Dovoz - strana 15

Společnost s r. o., plátce DPH, chce pořídit zboží ze Švýcarska. Dodací podmínka EXW výrobní závod ve Švýcarsku. Švýcarský dodavatel je autorizovaným dovozcem do EU (clo na dovoz tohoto zboží bude nulové). Jaké způsoby proclení může s. r. o. zvolit: 1. Proclení proběhne v DE, proclení zařídí s. r. o.(respektive dopravce). Kde se bude odvádět DPH? Nebude mít s.r.o. povinnost registrace k DPH v DE? 2. Proclení proběhne v DE, proclení zařídí Švýcarská společnost – je tento způsob vůbec možný? 3. Proclení proběhne v ČR. Jaké doklady potřebuje s. r. o. od Švýcarské firmy, aby proclení proběhlo bez potíží s nulovým clem? Jaký způsob proclení byste doporučil/a?
Vydáno: 01. 03. 2011
Podnikatel má příjmy z § 7, je plátcem DPH. Má 2 auta, jedno z nich jen pro účely § 7, druhé používá soukromě ve výši 20% podle knihy jízd. Auta používal celý rok. Chce využít paušál na dopravu. U 1.auta 60 tisíc, u 2.auta 48 000 Kč/rok. Pohonné hmoty a parkovné za 2 auto vyloučí z výdajů. 1) Je správné v DPFO krátit kromě shora uvedeného i všechny opravy a odpis auta? 2) Pro účely DPH je správné snížit daň na vstupu o částky odpovídající ceně spotřebovaných pohonných hmot? 3) Jakou cenu v případě krácení u 2. auta používám, když se těžko určuje, kterou naftu jsem zrovna použila soukromě a kterou pro podnikání? 4) Je možno použít paušálních výdajů za auto, které používám i pro účely nájmu v §9, to znamená, vyloučím pohonné hmoty a parkovné a naopak uplatním stejně jako v podnikání 48 tisíc/rok? 5) Mohu v § 9 z auta uplatnit odpisy? nejedná se o podnikání, vlastním však činžovní dům s 28 byty a v rekonstrukci bytů i domu dost jezdím.
Vydáno: 16. 02. 2011
Společnost s r. o. sídlem v ČR nakupuje zboží od dodavatele z Francie a přepravuje zboží přímo odběrateli na Slovensku. Jedná se tedy o třístranný obchod. Přepravu zajišťuje prostřední osoba (tedy s. r. o. CR). Kamion projíždí územím České republiky. 1. Jedna se stále o třístranný obchod, pokud kamion v ČR udělá přestávku, nebo se zde zastaví v patek odpoledne a v cestě na Slovensko pokračuje v pondělí ráno? Domníváme se, že se stále jedná o třístranný obchod, neboť jsme nikde nenašli omezeni, jak dlouho se může zboží zdrzet v jednom členském státě. 2. Co musí obsahovat faktura vydaná prostředni osobou s. r. o.? Nad podmínky uvedené v § 34 zákona postačuje: a) oznámení „Třístranný obchod dle § 17 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty a § 45 zákona 222/2004, Z. z., o dani z pridanej hodnoty“. Pokud správce daně zpochybní třístranný obchod, pak při daňové kontrole plnění vykážeme jako pořízeni zboží a zároveň uplatníme odpočet daně - žádný doměrek nevznikne. Je tato úvaha správná?
Vydáno: 16. 02. 2011
Firma chce využít možnosti uplatnit daňově uznatelné výdaje paušálem. Podle zákona musí daňově vyloučit pohonné hmoty a parkovné. Pokud je ale automobil používán i pro soukromé účely, je třeba tyto výdaje krátit. Týká se krácení jen parkovného, pohonných hmot a odpisů nebo i údržby auta? Je nějaký rozdíl v tomto krácení mezi fyzickou a právnickou osobou?
Vydáno: 15. 02. 2011
Poplatník má příjmy jen z § 6 a § 9. Vlastní 2 auta a další jedno auto má jeho manželka. Jako pronajímatel nemovitosti používá jedno z aut pro jízdy za nájemníky a pro navážku materiálu, který potřebuje na opravy domu. Může využít do daňových výdajů paušální výdaje na dopravu ve výši 60 000 Kč za rok 2010, když prokazatelně využívá na soukromé jízdy druhé auto? Má povinnost vést na auto, které používá k získání příjmů v § 9 knihu jízd, když není plátcem DPH?
Vydáno: 15. 02. 2011
Fyzická osoba, plátce DPH, vede DE, zakoupila nový osobní automobil, a to na úvěr. Současně se smlouvou o úvěru byla sjednána smlouva o zajištění závazku převodem práva, jejíž součástí je smlouva o výpůjčce. Lze na takto pořízený automobil uplatnit výdajový paušál na dopravu dle § 24 odst. 2 písm. zt ZDP? Doplňující otázka: Bohužel správce daně tvrdí, že pokud byla současně se smlouvou o úvěru sjednána i smlouva o zajištění závazku s převodem vlastnického práva, jejíž součástí je i smlouva o výpůjčce, pak výdajový paušál na dopravu uplatnit nelze. Argumentuje tím, že se v tomto případě jedná o vozidlo \\\"vypůjčené\\\", a výdajový paušál na dopravu lze použít, pokud se jedná o vozidla vlastní nebo v nájmu. Prosím znovu o odpověď, jelikož v poslední době úvěry poskytují i leasingové společnosti, ale dopady daňové nikdo neřeší. Moc děkuji.
