčtováno na podrozvahový účet jako operativní evidence majetku.
Vydáno: 30. 08. 2010
Příspěvková organizace, zřízená městem, neplátce DPH: V lednu tohoto roku došlo ke krádeži bankovní karty a bylo (mj.) vybráno z účtu FKSP 10.000 Kč. Záležitost předána policii, pachatel doposud neodhalen. Prosím o radu s účtováním. Zaúčtovala jsem podle výpisu z účtu FKSP 547/243. Nyní je tedy rozdíl v zůstatku na účtu 412 a 243. Měla by se škoda na účtu FKSP dotovat z běžných prostředků organizace - tedy převést 10.000 Kč z účtu běžného, popř. z pokladny? Pokud ne, prosím o popis účtování vzniklého případu.
Vydáno: 24. 08. 2010
Mám dotaz týkající se občanského sdružení. Pokud bych obdržela schválení od Ministerstva vnitra České republiky mého občanského sdružení. Napište mi prosím jaké kroky udělat pro registraci, zda je nutné ohlásit právní subjekt u soudu nebo na finančním úřadě popřípadě na živnostenském úřadě. Jestli je nutné založit účet zřídit razítko a jestli je nutný vklad. Místo bydliště mám v Českých Budějovicích.
Vydáno: 19. 08. 2010
Má sestra vlastní soukromou hudební školu a jazykovou školu a je fyzická osoba a plácem DPH. Chtěla by přejít na právnickou osobu a zřídit o. s. a hudební školu dát pod občanské sdružení. Hudební školu bez dotací na žáka nelze provádět, proto volí občanské sdruženi. Jazykovou školu by si chtěla nechat pod fyzickou osobou s platbou DPH nadále. Měla bych dotaz zda je možné volně přejít z fyzické osoby a dát to do o. s. nebo raději začít nanovo v občanském sdružení a ukončit činnost hudební školy na fyzické osobě a ohlásit to finančním úřadě?
Vydáno: 16. 08. 2010
Příspěvková organizace, zřizovatelem kraj, vedeme podvojné účetnictví, nejsme plátci DPH. Vím, že o všem se musí účtovat, teď jsem ale zaskočena \\\"Dohodou na prodej vstupenek\\\", kterou možná podepíše pí ředitelka s rádiem. Rádio pořádá koncert a zvolilo by ve městě na základě dohody u nás předprodejní místo. Rádio se zaváže odvysílat 7 x denně po dobu 25 dní upoutávku na předprodej vstupenek a tím bezplatně zmínku o nás ve vysílání rádia, zvýší povědomí o organizaci v regionu a zároveň zájemce o vstupenky naláká do prostor, kde by se stali potencionálními návštěvníky a klienty. Muzeum by se zavázalo, že umožní rádiu prodej vstupenek na koncert v muzeu bez nároku na finanční odměnu či provizi z prodeje vstupenek. Jednalo by se o reklamu včetně přiznání k dani z příjmů právnických osob?
Vydáno: 02. 08. 2010