Dodání zboží

Plátce DPH prodává vozidlo do třetí země. Vozidlo je opatřeno vývozovou registrační značkou, v technickém průkazu je uveden nový majitel ze třetí země. Je toto dostačující doklad k osvobození prodeje od DPH? 
Vydáno: 26. 03. 2024
Dodavatel z EU vyslal svého zaměstnance - servisního technika z EU k našemu CZ zákazníkovi. Díly potřebné pro opravu si přivezl s sebou - nám vystavil fakturu na všechny díly, které k zákazníkovi vezl. Nemáme tedy žádný důkaz o přepravě do ČR. Je to takto v pořádku? Musíme si sehnat důkazní prostředky od dodavatele? Případně jaké? Díly, které při opravě neupotřebil, přivezl zpět dodavateli do EU. Dodavatel nám vystavil dobropis na tyto nepoužité díly. Požaduje od nás vystavení dodacího listu na tyto díly. Můžeme přijmout dobropis, kde opět nemáme žádný důkazní prostředek, o přepravě vrácených dílů dodavateli do EU? Je nutné mít důkazní prostředek?
Vydáno: 19. 03. 2024
Firma (A) vyrábí výrobky. Většinu těchto výrobků hned prodá svému hlavnímu distributorovi (B) a to z důvodu skladových – A nemá dostatek prostor. Na tyto prodeje je vystavena klasická faktura, která je uhrazena a přechází vlastnictví. B následně obsluhuje prodeje na území ČR. Pak ale nastávají situace, kdy dochází k tomu, že A svým jménem dodává zboží do EU (nebo na vývoz). Jelikož ale A nemá své skladové zásoby, tak prodává zboží, které má na svém skladu B. To funguje tak, že A vystaví opravný daňový doklad na B, tím pádem dostane zboží dokladově na svůj sklad a následně A vystaví fakturu na odběratele v EU (nebo vývoz). Jak je to z pohledu DPH (opravné doklady) a DPPO (v případě, že by B prodávalo zpět A za cenu, za kterou původně nakoupilo)?
Vydáno: 04. 03. 2024
Fyzická osoba, nepodnikatel, má stavební pozemky (jsou v osobním majetku). V roce 2023 se stal plátcem DPH z důvodu opakovaných prodejů stavebních pozemků. Některé pozemky prodal a odvedl z prodeje DPH. Jeden z pozemků daroval matce. Nemusí z ceny obvyklé odvést DPH? Na vstupu si klient žádnou DPH nenárokoval. 
Vydáno: 20. 02. 2024
Zákazníkovi se v rámci zakázky zapomněla nabídnout a dodat část příslušenství ke stroji. Je možnost dodat zboží zákazníkovi s vystavenou fakturou, kde bude poskytnuta 100% sleva, tzn. že fakturovaná částka bude ve výši 0 Kč? Jak to bude s odvodem DPH? Nejedná se o spřízněnou osobu. Je možné dodat příslušenství za nulovou hodnotu a pořizovací cenu si dát do nákladů?
Vydáno: 31. 01. 2024
Podnikatel FO (daň z příjmu - výdajový paušál 60%) se stal plátcem DPH. Protože má vysoké náklady na dopravu, tak si převedl do podnikání na IČO osobní vůz, aby mohl nárokovat odpočet DPH z pohonných hmot a oprav atd... Na vstupu u auta tudíž nebyl žádný odpočet DPH. A chtěla bych vědět, jak správně postupovat, kdyby podnikatel chtěl auto za rok prodat. Zda může auto opět převést z IČA na soukromou osobu a po té prodej zdanit v §10. - daň z přijmu? A ještě jeden dotaz. Podnikatel OSVČ FO, plátce DPH koupí auto, kde není nárok na odpočet DPH a pokud auto prodá, odvede z prodejní ceny DPH, může si kupující , který vůz koupí DPH na nárokovat? 