Vydáno: 11. 02. 2011
Firma - právnická osoba, plátce DPH má vozový park s 5 auty. U 3 aut chce uplatnit výdaje na dopravu paušálem. Tato 3 auta používají společníci a jednatelé.V účetnictví je vedena podrobná AE k účtům 501 (PH),518 (parkovné).Je možné uplatnit výdaje paušálem u aut používaných: 1) Jen společníkem firmy, který používá auto pouze pro jednání s jednatelem firmy nebo na návštěvu státních orgánů (FÚ)? 2) Jen jednatel, který s ním jezdí i soukromě a ve mzdě má dodaněno 1% PC auta? 3) Je třeba uplatňovat vůči jednateli vrácení DPH firmě za soukromě ujeté km, když je dodaňován ve mzdě 1% PC% 4) Stačí DPH vybrat zpět od jednatele jednou ročně k 31.12.? Firma je čtvrtletním plátcem DPH. 5) Třetí auto používá zaměstnanec pro služební, ale i soukromé účely. Domnívám se správně, že v takovém případě nelze uplatnit výdaje paušálem, i když se opět dodaňuje ve mzdě 1% a zúčtovává se DPH podle knihy jízd?
Vydáno: 11. 02. 2011
Náš potenciální dodavatel ze třetí země nám nabídl dodání zboží DDU Praha s tím, že proclení zboží zařídí sám: a) v ČR, b) V Německu. Dodavatel je registrován pouze ve třetí zemi (nikoli státě EU). 1. Jak bychom měli zdanit DPH tuto transakci? 2. Jak určíme základ daně? 3. Jaké doklady k tomu od dodavatele potřebujeme?
Vydáno: 08. 02. 2011
Firma - plátce DPH - dováží výrobky z Číny. Výrobky nepodléhají clu. Dopravu zboží zajišťuje česká firma - na faktuře je doprava osvobozena od DPH dle § 69 zákona o DPH). Na JSD je základ pro DPH včetně této dopravy. Má se tedy do přiznání k dani z přidané hodnoty uvést tento základ - tedy nejen hodnota zboží přepočtená celním kurzem, ale i cena dopravy, která je na faktuře vystavena jako osvobozená? V případě, že je na JSD datum 10. 1. - je leden u měsíčního plátce datumem jak pro přiznání daně, tak i pro uplatnění nároku na odpočet?
Vydáno: 08. 02. 2011
Máme problém se zařazením vozů VW Transporter do odpisové skupiny. Jedná se o to, že transporter je vedený jako osobní vozidlo, ale vzhledem k tomu, že se používá pro účely převozu peněz a cenin je speciálně upraven (pancéřování, trezorová zadní část vozu atd.). Patří takto upravené vozidlo do skupiny 1-34.10.2 nebo do skupiny 2-34.10.54?
Vydáno: 08. 02. 2011
Společnost s r.o. (totéž v. o. s) chce za rok 2010 uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu na auto (80 %, 4 000 Kč). Osobní auto je používáno jednak k podnikání, jednak s ním společníci jezdí soukromě. Společníci nejsou ve společnosti zaměstnáni, nevyplácí si žádné odměny, pouze podíly na zisku, ale pro společnost během roku pracují. Paušální výdaj na auto chtějí krátit, aby vyjádřili, že autem jezdí i soukromě. Je možné takto využít paušálního kráceného výdaje na dopravu?
Vydáno: 24. 01. 2011
Podnikatel používá auta v majetku i soukromě (on a jeho manželka). Při optimalizaci DPFO posuzuji, zda by nebylo pro ÚJ výhodnější, použít tzv. paušálu za dopravu. V účetnictví mám zaúčtovány pohonné hmoty za celý rok vč. DPH. ÚJ je měsíčním plátcem DPH. Účet 501 dělím v AE na jednotlivá auta podle PH a na 518 (parkovné). 1) PH měsíčně 501+343/211, k poslednímu dni v měsíci doklad o soukromém užívání vozidla minusem 501+343/491 2) Při kontrole knihy jízd jsem zjistila chyby. Ve 12/2010 jsem proto rozdíl doúčtovala minusem 501+343/491. 3) U 2 aut z 5 aut, které má firma v majetku, je výhodnější použít paušál na dopravu. U těchto aut jsem k 31. 12. 2010 vyloučila celý účet 501 z daňových nákladů a použiji paušál. Dotaz: - Neměla bych rozdíly z knihy jízd účtovat do každého měsíce a podávat dodatečná DP k DPH ? - Zaúčtuji správně minusem DPH na vstupu za celý rok až v době, kdy vyloučím daňově náklady odpovídající autům s využitím paušálu na dopravu?
Vydáno: 20. 01. 2011
Plátce DPH, provozující silniční nákladní dopravu, by chtěl zažádat o vrácení DPH zaplacené na Slovensku, a to z mýtného. Veškeré slovenské daňové doklady mají potřebné náležitosti. Můžete, prosím, poradit, jak správně postupovat a do kdy je možné zažádat o vrácení DPH ještě za celý rok 2009? V jakém formátu se zasílají daňové doklady a musí mít nějakou minimální hodnotu v EUR?
Vydáno: 17. 01. 2011
Autoopravna si provedla opravu vlastního havarovaného automobilu, zařazeného do majetku firmy. Úhradu škody dostala od pojišťovny v ceně bez DPH. Jak tuto transakci zaúčtovat v účetnictví firmy?
Vydáno: 12. 01. 2011
Při dovozu zboží je datem uskutečnění plnění a tedy i povinnosti přiznat DPH den propuštění do volného oběhu. Na JSD jsou data tři: 1) napsané rukou v části A ( v našem případě 3. 12. 10), 2) v kolonce 54 (místo a datum ) zde je 3. 12. 10 a podpis celního deklaranta, 3) v kolonce D/J je razítko s datem 4. 1. 2011 a podpis referenta celního řízení. Celní záležitosti našim jménem prováděl dopravce, který nám zboží dovezl 3. 12. 2010. Máme za to, že datum uskutečnění plnění je 3. 12. 2010 a že tedy směrodatné je datum, které je napsáno v kolonce A rukou. Je náš názor správný?
Vydáno: 10. 01. 2011
Společnost s r. o., plátci DPH, vedeme účetnictví. Je možné při nákupu zboží z Číny použít statistickou hodnotu uvedenou na řádku 46 JSD jako základ daně, nebo je nutné ještě zahrnovat do základu daně fakturu za dopravu a službu celního deklaranta?
Vydáno: 04. 01. 2011
Naše firma vede účetnictví a provádí silniční motorovou dopravu. Mimo klasickou dopravu vlastními automobily provádíme také zprostředkování dopravy prostřednictvím jiných dopravních firem. U těchto dodavatelů je objednána doprava, kterou fakturují přímo naší firmě a my dále fakturujeme (s připočtenou provizí podle toho jak se podaří dojednat - není vždy stejná) zákazníkovi, který si dopravu objednal u nás. Fakturaci provádíme s datem zdanitelného plnění, kterým je datum vystavení faktury od dodavatele. Takže někdy je doprava provedená v předcházejícím měsíci fakturovaná s datem plnění měsíce následujícího dle vystavené faktury od dodavatele. Do tohoto období je také účtována faktura od dodavatele. Vysvětlujeme to tím, že službu „zprostředkování dopravy“ považujeme za uskutečněnou až při obdržení dodavatelské faktury a následnému vyfakturování zákazníkovi. Je tento postup správný z hlediska DPH?
Vydáno: 22. 12. 2010
Prosím o doplnění dotazu „Předfakturace“ zodpovězeného dne 23. 11. 2010 Ing. Machovou: je-li autobusová přeprava (nepravidelná) uskutečněna i na území EU a dopravce ji tedy fakturuje bez DPH (místo plnění EU, v ČR osvobozeno § 70), OSVČ ji objedná svým jménem a postupuje dle písm. a) z dotazu - nárok na odpočet z faktury přijaté uplatnit nemůže, jelikož ta je vystavena bez DPH, ale na výstupu z faktury vystavené pro s.r.o. DPH odvést musí? Nebo lze uplatnit ustanovení o přefakturaci dle bodu b) - průběžná položka v účetnictví, neuplatnění DPH na vstupu a výstupu,... - není zde však na překážku, že přepravu objedná svým jménem a i faktura od dopravce je vystavena na OSVČ?
Vydáno: 21. 12. 2010
Poplatníkovi vedoucímu DE byl odcizen návěs se zbožím, který byl následně nalezen i s částí zboží. Firma, které zboží patřilo se soudně domáhala náhrady škody (zboží nechtěla zpět) a náhrady řízení. Žalovaný nárok žalobce sporoval a s ohledem na předpokládanou délku soudního sporu došlo k uzavření dohody o narovnání. Velká část náhrady z dohody je zaplacena z pojištění odpovědnosti za škodu silničního dopravce. Spoluúčast poplatníka na tomto plnění je 65.459 Kč. Prosím o radu, zda zaplacená částka spoluúčasti je daňově uznatelným výdajem v roce zaplacení. Tuto zaplacenou spoluúčast bude poplatník dále soudně vymáhat na pachateli krádeže, který byl zadržen a je znám.
Vydáno: 13. 12. 2010
Podnikatel FO vede DE, plátce DPH. Fakturuje odběrateli z USA zboží a samostatnou fakturou transport zboží. Vlastní transport do USA je realizován letecky prostřednictvím dopravní firmy. Je tedy transport, ktrý vývozce započítává do ceny zboží také osvobozen od DPH?
Vydáno: 30. 11. 2010