Vydáno: 25. 12. 2023
Společnost s r. o. bude na přání zákazníka expedovat hned po Novém roce 2024 zboží, které má hotové a zabalené již od počátku prosince 2023. Na přání zákazníka bude mít vystavená faktura uvedeno jako DUZP 2. 1. 2024 a číslo 24001. Výnosově by však podle nás měla expedice patřit do roku 2023. Pokud ano, lze použít následující účtování? V roce 2023: prodejní cena bez DPH 385 601, V roce 2024: prodejní cena bez DPH 311 385, DPH 311 343
Vydáno: 18. 12. 2023
Naše společnost platí za dodání zboží prostřednictvím firemní platební karty. Jaké je správné účtování této platební transakce? Faktura došlá: 501,343 / 321 Bankovní výpis : 261 (nebo 321, 325) /221.
Vydáno: 30. 11. 2023
Fyzická osoba, neplátce DPH pronajímá v § 9 ZDP osobní automobil do svého s. r. o. Měsíčně od 1/23 má příjem z pronájmu 10 000 Kč. Jinak jako OSVČ nepodniká. Nyní FÚ udělal zpětnou registraci k DPH od 1/23. Uděláme tedy dodanění tohoho pronájmu základní sazbou DPH za každý měsíc zpětně a DPH doodvedeme. Auto bysme nyní v 11/23 prodali do s. r. o. Bude prodej předmětem DPH, když bylo auto využíváno k uskutečňování ekonomických činností? Nárok na odpočet nebyl.
Vydáno: 29. 11. 2023
Nakoupíme zboží od firmy z 3. země (Singapur) a rovnou ho prodáme do 3. země (Hong Kong). Zboží vůbec nejde do ČR, je zasláno ze Singapuru do Hong Kongu. Jak naložit s přijatou fakturou za zboží a s vydanou fakturou za jeho prodej z hlediska DPH?
Vydáno: 26. 10. 2023
Společnost A (CZ DIČ) uzavřela smlouvu se společností B (Německo) na dodávku výrobků konečnému zákazníkovi C do Anglie (3. země). Společnost B nám poskytla pro tento kontrakt jejich CZ DIČ (s tím, že tento plátce je bez sídla a provozovny v tuzemsku). Výrobky budou dodávány přímo z ČR do Anglie. Ve smlouvě není řešen okamžik převodu vlastnictví. Podmínka INCOTERMS je FCA. Nevíme zda dopravu zajistí B nebo C. Nebudeme figurovat ani na vývozním doprovodném dokladu (pokud budeme zajišťovat proclení, tak pravděpodobně pouze jako pověřená osoba). Dle platebních podmínek fakturujeme zálohu několik měsíců před vývozy. Proto už v tuto chvíli řešíme správný postup z pohledu DPH. 1) Jak má vypadat fakturace mezi A a B? 2) Co všechno musíme jako účetní vědět, abychom správně posoudili konkrétní případ? 3) Jak máme posoudit přechod vlastnictví (dodání dle § 13 zákona o DPH) , když není upřesněno ve smlouvě? Prosím o potvrzení nebo vyvrácení našeho názoru, že podmínky INCOTERMS neřeší přechod práva nakládat se zbožím jako vlastník, ale řeší pouze náklady a rizika spojené s dopravou. 
Vydáno: 02. 10. 2023
  • Článek
Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 19. 7. 2023, čj. 9 Afs 214/2022-77
Vydáno: 27. 09. 2023
Firma prodává svoje vozidlo na základě smlouvy o smlouvě budoucí (budoucí kupní smlouvy). K úhradě dojde až později po uzavření finální kupní smlouvy. K jakému datu musí odvést DPH: 1) k datu uzavření smlouvy o smlouvě budoucí, 2) k datu předání do užívání na zkoušku, 3) k datu přepisu vozidla na technickém průkazu, nebo 4) k datu podpisu finální kupní smlouvy?  
Vydáno: 19. 09. 2023
  • Článek
Cílem tohoto článku je analyzovat problematiku obchodování s mincemi vyrobenými z drahých kovů a nabídnout právní názor a řešení, spočívající v určení korektního daňového režimu. Pomíjeny jsou mince vyrobené ze zlata, neboť investiční zlato (vč. zlatých mincí), které splňuje zákonem předepsané podmínky, spadá pod zvláštní režim pro investiční zlato dle § 92 zákona o DPH , a proto je obchodování s ním osvobozeno od daně bez nároku na odpočet daně. 1)
Vydáno: 23. 08. 2023
U společnosti ze třetí země, která je součástí naší skupiny, jsme měli objednané zboží. Bohužel tam při výrobě vznikly problémy a objednávka nemohla být realizována. Dlouhá dodací lhůta a ve finále nedodání objednaného zboží způsobilo narušení našich vztahů se zákazníkem z ČR, který měl od nás (jsme také společnost z ČR) zboží objednané a zboží potřeboval dodat co nejrychleji. U té samé společnosti ze třetí země jsme proto objednali podobné zboží, které bylo hned dostupné. Toto zboží nám bylo dodáno, vyfakturováno a zasláno v této hodnotě i JSD z celního úřadu. Za způsobené problémy se společnost ze třetí země následně rozhodla nám poskytnout slevu ve výši 100 % a vystavila nám opravný daňový doklad v plné výši zaslaného zboží, tzn. že zboží, které budeme zmíněnému zákazníkovi v ČR prodávat, jsme obdrželi zadarmo. Jakým způsobem postupovat z hlediska účetnictví, tzn. jaká bude pořizovací cena zboží, na které byla poskytnuta 100% sleva a jaké bude účtování? Jakým způsobem postupovat z hlediska z DPH, vč. příp. vykázání v přiznání? Jakým způsobem postupovat z hlediska daně z příjmů, daňových/nedaňových nákladů, příp. i vnitropodnikových transakcí?
Vydáno: 01. 08. 2023
OSVČ, plátce DPH, vlastní více než 10 let nemovitost, kterou má v obchodním majetku a provozuje v ní obchod. Nyní se OSVČ rozhodla, že nemovitost vyřadí z obchodního majetku a daruje ji dceři. Dcera následně, po nějaké době, nemovitost vloží do s.r.o. – mimo základní kapitál a bude pokračovat ve stejné činnosti, tj. provozovat obchod. Dotazy: 1. DPH - vyřazení nemovitosti z obchodního majetku se podle § 13 odst. 5 ZDPH považuje za dodání zboží za úplatu a měla by být odvedena DPH z ceny obvyklé. Lze využít v tomto případě osvobození podle § 56 ZDPH a tuto transakci nedodaňovat? 2. Daň z příjmů – u FO (dcery) se bude jednat o osvobozený příjem, pouze podá na příslušný FÚ Oznámení o osvobozených příjmech v souladu s § 38 písm. v) ZDPH. 3. Vklad do s.r.o. – bude možné předmětnou nemovitost daňově odepisovat? Vstupní cenou bude v souladu s § 29 odst. 1 písm. e) ZDP cena určená podle zvláštního právního předpisu? Nebo musí s.r.o. pokračovat v odpisech - § 30 odst. 10 ZDP? Ustanovení § 27 písm. j) – majetek vyloučený z odepisování se vztahuje pouze na skutečnost, kdyby dcera začala jako FO s tímto majetkem podnikat, nebo by tento majetek začala pronajímat?
Vydáno: 15. 07. 2023
  • Článek
V následujícím článku Vám přinášíme dokončení příspěvku z minulého čísla časopisu. Věnujeme se stanovení místa plnění při prodeji zboží na dálku, při pořízení zboží z jiného členského státu a dovozu zboží podle zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “).
Vydáno: 07. 07. 2023
OSVČ podniká nákup, prodej zboží přes e-shop. Chce pozastavit činnost a zrušit registraci k DPH. Už nemá objednávky a zbylé zboží, které neprodá, použije pro svoji potřebu. Musí z tohoto zboží odvést DPH, když je ještě plátce DPH?
Vydáno: 15. 06. 2023
  • Článek
Následující článek se zabývá stanovením místa plnění při dodání zboží podle zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH “). Aby bylo dodání zboží předmětem daně, musí být podle § 2 zákona o DPH splněna podmínka uskutečnění tohoto plnění s místem plnění v tuzemsku. Pro správné uplatnění daně z přidané hodnoty je proto podstatné stanovení místa plnění.
Vydáno: 13. 06. 2023